Birileri Bizi Kandırıyor(mu?)
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Birileri Bizi Kandırıyor(mu?)

Birileri Bizi Kandırıyor(mu?)

105 o

Ahmet Talimciler- 21 Aralık 2020 Görüldüğü üzere ortada adeta bir balon gibi şişirilen bir naklen yayın ihalesi var ve bu ihalenin karşılığında ödenmesi gereken paralar da zamanında ödenmiyor.

 

Son iki yıldır adeta yılan hikayesine dönen yayıncı kuruluşun ödemeyi taahhüt ettiği miktarı ödememe veya kuru sabitleme ile ilgili haberlere fazlasıyla alışmıştık. Hatta geçen ay yine bu konu gündeme gelmiş ve kulüpler birliği ödemelerle ilgili protesto çektiklerini belirtmişti. Hemen ardından ise naklen yayıncı kuruluşun temsilcisi görünümündeki futbol federasyonu açıklama ile yola yayıncı kuruluş ile devam etmek istediklerini söylemişti. Üzerinden bir ay bile geçmeden bu kez Süper lig kulüpler birliği vakfı ile birinci lig futbol kulüpleri birliği derneğinin ortak açıklaması gündemi bir kez daha bu konuya çeviri verdi:

 

"Türk futbolunun en temel paydaşı konumundaki Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1'inci Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği olarak, yayıncı kuruluşun yapması gereken ödemelerde uzun zamandır aksaklıklarla ve ciddi sorunlarla karşılaşmaktayız. Yaşanan sıkıntılı süreçte gelirlerimizden önemli derecede indirim yapmamıza, bütün gayretlerimize ve anlayışımıza, TFF'nin yayıncı kuruluşla yaptığı tüm görüşmelere, temaslara, istişarelere ve üstelik de taraflar arasında uzlaşı sağlanmasına rağmen yayıncı kuruluşun yükümlülüklerini yerine getirmemesi her geçen gün biz kulüpleri endişeye ve batağa sürüklemektedir.

 

"Bu kapsamda Süper Lig kulüpleri ve 1'inci Lig kulüpleri olarak Süper Lig'in 13'üncü haftasında ve TFF 1'inci Lig'in 15'inci haftasında oynanacak tüm müsabakalarda başlama düdüğüyle birlikte bütün futbolcular 60 saniye süresince mücadele etmeyerek protesto eyleminde bulunacaktır. Uzun yıllardır iş ortağımız olan Digiturk beIN Media Group'un yukarıda belirtiğimiz maddi sorunlarımızı ivedilikle çözmesini bekliyoruz.

 

"Mevcut belirsiz durumun sona ermesi ve kulüplerimizin sözleşme koşulları gereği hak ettikleri şartların yerine getirilmesi için gerekirse hukuk çerçevesinde ve benzeri bu tarzda aksiyonların alınacağından kimsenin şüphesi olmasın."

 

Açıklamada en dikkat çekici olan husus Süper Lig ile TFF 1.Lig'de oynanacak olan tüm karşılaşmaların bir dakika boyunca mücadele gerçekleştirilmeyerek protesto edileceğiydi. Hatta ilk eylem Cuma gecesi Karagümrük ile Galatasaray arasındaki karşılaşmasında gerçekleşti. Bu protesto eylemi esnasında ise yayıncı kuruluş ekrana takımların kadrolarını yansıtmak suretiyle futbolcuların hareketsizliğini göstermemeyi ve spikerler de yaşanan bu durumla ilgili olarak hiçbir söz etmemeyi yani olan biteni görmezden gelmeyi tercih etti. Öte yandan yayıncı kuruluş söz konusu bu protesto eylemi ile ilgili olarak kamuoyu ile var olan durumun gerçekleri yansıtmadığını ileri süren bir metin paylaşmayı da unutmadı:

 

 "Digiturk olarak, Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1'inci Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği tarafından yapılan açıklamayı büyük şaşkınlıkla karşıladık. Öncelikle şunu net bir şekilde ifade etmek isteriz ki naklen yayın lisans haklarının tarafı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)'dur. TFF, Digiturk tarafından yapılan ödemeleri alır ve kulüplere dağıtır. Buna göre Digiturk, 2020 - 2021 sezonunda bugüne kadar oynanmış tüm karşılaşmalara ilişkin naklen yayın lisans bedelini TFF'ye tam olarak ödemiştir. Öte yandan Digiturk, dünya çapında birçok yayıncının KOVID-19 salgını nedeniyle yapmayı reddettiği 2019 - 2020 sezonu naklen yayın lisans ödemesini, herhangi bir kesinti uygulamadan tam olarak yapmıştır. Ayrıca Digiturk ve TFF, karşılıklı mutabakat çerçevesinde, pandeminin yarattığı zorlukların üstesinden birlikte gelebilmek için, mevcut sezonun geri kalanına yönelik bir ödeme planı üzerinde çalışmaya devam etmektedir. Türk futbolunun gelmiş geçmiş en büyük yatırımcısı olan Digiturk'e karşı Süper Lig ve 1'inci Lig kulüplerinin bu davranışını dayanaksız ve haksız buluyoruz. Türk futbolunun değerini ve markasını olumsuz etkileyeceği belli olan bu tür eylemler en başta kulüplere zarar verecektir. Buna rağmen, Türk futbol endüstrisinin paydaşlarıyla birlikte, ülke futbolunu yurt içi ve yurt dışında geliştirmek ve tanıtmak için tüm iyi niyetimizle çalışmaya devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız."

