Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
12 temmuz 2021- Euro 2020 şampiyonu, 1-1 biten ve uzatmalarda da sonuç değişmeyince penaltılarla İngiltere'yi 3-2 yenen İtalya oldu. 21 Haziran 2021- Euro 2020'de oynadığı üç maçtan da puan çıkartamayan milli takım turnuvadan elenerek Türkiye'ye döndü.  15 Haziran 2021- UEFA Euro 2020 futbol şampiyonasında 1 ay boyunca UEFA, 24 ülke takımına 331 milyon Euro ödül dağıtacak. 11 Temmuz akşamı kupayı kaldıracak ülke takımı ise 34 milyon Euro ödül kazanacak! 11 Haziran 2021- Geçen yıl düzenlenmesi planlanan ancak pandemi nedeniyle ertelenen Euro 2020, İtalya- Türkiye maçı ile başladı. İlk maçı İtalya 3-0 kazandı. turnuva yaklaşık bir ay süreyle 11 farklı ülkede ve statda oynanacak. Fin... 26 Mayıs 2021- UEFA yayınladığı raporunda Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, Konferans Ligi ve Süper Kupa için toplam 3,5 Milyar Euro civarında kulüplere para dağıtılacağını açıkladı. 24 Mayıs 2021- UEFA tarafından hazırlanan rapora göre, Avrupa’daki futbol kulüplerinin koronavirüs salgınından dolayı toplam zararları 8,7 milyar euroya ulaştı.  Futbolekonomi- 16 Mayıs 2021 Süper Lig'in 2020-21 Şampiyonu averaj farkıyla Beşiktaş oldu. Galatasaray averajla ikinci sırada yer alırken, Fenerbahçe ligi üçüncü olarak bitirdi.  Futbolekonomi- 13 Mayıs 2021 UEFA, Chelsea ile Manchester City arasında 29 Mayıs'ta İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda oynanacak Şampiyonlar Ligi finalinin Portekiz'in Porto şehrindeki Dragao Stadı'na alındığını duyurdu. 6 Mayıs 2021- UEFA Şampiyonlar Ligi 2020-21finalistleri belli oldu. 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılacak finalde İngiliz ekipleri Manchester City ve Chelsea karşı karşıya gelecekler.  21 Nisan 2021 - Avrupa futbolunda on iki büyük kulüp UEFA’ya karşı isyan bayrağını açtılar. UEFA'ya resti çeken oniki büyük kulüp Avrupa Süper Ligi için düğmeye bastı.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Çocuk Bayramı'nda Ülkemizde Spor ve Çocuk İlişkisi

Çocuk Bayramı'nda Ülkemizde Spor ve Çocuk İlişkisi

background

Ahmet Talimciler- 26 Nisan 2018 Her fırsatta dünyada çocuklara bayram hediye eden tek ülke olmakla övünür ve 23 Nisan tarihinde temsili olarak çocukları, bir günlüğüne yönetim kademesine oturtarak, neler yapacaklarını kendilerine sorarız.

Ülkemizde çocukların gerek çocukluklarını yaşamakla ilgili gerekse de gelecekleri ile ilgili söylenecek çok fazla söz olmasına karşın bu kez çocuklarımıza spor yaptırma konusunda neredeyiz üzerinde durmayı tercih ettim.

 

Çocukluğun bambaşka bir şekle büründüğü günümüz gerçekliği içerisinde maalesef çocukların oyun ve spor ile kurdukları ilişki düzeyleri de farklılaşmaktadır. Sokağın devreden çıktığı ve oyun oynama ile birlikte sosyalleşme olanaklarının da kısıtlandığı çocuklarımızın, yanlış beslenme ve hareketsizliğin de etkisiyle sağlık sorunları yaşamaları dikkat çekicidir.

 

Bu noktada aile, eğitim, sağlık ve spor kurumlarının siyaset kurumunun da katkıları ile birlikte daha sağlıklı nesillerin oluşturulabilmesi adına birlikte hareket edebilmeleri önem arz edecektir. 2017 yılı nüfus verilerine göre nüfusumuz 80 milyon 810 bin 525 olarak açıklandı. Bu nüfusun %23,6’lık kesimini 0-14 yaş arasındaki dilimini çocuklar oluşturuyor ki bu da 19 milyon 33 bin 488 rakamına karşılık gelmekte. Ülkemiz nüfusu içerisinde bu kadar büyük bir yer kaplayan bu çocuklarımızın okullardaki durumu nedir?

