Futbolu Ekranlarda, Sahada, Protokol Tribününde ve Medyada Aramayın, Bulamazsınız!
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Futbolu Ekranlarda, Sahada, Protokol Tribününde ve Medyada Aramayın, Bulamazsınız!

Futbolu Ekranlarda, Sahada, Protokol Tribününde ve Medyada Aramayın, Bulamazsınız!

1591048241 733

Ahmet Talimciler- 9 Aralık 2020 Futbol programlarının racon kesme ve adalet dağıtma gibi bir işlevi olmadığını söylemeye bile gerek yok fakat buna karşın her geçen gün karşılaştığımız tuhaflıklar ülkenin her alanında olduğu gibi futbol alanında da durumun hiç iyi olmadığını ortaya koyuyor.

 

Futbolun bu topraklardaki karşılığının uzun bir zamandan bu yana futbolun dışında kalan her şeye karşılık geldiğini fazlasıyla gördük. İster siyasetin, ister ekonominin, isterse de medyanın güdümünde şekillendirilen futbol algısı sayesinde olsun, sadece futbolu değil her şeyin fazlasıyla konuşulduğuna şahit olduk. Arada futbol kabarelerine dönüştürülen futbol programları sayesinde görüntüsüz bomba haberler eşliğinde bolca cinsiyetçi sosa bulandırılmış, erkek egemen ideolojik kalıpların dolaşıma sokulduğu programlara maruz bırakıldık. Bu durum öylesine sakil bir yaklaşımın önünü ardına kadar açtı ki, dünyanın en büyük futbolcusuna veda ederken bile kendisini spor gazetesi olarak nitelendiren gazetelerin bir tanesinde ölüm haberi hafta sonu oynanacak olan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin gölgesinde okuyucularla buluşabildi.

 

Bu ülkede futbola dair verilen ödüllerin neye karşılık geldiği bile göz önünde bulundurulmadı. Geçen yıl "elimde silah olsa hakemi çeker vururdum" diyen kulüp başkanına Fair Play ödülü veren yaklaşım bu yıl da sahaya atlayıp olay çıkartan, protokol tribününde nasıl g……k şeklinde kol hareketini yapan kulüp başkanına, üstelik o turnuvaya ilişkin onur ödülü verdi. Nereye elinizi atsanız dökülen uygulamaların haddi hesabının olmadığını Koronavirüs günleri fazlasıyla gösterdi.

 

Profesyonel liglerin oynatılmasına cevaz veren zihniyet her nedense Bal Ligi, Kadınlar Ligi ve Amatör Lig'lerin oynatılmasına müsaade etmedi. Avrupa'da virüsün yayılımına göre yüzde 30 oranında taraftarlar tribüne alınırken yine nereden çıktığı anlaşılmayan bir kararla tribünlere değil localara yarı kapasite ile taraftar alınmaya başlandı. Görüldüğü gibi ortada ülkenin futboluna dair bir yaklaşım söz konusu olmadığı gibi onu daha ileriye götürmekle görevli bulunan bir federasyon da yer almıyor. Çünkü aranan federasyon yayıncı kuruluşla ilgili yaşanan bütün krizlerde yine bildiğiniz gibi temsilcisi olduğu kulüplerin değil de yayıncı kuruluşun yanında yer almayı sürdürüyor. Ve yine bu konuda da kendisine spor medyası denilen anlı şanlı gazetecilerden tek bir yorum duymuyor, okumuyoruz. Çünkü onların taraftarlara şirin görünmek uğruna yapacakları çok daha ulvi yorumlar ve kendilerine medya üzerinden yanıt veremeyecek insanlara yönelik söyleyecekleri çok fazla ithamları var!

 

İşte bunlardan bir tanesi de son dönemde yayıncı kuruluşta görevli olan Hande Sümertaş hanımefendiye yönelik olarak kendisinin Galatasaray'da çalıştıktan sonra yayıncı kuruluştaki görevine ilişkin kayırmacı bir yaklaşımı yerine getirdiğine ilişkin bazı taraftar gruplarının açıklamalarıydı. Fakat bu durum adım adım ilerledi ve bazı yorumcuların youtube üzerinden yapmış oldukları yayınlarda adeta hedef gösterircesine kendisini taraftarların önüne atmasıyla devam etti. İşin ilginç yanı yine bunu gerçekleştirenlerin her nedense gerek kendi çalıştıkları haber kuruluşlarında gerekse de ülkenin futbol medyasında olup bitenlere ilişkin seslerini çıkarmak yerine her defasında suskunluğu tercih etmeleriydi. 

 

Son olarak Pazartesi gecesi bu kez Beyaz TV'de Ahmet Çakar denilen beyefendi her zaman yapmakta olduğu tarzı takınmak suretiyle konu edindiği kişiye yönelik hakaretlerini ardı ardına sıralamakta herhangi bir sorun görmedi. Gayet rahat bir biçimde, yine üstüne basarak belirtmemiz gereken kendisinin yanıt hakkı olmayan bir kişiye yönelik ağır ithamlarda bulunduğu gibi söz konusu kişiye yönelik tehditleri rahatça dile getirebildi. Kullandığı ifadeler aynen şu şekildeydi: "Şimdi bak Hande, tosun kızım benim..." "Hande Demirtaş" soyadına ilişkin gelen düzeltmeler sonrasında "Hande Sümertaş. 40'lı yaşlarda biraz etine dolgun bir hanımefendi..." Sinan Engin ve Rasim Ozan Kütahyalı'dan bu sözlere ilişkin itirazlar gelince durumu toparlamış gibi yaparak bu kez yine kaldığı yerden şöyle devam ediyor: "Şişko demedik ki, etine dolgun dedik. Yıllar önce çok enteresan bir Paris gecesinde senin yaşadıklarını anlattım. Kızdın bana. O zaman Ertem Şener vardı. Ona, bana çemkirdin. Şimdi sana bir şey söyleyeyim. Eğer Bein Sports'da bir daha saçının başının oynadığını hissedersem beni üzmüş olursun, ben de seni üzerim…Hande sakın bu sezonu Hande Sümertaş sezonu yaptırtma bana! Hande Sümertaş'ı gördüğüm zaman aklıma Black List geliyor. Bu Hande Hanım gibiler o dizide de ortalığı karıştırıyor. Hande'nin gözlerinde bir şeyler seziyorum."

