Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
12 temmuz 2021- Euro 2020 şampiyonu, 1-1 biten ve uzatmalarda da sonuç değişmeyince penaltılarla İngiltere'yi 3-2 yenen İtalya oldu. 21 Haziran 2021- Euro 2020'de oynadığı üç maçtan da puan çıkartamayan milli takım turnuvadan elenerek Türkiye'ye döndü.  15 Haziran 2021- UEFA Euro 2020 futbol şampiyonasında 1 ay boyunca UEFA, 24 ülke takımına 331 milyon Euro ödül dağıtacak. 11 Temmuz akşamı kupayı kaldıracak ülke takımı ise 34 milyon Euro ödül kazanacak! 11 Haziran 2021- Geçen yıl düzenlenmesi planlanan ancak pandemi nedeniyle ertelenen Euro 2020, İtalya- Türkiye maçı ile başladı. İlk maçı İtalya 3-0 kazandı. turnuva yaklaşık bir ay süreyle 11 farklı ülkede ve statda oynanacak. Fin... 26 Mayıs 2021- UEFA yayınladığı raporunda Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, Konferans Ligi ve Süper Kupa için toplam 3,5 Milyar Euro civarında kulüplere para dağıtılacağını açıkladı. 24 Mayıs 2021- UEFA tarafından hazırlanan rapora göre, Avrupa’daki futbol kulüplerinin koronavirüs salgınından dolayı toplam zararları 8,7 milyar euroya ulaştı.  Futbolekonomi- 16 Mayıs 2021 Süper Lig'in 2020-21 Şampiyonu averaj farkıyla Beşiktaş oldu. Galatasaray averajla ikinci sırada yer alırken, Fenerbahçe ligi üçüncü olarak bitirdi.  Futbolekonomi- 13 Mayıs 2021 UEFA, Chelsea ile Manchester City arasında 29 Mayıs'ta İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda oynanacak Şampiyonlar Ligi finalinin Portekiz'in Porto şehrindeki Dragao Stadı'na alındığını duyurdu. 6 Mayıs 2021- UEFA Şampiyonlar Ligi 2020-21finalistleri belli oldu. 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılacak finalde İngiliz ekipleri Manchester City ve Chelsea karşı karşıya gelecekler.  21 Nisan 2021 - Avrupa futbolunda on iki büyük kulüp UEFA’ya karşı isyan bayrağını açtılar. UEFA'ya resti çeken oniki büyük kulüp Avrupa Süper Ligi için düğmeye bastı.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Kafalardaki Irkçılık Su Yüzüne Böyle Ortaya Çıkıyor

Kafalardaki Irkçılık Su Yüzüne Böyle Ortaya Çıkıyor

1606849172387-diagne

Ahmet Talimciler- 3 Aralık 2020 Emre Bol'un açıklamaları sonrasında sosyal medya üzerinden durumu eleştirmek isteyenlerin pek çoğunun bu sözleri söyleyen kişinin tutmuş olduğu takım olan Fenerbahçe üzerinden bir taşla birkaç kuş birden vurma girişimleri tam anlamıyla aymazlıktır.

 

A Spor'da yayınlanan programda yorumcu Emre Bol'un Galatasaray'ın forveti Mbaye Diagne için söylediği sözler ortalığı ayağa kaldırdı. Bol, Diagne için "Bunlar cahil çocuklar ya, bu Senegal'de kim bilir bu okudu okumadı bilmiyoruz. Orada timsal yiyordu, geldi burada topçu oldu. Adam çok şey değil, cahil, onlara biraz iyi yaklaşmak lazım, düzgün yaklaşmak lazım" sözlerini kullandı.