 

2016-2017 eğitim öğretim yılı birinci dönemini kapsayan verilere göre, örgün eğitimdeki öğrencilerden 14 milyon 684 bin 664'ü resmi, 1 milyon 204 bin 963'ü özel ve 1 milyon 429 bin 806 öğrenci ise açık öğretim kurumlarında okuyor. Okullarımızdaki spor tesisi ve beden eğitimi öğretmeni sayımız ne kadar? Türkiye genelinde 62 bin 250 civarındaki ilk-Orta-Lise öğretim kurumlarında 223 kapalı spor tesisi, 521 nizami spor tesisi ve diğer olmak üzere toplam 861 spor tesisi bulunmaktadır. Bu verilere göre, 1.000 okuldan dördünde nizami ölçülerde spor tesisi bulunmaktadır. Mevcut Beden Eğitimi öğretmen sayısı ise ortalama, 32.000 civarındadır. 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında On sekiz milyon öğrenciyi Beden Eğitimi Öğretmeni sayısına böldüğümüzde öğretmen başına ortalama 575 öğrenci düştüğü görülmektedir.

 

Rakamlar üzerinden olan biteni incelemeye başladığımız anda hem çocuklarımız hem geleceğimiz hem de eğitim sistemimiz açısından işlerin hiç de iyi gitmediği bir durumla karşı karşıya kaldığımızı görüyoruz. Bu rakamlara bir de beden eğitimi dersleri ile ilgili olan durumu eklediğimiz zaman işler biraz daha fazla sarpa sarmaya başlıyor. Zorunlu olan beden eğitimi ve spor dersi, haftalık olarak ilköğretim (İlkokul-1’den 4. sınıfa kadar) okullarında birinci kademe de hafta da 2 saat sınıf öğretmenleri tarafından verilmektedir. Ortaöğretimde, (Orta okul- 5. sınıftan 8. sınıfa kadar-2017-2018 eğitim öğretim yılında 5. sınıflarda Beden Eğitimi dersi kaldırıldı. Öğrenciler haftada 2 saat zorunlu olarak, 2 saatte seçmeli ders olarak beden eğitimi dersi alabilirler.

 

Bu kademede Beden Eğitimi dersi Uzman öğretmenler tarafından verilmektedir. Burada enteresan husus ise, 2018-2019 Eğitim öğretim sezonunda ikinci kademe ortaokullar 5. sınıfta Beden eğitimi dersinin kaldırılmış olmasıdır. Aynı ortaokulların imam hatip kısmında ise, yine Beden eğitimi dersleri  (5. sınıftan 8.sınıfa kadar haftada 1 saat zorunlu olarak, 2 saatte seçmeli Spor Fizik dersi uzman öğretmenler tarafından verilmektedir). Ayrıca; Lise bölümlerinde 9.ncu sınıflarında Beden Eğitimi dersi 2 saat olarak planlanmıştır.

 

10,11,12 sınıflarda ise Beden Eğitimi haftada 1 saat zorunlu olarak, 1 saatte seçmeli ders olarak uzman öğretmenler tarafından verilmektedir. Temel lise adı altında eğitim veren öğretim kurumlarında beden eğitimi dersinin olmadığını da eklemeliyim, ayrıca özellikle üniversite sınavına girecek olan on ikinci sınıf öğrencilerinin beden eğitimi dersleri yapmamaları için velilerinden özel taleplerin okul yönetimlerine iletildiğini de belirtmeliyiz.

 

Gündelik hayatın içerisinde özel kurslarla spor yapabilen çocukları ve sokaklarda halen oynama olanaklarına sahip bulunanları dışarıda bıraktığımızda, ülkemiz çocuklarının önemli bir kısmı açısından spor yapma adeta bir hayaldir. Zaten bu hayal ülkemizin lisanslı sporcu sayılarına da fazlasıyla yansımaktadır, rakamlara bakacak olursak spor yapan öğrenci sayımızın toplamda 2.225.946 kişiden (bunların 916.316’sı kız, 1.309.630’u ise erkek çocuklarından oluşmaktadır) ibarettir ki, toplam nüfusumuz içerisinde spor yapan öğrencilerin sayısı sadece %3 civarına ulaşabilmektedir.

