Teknik Direktör Dün Geldi, Bugün Gitti!
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz Teknik Direktör Dün Geldi, Bugün Gitti!

Teknik Direktör Dün Geldi, Bugün Gitti!

12058 jpeg 

Recep Cengiz -29 Mart 2021 Süper Lig'de 31 haftada 29 teknik direktör değişti!

 

Ligde kalmaya istekli gibi görünme uğraşı içinde olan Erzurumspor 4, Gençlerbirliği, Kasımpaşa ve Kayserispor başarısızlığı yanlış bir mantık hattına çekip 3 değişiklik yaparak (para, zaman ve prestij kaybederek) kötü bir örnek oldu.

 

Yanılmış olmakla, yanıltmış olmak duygusunun işlev gördüğü Ankaragücü, Denizlispor, Konya ve Rizespor’da 2 değişiklik vazgeçilebilir bir lüks değildir.

 

Futbol, doğal değişim yasasına uygun hareket eden 8 kulüp başarıya ulaşamayınca, eski teknik direktörlerinde ısrar etmeyip 1 değişiklik yaşadı.

 

Farkındalık yaratmaya çalışan sadece 5 takımda teknik direktör değişikliği yaşanmadı. Futbol yönetimine anlam kazandırmaya çalışan ve çalışma prensipleri belli olan Alanyaspor, Beşiktaş, Galatasaray, Hatayspor ve Sivasspor doğru tercih ve istikrarın önemini hatırlatıyor.

 

Profesyonel futbol takımları sahada kötü performans gösterdiğinde, teknik direktörleri işten çıkarma her zaman olmuştur ve halen olmaktadır. Bununla birlikte, eski teknik direktörü işten çıkarmak ve yeni bir teknik direktör çalıştırmak her zaman olumlu sonuçlar doğurmuyor. Bu nedenle, bir teknik direktörü görevden alma kararını açıklayan değişkenleri bulmak önemlidir1. Ancak, Avrupa’da en fazla teknik direktör değişiminin yaşandığı ligimizde teknik direktörlerin sağlıklı ve üretken bir çalışma ortamının olmadığına inanarak 3-5 gün veya 1-2 hafta içinde istifa etmesi veya takımın kötü performansından sorumlu tutulan teknik direktörün, başkan (yönetim) tarafından ‘dün geldi bugün gitti’ biçiminde kulüpten gönderilmesi/kovulmasının arka planı, ön planına rahmet okutacak cinsten olduğu söylenebilir.

 

“Sorunları, o sorunları yaratan kafa yapısıyla çözemezsiniz.” Einstein

 

Futbolun rekabetçi dengenin sürdürülebilir şekilde yönetilmesi gerektiği ve sportif performansın medya ve taraftarlarca çok sert eleştirebilir şekilde puan tablosunda açıkça yer alması teknik direktörleri çok daha kolay değerlendirilebilir, eleştirilebilir ve görevlerine son verilebilir bir hale getirmektedir2. 

 

Bu konuyla ilgili yapılan bir çalışmada, internetteki bir futbol sitesi tarafından Futbolseverlere “Türkiye’de erken teknik direktör değişikliğinin sorumlusu kim?” sorusu sorularak internet üzerinden cevaplamaları istenmiştir. Ankete katılanlar %37,11’i futbol medyasını, %28,68’i alınan kötü sonuçları, %12,11’i taraftarı, %22,11’i de yönetimi bu işin sorumlusu olarak gördüklerini belirtmişlerdir3.

 

Takıma faydalı olamayacağına kanaat getirilen teknik direktörlerin kovulmasının; sezon sırasında mevcut teknik direktör olmaması, sezon başında yapılan takım planlamasının zayıf olması, kulüplerin kurumsal bir yönetim tarzı ile yönetilmemesi, değişikliğin başarıyı getireceğine dair inancın oluşması, taraftar baskısı, oyuncularla doku uyuşmazlığı veya özel nedenlerle ilişkili olduğu söylenebilir4.5.

 

Bir başka sorun; yabancı teknik direktörlerin gönderildiği zaman karşılıklı anlaşma olmamışsa parasını almak için yasal yolları denemesi, yerli teknik direktörlerin ise parasını alamadığı zaman “bir daha bu kulüple sözleşme yapabiliriz” mantığıyla hareket etmesi, bu şekilde parasını alamasa bile prestij kazanacağını düşünmesidir. Bu sorunları yaşayan birçok teknik direktörün yaşadığı haksızlık ve hayal kırıklığı karşısında susmayı tercih etmesi, gerçeklere çaresizce sırtını dönüp, suya sabuna dokunmadan, yöneticilerle kötü olmadan kurnazlıkla aradan sıyrılmanın geleceği için güvenli bir yol olduğuna inandığını düşündürmektedir.

 

Bu anlayış, yöneticilere itaat eden antrenörlerin kabul gördüğü algısı yaratmasına neden oluyor. Üstelik bir teknik direktörün kısa aralıklarla ‘yarasına tuz basıp’ aynı kulüpte ‘git-gel(li)’ çalışmak zorunda kalması ciddi anlamda bir prensip, duruş, irade ve etik sorunu olduğu kadar mesleki deformasyon yarattığı söylenebilir. Bu tür değişimlerin takımın performansında beklenen iyileşmeden çokbelirsizlik ve takımın performansına yönelik olumsuz etkiler yaratması da kaçınılmazdır3.