 

Yayıncı kuruluşun tepkisinde dikkat çeken husus ise kendilerinin yükümlülüklerden doğan ödemelerin tamamını Türkiye Futbol Federasyonuna yapmış oldukları yani eğer söz konusu bir aksama varsa bundan kendilerinin değil federasyonun sorumlu olduğunu belirtmeleriydi. Hatta pandemi sürecinin yaratmış olduğu koşullarda ödemeleri eksiksiz yerine getirmiş oldukları gibi bir yaklaşımı bile yazıya eklemişlerdi. Maçların oynanmadığı üç ay boyunca ödeme yapmamalarına karşın üyelerinden bu üç aylık zaman dilimi içerisinde maçları yayınlıyormuş gibi para almaya devam ettikleri gerçeğine ise bu metinde tabii ki rastlayamıyorsunuz. Ve yine marka değeri lafı üzerinden dönen klişe sayesinde tüm olup bitenler bambaşka bir noktaya çekilmeye çalışılıyor.

 

Yayıncı kuruluşun futbol federasyonunu adeta boşa düşüren bu hamlesinin ardından bu kez yeni açıklama Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yapıldı:

 

"Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1. Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği'nin ortak kamuoyu duyurusu ile akabinde yayıncı kuruluş Digiturk beIN MEDIA GROUP'un yaptığı açıklama Federasyonumuz tarafından dikkatli bir şekilde takip edilmiştir. Çok açık bir şekilde bilinmesini isteriz ki, 2020/21 sezonu yayın hakları bedeli üzerinde prensip olarak varılan ve kamuoyunda da yer alan tutar göz önünde bulundurulduğunda dahi, Digiturk beIN MEDIA GROUP, 2020/21 sezonuna ilişkin ana sözleşme hükümlerine göre yapması gereken ödemelerin tamamını ifa etmemiştir. Dolayısıyla henüz üzerinde mutabakat sağlanmamış olmasına rağmen yayıncı kuruluşun açıklamasında belirtmiş olduğu “Digiturk, 2020/21 sezonunda bugüne kadar oynanmış tüm karşılaşmalara ilişkin naklen yayın lisans bedelini TFF'ye tam olarak ödemiştir” yönündeki açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır. Tüm taraflar açısından büyük hassasiyet taşıyan konu Türkiye Cumhuriyeti Kanunları ve hukuk çerçevesinde Federasyonumuz tarafından kapsamlı bir şekilde değerlendirilmekte olup gerekli açıklamalar kamuoyu ile paylaşılacaktır."

 

Şimdi asıl noktaya gelmiş bulunuyoruz çünkü TFF bu açıklamayı yapmakla birlikte geçen ay yaşanan krizi çözemediğini ve yaşanan problemin halledilmemiş olmasına karşın gereğinin yapılmadığında sorumluluğu bulunduğunu da bir anlamda kabul etmiş oluyor. Yani yayıncı kuruluşla devam etmek istiyoruz diyenlerin şimdi ödemeler yapılmamıştır ifadesi kullanıncaya kadar tek taraflı yükümlülüklerin yerine getirilmediği için sözleşmeyi feshetme haklarını kullanmaları gerekiyordu. Oysa kulüplerin haklarından çok daha fazla yayıncı kuruluşu zikreden federasyonun, marka değeri adı altında gelmiş olduğu noktada yaşanan bu protesto bile durumun ne kadar saçma bir hal aldığını ortaya koymaktadır.

 

Bir tarafta hiç de öyle söylendiği gibi devasa paraları hak etmeyen bir lig var ortada, öte tarafta ise bütün bu sürecin ısrarla sürdürülmesi gerektiğini savunan bir federasyon bulunuyor. Ve tabii ki bu sürecin paydaşları olan futbol kulüpleri de aslında tüm bu yaşananlardaki sorumluluklarını adeta görmezden gelerek tüm faturayı yayıncı kuruluşa keserek, rahatlamayı tercih ediyorlar. Oysa naklen yayıncılık alanındaki her üç ayağın da yerine getirmediği sorumlulukları ve yapmaktan imtina ettikleri görevleri bulunuyor. Yayıncı kuruluş bilerek imzaladığı sözleşme şartlarını kendince daha ucuza kapatabilmek için başta kuru sabitleme olmak üzere adım adım değiştirme yoluna gidiyor. Futbol federasyonu yapılan bütün bu düzenlemeleri kabul etmek suretiyle kulüplere başka çareniz yok, bunu benimseyeceksiniz zorlamasında bulunuyor. Kulüpler ise yaşanan ekonomik sorunlar karşısında federasyona ve devlete olan bağlılıkları nedeniyle susmanın yanı sıra kendilerine teklif edilen parayı kabullenmeyi tercih ediyorlar.

