Kaptan Kjaer
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Kaptan Kjaer

Kaptan Kjaer

321bbbb 1

Müslüm Gülhan- 31 Ağustos 2021 Küçükken seyrettiğim dizilerden biri de ki benim jenerasyonum içinde herkesin hatırlayacağı “Uzay Yolu” isimli diziydi.

 

Hayatları uzay gemisi içinde geçen bir ekibin, her dizide galaksi içinde karşılaştıkları olumsuz olaylar karşısında, süreci nasıl olumlu hale çevirip, hayatta kalarak geminin ve kendi yaşamlarının devamlılığını sağladıkları üzerine aksiyon da içeren farklı senaryoları vardı.

 

Tabii o zaman için uzayla ilgili bugünkü kadar geniş bilgilere sahip olunamadığından ve iletişim ağının bu kadar kuvvetli olmadığından, uzay ile ilgili meraklarımızı bir nebze giderecek içeriklerin olması bizler adına bilgi ile alakalı bir kaynak niteliğine de sahipti.

 

Geminin kaptanı vardı ‘Kaptan Kirk’. Kaptan Kirk Yıldız Gemisi Atılgan’ın kumandanıydı.1970 yıllarda Siyah beyaz ekranda seyrettiğimiz dizi 23. yüzyılda geçiyordu (!). Kaptan Kirk ve ikinci kaptan Mr. Spock’ın yönettiği ki o zaman evlerin çoğunda ev telefonu yokken Mr. Spock kaptan Kirk’ü gitmek istediği yere ışınladığı Atılgan gemisi ve mürettebatının maceralarında, Kirk her türlü zor durumda gösterdiği zekâ, kararlılık ve ödünsüzlüğüyle tanınırdı. Bu tavırları sayesinde her sorunun üstesinden gelmeyi başarmaktaydı. Bu da bizi mutlu ederdi.

 

Kaptan Kirk üzerinden gelmek istediğim nokta, lider olmanın da çok belirgin parametrelerinin olduğudur. Bu parametrelerin uygulama alanı bulması sayesinde lider ortaya çıkmaktadır. Bizim için bu parametreler kaptan Kirk ile başladı diyebilirim.

 

Bu parametrelerden en belirgini kriz anında gösterilen yönetim becerisidir. Krizi yönetme becerisi; var olan yeteneklerin ortaya çıkacağı ve sonucun etkilerinin yanında ve etkilediği kitlenin varlığına ve yaşadıklarına yaşayacaklarına rağmen, bu yeteneğin ne olduğunu belirlemesi açısından çok önemli bir alandan bahsediyorum.

 

Danimarka-Finlandiya maçında Christian Eriksen’in yaşadıkları tabii ki bir senaryo değildi. Yaşadıklarının her dakikasının bir sonucunun olduğu gibi, her sonucun dışarıya bir yansıması oldu.

 

Tüm dünyadaki futbol severleri çok derinden etkileyen ve insan hayatının söz konusu olduğu, bir insanın ölüm ile yaşam arasındaki ince kırmızı çizgi üzerindeki varlığının başkalarının süreci ve sürecin yönetmesinden dolayı, yaşamın devamından veya bitişinden söz edildiği bir kesitler zincirinden bahsediyorum.

 

Sürecin en belirgin resmi, herkesin kendi alnıyla ilgili sorumlulukları alması ve bu sorumlulukları yerine getirmedeki sakinliği ve çalışma ortamının sağlanmasıydı. Yani sürecin yönetilmesiydi.

 

İşte tüm bu resmin içinde, bir kaptan ve lider olarak tanımlayacağımız kişi tarafından, sürecin doğru bir şekilde yönetilmesi sayesinde ara kesitlerle beraber tamamında istenilen sonuca ulaşılmıştır. Simon Thorup Kjaer…

 

Öncelikle ilk etapta takım arkadaşlarının alması gereken sorumluluklarını belirlemesi, arkasından sağlık ekibinin rahat çalışabileceği bir ortamı sağlaması, hakemler ile kurduğu diyalog, kendi antrenörü ile kurduğu diyalog ve Eriksen’in karısı ile kurduğu diyalog ile herkesin belli olan yapabilecekleri ortamının sağlamayla ile ilgili yönetim becerisi…

 

Bir maçı kazanmayla ilgili içine girilen bir krizden bahsetmiyorum. Aksine, takım arkadaşının ölüm-kalım savaşı içine girdiği bir sürecin yönetilmesinden bahsediyorum.

 

Yüz yıllık kulüplerimizin, tüm tarihsel derinliğine karşı, günümüz koşullarında saha içinde veya saha dışında yaşanan bir krizi yönetmede veya önlemede ortaya koydukları yetersiz veya çıkara dayalı kaygı tavırlarını görünce, krizin bir parçası olarak sürece dahil olmaları bir kriz ortamının yönetilmesindeki açmazları nedeniyle, bu kadar büyük çaplı bir kriz ile karşılaşıldığında kimin nasıl bir tavır alacağı ile ilgili kaygı taşımamak elde değil.

 

Ki bu yüz yıllık kulüpler, içlerinde her zaman iyi bir lider ve kaptan çıkarmada başarılı olmuş bir tarihe sahiptirler. Bunların hiçbiri tesadüf değildir. Futbolun çok yönlü etkileşime açık formatta olması ve komplike bir oyun olması nedeniyle, süreçleri sadece mesleki yeterlilik üzerinden tartışmanın yetersiz olacağı çok net olarak belirgin bir hal almıştır.

 

Bu kadar geniş bir etkileme açık futbolu ‘yönetme becerisi’ hem saha içinde hem de saha dışında mesleki unsurları uygulamak adına en belirgin etken olmaktadır. Kjaer ve takım arkadaşlarının süreç sonrası gelebildikleri yer bakımından, futbol içindeki tavır ve sorumluluklarını yönetmedeki becerileri de son derece önemlidir.

 

Sadece yaşanılan bu süreç içindeki Kjaer değil, mesleki unsurları yönetmedeki beceri sayesinde Mancini de buna en iyi örnektir.

 

Ağır bir yüzleşme bir değer ortaya çıkartabiliyorsa, bizim yaşadığımız basit yüzleşmelerdeki ortaya çıkan sonuçların yetersizlikler bakımından bizim gerçekten kaygılı olmamız gerekmektedir.

 

Aksi halde zaten battık...{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  410  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

16/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.913,30

1,96

 bjk BJKAS

5,42

-2,52

 fb FENER

55,20

0,91

 gs GSRAY

6,17

 7,18

 trabzon TSPOR

6,50

-3,42

   SPOR ENDEKSİ

1.717,82

2,80

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31959035

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.