Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
21 Haziran 2021- Euro 2020'de oynadığı üç maçtan da puan çıkartamayan milli takım turnuvadan elenerek Türkiye'ye döndü.  15 Haziran 2021- UEFA Euro 2020 futbol şampiyonasında 1 ay boyunca UEFA, 24 ülke takımına 331 milyon Euro ödül dağıtacak. 11 Temmuz akşamı kupayı kaldıracak ülke takımı ise 34 milyon Euro ödül kazanacak! 11 Haziran 2021- Geçen yıl düzenlenmesi planlanan ancak pandemi nedeniyle ertelenen Euro 2020, İtalya- Türkiye maçı ile başladı. İlk maçı İtalya 3-0 kazandı. turnuva yaklaşık bir ay süreyle 11 farklı ülkede ve statda oynanacak. Fin... 26 Mayıs 2021- UEFA yayınladığı raporunda Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, Konferans Ligi ve Süper Kupa için toplam 3,5 Milyar Euro civarında kulüplere para dağıtılacağını açıkladı. 24 Mayıs 2021- UEFA tarafından hazırlanan rapora göre, Avrupa’daki futbol kulüplerinin koronavirüs salgınından dolayı toplam zararları 8,7 milyar euroya ulaştı.  Futbolekonomi- 16 Mayıs 2021 Süper Lig'in 2020-21 Şampiyonu averaj farkıyla Beşiktaş oldu. Galatasaray averajla ikinci sırada yer alırken, Fenerbahçe ligi üçüncü olarak bitirdi.  Futbolekonomi- 13 Mayıs 2021 UEFA, Chelsea ile Manchester City arasında 29 Mayıs'ta İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda oynanacak Şampiyonlar Ligi finalinin Portekiz'in Porto şehrindeki Dragao Stadı'na alındığını duyurdu. 6 Mayıs 2021- UEFA Şampiyonlar Ligi 2020-21finalistleri belli oldu. 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılacak finalde İngiliz ekipleri Manchester City ve Chelsea karşı karşıya gelecekler.  21 Nisan 2021 - Avrupa futbolunda on iki büyük kulüp UEFA’ya karşı isyan bayrağını açtılar. UEFA'ya resti çeken oniki büyük kulüp Avrupa Süper Ligi için düğmeye bastı. 15 Nisan 2021- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un 9 aylık mali tabloları yayınlandı. Buna göre kulüplerin gelirleri 1.6 Milyar TL olarak gerçekleşirken, birikimli zararları 5 Milyar TL'nı, borçları da 12 Milyar TL'nı ...
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Futboldan Değil Futbolun Kullanılmasından Bıktık

Futboldan Değil Futbolun Kullanılmasından Bıktık

1620045935574-e-0-u-72-m-l-xo-ai-32-e-2

Ahmet Talimciler- 4 Mayıs 2021 Birilerinin nasıl olup da stadyuma beş bin taraftar alabildiği yerde bir başkasının alamaması, göründüğünden çok daha büyük bir tahribat yaratır.

 

İçinden geçmekte olduğumuz salgın sürecinin yansımalarını en çok hissettiğimiz alanlardan bir tanesi de futbol oldu. Futbol ile kurmuş olduğumuz bağın giderek daha fazla hayatlarımızda yer teşkil etmesi sonrasında geçtiğimiz yıldan bu yana futbol, üzerinde en çok konuşulan alanlardan bir tanesi olmayı sürdürdü. Ne yazık ki bu konuşmaların çoğunlukla olumlu değil tam tersine olumsuz öğeler içerdiği gerçeğinin altını çizmemiz gerekiyor. Önce küme düşen kulüplerin pandemi süreci nedeniyle ligde tutulması gibi bir garabet yaratıldı ardından da tüm sıkışıklığına karşın süper ligin yirmi bir takımla oynatılması gibi bir durum normalleştirildi. Arada futbol federasyonunun kendi koyduğu yabancı oyuncu kuralını değiştirmesi ve tekrar bozması gibi haller yaşandı. Her ne olursa olsun futbol oynatma düşüncesi içerisinde sürekli olarak Covid-19 testinden geçirilen futbolcuları ve arada aşı olan teknik direktörleri bu vesile ile görmüş olduk.

