Bir Dakikalık Sessizlikle Çözülür mü?
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ahmet TALİMCİLER Bir Dakikalık Sessizlikle Çözülür mü?

Bir Dakikalık Sessizlikle Çözülür mü?

155956-741195177

Ahmet Talimciler- 27 Ağustos 2019  Stadyumlara asılan Özgecan Aslan pankartlarını unutmadık, tıpkı Emine Bulut pankartlarını unutmayacağımız gibi…

 

Futbol Federasyonu ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın aldığı karar gereğince Süper Lig ve Birinci Lig’deki karşılaşmalar bir dakika geç başlamanın yanı sıra futbolcuların sahaya siyah pankart ile çıktıklarını gördük. Ülke içerisinde kadına yönelik şiddetin gelmiş olduğu noktayı göz önüne aldığımızda, spor alanında yönetimde bulunanların geniş kitleye mesaj verme adına böylesi bir kararın altına imza atmaları son derece önemli. Futbolun toplumsal hayatın küçük bir minyatürünü sunan bir yapıya haiz olması nedeniyle buradan verilecek olan mesajlar sadece futbol alanı ile sınırlı kalmayacaktır.

 

Buna karşın söz konusu alanın böylesi büyük bir karşılığının bulunmakta oluşunun beraberinde getirmekte olduğu çok farklı dinamiklerin olduğu gerçeğini de es geçmemek durumundayız. Bir dakikalık sessiz kalma ve bu sırada oynanacak olan karşılaşmadan ziyade yaşanan gelişmelere odaklanma duygusunu gerçekten başarabiliyor muyuz? Sorusunu da sormak durumundayız. Çünkü daha önceki saygı duruşlarına ilişkin yaşadığımız acı tecrübeler bize bu duruma ilişkin hiç de iyi sonuçlar vermediler. Türkiye’de hem futbol kulüplerinin hem de bu kulüplerin destekçileri olan taraftarların başta kadına şiddet konusu olmak üzere ülkeye dair yaşanan gelişmeler hususunda çok daha samimi olmalarına ihtiyacımız bulunuyor. 

Türkiye’de futbol sahası aynı zamanda bir turnosol kağıdıdır ve buradan baktığınızda sadece futbolu değil içinde yaşanılan kültürel ortama ilişkin de pek çok noktayı görebilme şansı elde edersiniz. İşte tam bu noktada ülkenin kulüplerinin, içinden çıktıkları ülkenin sorunlarına ilişkin büyük bir oranda nötr kaldıkları bir durumla karşı karşıya kalırsınız. Veya ilgilendiklerini gösterdikleri anlarda bile bu ilginin çok da samimi olmadığını hemen fark edebilirsiniz. Benzer durum taraftarlar için de geçerlidir ve taraftarlar özellikle ataerkil ideolojinin dolaşıma sokulmasında büyük katkıda bulunan başta küfürlü tezahüratlar olmak üzere, cinsiyetçi bir dili terk etmeden futbolu ve hayatı adeta birleştirmekten çekinmezler. 

Küfürlü tezahüratta bulunmanın taraftarlığın şanından olduğu gibi bir garip kabullenme ile yola koyulan taraftar grupları açısından cinsellik ve tabii ki son derece kaba erkek cinselliğine ilişkin vurgular olmazsa olmazlar arasındadır. Burada eşcinselliğe ilişkin homofobik yaklaşımlardan başlayarak yabancı düşmanlığına hatta zaman zaman ırkçılığa kadar uzanabilen kirli bir dilin ipuçları ile karşılaşabilirsiniz. Ve asıl ilgi çekici olan bu kirli dili kullananların söz konusu olan bu aşağılayıcı yaklaşıma ilişkin en ufak bir düşünsel yaklaşımlarının bulunmuyor oluşudur.  

Türkiye’de özellikle kadınlara yönelik gerçekleştirilen erkek şiddeti sonrasında taraftarların ve kulüplerin bir örnek protesto mesajları yayınlamaları kadar bu mesajları özellikle stadyumlar içerisinde dolaşıma sokuyor olmalarının da aslında bir karşılığı bulunmamaktadır. Çünkü bir taraftan yaşananlara karşı üzüntü duyanların maçın içerisinde kısa bir süre sonra başta küfürlü tezahüratlar olmak üzere cinsiyetçi ifadelere başvurmaları şaşırtıcı değildir. Belki de bu yüzden içinde yaşadığımız ülkenin futbolu ve futbol sahalarına ilişkin sosyolojik açıdan yapılması gereken çalışmaları çok daha fazla arttırmak zorundayız. Çünkü burası bize bu toplumun şiddet kültürüne ilişkin önemli ipuçları sunacak verileri bünyesinde barındırmaktadır.  