Irkçılık kavramı söz konusu olduğunda bu topraklarda kabul edilen bir klişe hemen devreye sokulur ve bizde ırkçılık olmaz denilir. Bu durumu açıklamak için de "Bizim ötekilerimiz yoktur. Gerek Amerika'da gerekse de Avrupa'nın pek çok ülkesinde olup biten ayrımcılıklardan hiç birisine bu topraklarda rastlanmaz" sözleri ardı ardına sıralanır. Son olarak dinsel açıdan da ırkçılığın bize uymadığı vurgusu ile durum tamamlanır. Oysa tüm dünyada olduğu gibi bu topraklarda da insanın insana yönelik önyargıları ve kötücül yaklaşımları sadece eylem düzeyinde değil dilsel boyutlarda da dolaşımdadır. Bize benzemediğini düşündüğümüz herkes açısından söz konusu ayrımcılık kanalları devreye sokuluverir. Hatta bunun için her zaman farklı bir ırktan, ten renginden yahut dinden olması da gerekmez. Tıpkı Suriyelilerin ülkemize geldikleri sonrasında yaşanan pek çok örnekte olduğu gibi durum bambaşka bir hâle bile bürünebilir.

Söz konusu spor olduğunda ise evrensel spor ahlakı açısından dışlama, ötekileştirme ve ırkçılık mücadele edilmesi gereken büyük bir tehdit olarak kendisini göstermektedir. Çoğu kez sporun bütün bu olumsuzlukları dışarıda tutan bir alan olduğu düşüncesinin arkasına sığınılır ve olup bitenler görmezden gelinir. Oysa hayatın her alanında olduğu gibi sportif ortamda da görmezden geldiğimiz bütün olaylar dönüp dolaşıp yeniden kapımızı çalacaklardır. Ve bu kez çaldıklarında, tehlikenin boyutları çok ama çok daha büyük bir boyutlarda seyretmeye başlamaktadır. Çünkü ırkçılık gibi eylemler sadece yapanı ilgilendiren bir duygusal duruma karşılık gelmemektedir. Aynı zamanda hızla dolaşıma girebilme ve benzer duygu hallerine sahip kişiler tarafından da kolayca benimsenebilmektedir. İşte bu nokta ırkçı bakış açısının ve faşizm ideolojisinin sıradan insanlar kadar eğitimli kitleler arasında da hızla yayılabilmesine yol açmaktadır. Farkında olmadığımız veyahut görmezden geldiğimiz pek çok konunun birileri tarafından sahiplenilmesi hatta daha da ileriye gidilerek destek verilmesi bu açıdan tesadüf değildir.

 

Emre Bol'un televizyon ekranlarındaki yorumlarına dair veyahut yazdıklarına dair pek çok şey söylenebilir. Ancak şu kullanmış olduğu kelimelerin arka planında tam da daha önce yapmış olduğu o yorumların, yazıların bir yansıması söz konusu. Çünkü son yirmi yıl içerisinde bu topraklarda spor alanında yapılan yorumlar adı altında sürekli olarak birilerini överken diğerlerini yerme ve kötüleme üzerinden yürütülen bir bakış açısı dolaşıma sokuldu. Futbolun kendisi ve ortaya çıkarttıkları değil magazin boyutu ile taçlandırılan tuhaf bir rekabet anlayışı yorum adı altında önümüze konuldu. Ve o yorumların içerisinde bolca ötekileştirme, cinsiyetçi kelimeler ve aşağılayan ifadeler bulunuyordu. Spor sahalarında meydana gelen bütün olayların arkasında taraftarın sorumlu olduğunu düşünen bakış açısının, ortaya çıkan tuhaflıklar karşısında sadece taraftarlara cezai işlem yapması bu açıdan hiç şaşırtıcı olmadı. Fakat yöneticiler ve medyadaki yorumcu görünümlü tarafgir kalemlerin vermiş oldukları hasar zaman zaman taraftarların çıkardığı olaylardan çok daha büyüktü. İşte bu noktada çıkartılan yasanın uygulanması ile ilgili sıkıntılar bir kez daha devreye girdi. Fakat ne kadar saklanırsa veyahut görmezden gelinirse gelinsin söz konusu defolar bir yerlerde su yüzüne çıkıyor ve bilinç altındakiler patlak veriyor.

 

Emre Bol'un açıklamaları sonrasında sosyal medya üzerinden durumu eleştirmek isteyenlerin pek çoğunun bu sözleri söyleyen kişinin tutmuş olduğu takım olan Fenerbahçe üzerinden bir taşla birkaç kuş birden vurma girişimleri ise tam anlamıyla aymazlıktır.

