Korona Günlerinde Spor
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Korona Günlerinde Spor

Korona Günlerinde Spor

FT

Ahmet Talimciler- 25 Mart 2020 Sportif alanların özellikle de kapalı mekanlar içerisindeki etkinliklerde bir araya gelecek olan insanlar açısından yaratabileceği kaygı ve endişe miktarının artması beraberinde söz konusu etkinliklere olan ilginin azalmasına yol açabilecektir.

 

Bir haftalık inatlaşmanın ardından geçen hafta Türkiye’deki bütün ligler ertelendi. Seyircisiz maç oynama konusunda erken davranıldığını söylemek sorunu ortadan kaldırmış olmuyordu. Çünkü söz konusu takımların yurt içinde ve yurt dışında karşı karşıya gelmeleri ile sonuçlanan temaslarla virüsün geçebilme ihtimali ortadan kalkmıyordu. Futbol, Basketbol gibi temasın yüksek olduğu spor dallarında sporcuların seremoniler öncesinde birbirleriyle tokalaşmamaları riski yok etmiyordu. Hatta futbol üzerinden örnek vermeyi sürdürecek olursak, biliyorsunuz sık sık kameralara futbolcuların sahaya tükürme anları ile karşı karşıya geliriz. Ülkemizde gol atma sevincini saha zeminini öpen futbolcular yine bu kritik dönemde de devam etti. Örneğin Göztepe’nin Çaykur Rizespor ile oynadığı maçın bitiminde Göztepeli futbolcu Deniz Kadah, kendisini çimlere bırakmanın ardından galibiyeti yeri öperek kutladı. Bir başka sorun tüm birbirinizle temas etme mesafe koruma uyarılarına karşın yine aynı karşılaşmada atılan ilk golün ardından arkadaşlarının golü atan Berkan Emir’in üzerine yığılmaları dikkat çekiciydi.

Liglerin ertelenmesi sonrasında tüm kulüplerin ağız birliği etmişçesine önce sporcu sağlığı ifadelerini kullanmalarının çok da inandırıcı olmadığını bir kez daha hatırlatmalıyım. Türkiye’de sivil toplum kuruluşu olması gereken spor kulüplerinin genel spor politikalarının yanlışlığına karşı da seslerini yükseltmeleri gerekmektedir. Aksi durumda kendi bulundukları yerin altını oyduklarını da unutmamalıdırlar. Kulüp yöneticileri önümüzdeki süreci nasıl götüreceklerinin planlarını yaparlarken bu kez önce Fenerbahçe Beko takımının bazı oyuncuları ile idarecilerinde Koronavirüs şüphesine ilişkin kulüpten açıklamada bulunuldu. Ardından Galatasaray kulübünün ikinci başkanı Abdürrahim Albayrak ve eşi Şükran Albayrak’ın test sonuçlarının pozitif çıktığı kulüp tarafından açıklandı. Her iki takımla ilgili gelişmeleri biraz daha yakından incelemek ve etkileri üzerinde durmak yerinde olacaktır.

Öncelikle Fenerbahçe Beko takımı yoğun bir Euroleague takviminin yanı sıra basketbol liginde de maçlarını sürdürmekteydi. Bir başka ifadeyle haftada en az iki karşılaşma -ki bunlardan biri yurt dışı takımlarıyla bazen içeride bazen de dışarıda-oynuyordu. Hatta Euroleague takvimindeki maç sıkışıklığı nedeniyle 4 Mart tarihinde Kızılyıldız’la evinde ve 6 Mart tarihinde Khimky takımıyla deplasmanda mücadele etmişti. 20 Şubat ile 15 Mart tarihleri arasında -Euroleague mücadelesi 12 Mart tarihinde askıya alındı- sekiz karşılaşma oynamış olup bunlardan Euroleague kapsamında iki tanesi İspanyol, biri Sırp ve diğeri de Rus takımlarıyladır. Türkiye basketbol liginde de Galatasaray, Afyon Belediye, Beşiktaş ve son olarak da Tofaş kulüpleriyle karşılaşmıştır. Özellikle Mart ayı içerisindeki Beşiktaş ve Tofaş karşılaşmaları iki yurt dışı takım temasının ardından gerçekleştiği için bu takımların sporcularının ve idareci heyetinin de kendilerine dikkat etmeleri ve kontrol mekanizmalarının işletilmesi elzemdir. Fenerbahçe Beko kulübünün yaşadığı gelişmelerin ardından Türkiye Basketbol Federasyonu şu açıklamayı yayınladı: "ING Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Fenerbahçe Beko'nun gerçekleştirmiş olduğu rutin sağlık kontrolleri sırasında bazı oyuncuları ile idari kadro çalışanlarında Kovid-19 belirtilerine rastlanıldığını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Federasyon olarak süreci tüm kulüplerimizle yakından takip ediyor, Fenerbahçe Beko takımının sporcu ve kulüp çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz."  Buradaki üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz ifadeleri yaşanan süreç hakkında bütün olup bitenlerin sorumluluğunu kulübe yönlendirdiği için dikkat çekicidir.

