Başkanların Ağız Dalaşına Kurban Edilen Çalıştay
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Başkanların Ağız Dalaşına Kurban Edilen Çalıştay

Başkanların Ağız Dalaşına Kurban Edilen Çalıştay

2558286 810x458

Ahmet Talimciler- 15 Ocak 2020 Buradan sonra demeç savaşlarının tam hız devam edeceğini ve bundan sonra bu takımların birbirleri ile oynayacakları karşılaşmalarda gerilimin daha da tırmanacağı bir sürecin ülke futbolunu/sporunu teslim alacağını söylemek için kahin olmak gerekmiyor!

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı 13-17 Ocak 2020 tarihleri arasında Ankara’da Spor Kulüpleri ve Federasyonları Çalıştayı'nda ilk gün önce sayın bakan ardından Altınordu Kulübü Başkanı Seyit Mehmet Özkan ve daha sonra da Fenerbahçe Kulübü başkanı Ali Koç’un konuşmaları ile devam etti, öğleden sonra da oluşturulan gruplarla devam etti. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu açılış konuşmasında sporumuzun genel çerçevesine ilişkin ifadeler kullandıktan sonra bakanlık olarak bütün imkanları spor kulüpleri için kullanmaya çalıştıklarını belirtti ve meclisin spor kulüpleri ve federasyonları yasasını yakın bir zamanda gündemine alacağını dile getirdi. Sayın bakanın; "Rakibine jest yap sloganıyla hayata geçirilen bu kampanyanın, sporda kin ve nefret söylemlerinin önüne geçilmesi noktasında ciddi bir farkındalık oluşturacağını düşünüyoruz"şeklindeki sözleri ise dün ve bugün verilen demeçlere adeta kurban edilmiş oldu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ülke sporuna yön vereceğini düşündüğü beş günlük bir çalıştay düzenliyor buna karşın pazar günü Fenerbahçe Kulübü Başkanı sayın Ali Koç’un yaptığı açıklamalar ile başlayan gelişmeler sonrasında birbiri ardına verilen demeçlerle kulüp başkanlarının birbirlerine yönelik laf sokmaları ile süren bir süreç başlıyor. Ali Koç sabah yaptığı konuşmada Türk futbolu için stratejik eylem planından söz etti. Ama 2 günlük strateji bile belirlemediği için her şey bambaşka bir görünüme büründü. Bir gün önce Trabzonspor Kulübü'nün devlet eliyle borçlarından kurtulduğunu ima ederseniz, devletle iş yapan müteahhitlerin kaç loca sattığınızı bize açıklayın derseniz. Galatasaray’ın muhasebe oyunlarıyla menajerlere ödediği toplam 10 bin avronun hesabını sorarsanız. Ertesi gün sunam yapacağınız çalıştayda bu ağır eleştirilerin/suçlamaların yanıtını alırsınız. İnsan hiç değilse 24 saatlik strateji yapar! Belki de tüm bu başkanlarda benzer olan yan, kendi stratejilerini rakiplerinin konuşmaları ve onların söyledikleri veyahut söyleyemedikleri üzerinden ortaya dökmektir kim bilir!