 

Atalarımız kem söz sahibini bağlar ifadesini kullanmışlardır. Emre Bol'un söylemiş olduğu bu ifadeler hiçbir biçimde Fenerbahçe kulübü ile eşleştirilemez ve bunun üzerinden bir suçlama girişiminde bulunulamaz. Geçmişte Galatasaraylı futbolcu Eboue'ye muz gösteren Fenerbahçeli taraftar veya Trabzonsporlu Zokora ile Emre Belözoğlu arasında yaşananlar örnek gösterilerek bir çıkarsama da bulunulamaz. Ama öte yandan bu söylenen sözlerin ve yapılan aşağılamaların da hukuki bir karşılığı olması gerektiği de belirtilmelidir. Her ne kadar Emre Bol twitter hesabından "Galiba 'birileri' planlı bir şekilde operasyon yapıyor. Bunun başka bir açıklaması yok. Ayrıca bir mangalcı olarak timsah etinin tadını merak etmiyor değilim" gibi tuhaf ifadeler kullanıyor olsa bile söylediklerinin karşılığı bu kadar basit ve komplo mantığı ile açıklanabilecek bir duruma karşılık gelmiyor.

 

Televizyon ekranlarında konuşanların konuşmanın şehvetine kapılmak suretiyle ağızlarına geleni söyleyebilme gibi bir lüksleri yoktur! Herkesin kendisine benzesin ya da benzemesin bir diğerine karşı sevme zorunluluğu olmamasına karşın saygı gösterme durumunda olduğu gerçeğini unutmaması gerekiyor. Bu noktada sadece konuşmak için konuşma yerine söylediklerimin nereye gidebileceğini düşünerek konuşmak ve belki de bazen konuşmamak çok daha önem taşıyor. Irkçılık bazılarının söylemiş olduğu gibi bir çocukluk hastalığı olarak nitelendirilebilecek kadar basit bir olayın karşılığı değildir. Irkçılık, içinde yaşadığımız dünya üzerinde kendimizi konumlandırmış olduğumuz yer üzerinden bizim gibi olmayanlara dair ürettiğimiz bütün olumsuzlukların arkasında yatan bakış açısını beslemenin yanı sıra bunları dolaşıma sokan anlayışın adıdır. Mutlak surette mücadele edilmesi gereken ve göz ardı etmenin çok daha büyük etkileri yaratabileceği duruma karşılık gelmektedir. Bu yüzden de böylesi ifadelerle spor sahalarında da toplumsal hayatın içerisinde de mutlak surette mücadele etmeli ve bu anlayışın hakim kılınmasına engel olmalıyız.

 

Bu İçerik  436  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

04.08.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

1.415,82

0,50

 bjk BJKAS

6,45

-0,62

 fb FENER

36,32

-0,49

 gs GSRAY

3,81

0,53

 trabzon TSPOR

3,49

-2,25

   SPOR ENDEKSİ

1.159,58

-0,52

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 28818457

SÜPER LİG 2021-2022 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adanaspor   0  0   0   0  0 
2 Alanyaspor  0   0   0  0  0 
3 Altay   0  0 0  0  0 0 0
4 Hatayspor   0   0   0  0 0
5 Beşiktaş  0 0 0  0  0 0 0
6 Rizespor  0   0   0   0  0  0   0 
7 Karagümrük  0  0  0  0  0  0 0
8 Fenerbahçe   0   0  0  0  0  0  0
9 Antalyaspor  0  0  0  0  0  0  0
10 Galatasaray   0    0    0   0  0  0  0 0
11 Gaziantep  0  0  0  0  0  0  0 0
12 Giresunspor  0  0  0  0  0  0  0   0 
13 Göztepe  0  0  0  0  0  0 0 0
14 Konyaspor  0   0  0  0  0   0    0  
15 Kasımpaşa 0  0  0  0  0  0 0
16 Kayserispor  0   0   0  0  0  0 0 0
17 Başakşehir 0  0  0  0  0  0  0   0 
18 Sivasspor  0   0  0  0  0   0  0 0
19 Trabzonspor 0  0  0  0  0  0  0   0 
20 Malatyaspor  0   0   0    0   0  0 0 0

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.