Galatasaray Kulübü'nün ikinci başkanı Abdürrahim Albayrak ve eşinin test sonuçlarının pozitif çıkması konusunda ise gözler bu kez seyircisiz oynatılan Beşiktaş derbisine çevrilecektir. Çünkü Albayrak tribünde yerini almıştır. Bu kez aynı maçın bitiminde Fatih Terim’in yaptığı açıklamalar ve ertelenmeliydi talepleri daha manidar bir hale bürünmüştür. Türkiye’de son yıllarda giderek artan ve kendi bulunduğunuz pozisyona, takıma ve anlayışa göre şekillenen şöyle bir durum söz konusu oluyor. Eğer sizin dışınızda yer alan bir kişi doğru bir yere temas ediyorsa hemen bunun arkasında bir şeyler arama ve söylenilenleri karalama gibi bir durum devreye sokuluyor.  Örneğin Fatih Terim sendikadan bahsetti, maçlara çıkılmaması gerektiğini söyledi, bunun karşısında galip gelseydi bu lafları etmezdi demek sorunu ortadan kaldıramaz. Sadece kendinizi rahatlatacak bir anlayışı dolaşıma sokar buna karşın böylesi yaklaşımlarla birlikte sportif alanlarda da sorunlarımız katlanarak sürmeye devam eder.

Her iki olay sonrasında farklı kulüplerin geçmiş olsun mesajları yayınlamaları ve dostluğu ön plana çıkartmaları son derece değerli. Trabzonspor kulübü Fenerbahçe Beko ile ilgili ilk geçmiş olsun mesajını yayınlayanlardan birisiydi. Benzer şekilde Fenerbahçe kulübü de Abdürrahim Albayrak ve eşi ile ilgili hemen mesaj yayınlayanlardandı. Bu birliktelik geleceğe dönük umutları tazelemesi açısından da son derece önemli.

Son olarak söz konusu virüsün spor dünyası üzerinde yaratacağı etkilere de değinmeliyiz. Geçen hafta Euro 2020 bir sonraki yıla ertelendi ve Avrupa’daki tüm sportif organizasyonlar bazılarının tarihleri belirtilmekle birlikte süresiz olarak ertelenmiş durumda. Görünen bir diğer gelişme ise büyük bir ihtimalle 2020 Tokyo Olimpiyatları'nın da erteleneceği yönünde. Tüm toplumsal, kültürel, ekonomik hayatı kesintiye uğratan Koronavirüs, sportif faaliyetlere de büyük bir darbe vurmuştur. Küresel ekonomik sistemin en önemli paydaşlarından bir tanesi olan sportif organizasyonlar-NBA, Şampiyonlar Ligi, Euroleague, Avrupa Şampiyonası, Olimpiyat oyunları, Fransa bisiklet turu, vb.- belirsizliğe bürünmüşlerdir. Hatta sürecin uzaması sonrasında önümüzdeki yılın da sekteye uğrayacağı görülmektedir. Post Koronavirüs günlerinde sportif etkinliklerin de artık eskisi gibi olmayacağı gerçeğini şimdiden kavramak ve kendimizi buna göre hazırlamak durumundayız.