 

Görüldüğü üzere ortada adeta bir balon gibi şişirilen bir naklen yayın ihalesi var ve bu ihalenin karşılığında ödenmesi gereken paralar da zamanında ödenmiyor. Her defasında kriz yaşanıyor ve yaşanan krizin sonuçlarını her nedense kamuoyu Gençlik ve Spor Bakanı'nın açıklamalarından ve bu konudaki tek bilirkişi pozisyonundaki Rıdvan Dilmen'in söylediklerinden öğrenebiliyor. Pandemi sürecinin yarattığı ekonomik sıkıntılar kulüpleri her geçen gün biraz daha fazla zorlarken bir de bu duruma naklen yayın ödemelerinin gerçekleştirilmemesi veyahut taahhüt edilen bedelin altında bir şekilde gerçekleştirilmesi ile oluşan zarar eklendiğinde işler çıkmaza giriyor. Doların 7,80 TL olduğu bir yerde 5,80 TL üzerinden ödemelerin sabitlendiğini yani 2 TL'lik bir zararın yarattığı etkiyi kulüplerin ne kadar kaldırabileceğini bu protesto ile görmüş olduk.

 

Son bir noktada söz konusu protestoya ilişkin Türkiye'de futbolcuların karşı karşıya kaldıkları olaylar karşısında ne kadar sahipsiz oldukları yaşanan bu 60 saniyelik hareketle birlikte bir kez daha ortaya çıkmıştır. Futbolun en önemli paydaşları olması gereken futbolcular ne yazık ki taraftarlarla birlikte futbolun en zayıf halkalarıdırlar. Kendi sorunlarına çözüm arayabilme olanağına bile sahip bulunmamaktadırlar. Bu yüzden de oynanmakta olan oyunun öznesi değil nesnesi haline dönüşmüşlerdir ve bu şekilde devam ettikleri sürece saha içerisinde oynayan kendileri olmakla birlikte sürekli olarak oynanan olarak kalmaya da mahkumdurlar. Gerçekleştirilen protestoda bile kendilerinin değil futbolu yöneten kulüplerin yani yöneticilerin dahli söz konusudur ve bu durum bile fazlasıyla ironiktir.

 

Bu yaşanan bildiri savaşlarının gösterdiği tek şey ise birilerinin bizi kandırmayı alışkanlık haline dönüştürmüş olduğudur. Fakat aralarında artık bir anlaşmazlık bulunduğu noktasına ulaşılmış olması ve yalanların üzerinin kapatılamıyor olması bile futbol kamuoyu için bir kazanımdır. Görünen o ki futbol sahasındaki naklen yayınların bu şekilde sürebilme ihtimali giderek azalıyor ve önümüzdeki dönem başka gelişmelere gebe gibi duruyor.

   

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  997  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

07/02/2023

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

4.505,35

-8,62

 bjk BJKAS

6,00

-9,37

 fb FENER

54,35

-9,94

 gs GSRAY

8,44

-9,93

 trabzon TSPOR

3,44

-9,95

   SPOR ENDEKSİ

1.643,21

-9,86

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 34494894

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Galatasaray  25  19   3   3  52 19   33   60 
2 Fenerbahçe  24  17  4 61  26   35 

54

3 Beşiktaş  25  14 7 45  25 20 49
4 Adana Demir  25   12  47  27  20 45
5 Trabzonspor   25 13 5  7  42  32 10 44
6 Başakşehir  24  12   7 34   26    8   41 
7

Kayserispor

 25 12   2   11  39  36   3 38 
8 Konyaspor  25  10

29  27   2  34 
9 Karagümrük 24  10 51  47  4 31 
10

Antalyaspor

 25  4 13  32  40   -8  28
11 Alanyaspor 25  7 11 

35 

46  -11  28
12 Sivasspor 25  12  31  38  -7    27 
13 Kasımpaşa 25  13  31  44   -13   26
14 Gaziantep FK  25  7 12  31   39   -8    25  
15 Ankaragücü 24 13  27  37  -10  25
16 İstanbulspor  24  7   14  27  48  -21 24
17 Giresunspor 24 11  23  42  -19   23  
18 Hatayspor  24  5 13  19  47   -28 23
19 Ümraniyespor 25 7 13  33  43  -10   22  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.