Cruyff, Güneş, Buruk ve Kartal'ın Takım Oyunları
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Cruyff, Güneş, Buruk ve Kartal'ın Takım Oyunları

Cruyff, Güneş, Buruk ve Kartal'ın Takım Oyunları

123750x464

Müslüm Gülhan-27 Ağustos 2023 Cruyff en üst seviye olduğu için onu ‘hedef’ haline getirmeye çalıştım. Eleştirel bakış içerisinde kıyaslama yapmak en azından değerlendirmede belirleyici örnek olması çok önemli. 

 

 

Futbolu ‘küresel’ bir oyun olarak kabul edip ona katkı yapmak, hatta ona şekil vermek, söz sahibi olmak ancak gerçek anlamda bilgi ve donanımlı bir insanın başarabileceği şeydir. Guardiola’nın nasıl tarzı yoksa ve kendisi zaten bir tarzsa, Cruyff’da futbol içinde tek başına bir kulüptür. Futbolu hem saha içinde hem de saha dışında değerlendiren nadir futbol insanlarından biridir. Futbola anlam katmadaki başarısı, sadece başlı başına bir düşünceden çok, devrimci eylem adamı olmasından kaynaklanmaktadır.  Öncelikle ülkelerin kendi ekollerini yaratıp, ekollerine sahip çıkmaları için yaptığı yorumla işe başlamak gerek. Bizim çıkmazımız burada başlamaktadır. 

 

***

“Gelişmenin yolunun İspanya veya İtalya’da yapılanları kopyalamaktan değil, önce kendine bakmaktan geçtiğini gösterdiler. Kendine bakmak becerilerini saptamak ve eksiklerini gidermek demektir. Bir Almandan Hollandalı gibi oynaması gerektiği talebinde bulunamazsınız. Ya da bir İtalyan’dan olmaz. Öyleyse onlara bakmayacaksınız. Önce kendinizi anlayacaksınız. Baştan beri felsefem buydu. Böyle yapmamak için sıralanacak bahanelerin kolayca tahmin edebilir ve genellikle parayla ilgili olmalarına rağmen sonuçta maçlar on bire on bir oynanıyor. En zengin kulüp bile sahaya on iki adam sürmez. Mesele tamamen temel niteliklerle ilgilidir.”  Saha içi görüşlerinden takım kurmanın maliyetinin kulüplere göre nasıl olması gerektiğinin çözümünü de anlatıyor.

“İş teknik, taktik ve performansa geldiğinde ne dediğimi bilirim çünkü dediklerim seksenlerde Ajax’da ve sonrasında Barcelona’da doğrulandı. Altyapıdan gelme oyuncularla birkaç yıldız transfer karışımından doğan çekici futbol sayesinde iki yılda hedefe ulaşıldı.” 

***

Cruyff kendi adına ortaya koyduğu değerleri bir felsefe etrafında örgütleyerek bir sistem bütünlüğü yarattı. Bu ancak filozof öğretilerine sahip bir kişiliğin yapacağı değişimdir. Sadece mesleki format içinde kalıp takım çalıştırmanın karşılığı şampiyonluk ya da sıralama da bir yer bulma olur. Ama belirleyici faktör; mesleki tüm bilginin kabulüyle, kültür bütünlüğünden ortaya çıkan antrenörün kişisel meslek prensipleridir. Her antrenör için farklıklar gösterir ve geçerli olup olmaması bu bütünlüğün ortaya koyacağı sürdürülebilir başarıya bağlıdır. Yani her antrenörün bir tarzı olmalı. Saha da yönettiği takımın oynadığı oyun antrenörün kimliğindeki beklentileri tarif ederek kamuoyu tarafından karşılık bulmalıdır. 

***

Güneş, Buruk ve Kartal’ın her üç antrenörün de diğer yerli antrenörler gibi temel dayanak olarak sistem prensibi yerine oyuncu yetenekleri üzerinden sonuca gitmeyi istemektedirler. Yani işin kolayına kaçıp; sonuca oynamak istemekteler. Öyle filozof falan olmaya gerek yok! 

