Fenerbahçe Spot/Stop Arasında
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz Fenerbahçe Spot/Stop Arasında

Fenerbahçe Spot/Stop Arasında

705bf491e66

Recep Cengiz- 26 Nisan 2023 Futbolda yönetici, teknik direktör, futbolcu ve taraftarların “görev, yetki ve sorumlulukları sportif başarının belirleyicidir. Bu anlamda güçlü bir yönetim, taraftar desteği, kaliteli oyuncu grubundan oluşan potansiyel ve yetenekleri  teknik direktörün tam kapasiteyle kullanması başarıya ulaşılmasında önemlidir. Aksi durumda  sorunlar yaşanması ve sportif başarısızlık kaçınılmaz olur.

 

Fenerbahçe’de yönetim gücü, taraftar desteği ve oyuncu potansiyeline göre hücum gücü yüksek, estetik futbol seyrinden yoksun olduğu eleştirileri ve Jesus’un mükemmeliyetçi saldırgan ve inatçı kişiliğinin SWOT analiziyle irdelenmesinin; Fenerbahçe ve Türk futboluna katkı sağlayacağı düşünülmektedir. 

SWOT analizi kişinin kendisiyle ilgili farkındalık kazanmasını sağladığı için tercih edilir. Dört sözcüğün baş harflerinden oluşturulan bir sözcüktür:

S = Strengths (Güçlü yönler)

W = Weaknesses (Zayıf yönler)

O = Opportunities (Fırsatlar)

T = Threats (Tehditler)

Fenerbahçe gibi tarih ve kültürü başarılarla dolu bir kulübün her lig ve kupa organizasyonunda belirli bir düzeyin altına düşmeyen potansiyeli vardır.  Ancak, kulüpte olduğu gibi Fenerbahçe yönetimi, teknik direktörü, futbolcu ve taraftarının da güçlü ve zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri olacaktır. Bu analiz gelişim için yapılması gerekenleri ve sorunları görünür hale getirmesi açısından önemlidir.

 

GÜÇLÜ YÖNLER:                    

- Ekonomik olarak güçlü bir yönetim,

- Jesus’un deneyimli, işini seviyor ve çalışmaktan son derece zevk alması,

- Taraftar desteği,

- Geniş ve kaliteli bir kadro yapısı,

- Valencia’nın golcü kimliği,

- Arda Güler, Ferdi Kadıoğlu ve İsmail’in performansı,

- Fenerbahçe futbol yazar ve yorumcularının desteği,

 

ZAYIF YÖNLER:

 

Güçlü yönlerinizi belirlerken yapıldığı gibi, zayıf yönler hakkında da objektif yaklaşılmalı ve olaylara dışarıdan tarafsız bir gözle bakılması denenmelidir. Kişinin,  gerçekçi olup, zayıf yönleriyle yüzleşmesi her zaman çok kolay olmayabilir. Ancak giderilmesi gereken bir hata veya geliştirilmesi gereken bir yön varsa, geliştirebilmek için öncelikle onun varlığını kabul edilmelidir.

 

Defans sorunları

 

Savunma 3’lü 4’lü fark etmiyor, arkaya atılan toplardaki boşluklar dağınık bir organizasyon yapısı olduğunu gösteriyor. Ferdi’nin dışındaki savunma oyuncuları takımın hücum gücünü ve pas trafiğini zayıflatıyor. Samet ve Attila Szalai sadece rol ve sorumluluklarını yerine getirdiği zaman iyi, bunun dışına çıkıp ince işler yapmaya çalıştıkları zaman kötü futbol oynuyorlar. Samet iyi bir fiziği olmamasına karşın bedenini iyi kullanamıyor. Yanlış yerde hata yapınca faturası ağır oluyor. Serdar Aziz, kendisine faul yapan oyuncudan gereksiz kart görmesine neden olan reaksiyonla intikam almayı düşünüyor. Gereksiz saldırganlığı üretkenliğini engelliyor. Kasıtlı faul yapması adil değil.

 

Oyun karakterinin Oluşmaması

 

Fenerbahçe ya ön alanda bireysel yetenekleri güçlü Arda, Emre, Ferdi, İrfan Can ve Diego Rossi gibi oyuncuların pas trafiği, yaratıcılığı ve Valencia’nın golcülüğünü kullanarak rakibe üstünlük sağlamak istiyor. Ya, Willian Arão, João Pedro, İsmail Yüksek, Miguel Crespo, ve Miha Zajc gibi fizik ve mücadele gücünü kullanarak rakibin oyununu bozmak istiyor.

