Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
12 temmuz 2021- Euro 2020 şampiyonu, 1-1 biten ve uzatmalarda da sonuç değişmeyince penaltılarla İngiltere'yi 3-2 yenen İtalya oldu. 21 Haziran 2021- Euro 2020'de oynadığı üç maçtan da puan çıkartamayan milli takım turnuvadan elenerek Türkiye'ye döndü.  15 Haziran 2021- UEFA Euro 2020 futbol şampiyonasında 1 ay boyunca UEFA, 24 ülke takımına 331 milyon Euro ödül dağıtacak. 11 Temmuz akşamı kupayı kaldıracak ülke takımı ise 34 milyon Euro ödül kazanacak! 11 Haziran 2021- Geçen yıl düzenlenmesi planlanan ancak pandemi nedeniyle ertelenen Euro 2020, İtalya- Türkiye maçı ile başladı. İlk maçı İtalya 3-0 kazandı. turnuva yaklaşık bir ay süreyle 11 farklı ülkede ve statda oynanacak. Fin... 26 Mayıs 2021- UEFA yayınladığı raporunda Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, Konferans Ligi ve Süper Kupa için toplam 3,5 Milyar Euro civarında kulüplere para dağıtılacağını açıkladı. 24 Mayıs 2021- UEFA tarafından hazırlanan rapora göre, Avrupa’daki futbol kulüplerinin koronavirüs salgınından dolayı toplam zararları 8,7 milyar euroya ulaştı.  Futbolekonomi- 16 Mayıs 2021 Süper Lig'in 2020-21 Şampiyonu averaj farkıyla Beşiktaş oldu. Galatasaray averajla ikinci sırada yer alırken, Fenerbahçe ligi üçüncü olarak bitirdi.  Futbolekonomi- 13 Mayıs 2021 UEFA, Chelsea ile Manchester City arasında 29 Mayıs'ta İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda oynanacak Şampiyonlar Ligi finalinin Portekiz'in Porto şehrindeki Dragao Stadı'na alındığını duyurdu. 6 Mayıs 2021- UEFA Şampiyonlar Ligi 2020-21finalistleri belli oldu. 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılacak finalde İngiliz ekipleri Manchester City ve Chelsea karşı karşıya gelecekler.  21 Nisan 2021 - Avrupa futbolunda on iki büyük kulüp UEFA’ya karşı isyan bayrağını açtılar. UEFA'ya resti çeken oniki büyük kulüp Avrupa Süper Ligi için düğmeye bastı.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Sporu Asıl Şimdi Daha Çok Gündeme Sokmalıyız

Sporu Asıl Şimdi Daha Çok Gündeme Sokmalıyız

evde-spor-nasil-yapilir-1

Ahmet Talimciler- 31 Mart 2020  Bakanlık sabah, öğle ve akşam üstü yine TRT ekranları aracılığıyla farklı yaş gruplarına göre oluşturulan egzersiz programlarını devreye sokmalı ve evde oturmak durumunda bulunan milyonlarca yurttaşımızı hareketli kılacak aktivitelerle onları buluşturmalıdır.

 

Evde kal sloganı üzerinden toplumsal hayatın yeniden biçimlendirilmekte olduğu bir dönemi yaşıyoruz.

 

Sokakların boşaldığı buna karşın evlerin çok daha yoğun bir biçimde kullanılmak zorunda olduğu günlerden geçiyoruz. 

İşte bu noktada ülke olarak belki hiçbir dönem yeterince üzerinde durmadığımız spor kavramını biraz daha farklı bir biçimde düşünmek durumundayız. Çünkü ekranlara çıkan bütün uzmanların ısrarla söylediği noktalar gelip bir yerde düğümleniyor: bağışıklık sistemini güçlü kılmak. Bunun gerçekleştirilebilmesi için ise bir taraftan düzenli bir beslenme alışkanlığı, uyku düzeni gerekirken bir diğer taraftan hareket kabiliyetimizi yükseltmek zorunluluğu söz konusu. İşte bu noktada evlere kapatılan milyonlar açısından spor artık çok daha hayati bir gereklilik haline dönüşmek durumundadır. Ve bu durumun bundan sonrası için elzem bir gereklilik olduğu gerçeğini başta Gençlik ve Spor Bakanlığı olmak üzere herkes anlamak durumundadır. 

TRT aracılığıyla egzersiz programlarını devreye sokulmalı. 

Hemen ilk önerimle başlayayım sayın bakanımızın ekranlarda liglerin ne zaman başlayacağına ilişkin açıklamalardan ziyade evde kal mesajı verilen milyonlarca kişiye yönelik bir kampanya başlatması son derece önemli bir adım olacaktır.  

Biliyorsunuz okulların televizyon üzerinden dersleri işleme süreci içerisine girmesi ile birlikte öğretmenler dersleri ekranlar aracılığıyla öğrencilere aktarıyorlar. Bakanlık sabah, öğle ve akşam üstü yine TRT ekranları aracılığıyla farklı yaş gruplarına göre oluşturulan egzersiz programlarını devreye sokmalı ve evde oturmak durumunda bulunan milyonlarca yurttaşımızı hareketli kılacak aktivitelerle onları buluşturmalıdır.  

Böylesi bir adım hem bakanlığın spora yönelik ilgiyi canlı tutmasına yol açacaktır hem de spora katılımı arttırmak suretiyle toplumsal hayata yönelik son derece etkin bir işlevselliği de hayata geçirecektir. Bakanlık yetkililerinin sporun bir PR çalışması olmadığı gerçeğini bir an önce idrak etmeleri ve sporun bir hayat tarzı olması yolunda üstelik tam da buna uygun bir zemin varken fırsatı kaçırmaması gerekmektedir.  