Fenerbahçe Kulübü Başkanı'nın Türk futbolundaki sorunların çözümü için hazırladığı sunuma saygı göstermek gerek. Katılmadığım çok sayıda başlık var ancak ortada bir emek var, çaba var, iyi niyet var. Bir gün öncenin demeç mağdurları Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz ve Trabzonspor kulübü başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun bakanın ev sahipliğinde yapılan ve ilk iki gününde Türk futbolunun sorunlarının çözümünün masaya yatırıldığı çalıştayda Fenerbahçe kulübü başkanının bir gün önceki ifadelerine "kendi açılarından haklı sebeplerle" ve "taraftarlarının da istediği gibi" ağır cevaplar verdiler. Galatasaray kulübü başkanı kameralar karşısına geçip soruları bekliyor. İlk soru çalıştay hakkında ve sayın başkan çalıştayın çok önemli olduğunu ve neredeyse bir milat olarak görülmesi gerektiğini dile getiriyor. Ardından sorularla bir gün önceki ifadeler kendisine hatırlatılıyor ve film bu kez Galatasaraylıların perspektifinden yeniden sahneye konuluyor. Sayın başkan, kendisine hatırlatılan yalancılık ifadesi için şu cümleleri kuruyor: "Ben bu sözcüğü bir kulüp başkanına yakıştıramadım. Bir kulüp başkanına, değerli bir camianın başkanına yalancısın diyecek kadar basitliğe düşmem. Edebimi bilirim, edepsizce davranamam. Sizin fıtratınızda var denildiğini de kayıtlarda var biliyorum. Ama ben buralara girmiyorum. Benim edebim müsaade etmez böyle konuşmaya. Hiç kimseye de demem…"

Bir gün önce Ali Koç’un açıklamalarında geniş yer verdiği Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu’da kameralar karşısına geçtiğinde önce çalıştayın öneminden söz etti ve ardından son derece ince bir biçimde kullandığı kelimeleri dikkatle seçmek suretiyle göndermelerde bulunmaya başladı. İlk önceTanjantkelimesinin seçilmesi, kendisinin matematik bilen ve tüm hayatı boyunca bunun peşinde olan birisi olduğunu göstermesi açısından dikkat çekiciydi. "Bütün rakiplerimize saygı duyuyoruz. Mücadele sahada verilir. Ülkedeki futbolu, 3, 5,7 sene öncesine çekmek isteyenlerin senaryosunda biz yokuz. Kendi yazdıkları oyunu kendileri oynasınlar. Yıllarca hayatlarını gizli örtülü işlerle, icraatlar ile sürdürenlerin bakış açısı bu. Biz bu oyunda yokuz…Bugün saat 14:61’de resmi internet sitesinden bir açıklama yapacağız. Daha önce sözlü olarak defalarca söylememize rağmen görünen o ki anlaşılmamış olmalı ki, yazılı olarak ellerine vereceğiz, oradan okusunlar".

Bu ifadeler sonrasında ortada ne sayın bakanın konuşması ne Seyit Mehmet Özkan’ın alt yapı için yaptığı harika sunum ne de Ali Koç’un yaptığı sunumdaki konu başlıkları kaldı. Saat 15.00’de başlayan toplantılarda kulüp başkanlarının ne konuştuğunun, ne yaptığının kimsece önemi kalmadı! Gözler doğal olarak yeniden cevap hakkı doğan Ali Koç’a odaklandı. Ali Koç’un her iki kulüp başkanının açıklamaları hakkında kullandığı ifadeler de dikkat çekiciydi. "Mustafa Cengiz çok konuştu ama 10 bin Avroya yanıt vermedi. Trabzonspor kulübü başkanı Mustafa abisinin elinden tutarak geldi. Ben İngiltere’de okudum. Orada saat 14.59’dan sonra 15.00 olur". Görüldüğü gibi kullanılan dil öylesine yakıcı ve can acıtıcı bir görünüm arz ediyor ki, her kulüp başkanı seçtiği kelimeleri, vücut diliyle birlikte kullanırken adeta bir oyuncu gibi kılıktan kılığa giriyor. Bütün her şey kendi taraftarlarına aslında kendisinin ne kadar büyük bir başkan olduğunu göstermek üzerine kurulmuş vaziyette. Tabii bu arada olanın ülke futboluna ve onun milyonlarca sevenine olduğu ise kimsenin umurunda bile değil.