 

Ebeveynlerimizin çocuklarının spora ilgi duymalarında etkileri olduğu gerçeğini bir kez daha hatırlatmalıyım ancak burada asıl önemli olan sizlerin değil çocuğunuzun isteklerinin yerine getirilmesidir. Ailesi ile birlikte egzersiz yapmaktan zevk alan çocuk, yaptığı davranışı sürdürmede istekli olacaktır. Burada asıl önemli olan husus ise çocukların ilgilendiği ilk şeyin eğlenme olduğudur. Eğlenen çocuğunuzu, doğru motive ederek tüm hayatına hareket katabilecek bir tarzda organize edebilir ve sağlıklı bir yaşam sürmesine katkıda bulunabilirsiniz.

 

 

Neler çocuğu fitness’e yöneltir?                                            

-Eğlenmek     

-Başarı duygusu                                               

-Akranlarıyla oynamak                                        

-Deneyimlerini ailesiyle paylaşmak  

-Çeşitli faaliyetleri tanımak                  

-Meraklı bir antrenörü veya öğretmeni olmak

-Faal bir yaşam tarzının kendi seçimi olduğuna inanmak

Neler çocuğu fitness’den uzaklaştırır? 

-Kazanmayı öne çıkarmak

-Hiç gelişme göstermemek

-Çok sık sakatlanmak

-Ağrı duyana kadar oynamaya zorlanmak

-Boyuna aynı şeyi tekrarlamak

-Yaptığı sporda söz sahibi olmamak

-Ailesi, arkadaşları veya antrenörü tarafından alay konusu olmak.

 

Çocuklarımıza daha sağlıklı bir gelecek hazırlamanın yollarından bir tanesi de hiç kuşkusuz onları küçük yaştan itibaren egzersiz ile tanıştırmak ve sporu hayatlarının içerisine yerleştirmekten geçmektedir. İçinden geçtiğimiz ve giderek daha hareketsiz hayat tarzının olumsuz yansımalarını ortadan kaldırabilmek için çocuklarımızı spora ve sağlıklı yaşama yönlendirmeliyiz. Siyasal iktidarlar açısından da eğitim süreci boyunca beden eğitim derslerinin böylesine heba edilmesi anlaşılır bir durum değildir. Müfredatların bu doğrultuda yeniden revize edilmesi ve okulların daha fazla spor yapılabilir mekanlar olarak düzenlenmesi sağlanabilir. Sporun çocukların karakter yapılarında yaratacağı etkilerin, fiziksel görünümlerinde yaratacağı etkilerden çok daha fazla ve önemli olduğunu unutmamalıyız.

 

Bu yazının oluşmasındaki sayısal katkılarından ötürü sevgili dostum Ahmet Ak’a teşekkürlerimi sunarım. Yazının son bölümündeki çocukları fitness’e yönelten ve uzaklaştıran etkenler ise rahmetli dostum Cem Can’ın çocukları ne motive eder yazısından alınmıştır.{jcomments on}

Bu İçerik  1760  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

16.07.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

1.360,82

-0,48

 bjk BJKAS

6,16

-1,28

 fb FENER

36,26

-1,25

 gs GSRAY

3,75

2,19

 trabzon TSPOR

2,86

0,35

   SPOR ENDEKSİ

1.093,61

1,28

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 28713131

SÜPER LİG 2021-2022 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adanaspor   0  0   0   0  0 
2 Alanyaspor  0   0   0  0  0 
3 Altay   0  0 0  0  0 0 0
4 Hatayspor   0   0   0  0 0
5 Beşiktaş  0 0 0  0  0 0 0
6 Rizespor  0   0   0   0  0  0   0 
7 Karagümrük  0  0  0  0  0  0 0
8 Fenerbahçe   0   0  0  0  0  0  0
9 Antalyaspor  0  0  0  0  0  0  0
10 Galatasaray   0    0    0   0  0  0  0 0
11 Gaziantep  0  0  0  0  0  0  0 0
12 Giresunspor  0  0  0  0  0  0  0   0 
13 Göztepe  0  0  0  0  0  0 0 0
14 Konyaspor  0   0  0  0  0   0    0  
15 Kasımpaşa 0  0  0  0  0  0 0
16 Kayserispor  0   0   0  0  0  0 0 0
17 Başakşehir 0  0  0  0  0  0  0   0 
18 Sivasspor  0   0  0  0  0   0  0 0
19 Trabzonspor 0  0  0  0  0  0  0   0 
20 Malatyaspor  0   0   0    0   0  0 0 0

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.