Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
12 temmuz 2021- Euro 2020 şampiyonu, 1-1 biten ve uzatmalarda da sonuç değişmeyince penaltılarla İngiltere'yi 3-2 yenen İtalya oldu. 21 Haziran 2021- Euro 2020'de oynadığı üç maçtan da puan çıkartamayan milli takım turnuvadan elenerek Türkiye'ye döndü.  15 Haziran 2021- UEFA Euro 2020 futbol şampiyonasında 1 ay boyunca UEFA, 24 ülke takımına 331 milyon Euro ödül dağıtacak. 11 Temmuz akşamı kupayı kaldıracak ülke takımı ise 34 milyon Euro ödül kazanacak! 11 Haziran 2021- Geçen yıl düzenlenmesi planlanan ancak pandemi nedeniyle ertelenen Euro 2020, İtalya- Türkiye maçı ile başladı. İlk maçı İtalya 3-0 kazandı. turnuva yaklaşık bir ay süreyle 11 farklı ülkede ve statda oynanacak. Fin... 26 Mayıs 2021- UEFA yayınladığı raporunda Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, Konferans Ligi ve Süper Kupa için toplam 3,5 Milyar Euro civarında kulüplere para dağıtılacağını açıkladı. 24 Mayıs 2021- UEFA tarafından hazırlanan rapora göre, Avrupa’daki futbol kulüplerinin koronavirüs salgınından dolayı toplam zararları 8,7 milyar euroya ulaştı.  Futbolekonomi- 16 Mayıs 2021 Süper Lig'in 2020-21 Şampiyonu averaj farkıyla Beşiktaş oldu. Galatasaray averajla ikinci sırada yer alırken, Fenerbahçe ligi üçüncü olarak bitirdi.  Futbolekonomi- 13 Mayıs 2021 UEFA, Chelsea ile Manchester City arasında 29 Mayıs'ta İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda oynanacak Şampiyonlar Ligi finalinin Portekiz'in Porto şehrindeki Dragao Stadı'na alındığını duyurdu. 6 Mayıs 2021- UEFA Şampiyonlar Ligi 2020-21finalistleri belli oldu. 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılacak finalde İngiliz ekipleri Manchester City ve Chelsea karşı karşıya gelecekler.  21 Nisan 2021 - Avrupa futbolunda on iki büyük kulüp UEFA’ya karşı isyan bayrağını açtılar. UEFA'ya resti çeken oniki büyük kulüp Avrupa Süper Ligi için düğmeye bastı.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz Tanrının Neden Irkçı Olmadığını Biliyor musun?

Tanrının Neden Irkçı Olmadığını Biliyor musun?

811845-5

Recep Cengiz- 3 Aralık 2020 Futbol yorumcularının inandırıcı olabilmek, izleyenlerine beklediğini verebilmek, ikna etmek, tavsiye etmek ya da uyarmak becerileri üzerinde durulacak niteliklerdir.

 

Bunu yaparken kuşkusuz yorumcuların uzmanlaşmış olması, ne konuştuğunu bilmesi önem taşır. Ancak, programların amacı reyting, yorumcuların ana teması “popülarite için şov” olunca abartılı yorumlar, marjinal örnekler kullanılırken etik değer, centilmenlik, saygı ve fair play gibi kavramlar göz ardı edilebilmektedir.

 

Çalışmasında futbol ve medya ilişkisini inceleyen, Alver’e (2008) göre sorun neo-liberal ekonomik politikalarla güçsüz bırakılan geniş kitleler için tarihten gelen ve ekonomik kaygılarla biçimlendirilen önyargıların yeniden üretilmesi, endüstrileşen kitle kültürü içinde önemli bir yere sahip olan futbol oyunlarının giderek ticarileşmesi, politikleşmesi ve bu süreçte tarihsel olarak kapitalizmin, ırkçılığın önemli bir üretim mekanizması olarak belirleyiciliğini sürdürmesidir1.

 

Futbol programlarında konu reyting olunca format gereği yorumcuların “farklı bir üslup”, “renklilik” veya “ilgi çekmek” için hoşgörüsüzlüğe dayalı istenmedik söylemler kullanması kaçınılmaz olabiliyor. Bu anlamda ırkçılık “ben-merkezci” bir yapıdadır ve dışlayıcıdır. Dışlamanın şiddetli bir öfke, nefret, istememe ve aşağılama formlarına dönüşmesiyle ırkçılık biçimlenmektedir2.

 

İzleyici etkilemek, dikkatini çekmek ve gündem oluşturmak için ilginçlik adına yorumcuların birbirinin bıyıklarını kesme ve etek giymek için iddialaşması, kavga etmesi, argo ve küfürlü yorumlar yapılması hafızalarımızdan silinmemişken, benzer bir futbol program yorumcusu sahip olmadığı entelektüel kimliğe bürünmek isterken, Galatasaray'lı Mbaye Diagne için "Bunlar cahil çocuklar ya, bu Senegal'de kim bilir bu okudu okumadı bilmiyoruz. Orada timsah yiyordu, geldi burada topçu oldu. Adam çok şey değil, cahil, onlara biraz iyi yaklaşmak lazım, düzgün yaklaşmak lazım" dedi3.