Görünen o ki insanlık kendisini daha güçlü hissettiği bir dönem içerisinde aslında çok daha zayıf ve zafiyet içerisinde olduğunu acı bir şekilde deneyimlemiş oldu. Bundan sonra en ufak bir hastalık bile etkisi çok daha yakıcı olacak bir biçimde insanların birbirleriyle kuracakları temasın mesafesinin artmasına yol açacaktır. Sportif alanların özellikle de kapalı mekanlar içerisindeki etkinliklerde bir araya gelecek olan insanlar açısından yaratabileceği kaygı ve endişe miktarının artması beraberinde söz konusu etkinliklere olan ilginin azalmasına yol açabilecektir. Bu yüzden önümüzdeki dönem toplumsal hayatın dönüşümü kadar sportif ortam ve taraftarlık kültürünün de dönüşümlerine neden olacaktır. Geçmişin alışkanlıkları üzerine kurulu olan her şey, virüsün yarattığı endişe ve riskler sonrasında değişmek zorunda kalacaklardır. İşte bu yüzden sporun bütün unsurları geleceğin getirebileceği yenilikler konusunda fikirler üretmeleri ve birbirlerini dışlamamaları son derece önem taşıyacaktır. Artık lig şampiyonlukları, kupalar, başarılardan ziyade yeni organizasyonları, yeni bir spor anlayışını ve buna uygun yaklaşımları konuşmanın zamanına giriyoruz. Önümüzdeki dönemde bireysel olarak icra edilen açık hava sporlarının takım sporlarının önüne geçme ihtimali giderek daha fazla olacaktır. Çok seyredilen spor dallarının ekranlar başında bu kez daha pahalı bir şekilde seyredileceği dönemler bizleri bekliyor olacak, çünkü tribünlerdeki insan sayısı azalacak ve maliyetler daha farklı bir alan üzerinden karşılanmak üzere önümüze konulacak.{jcomments on}


Not: Bu yazı kaleme alındıktan sonra Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim Koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı.

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  1558  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

5/07/2024

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

10.851,78

-0,18

 bjk BJKAS

7,47

-0,27

 fb FENER

187,90

-2,45

 gs GSRAY

8,85

+0,91

 trabzon TSPOR

2,11

-0,47

   SPOR ENDEKSİ

5.030

-0,84

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 40852606

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Galatasaray 38 33  3   2  92 26 66  102 
2 Fenerbahçe  38  31    6  1 99  31   68

99

3 Trabzonspor  38  21 4  13 69  50 19 67
4 Başakşehir 38   18   7  13 57  43  14 61
5 Kasımpaşa 38 16 8  14   62  65 -3 56
6 Beşiktaş 38  16 14 52  47 

  5 

 56 
7

Sivasspor

38 14  12  12   47 54  -7 54
8 Alanyaspor 38 12 16

10 

53  50 52 
9 Rizespor 38 14  16  48  58  -10 50 
10

Antalyaspor

38 12  13 13 44  49   -5  49
11 Gaziantep 38 12 18

50 

57   -7  44
12 AdanaDemir 38 10  14  14 54  61 -7  44  
13 Samsunspor 38  11 10

17 

42  52  -10  43
14 Kayserispor 38 11  12 15  44  57  -8  41
15 Hatayspor 38  14  15 45 52  -7  41
16

Konyaspor

38

9

14  15 40  53  -13 40
17 Ankaragücü 38  16 14  46  52  -6  40 
18 Karagümrük 38  10  10 18 49 52  -3 40

19

Pendikspor  38 9 10 19 42 73 -31   37  

20

İstanbulspor 38 4 7 27 27 80 -53 16

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

Deloitte Money League - 2024

Deloitte Money league 2024

Deloitte Money League Raporunu 27. kez yayınladı. Rapora göre Avrupa'nın en zengin 20 kulübünün 2022-23 sezonunda gelirleri toplam 10.5 Milyar Euro'ya ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

UEFA Kulüp Finans&Yatırım Raporu 2024

 

UEFA Raporu-2023

UEFA Kulüp futbolunun finansal durumları ve yatırımlarına ilişkin yıllık görünüm ve benchmark raporunu yayınladı. Okumak için tıklayınız

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.