Bir dakikalık sessizliğe bile dayanamayan taraftarların varlığına yine bu hafta sonu şahit olmuş olduk. Bir tarafta anonsla tribünleri sessizliğe çağıran stadyum yönetimi öte yanda ise takımını desteklemek için bir dakika bile dayanamayan taraftar topluluğu olarak Trabzonsporluları gördük ve üzüldük! Öte yanda ise Antalyaspor kulübü Denizlispor ile oynayacağı karşılaşmanın tüm gelirlerini Emine Bulut’un kızına bırakacağını duyurdu, bu ise gerçekten de önemli bir açıklamaydı.  

Türkiye’de kadına yönelik şiddete ilişkin en fazla üzerinde durulması gereken alanlardan bir tanesi futbol stadyumlarıdır. Buradaki taraftarlara yönelik olarak kulüpler ile futbol federasyonunun ve gençlik spor bakanlığının ortaklaşa yapacağı birtakım hamlelere ihtiyacımız bulunmaktadır. Her şeyden önce birer sivil toplum örgütü olarak kulüplerin, kendi taraftarlarını eğitmeye dönük girişimlerin içerisinde bulunmaları ve bunu yaparken federasyon ile bakanlıktan destek görmesi son derece önemlidir. Bir diğer husus taraftarların takımlarını destekleme yolunda şişme kadın uygulamalarından tutun da cinsiyetçi ifadeler içeren küfürlere kadar uzanan bir dizi uygulamadan vaz geçmeleri ve bunu bir alışkanlık haline dönüştürmeleri gerekmektedir. Bunun yolu söz konusu yaklaşımlarda bulunanların maçlara alınmalarına ilişkin birtakım önlemlere kadar uzanabilir. Ancak asıl yapılması gereken erkek egemen zihniyet kalıplarını besleyen dile yönelik yaklaşımların arttırılmasıdır.  

Fair Play olgusunu daha fazla gösterilir ve anlaşılır kılmanın yollarını hep birlikte aramalı ve şiddet dilini dönüştürmeye gayret etmeliyiz. Burada cezai sistemler kadar ödülleri de dolaşıma sokmalıyız. Futbol federasyonu ve bakanlık buna ilişkin tribünlere ödül vermeyi de devreye sokabilir. Hayatı şekilsel olmanın ötesinde gerçekten hissedilebilir bir biçime ve en başta ailelerimizden, etrafımızdakilerden, sokaklardan başlayarak dönüştürmek için çaba göstermek durumundayız. Aksi halde şiddet fenomeninin yarattığı acı tahribatın yarattığı dalganın altında kalmamamız mümkün olamayacaktır.  

Stadyumlara asılan Özgecan Aslan pankartlarını unutmadık, tıpkı Emine Bulut pankartlarını unutmayacağımız gibi. Ancak asıl mesele bu ve buna benzer pankartlarla stadyumları donatmaktan geçmeyecektir. Bu pankartlara ihtiyaç duymayacağımız toplumsal iklimi el birliği ile yaratmak durumundayız. Futbol ve futbolun yarattığı iklim bu açıdan son derece önem taşımaktadır. Futbolu sadece on birerli iki takımın mücadelesi olarak görüyorsanız yanılırsınız. Aynı zamanda toplumsal hayatın minik bir minyatürü var karşınızda ve o minyatürü nasıl okuyabileceğiniz konusunda artık çok daha fazla sorumluluk almak zorundasınız. {jcomments on}    

   

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  1494  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ahmet Talimciler Perşembe, 25 Kasım 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

24/11/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

4.858,21

0,08

 bjk BJKAS

5,64

2,92

 fb FENER

61,10

-0,41

 gs GSRAY

6,49

-0,15

 trabzon TSPOR

4,60

0,66

   SPOR ENDEKSİ

1.662,13

0,29

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 33202985

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Fenerbahçe  13  9   2   2  36 14   22    29 
2 Galatasaray  13   8  2 23  10   13 

27

3 Adana Demir  13  6 6 24  14 10 24
4 Konyaspor  14   6  16  7 24
5 Başakşehir  13 7 3  3  19  15 4 24
6 Kayserispor  14  7   5 20   15    5   23 
7

Trabzonspor

 13  5   2  19  16   3 23 
8 Beşiktaş  13   4

26  18   8  22 
9 Alanyaspor 14  5 19  24  -5 17 
10

Gaziantep

 13  4 19  19   0  16
11 Antalyaspor 12 

19 

21  -2  16
12 Giresunspor 13  13  20  -7    15 
13 Kasımpaşa 13  11  22   -11   15
14 Hatayspor  13  2 12   22   -10    14  
15 Karagümrük 13 24  27  -3  13
16 Ankaragücü  13  3   16  21  -5 13
17 Sivasspor 14 13  19  -6   11  
18 İstanbulspor  13  2 12  26   -14 8
19 Ümraniyespor 13 4 15  24  -9    7  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.