Türkiye spor alanında oldum olası kaçak güreşen bir anlayışı benimsedi ve sporun toplumsal hayatın içerisinde oynayabileceği rol ve sorumluluğu bir türlü kavrayamadı! Oysa özellikle de böylesi kriz dönemlerinde hareketsizliğin ve enerjiyi boşaltamamanın yaratacağı etkiler çok daha bariz sorunları beraberinde getirebilecek bir potansiyele sahiptir. İşte bu olumsuzlukların devre dışı bırakılabilmesinde sporu devreye sokmanın tam sırasıdır.  

Büyük çoğunluk açısından spor sadece izlenilen bir etkinlik türü... 

1980’lerle beraber tamamen izleyici bir modeli benimseyen yaklaşım sonrasında 1990’ların ikinci yarısında tüketim ve kimlik ilişkisi ile birlikte spora farklı bir bakış açısı söz konusu olmuş; ancak burada kitlesellik değil, birey temelli bir model ön plana çıkmıştı. Bugün ülkemizin ara sokaklarında dahi pıtrak gibi biten vücut geliştirme salonları söz konusudur ve sporu kendi bedeninin bir göstereni olarak yaklaşan bir bakış açısı giderek çoğalmaktadır. Öte yandan büyük çoğunluk açısından spor sadece izlenilen ve hayatın bir parçası olarak görülmeyen bir etkinlik türüdür. 

Aşağıdaki tabloda sağlıklı yaşam ve egzersize ayrılan zamana ilişkin Eurostat tarafından hazırlanan bir rapor yer alıyor, buna göre spora en çok zaman ayıran  İskandinav ülkeleri iken en az zaman ayıran ülke yüzde 4 oranı ile Türkiye. Spor yapma ile yaş ve eğitim düzeyi arasında doğrudan bir ilişki söz konusu. Yaş ve eğitim arttıkça fiziksel aktiviteler de artıyor. Fiziksel aktivitesi olan grupta erkeklerin kadınlara oranla daha fazla spor yaptıkları görülüyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyelerine göre orta seviyede enerjide yapılan 2,5 saatlik spor 18 yaş ve üstü için minimum egzersiz zamanı olarak belirtiliyor.      

1SaglikliSpor

Kitlelere spor yaptırma ve onları hareketli kılma anlayışını bir an önce devreye sokmak durumundayız. Koronavirüs günlerinin yansımaları hayatın her alanını olduğu gibi sporu ve sportif faaliyetleri de yeniden biçimlendirecek. Buna karşın sporun önemi ve etkisini belki de bundan sonra çok daha fazla hissedebileceğimiz günler başlayacak. İşte bu yüzden spor sağlık ilişkisini daha fazla canlı tutmak ve sporu gündelik hayatın içerisine daha çok yerleştirebilecek adımları atmanın yollarını hep birlikte aramalıyız. Özellikle de evde daha çok vakit geçirmenin ve daha çok yiyecek tüketmenin arttığı günlerde hareket etme ve vücudumuzla barışacak aktiviteleri öğrenmek çok daha önem kazanıyor.  

Sporun bireylerin bağışıklık sistemlerini güçlendirmenin yanı sıra enerjilerinin boşaltılmasına olan etkilerini de göz önünde bulundurduğumuzda kitle için spor kavramını daha çok telaffuz etmeli ve başta ev içi yürüyüşler olmak üzere ilerleyen zamanlarda bisiklet üzerinden doğaya açılacak yeni bir süreci de başlatabiliriz. Önümüzdeki günlerde spor belki de hiç olmayacağı kadar daha popüler bir alan görünümüne bürünecektir. Spor ile ilgili olan binlerce kişinin bu doğrultuda destekleyeceği programların oluşturulması ve ülkemizin spor kültürünün yaygınlaştırılması için bu dönem bir fırsat olarak görülmelidir.{jcomments on} 

Bu İçerik  623  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

04.08.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

1.415,82

0,50

 bjk BJKAS

6,45

-0,62

 fb FENER

36,32

-0,49

 gs GSRAY

3,81

0,53

 trabzon TSPOR

3,49

-2,25

   SPOR ENDEKSİ

1.159,58

-0,52

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 28819059

SÜPER LİG 2021-2022 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adanaspor   0  0   0   0  0 
2 Alanyaspor  0   0   0  0  0 
3 Altay   0  0 0  0  0 0 0
4 Hatayspor   0   0   0  0 0
5 Beşiktaş  0 0 0  0  0 0 0
6 Rizespor  0   0   0   0  0  0   0 
7 Karagümrük  0  0  0  0  0  0 0
8 Fenerbahçe   0   0  0  0  0  0  0
9 Antalyaspor  0  0  0  0  0  0  0
10 Galatasaray   0    0    0   0  0  0  0 0
11 Gaziantep  0  0  0  0  0  0  0 0
12 Giresunspor  0  0  0  0  0  0  0   0 
13 Göztepe  0  0  0  0  0  0 0 0
14 Konyaspor  0   0  0  0  0   0    0  
15 Kasımpaşa 0  0  0  0  0  0 0
16 Kayserispor  0   0   0  0  0  0 0 0
17 Başakşehir 0  0  0  0  0  0  0   0 
18 Sivasspor  0   0  0  0  0   0  0 0
19 Trabzonspor 0  0  0  0  0  0  0   0 
20 Malatyaspor  0   0   0    0   0  0 0 0

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.