Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
12 temmuz 2021- Euro 2020 şampiyonu, 1-1 biten ve uzatmalarda da sonuç değişmeyince penaltılarla İngiltere'yi 3-2 yenen İtalya oldu. 21 Haziran 2021- Euro 2020'de oynadığı üç maçtan da puan çıkartamayan milli takım turnuvadan elenerek Türkiye'ye döndü.  15 Haziran 2021- UEFA Euro 2020 futbol şampiyonasında 1 ay boyunca UEFA, 24 ülke takımına 331 milyon Euro ödül dağıtacak. 11 Temmuz akşamı kupayı kaldıracak ülke takımı ise 34 milyon Euro ödül kazanacak! 11 Haziran 2021- Geçen yıl düzenlenmesi planlanan ancak pandemi nedeniyle ertelenen Euro 2020, İtalya- Türkiye maçı ile başladı. İlk maçı İtalya 3-0 kazandı. turnuva yaklaşık bir ay süreyle 11 farklı ülkede ve statda oynanacak. Fin... 26 Mayıs 2021- UEFA yayınladığı raporunda Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, Konferans Ligi ve Süper Kupa için toplam 3,5 Milyar Euro civarında kulüplere para dağıtılacağını açıkladı. 24 Mayıs 2021- UEFA tarafından hazırlanan rapora göre, Avrupa’daki futbol kulüplerinin koronavirüs salgınından dolayı toplam zararları 8,7 milyar euroya ulaştı.  Futbolekonomi- 16 Mayıs 2021 Süper Lig'in 2020-21 Şampiyonu averaj farkıyla Beşiktaş oldu. Galatasaray averajla ikinci sırada yer alırken, Fenerbahçe ligi üçüncü olarak bitirdi.  Futbolekonomi- 13 Mayıs 2021 UEFA, Chelsea ile Manchester City arasında 29 Mayıs'ta İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda oynanacak Şampiyonlar Ligi finalinin Portekiz'in Porto şehrindeki Dragao Stadı'na alındığını duyurdu. 6 Mayıs 2021- UEFA Şampiyonlar Ligi 2020-21finalistleri belli oldu. 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılacak finalde İngiliz ekipleri Manchester City ve Chelsea karşı karşıya gelecekler.  21 Nisan 2021 - Avrupa futbolunda on iki büyük kulüp UEFA’ya karşı isyan bayrağını açtılar. UEFA'ya resti çeken oniki büyük kulüp Avrupa Süper Ligi için düğmeye bastı.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Olanlar Bizi Şaşırtmasın

Olanlar Bizi Şaşırtmasın

1609

Ahmet Talimciler- 28 Ocak 2017 Rıdvan Dilmen’in sosyal medya üzerinden başlattığı ‘evet’ kampanyasına Arda Turan, Burak Yılmaz ve Murat Boz’un iştirak etmeleri sonrasında karşı çıkanlardan da ‘hayır’ sesleri yükselmeye başladı.

 

Evet’i ya da Hayır’ından ziyade bu açıklamadaki problemli kısım beni daha çok ilgilendiriyor. İsteyen herkes kendi durumunu pozisyonuna yönelik bir durum alabilir ve bunu bireysel düzlemde yakınları ile paylaşabilir. 

Ancak buradaki ince çizgi tanınmış isimlerin ya da kamuya mal olmuşların durumu bu açıdan farklılık arz etmektedir. Gündelik hayat içerisinde bir gece kulübünden çıkan iki kişi haber olmaz buna karşın sabaha karşı oradan çıkan kişi ünlü bir futbolcu ya da bir şarkıcı ise işler değişir ve fotoğrafları, görüntüleri ön plana çıkartılır. Şöhret olmanın dünyanın her yerinde bir bedeli vardır ve şöhretler bu bedeli ödemek durumunda olduklarının farkındadırlar.

Popüler kültürün ürünü olan bu şöhretler içinden geçtikleri döneme uygun bir biçimde hareket ederler. Onları belirli bir yere getiren de götüren de yine kamuoyunun onlara yönelik olan ilgisidir. İşte bu ilgi nedeniyle kendi bulundukları yerin son derece kaygan bir zemin olduğunun bilincinde olmaları ve toplumun tüm kesimlerine hitap edebilecek bir pozisyon içerisinde konumlanmaları gerektiğini hiç akıllarından çıkartmamalıdırlar.