 

Hiç düşünülüyor mu acaba, bir teknik direktör haksız bir şekilde gönderilip/kovulurken ‘kulüpten götürdükleri ne?’ aynı teknik direktörle tekrar sözleşme imzalandığında ‘o teknik direktörün kulübe getirdiklerin ne?’

 

Avrupa’daki gibi kurumsal bir yapı ve profesyonel yönetim tarzı oluşmadığı için aynı kriterlerin karşılaştırılması söz konusu olmamaktadır.

 

Sayıları parmakla sayılan kulüpleri bir kenara koyarsak ‘ya vasat kadroya iyi teknik direktör ya iyi kadroya belgesiz referanslı vasat antrenör’ tercihinin arka planındaki yönetim anlayışını ‘bildiğimiz, duyduğumuz ve okuduğumuz’ deneyimlerden yola çıkarak şöyle sıralaya biliriz:

 

Yarattıkları sorunun farkında ama futbolu algılama, yönetme ve sorunlara yaklaşımları normalden farklı (yanılgılarının farkında olmayan) bazı başkanların; dediği olacak, önerdiği futbolcular oynayacak, belirlediği futbolcu penaltı veya serbest vuruş atacak, verdiği paraya itiraz edilmeyecek… Bunun yanı sıra, transferi başkan yapacak, yardımcı antrenörleri başkan seçecek, oyuncu değişikliklerine müdahale edebilecek, telefonla taktik verebilecek, alacak ve hak edişlerde düzenleme yapabilecek, ayrılık halinde alacaklardan vazgeçilmesini isteme hakkına sahip olabilecek…

 

Kendisini para gibi algılayan yöneticiler, “her şeyi alabilirim” duygusu ile hareket ediyor. Bu anlayışına sahip başkanların, kararlarını kulüp ve takımı için en iyisi olacak şekilde değil, kendi egosu ve algısı doğrultusunda vermeleri teknik direktör problemi yaşanmasını kaçınılmaz kılabiliyor.

 

Egosu yüksek bir insan, istediğine ulaşmak için her şeyi yapabilir mi?

 

Bal gibi yapar...

 

Bu bir rastlantı mı?

 

Hayır!

 

Şunu da ekleyebiliriz ki, birçok kulüp başkanı benmerkezci düşünce ve itaat kültürü ile hareket ediyor. Tek doğrunun kendi düşüncesi olduğunu zannediyor. Bu bağlamda sık teknik direktör değişimi kısa vadede şok etkisi oluşturarak performans üzerinde etkili olduğunu söylese de uzun vadede fırsata dönüşme de herhangi bir etkisinin olmadığı “kulübe yük, teknik direktöre prestij kaybı, futbolcuya stres” yüklemekten başka bir şey değildir5.{jcomments on}

     

Kaynaklar:

 

  1. Gündüz, B. Kayhan, M. (2017), Türkiye’de ve Avrupa’da Teknik Direktör Değişimi, Sportif Bakış: Spor ve Eğitim Bilimleri Dergisi, SI (1), 109-116.

  2. Egesoy H. (2010). Türkiye Futbol Süper Ligi Teknik Direktör Değişikliklerinin İncelenmesi, Pamukkale Journal of SportScience, 2, 37-48.

  3. Esen, S. Or, E. Uslu, T. (2019), Yıkım mı, Yaratıcı Yıkım mı? Futbolda Teknik Direktör Değişikliği ile Takım Performansı Arasındaki İlişkisinin İncelenmesi Journal of Health and Sport Sciences (JHSS), 2,1.

  4. Gonzalez-Gomez F, Picazo-Tadeo A, Garcia-Rubio M. (2011), The Impact of a Mid-Season Cahnge of Manager on Sporting Performance, Sport Business and Management: An International Journal, 1, 28-42.

  5. Bryson A, Buraimo B, Simmons R. (2017). Time to go? Head Coach Quitsand Dismissal in Professional Football, Institute of LaborEconomics ,Discussion Paper Series, IZA DP No. 10600.

   

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  910  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

03/10/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,392,13

6,67

 bjk BJKAS

5,39

-1,46

 fb FENER

52,05

-2,16

 gs GSRAY

5,44

-3,55

 trabzon TSPOR

4,51

2,97

   SPOR ENDEKSİ

1.477,84

-1,24

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32512347

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Başakşehir  7   5  2   0  11  10    17 
2 Adana Demir  8   5  1 16   7 

17

3 Konyaspor  8  5 2 2 7 17
4 Galatasaray  8   5  4 17
5 Trabzonspor  8 5 1  2  13  11 2 16
6 Beşiktaş  8  4   1 16   10    6   15 
7

Fenerbahçe 

 7  2  20  6   14 14 
8 Kayserispor  8   0

10   3  12 
9 Kasımpaşa 8  0 15  -7 12 
10

Gaziantep

 8   2 13  11  11
11 Alanyaspor

11 

16  -5  9
12 Giresunspor 9 -3     8 
13 İstanbulspor 11  -5   8
14 Karagümrük  7  3  12   -3     6  
15 Antalyaspor 7 14  -6  6
16 Ankaragücü  7  1   13  -6 4
17 Sivasspor 8 13  -7   4  
18 Hatayspor  7  1 11   -7 4
19 Ümraniyespor 8 2 11  -6    2  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.