Fakat en ilginç olan kısım tüm bu olup bitenlere karşın bir tarafta futbol oynatılmaya devam edilirken öte tarafta futbolun siyaset ile iç içe geçirilmesinin dolu dizgin sürüp gidiyor olmasıydı. Son bir yılda tribünlerde taraftarlar olmadan olay çıkartan başkan ve yönetimleri ardından bütün bunlar sanki olmamış gibi davranan federasyonun kurullarını hayretle izledik. Ama asıl şapka çıkartılması gerekenin olay çıkartan kulüp başkanlarına onur ödülü veren medya olması gibi bir tuhaflığın olduğunu da tarihe not düşmemiz gerekiyor. Ölçünün bu kadar kaçtığı başka bir dönem görmemiştik ve her geçen günün bir öncekini arattığı bir zaman diliminde yaşamak gibi bir şansa sahibiz. İşte bu dönemde kısıtlamaların ve yasakların bazılarını daha eşit kılması uygulamasının son örneğini cumartesi günü oynanan birinci lig karşılaşmalarında fazlasıyla gördük!

Adana Demirspor, Giresunspor ve Samsunspor’un aynı puana sahip olarak son iki karşılaşmaya girdikleri gün her ne hikmetse bir taraftan sokağa çıkma yasağı söz konusuydu öte yandan ise Adana Demirspor ve Giresunspor tribünlerinde olmaması gereken taraftarlar orada yer alıyorlardı! Samsunspor kulübü başkanı Yüksel Yıldırım rakiplerinin stadyumlarına seyirci almaları konusunda adres olarak İçişleri Bakanının oğlunu gösteriyordu. Yapılan açıklamalar sonrasında İçişleri Bakanı sayın Süleyman Soylu’nun Samsunspor kulübü başkanı hakkında mahkemeye gideceğine ilişkin açıklaması geldi ve kulüp başkanı geri adım attı.

Süper lige yükselme mücadelesinin verildiği birinci ligde son birkaç haftadır garip işlerin olduğu ve karşılıklı suçlamaların ayyuka çıktığı görüldü. Örneğin Tuzlaspor kulübü kaptanının rakip olarak karşılaşacakları maçın öncesinde Adana Demirspor idmanında, rakip kulübün başkanı ile görüntüsünün çıkması ve ardından bazı Tuzlasporlu futbolcuların kadro dışı bırakılması görmezden gelindi. Teknik direktör Suat Kaya bu maçtan bir gün önce istifa edip kulüple yollarını ayırdı. Şampiyonluk potasındaki kulüplerin oynayacakları takımların olağan dışı prim uygulamaları sosyal medyaya konu oldu. Fakat her nedense Türkiye Futbol Federasyonu bütün bu yaşananlar konusunda bir ses vermedi!

2018-2019 sezonunda hem Türkiye kupasını hem de süper kupayı kazanma başarısını gösteren Akhisarspor geçtiğimiz hafta sonu ikinci lige düştü. Bu her takımın başına gelebilecek bir durum gibi gözükebilir ancak nisan ayının son günlerinde basına yansıyan bir haber yönetim tarzında büyük tuhaflıklar bulunduğunu daha iyi anlamamıza yol açacak gibi duruyor. FİFA kayıtlarına göre futbolcu olmayan 20 yaşındaki Nijeryalı Martins Chisom Onyebueke’yi devre arasında 6 aylığına transfer edip maç kadrosuna bile almayan kulüp yönetiminin, devre arasında yaptığı yirmi yedi transferin on üçü kayıptı. Ve bu takım göz göre göre küme düşmekle kalmadı aynı zamanda geleceğine de ipotek koyulmuş oldu! Üstelik kulüplerin yönetilmesi ve marka değeri konusunda sürekli olarak görüş beyan eden futbol federasyonuna rağmen tüm bunlar gerçekleşti. Akhisarspor başkanı göreve gelmeden önce kardeşleriyle birlikte futbolcu menajerliği şirketi bulunması bile dikkatleri çekmedi ve o başkan FİFA’nın bile ağzını açık bırakan bir transfere imza atmış oldu.