 

Her iki sistemin avantajlarını kullanma koşulları oluştuğunda sorun yaşamıyor. Ortalamanın üstünde pas yaparak istediği skoru alabiliyor. Ancak rakip Beşiktaş, Giresunspor, İstanbulspor ve Ümraniyespor gibi risk alıp Galatasaray ve gibi refleks gösterip ortaya güçlü bir karakter koyduğunda başarısızlık kaçınılmaz oluyor. 

 

İç saha avantajını kaybetmesi

 

1.Hafta Fenerbahçe 3-3 Ümraniyespor, 14. Hafta Fenerbahçe 1-2 Giresunspor, 18. Hafta Fenerbahçe 0-3 Galatasaray, 27. Hafta Fenerbahçe 2-4 Beşiktaş ve 31. Hafta Fenerbahçe 3-3 İstanbulspor maçları sonrasında (şu ana kadar) toplam 15 puan kaybetmesi şampiyonluk yolunda önemli bir dezavantaj oluşturduğu gibi rakiplerine karşı psikolojik üstünlük avantajını ortadan kaldırıyor. 

 

Oyuncu rotasyonlarında sorunlar yaşanması

 

Jesus’un oyun stratejisi, takım kurgusu ve oyuncu tercihlerinde önceki sezon başarılı performansları ile dikkat çeken Serdar Dursun, Miguel Crespo, Osayi Samuel, Nazım Sangare ve Miha Zajc gibi oyuncuların yeterince şans vermemesi dikkat çekiyor. 

 

İrfan Kahveci kafasında bir ton gereksiz düşünceyle yedek kulübesinde oturuyor, sonra aynı düşüncelerle oyuna giriyor. Kontrol edemeyeceği eleştiri ve protestolara takılıyor. Oyunda odaklan(a)madığı zaman verimliliği düşüyor.

 

Uzun süreli Sakatlıklar Yaşanması

 

Luan Peres, Michy Batshuayi, Joshua King, Lincoln Henrique ve Altay uzun süreli sakatlıkları takım kurgusu ve oyun anlayışında zorluklara neden oluyor. 

 

Mert Hakan’ın kötü liderlik örneği sergilemesi

 

Mert Hakan saha içinde yapması gerekenleri unutmuş saha dışında sorun çıkarmayı alışkanlık edinmiş, hırslı ama kontrolsüz ve hoşgörüsüz oynuyor. Her faul sonrası abartılı yuvarlanış ve yerde kalma biçimi sadece izleyenlere değil futbola garip geliyor. Ayrıca, maç sonu dışarıdan nasıl göründüğünü izlemesinde fayda var.

 

Jesus’un mükemmeliyetçi karakteri

 

Jesus, her mükemmeliyetçi gibi kazanmayı çok istiyor. Saha kenarında heyecanlı, huzursuz ve saplantılı bir görüntü sergiliyor. Sakin ve dengede kalmayı beceremiyor. Kusursuz oyun anlayışı sorun yaratıyor. Saha da olması gereken olmadığı zaman sinirleniyor. Oyunu yaşamak isterken, takıma ve taraftara stres yüklüyor. Oyun içindeki reaksiyonlara karşı değişken, riskli ve yaratıcı futbol oynatmasını engelliyor. Futbolcular hata yapmayayım derken doğruyu unutuyor. Taraftar oyuna odaklanamıyor.   

 

FIRSATLAR:

 

- Matematiksel olarak şampiyonluk olasılığı devam ediyor.

- Yönetimin teknik ekip ve futbolculara desteği sürüyor.

- Valencıa’nın golcü kimliği ve zihinsel dayanıklılığı rakibi huzursuz ediyor.

- Takımın koşu mesafesi lig ortalamasının üstünde, futbol veri karşılaştırma platformu Comparisonator’un hazırladığı rapora göre sarı-lacivertliler, Giresunspor karşısında katettiği 120,58 kilometre ile 25. haftanın en çok mesafe kateden takımı oldu. Fenerbahçe’de Ferdi Kadıoğlu, Mert Hakan Yandaş, Samet Akaydın, Diego Rossi, Attila Szalai, Willian Arão, Miguel Crespo, Osayi Samuel ve Miha Zajc oynadıkları maçlarda ortalama 11.50 kilometre mesafe kateden isimler olarak göze çarpıyor.