 

Bazı şöhretler tam tersini yaparak ancak burada da daha başından itibaren nereden geldiklerini ve ne olduklarını hiç inkar etmeden bir duruş sergilerler. 

 

Bu duruş son derece önemlidir çünkü öncesini ve sonrasını ortaya koyması açısından onu takip edenlere bir kolaylık sağlamaktadır. Medyanın böylesine güçlü bir kimlik göstereni olmasının ardından şöhretlerin pozisyonu ve kendilerini konumlandırmaları da bambaşka bir aşamaya transfer olmuştur. 

 

Bu açıdan ülkemizde özellikle futbolcuların 1990’lı yılların başında Televole programı ile birlikte sıçradığı aşama bariz bir biçimde gözler önündedir. Futbolun yıldızları her geçen yıl biraz daha fazla para kazanmaya başlayan ve biraz daha fazla göz önünde olan kişiler olarak ülke gündemindeki yerlerini fazlasıyla almışlardır. Futbolun yanı sıra reklamlar, tanıtımlar ve siyasal ilişkiler ile birlikte bir anda karşımızda bambaşka bir futbolcu profili oluşmaya başlamıştır. 

 

Bu noktada Türkiye’de futbolun yeni şöhretleri olan bu kişileri geçmiş futbol iklimi ile karşılaştırmak bile abesle iştigaldir. Çok daha rahat koşullarda futbol oynayan ve futbolun nimetlerinden sonuna kadar yararlanan bu yeni kitle karşısında eskileri anmak çok büyük haksızlık olur. 

 

Tabii burada bir parantez açmak gerekirse Türkiye’de futbol dünyası içerisinde olup bitenleri sorgulayan, tartışan ya da olanlar karşısında başka türlü bir futbol da olabileceğini düşünen kaç kişi olmuştur, o da ayrı bir tartışma konusudur. Ancak yine de Metin Kurt, Kemalettin Şentürk gibi isimlerin yanı sıra Metin Oktay gibi bir ismin de olduğunu unutmamalıyız. Aziz Nesin’in Ne Sağcıyız Ne Solcu Futbolcuyuz Futbolcu şiirinde geçen sözlerin üzerinden 55 yıl geçmesine rağmen ne halkın tavrı ne de futbol dünyasındakilerin tavrı değişti! 

 

Arada değişen ise futbol dünyasının astronomik rakamlar üzerinden bambaşka bir yaşam tahayyülü sunabilme kapasitesi oldu ve futbol dünyamız çok daha fazla paranın egemenliğine giriverdi. İşte tam bu noktada geçmişten farklı olarak eski futbolcuların yorumcular olarak kendilerine yeni bir pozisyon almalarına da tanıklık ettik. 

 

Popüler kültür açısından geçmişin şöhretlerinin şöhretlerini devam ettirebilmesinin yegane yolunun bunu farklı bir aşamaya taşıyabilme gereği olduğunun farkına varanlar açısından maç devam etti. Bu durumu öngöremeyenler ya da şansları yaver gitmeyenler içinse maç çoktan bitti.

 

Yeni dönemin futbolcu şöhretlerinin medya ile kurmuş oldukları bağlantının gücü son derece belirleyicidir ve bu açıdan söz konusu kampanyaya katılan isimlerin de, bu bağlantılarının her daim güçlü ve bir o kadar da işlevsel olduğu göze çarpmaktadır. Arda Turan’ın gurbette İspanya’da kendisini memleketinde gibi hissetmesini sağlayan kadim dostu Acun Ilıcalı ve onun desteğinin yansımalarını geçtiğimiz yıl sık sık gördük.

 

Yılbaşı gecesi O Ses programına çıkıp şarkı söyleyen Burak Yılmaz’ın yanında sahnede yerini alan Arda Turan ile onlara eşlik eden Murat Boz’la takım tamamlanmış oluyordu. Tabii arada insanın aklına Arda Turan ile Fatih Terim arasında yaşanan gerilim sırasında Rıdvan Dilmen ile Güntekin Onay’ın uzun soluklu bir röportaj yapmalarının sadece gündem için olmadığı düşüncesi de gelmiyor değil!