O yüzden sistem üzerinden eleştiride bulunmak doğru değil.  Üç antrenör için de genelde hamleleri üzerinden konuşmak gerek. Çıkardıkları kadro ile oyun içindeki skora ve zamana göre yaptıkları değişikler oyunu ve skoru belirleyici olduğundan-sistem olmadığı için- buradan konuşmak en doğru yol olur. 

Düşünce ve yaratıcılık ancak bilgiyi örgütleyerek kendini üretir. Bilgiye ihtiyaç duymadan mesleki formatı yeterli görmek ancak maddi beklentileri karşılamak için zamana karşı oynamaktır. 

***

İşte, Avrupa maçlarından önce son lig maçlardaki ortaya konulan hamleleri bu açıdan değerlendirmek gerek. Güneş’in takım ile kamp döneminde ortaya koyduğu kadro bütünlüğü ve tek prensip üzerinden oyunu -sistem yok- bu lig için geçiş dönemi adına sorunları çözecek düzeyde göründü. Özellikle Gedson, Salih ve Amir orta üçlüsünün bir 6, iki 8 numara oyunu; Aboubakar’ın merkez oyunu ile Muleka’nın sol kanattan çift santrafora geçişi ve Roiser ile Onur’un sağ çizgi üzerinden geçiş oyununu kombine etmeleri ile bir kombinasyon oluştururken Masuaku’nun katkısı da bir şekilde sorunları çözüm için hamleler oldu. 

Fakat Rebic, Chamberlain ve Rashica gelince işin rengi değişti. Öncelikle bu oyuncular gerçekten ihtiyaç nedeniyle alındı, yoksa taraftar baskısını bertaraf etmek için mi alındı? Bu sorunun cevabı önemli. Alınan bu üç oyuncu oyuna girince ortaya çıkan görüntü kötüydü. Çünkü Amir oyundan çıkınca 6 numara olmadığından iki 8 numara oynayan Gedson ve Salih birden iki 6 numaraya döndüler ve genelde 8 numara oynayan Chamberlain birden kendini 9,5 numarada Aboubakar’ın yanında buldu. Ki bu hamle Gedson ile Aboubakar ilişkisi kesilip üstelik takımın oyun aklı olan Aboubakar oyundan çıkmasına neden olunca takımın tüm çalışması bozuldu. Burada ortaya çıkan gerçek ise, oyun artık hamle düzeyinden çıkıp sistem olmasa bile-birkaç prensip üzerinden kurgulanmak zorunluluğunu ortaya koydu. İşte Güneş için sıkıntı burada başlamakta. Yaptığı oyuncu değişiklikleri ve formasyon değişikliklerinin kontrolünü kendisi de kaybedince kontrolsüz arabesk bir oyun ortaya çıktı. 

Çok benzediği için aynı yerden Fenerbahçe’yi değerlendirmek gerek. Dzeko ve Tadic’in gelmesiyle birlikte Fenerbahçe yıllardır oyun karakterini oluşturan 9 ve 10 numara ihtiyacını giderirken, bu iki oyuncu oyun aklı olarak saha içi kontrolü de ellerinde tutmaktadırlar. Fenerbahçe İsmail 6 numara olarak ve önünde iki 8 numarayla oynarken oyunun şekli sol kenar oynayan 10 numara Tadic tarafından yönetilmektedir. İki 8 numaranın baskıda ve savunmadaki katkıları dışında defans arkasına Dzeko’nun boşluklarına yaptıkları topsuz koşular skoru belirleyici etkiye sahip.  

Fakat son maçta, yetenekleri tartışılmayacak düzeyde olan Fred ve Cengiz-büyük ihtimalle başkanın isteği nedeniyle-yeterli zamanda çalışma yapmamalarına rağmen ilk 11 oynayınca oyunun şekli bozuldu. Bu da aynı gerekçeye maruz kaldı. Yani tek prensip yerine Fred ve Cengiz kalitesi gelince yeni bir oyun formatına ihtiyaç duyuldu. Özellikle Fred asistan 6 ile tamamlayıcı 8 oynarken İsmail ve Szymanski ile uyum sorununun giderilmesi ve ihtiyaç duyulan şekilde oynatılması gerekliliği net göründü. Kartal’ın biraz yorulması gerek. Ama, Mert oyuna girince savunmadaki diğer 3 oyuncunun yer değişmesinin bir açıklaması olamaz. Ferdi sağ bekten sol beke, Oosterwolde sol bekten sol stoper, Djiku sol stoperden sağ stopere ve Mert sağ beke…  