 

TEHDİTLER:

- Yönetimin, Federasyon, MHK, Galatasaray ve Beşiktaş yönetimleriyle yaşadığı gerginlikler algı kirliliği yaratabilir.

- Jesus’un mükemmeliyetçi ve inatçı kişiliği, öfkeli ve saldırgan tavrı güvensizlik, huzursuzluk ve endişe yaratıyor. Futbol medyasında Jesus’a karşı sempatik tutum yerini sert eleştirilere bırakabilir. 

- Takımda sürekli oynama şansı bulamayan, Serdar Dursun, Miguel Crespo, Osayi Samuel, Nazım Sangare ve Miha Zajc gibi yıldız oyuncularda duygusal kırılma ve takımdan ayrılma isteği olabilir.

- İç saha puan kayıpları protestoyu artırıp, taraftarların ilgisini azaltabilir. 

 

Sonuç olarak, Fenerbahçe yöneticilerinin imajı olumlu olmalıdır. Bu imajı faydalı ve yapıcı düşüncelerle oluşturmak, inanç ve etik değerlerle pekiştirmek önemlidir.

 

Jesus’un “ne” söylediğinden çok “nasıl” söylediği, beden dili ve ses tonundan dışa yansıyan saldırganlık dürtülerine hâkim olabilmesi, kızgınlıklarının takım ve taraftar üzerindeki olumsuz etkilerini fark etmesi ve oyuncu rotasyonunda denge sağlayabilmesinin taraftara güven oyuncularına ilham vermesi gerekir.

 

Takımda koşu mesafesi yüksek oyuncuların çok fazla olmasına karşı top kayıpları “teknik kapasite” puan kayıplarının fazla olması “çok rahat ve gevşek koşmak, rakibinin yanında refakatçi gibi koşmak, heyecan duyarak koşmak, atik ve mücadeleye hazır koşmak, rakibi durdurmak ve topu almaya kararlı hissederek koşma arasındaki farkın” neden olduğu söylenebilir. {jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  588  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

5/07/2024

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

10.851,78

-0,18

 bjk BJKAS

7,47

-0,27

 fb FENER

187,90

-2,45

 gs GSRAY

8,85

+0,91

 trabzon TSPOR

2,11

-0,47

   SPOR ENDEKSİ

5.030

-0,84

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 40852129

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Galatasaray 38 33  3   2  92 26 66  102 
2 Fenerbahçe  38  31    6  1 99  31   68

99

3 Trabzonspor  38  21 4  13 69  50 19 67
4 Başakşehir 38   18   7  13 57  43  14 61
5 Kasımpaşa 38 16 8  14   62  65 -3 56
6 Beşiktaş 38  16 14 52  47 

  5 

 56 
7

Sivasspor

38 14  12  12   47 54  -7 54
8 Alanyaspor 38 12 16

10 

53  50 52 
9 Rizespor 38 14  16  48  58  -10 50 
10

Antalyaspor

38 12  13 13 44  49   -5  49
11 Gaziantep 38 12 18

50 

57   -7  44
12 AdanaDemir 38 10  14  14 54  61 -7  44  
13 Samsunspor 38  11 10

17 

42  52  -10  43
14 Kayserispor 38 11  12 15  44  57  -8  41
15 Hatayspor 38  14  15 45 52  -7  41
16

Konyaspor

38

9

14  15 40  53  -13 40
17 Ankaragücü 38  16 14  46  52  -6  40 
18 Karagümrük 38  10  10 18 49 52  -3 40

19

Pendikspor  38 9 10 19 42 73 -31   37  

20

İstanbulspor 38 4 7 27 27 80 -53 16

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

Deloitte Money League - 2024

Deloitte Money league 2024

Deloitte Money League Raporunu 27. kez yayınladı. Rapora göre Avrupa'nın en zengin 20 kulübünün 2022-23 sezonunda gelirleri toplam 10.5 Milyar Euro'ya ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

UEFA Kulüp Finans&Yatırım Raporu 2024

 

UEFA Raporu-2023

UEFA Kulüp futbolunun finansal durumları ve yatırımlarına ilişkin yıllık görünüm ve benchmark raporunu yayınladı. Okumak için tıklayınız

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.