Tribünlerde taraftarların olmadığı bir ortamda futbolun farklı amaçlarla kullanılmasının önü ardına kadar açıldı. Bir taraftan futbol tıpkı gündelik hayatımızda olup bitenlerin adeta karbon kopyasının yaşatıldığı bir alana dönüştürüldü. Öte taraftan futbol üzerinden ekonomik, ideolojik ve kültürel transferler sürdürüldü. Futbolu yönetenler tıpkı siyasal partileri yönetenler gibi kötü yönetimlerinin faturasını kendileri değil o kulüpleri gönül verenlere devrettiler. Sonuç borç batağında yüzen ve iki yakası bir araya gelemeyen kulüpler bataklığı. Gözünüzü nereye çevirirseniz orada bir yerlerde kulübüne üzülen taraftarlar göreceksiniz. İşin ilginç kısmı kendilerinin sorumlu olmadığı yönetimlerin ceremesini ödemek zorunda kalıyorlar tıpkı belki onay vermedikleri siyasal partilerin yarattıklarını sineye çekmek durumunda kaldıkları gibi.

Adalet çemberi geleneğinden gelen bir ülkenin adaleti yalnızca kendisinin mensup olduğu takım, örgüt, parti vb. gibi yapılar için istediği yerde adaletsizlik çok daha yakıcı bir soruna dönüşür. Birilerinin nasıl olup da stadyuma beş bin taraftar alabildiği yerde bir başkasının alamaması, göründüğünden çok daha büyük bir tahribat yaratır. Kuralların evrensel aklın yansıması olduğu gerçeğini eğip bükmeye başladığınız zaman belki bu durumdan kısa vadede büyük kârlar elde edebilirsiniz. Ancak açılan yolun sakıncaları elde ettiklerinizi de bir gün elinizden alıp götürüverir.

Futbolun kullanılması arttıkça kitlelerin futbolla kurdukları bağ da azalacaktır. Futbolu rahat bırakın ki hayatlarımızın içerisinde futbol var olabilmeye devam etsin. Adaletsiz uygulamalar ve keyfi kararlar futboldan soğumayı arttırdığı gibi futbolun ruhunu sekteye uğratmayı hızlandırmaktadır.{jcomments on}

Bu İçerik  204  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

22.06.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

1.409,94

0,82

 bjk BJKAS

6,66

-2,77

 fb FENER

38,82

-1,52

 gs GSRAY

3,84

4,00

 trabzon TSPOR

2,73

-3,53

   SPOR ENDEKSİ

1.168,13

2,33

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 28345303

SPOR TOTO SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Beşiktaş

40 26 6 8 89

44

45 84
2 Galatasaray

 40

 26  6 8 80 36 44  84
3 Fenerbahçe

 40

25  7  8 72 41 31 82
4

Trabzonspor

40 19 14  7 50

 37

13  71
5 Sivasspor  40 16 17 7 54 43 11

61

6

Hatayspor

40

17

10 13 62  53

9

61
7

Alanyaspor

40

 17

9  14 58 45 13 60
8

Karagümrük

 33 16 12  12 64

 52

12 60
9

Gaziantep FK

 40 15

13

 12 59 51 8 58
10

Göztepe

40  13 12 15 59  59 0 51
11 Konyaspor  40

12

14 14  49 48 1 50
12 Başakşehir 40 12 12 16 43 55   -12

 48

13 Rizespor 40 12 12  16 53  69   -16 48
14 Kasımpaşa  40 12 10 18 47  57   -10 46
15 Yeni Malatya

 40

10 15  15 49  53

   -4

 45
16

Antalyaspor

40

9 17 14 41 55 -14  44
17 Kayserispor  40 9 14  17  35  52  -17 41
18 BB Erzurumspor  40 10 10 20  44  68 -24  40
19 Ankaragücü 40 10 8  22  46  65 -19  38
20 Gençlerbirliği 40 10 8 22 44  76 -32  38
21 Denizlispor  40  6 10 24  38 77 -39  28

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.