 

***

Okan Buruk ise geçen seneki kadrosuna kavuşunca büyük şekilde rahatladı- hazırlık ve Avrupa maçlarında kadroda Icardi ve Torreira olmayınca Buruk için hamleler yapması gerekirken yaptığı hamlelerin sıkıntılı ve çözüm üretmeden uzak olunca tartışma konusu olmuştu. Ama süreç içeresinde Molde maçında skor olarak-Icardi’den dolayı-değil ama oyun da olduğu gibi bu sorunlarla yüzleşeceğe benziyor. Onun için şu andaki çözüm; Oliveira, Torreira, Icardi ve Mertens üzerinden kurulan oyun kurgusunun sahada iradeye hâkim olarak devam etmesi gerekliliği ve yeni oyuncuların doğru zaman yönetimiyle adapte olmaları sağlayarak onun da antrenörlüğüne alan açmasıdır. Bu dörtlüye ihtiyacı var. 

Son olarak Cruyff’un hiçbir yöresel antrenörden duyamayacağımız en anlamlı yorumuna bakalım: “Sık sık söylemişimdir: basit futbol oynamak en karmaşık iştir ama temel niteliklere, temel becerilere sahipseniz sonunda illa daha iyi performans çıkartırsınız. Spor dünyası bu yüzden dünyaların en güzelidir. Bu günlerde tek sorun, futbolun hiç futbol oynamamış kimselerin elinde olmasıdır. Sorunlar öyle beter-leşti ki yeniden başlayabilmek için her şeyin çökmesini bekliyoruz adeta.” 

İşte bu son cümlenin beklenti karşılığı bizde var. Ama Godot’yu bekler gibi bekliyoruz. 

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  180  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

14/02/2024

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

9.072,08

0,87

 bjk BJKAS

60,70

0,00

 fb FENER

102,40

0,20

 gs GSRAY

7,64

4,09

 trabzon TSPOR

1,82

4,00

   SPOR ENDEKSİ

4.650,72

1,40

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 38815023

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Galatasaray 25  21   3   1  52 14 38    66 
2 Fenerbahçe  25  20    4  1 65   20   45  

64

3 Trabzonspor  25  12 4  9  40  33 7 40
4 Beşiktaş 25  12   4  9 35  31 5 40
5 Kasımpaşa 25  11 5  9   46  47 -1 38
6 Rizespor 25  10 9 27  34  

 -7 

 36 
7

Antalyaspor

25   8   10    7   29 27    2 34
8 Başakşehir 25  6

10 

31  30    1   33 
9 Sivasspor 25 29  35  -6 33 
10

Adana Demir

 25  10 36  32   4   31
11 Ankaragücü 25  6 11  8

30 

29  1  29
12 Kayserispor 25  29  34  -5    29  
13 Samsunspor 25 

12 

29  35   -6   29
14 Hatayspor 25  10 31  34    -3   28  
15 Alanyaspor 25  10  28  36  -8  28
16 Karagümrük  25

 6  12 30  29  1 27
17 Gaziantep 25  6 12  30  37  -7  27  
18 Pendikspor  25   8 11  31  49   -18 26

19

Konyaspor  25 10 10  24  37 -13  25   

20

İstanbulspor 25 3 5 17 18 47 -29 11

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

Deloitte Money League - 2024

Deloitte Money league 2024

Deloitte Money League Raporunu 27. kez yayınladı. Rapora göre Avrupa'nın en zengin 20 kulübünün 2022-23 sezonunda gelirleri toplam 10.5 Milyar Euro'ya ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

UEFA Kulüp Finansı ve Yatırım Genel Görünümü - 2024

 

UEFA Raporu-2023

UEFA Kulüp futbolunun finansal durumları ve yatırımlarına ilişkin yıllık görünüm ve benchmark raporunu yayınladı. Okumak için tıklayınız

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.