 

Aynı programda geçen hafta yine Ahmet Çakar'ın bu kez Rıdvan Dilmen'e ilişkin sözleri gündeme gelmişti. Dilmen için "Ulan bana bu ülkeyi terk et diyecek adam benim arkadaşlarıma da daha anasından doğmadı… Kimsin lan sen?" sözlerini kullanmıştı. Futbol programlarının racon kesme ve adalet dağıtma gibi bir işlevi olmadığını söylemeye bile gerek yok fakat buna karşın her geçen gün karşılaştığımız tuhaflıklar ülkenin her alanında olduğu gibi futbol alanında da durumun hiç iyi olmadığını ortaya koyuyor.  

 

Eni konu bir takımın şampiyon olacağı ve ülkemizi Avrupa'da şampiyonlar liginde temsil edebileceğini unutup kısır tartışmalar içerisinde hiç ama hiç bitmeyen komplo teorileri üzerinden birbirimizi yemeyi futbol zannettiğimizden bu yana epey bir zaman geçti. Fakat bu süre içerisinde ülke futbolu ileriye doğru değil geriye doğru bir yol kat etmek suretiyle küme düşmeyi başardı. Klişelerin içerisinde savrulup duran futbol dünyamızın ufkunun daralması kaçınılmazdı ve de öyle oldu. Şimdilerde bir taraftan racon kesen futbol yorumcularımız var öte taraftan ergen çocuk hallerini üzerlerinden bir türlü atamadıkları için protokol tribünlerini kavga alanına dönüştüren yöneticilerimiz var. En son Denizlispor ile Fenerbahçe arasında oynanan karşılaşmanın protokol tribününde yaşanan kavgaya ilişkin açıklamalar yıllar öncesinin hatırlatıldığı tweet üzerinden başlayan gerginliğin önce ağız dalaşına ardından kavgaya doğru uzanması aslında hiç şaşırtıcı değil!  

 

Sürekli hakemlerin konuşulduğu programlardan bir türlü kurtulamıyoruz, bunun yanına yöneticilerin yapıp ettiklerinin eklenmesi sonrasında bu kez yorumcu kisvesi adı altında aba altından sopa gösteren kişilerin ortaya çıkması ve beraberinde futbolu kullanmaları da tesadüf olmasa gerek. İçinde yaşadığımız ülkede hayatın içerisindeki gerçeklerden uzaklaştıkça futbol dolayımıyla bambaşka gerçekleri sanki varmış gibi göstermeye çalışan tuhaf bir bakış açısı hepimizi esir almaya başladı. Fakat bu yaklaşım sayesinde futbol hem futbol olmaktan çıkarıldı hem de futbola dair olup bitenleri değil futbol üzerinden yaratılan çirkinliklerin dolaşımda olduğu bir anlayışı futbol olarak kabullenmeye maruz bırakıldık! Oysa futbol bu olmadığı gibi futbolun yaratacağı sosyal iklimde böyle bir anlayışın oluşmasına destek vermeyecektir. Bizde ise her alanda olduğu gibi futbol alanında da rölantide hayatları fazlasıyla gerçek sanma gibi kötü bir alışkanlık belirdi. {jcomments on}

 

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  956  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

25/01/2023

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

5.297,77

-1,28

 bjk BJKAS

7,52

-0,27

 fb FENER

62,45

0,32

 gs GSRAY

8,36

3,21

 trabzon TSPOR

4,35

-0,91

   SPOR ENDEKSİ

1.852,20

0,86

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 33893218

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Galatasaray  19  14   3   2  38 14   24   45 
2 Fenerbahçe  19  13  4 46  22   24 

41

3 Başakşehir  19  11 4 30  20 10 37
4 Beşiktaş  18   10  34  21  13 35
5 Trabzonspor  19 10 5  4  30  25 5 35
6 Adana Demir  19  9   3 37   20    17   34 
7

Konyaspor

 19  9   4  24  19   5 27 
8 Kayserispor  19  2

28  27   1  26 
9 Alanyaspor 19  7 32  33  -1 25 
10

Karagümrük

 19  7 40  39   1  22
11 Ankaragücü 19  6

24 

29  -5  22
12 Giresunspor 19  19  29  -10    21 
13 Gaziantep 19  25  28   -3   19
14 Kasımpaşa  19  4 10  21   34   -13    19  
15 Antalyaspor 18 10  23  31  -8  18
16 Sivasspor  19  4   21  29  -8 18
17 Hatayspor 18 15  33  -18   17  
18 İstanbulspor  19  3 12  18  40   -22 15
19 Ümraniyespor 19 5 11  22  34  -12   14  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.