 

Şike süreci içerisinde dönemin başbakanına yönelik protestolar karşısında futbola siyaset karıştırılmaması gerektiği doğrultusunda ekranlardan ahkam kesen Rıdvan Dilmen’in, herhalde ‘şeytana uymak’ suretiyle söylediklerinin tam tersini yapmasının arkasında acaba ne hesaplar yatıyor!

 

Buradaki asıl sıkıntılı nokta referandum süreci ile birlikte hem ülke içerisindeki gerginliğin daha da artmasına yol açacak örneklerin oluşması hem de bireylerin özgür iradelerinin önüne ipotek koyacak bir algının yaratılmış olmasıdır.

 

Bir tarafta bulunduğu pozisyonun gücünü arkasına alarak kendi tarafını beyan edenlerin durumu var öte tarafta ise hem bunu ortaya koyduğu takdirde yaşayabileceği sıkıntıları düşünmek zorunda kalanlar var.

 

Rıdvan Dilmen ve paydaşlarının açtığı yol herkesin demokratik hak ve hürriyetlerini ortaya rahatça koyabilmelerini sağlamanın çok ötesinde bir haksız rekabetin kapılarını ardına kadar açıyor. Ancak yine de bu duruma da şaşırmamak hatta bu kişileri çok da kaale almamak gerektiğini düşünenlerdenim.

 

Çünkü bu ülkenin futbol dünyası bir iki istisnai örnek dışında zaten hep böyleydi ve zaten böyle olduğu için de hiçbir zaman gerçek anlamda futbola, futbol dünyasına dair bir katkıyı ortaya koyamadı.  Bizim futbolcularımız kendi meslektaşlarına yönelik insanlık dışı uygulamalar konusunda bile seslerini yükseltme konusunda herhangi bir girişimde bulunamadılar.

 

Futbolun kaymak tabakasını oluşturan süper ligin tepesindeki ekiplerin oyuncuları hiçbir zaman aşağıda olup bitenlere ya da alt yapılara yönelik bir girişimin içerisinde yer almadılar. En son birinci lig kulüplerinin oluşturduğu kulüpler birliğinin açıklamasındaki ‘sorunlu futbolcu transfer edilmeyecek’ cümlesi bile akıllarını başlarına getirmedi.

 

Hayatı kendilerinden menkul olarak gören ve yırttıkları sürece olup bitenler karşısında bir tavır almak yerine gücün yanında pozisyon almayı tercih eden futbolcular olmayı sürdürdüler. Bu yüzden de olup bitenlerin ne olduğunun bile farkında olmaktan uzak olanların açıklamalarına şaşırmamalı hatta sevinmeliyiz. Çünkü böylece bilineni kendi ağızlarıyla teyit etmiş ve tarihe not düşmüş oldular. {jcomments on}

 

Bu İçerik  2253  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

04.08.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

1.415,82

0,50

 bjk BJKAS

6,45

-0,62

 fb FENER

36,32

-0,49

 gs GSRAY

3,81

0,53

 trabzon TSPOR

3,49

-2,25

   SPOR ENDEKSİ

1.159,58

-0,52

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 28818689

SÜPER LİG 2021-2022 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adanaspor   0  0   0   0  0 
2 Alanyaspor  0   0   0  0  0 
3 Altay   0  0 0  0  0 0 0
4 Hatayspor   0   0   0  0 0
5 Beşiktaş  0 0 0  0  0 0 0
6 Rizespor  0   0   0   0  0  0   0 
7 Karagümrük  0  0  0  0  0  0 0
8 Fenerbahçe   0   0  0  0  0  0  0
9 Antalyaspor  0  0  0  0  0  0  0
10 Galatasaray   0    0    0   0  0  0  0 0
11 Gaziantep  0  0  0  0  0  0  0 0
12 Giresunspor  0  0  0  0  0  0  0   0 
13 Göztepe  0  0  0  0  0  0 0 0
14 Konyaspor  0   0  0  0  0   0    0  
15 Kasımpaşa 0  0  0  0  0  0 0
16 Kayserispor  0   0   0  0  0  0 0 0
17 Başakşehir 0  0  0  0  0  0  0   0 
18 Sivasspor  0   0  0  0  0   0  0 0
19 Trabzonspor 0  0  0  0  0  0  0   0 
20 Malatyaspor  0   0   0    0   0  0 0 0

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.