Yazıyı tamamlamak üzereyken Trabzonspor kulübünün resmi internet sitesinden çok sert bir açıklama geldi. "…Ne gariptir ki kulübümüz, Türkiye futbol federasyonu ve Türkiye bankalar birliği tarafından yürürlüğe konan talimat ile yapılandırmalara uymasından ve dahası kurallara riayet etme noktasında sergilediği ısrardan dolayı suçlanıyor!..Ancak komedya bitmemiş olsa dahi düzen artık değişmiştir! Bugün gücünü yalnızca ekonomik üstünlüğünden alanların, tıpkı Aziz Nesin’in Gol Kralı romanındaki gibi sahip olduğu zenginlikle futbolcu dahi olabileceğini sanan Sait Hopsait’ler devrinin sonuna gelinmiştir. ‘3 Temmuz Ruhu’ başlıklı bir kampanya ile bugün sahte dış mihraklar yaratarak kendi camiasını konsolide etmeye çalışanların lehine işleyen düzen de iflas etmiştir. Türkiye’de artık güçlünün hukuku değil hukukun gücü vardır!".

Buradan sonra demeç savaşlarının tam hız devam edeceğini ve bundan sonra bu takımların birbirleri ile oynayacakları karşılaşmalarda gerilimin daha da tırmanacağı bir sürecin ülke futbolunu/sporunu teslim alacağını söylemek için kahin olmak gerekmiyor! Bir tarafta bakanın dile getirdiğiRakibine Jest Yapsloganı öbür tarafta sürekli olarak bel altı vurmaya çalışan ve ağızlarını her açtıklarında rakiplerini biraz daha fazla yerin dibine gömmeye çalışan kulüp başkanları yer alıyor. Ardından tribünlerde olay çıktığında taraftarları suçlayıp, bir avuç kendini bilmez yüzünden bütün bunlar olup bitiyor diyerek durumu temize çıkartıyoruz. Acaba her şey bu kadar basit mi yoksa bundan sonra ülkemizdeki futbol sahalarında şiddet sahneleri görmek istemiyorsak biraz da yönetimlere, kulüp başkanlarına mı odaklanmalıyız, ne dersiniz?

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  1687  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

16/04/2024

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

9.707,13

-1,09

 bjk BJKAS

77,15

+3,28

 fb FENER

96,80

+5,22

 gs GSRAY

6,92

+0,44

 trabzon TSPOR

1,59

-1,85

   SPOR ENDEKSİ

4.847,33

-0,18

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 39638286

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Galatasaray 32 28  3   1  73 20 53  87 
2 Fenerbahçe  32  27    4  1 85  28   57

85

3 Trabzonspor  32  16 4  12 54  42 12 52
4 Beşiktaş  32   14   6  12 42  38  4 48
5 Rizespor 32 14 6  12   43  47 -4 48
6 Başakşehir 32  13 12 42  38 

  4 

 46 
7

Kasımpaşa

32  13  7  12   55 57  -2 46
8 Sivasspor 32 11 11

10 

38  43 -5  44 
9 Antalyaspor 32 10  12  10  36  37  -1 42 
10

Alanyaspor

32 10  12 10 41  46   -5  42
11 AdanaDemir 32 9 13  10

48 

43   5  40
12 Samsunspor 32 10  14 36  42 -6  38  
13 Ankaragücü 32  8 13

11 

40  41   -1  37
14 Kayserispor 32 10  10 12  36  45  -9  37
15 Konyaspor 32  12  12 34  45  -11  36
16 Hatayspor 32

7

12  13 36  44  -8 33
17 Gaziantep 32  7 17  35  50  -15  31 
18 Karagümrük 32  9 16  35 41  -6 30

19

Pendikspor  32 7 9 16 36 64 -28   30  

20

İstanbulspor 32 4 7 21 25 59 -34 16

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

Deloitte Money League - 2024

Deloitte Money league 2024

Deloitte Money League Raporunu 27. kez yayınladı. Rapora göre Avrupa'nın en zengin 20 kulübünün 2022-23 sezonunda gelirleri toplam 10.5 Milyar Euro'ya ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

UEFA Kulüp Finans&Yatırım Raporu 2024

 

UEFA Raporu-2023

UEFA Kulüp futbolunun finansal durumları ve yatırımlarına ilişkin yıllık görünüm ve benchmark raporunu yayınladı. Okumak için tıklayınız

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.