 

Kuşkusuz futbol dünyasında marjinal örnekler çerçevesinde duyulan ilk ırkçı söylem bu değil, dünyanın birçok ülkesinde fanatik kişi veya gruplarca bu tür ırkçı söylemler yapılıyor. Örneğin; “Almanya’da Mesut Özil, Çin’de Demba Ba, Fransa’da Benzema, İngiltere’de Aubameyang, İtalya’da Balotelli, Moise Kean, İspanya’da Dani Alves, Eto, Rusya’da Hulk ve Türkiye’de Gomıs’e yapıldığı gibi “Nazi selamı vermek, sahaya muz kabuğu atmak, maymun sesi çıkarmak, aşağılayıcı jest ve mimiklerle” ırkçıların hedefi oluna biliniyor. İtalya ve Rus ligindeki maçlar sırasında da zaman zaman tribünlerde gamalı haç ve benzeri Nazi sembollerine rastlamak mümkün...

 

Irkçılık: Evrensel anlamda kaygı verici bir oluşum, uygulayan açısından aşırı bir hareket, devlet açısından suç, sosyal açıdan hedef aldığı kişi veya grubun eşitliğini inkâr eden ayrımcılık ve istenmeyen bir davranış4, etkisi yüksek bir söylem ve yıkıcı sonuçları olan bir eylem, tahammülsüzlük ve hoşgörüsüzlüğün dışa vurumu5 ve insan hakların ihlaline yönelik önemli bir tehdittir6.

 

Fiziksel niteliklere göre sınıflandırmış statik bir olgu değil, sosyal ve kültürel çatışma sorunu7olan ırkçılık; kültürden, sevgi, saygı ve futboldan daha kolay öğreniliyor. Bu, yeterince doğrudur, ama ‘insanlık adına’ hiçbir şey açıklamaz.

Bu bağlamda; öznel duygu ve düşüncelerden yola çıkılarak, bir başka ırktan nefret etmenin temelinde yatan şey kabullenmemek değil, daha çok bir yoz bir düşünce, fırsatçı bir kimlik ve kişilik bozukluğudur.

 

“Irkçılığa karşı olmak ahlaki bir duruştur.”

 

Doğamız gereği sosyal varlıklarız. Birlikte güvenle yaşayabilmek için normalden uzaklaşmış bazı insanların ırkçılık söylem ve davranışlarına karşı engelleyici olmak için daha iyi pozisyon alabiliriz.

 

Bir futbol yorumcusunun vermek istediği mesajın neler çağrıştırılacağı veya anlatılacağının göz önünde bulundurması daha üst düzeyde bir iletişim kurmasına neden olurken, mesajın iletilmesinde seçtiği kelimeler ve genel anlamda kullandığı dil de iletişimin kalitesini belirler. Bir ifade vasıtası olmasının yanında kültür taşıyıcısı olan dilin daha seviyeli olmasının sıradan bir eylem değil, daha seviyeli bir iletişim yönünden ele alınması, futbolumuzun gelişmesi için önemli bir unsur olacağı anlamına gelmektedir.

 

İnsan içgüdüsel olarak nefret, kıskançlık, şiddet, saldırganlık ve ırkçılık gibi istenmedik duyguları bünyesinde barındırır ama aynı insanda sevgi, saygı, hoşgörü ve vicdan gibi erdemli yaşamaya kodlanmış/uyarlanmış bir sistemde söz konusudur. Mesele insanların aklını kullanarak (insanları diğer canlılardan ayıran en büyük özellikte budur) bu sistemi kullanma becerisi göstermesidir. Bu düşünsel süreçte sistem insanlara normal davranma, kurallara uyma, duygu ve düşüncelerini kontrol etme ve problem çözme imkânı vermektedir. Burada yöntem farklı olabilir ama niyetler aynıdır.

 

Sayın futbol yorumcusu!

 

Bir parkta üzerinde “Yalnızca beyazlar içindir!” yazılı bir bankta otururken, otobüste sadece arka koltuklar afro-amerikanlara ayrılırken, lokantanın camında ‘burada zenciler yemek yiyemez’ yazısı varken, saha da futbol oynayan birine maymun sesi çıkarılıp, muz kabuğu atılırken, tribünlere ‘Nazi selamı’ verilirken, insanlar ten, ırk, dil, din ve cinslerinden dolayı horlanıp, dışlanıp, aşağılanırken, kendini sadece bir insan olarak görebilecek misin?

 

Sosyal medya hesabından yaptığı ‘özrü kabahatinden büyük’ açıklama da “... İnancım gereği…Yaratılanı severim Yaradan’dan ötürü...” diye yazan sayın yorumcu!

 

Tanrı'nın neden ırkçı olmadığını biliyor musun?{jcomments on}

 

 

Kaynaklar: 

  1- Alver, F. (2008), “Kapitalist Üretim Sürecinde Irkçılık, Futbol ve Medya”, İletişim Kuram ve Araştırma Dergisi, 26:223-224.

2-Sumbas, A. (2009), Batı Avrupa’da Yükselen Yeni-Irkçılık Üzerine Bir Deneme, Alternatif Politika Dergisi, Eylül 1, (2), 260-281.

3- A Spor TV Yorumcusu, Emre Bol Sabah Sporu Programı, 01.12.2020

4- Çelenk, (2010), Çelenk, Sevilay (2010), “Ayrımcılık ve Medya”, içinde: Bülent Çaplı ve Hakan Tuncel (der.). Televizyon Haberciliğinde Etik, Fersa Matbaacılık. Ankara. 

5- İnceoğlu, Y. (2013), Tartışmalı Bir Kavram Nefret Söylemi, (Editörler), Mahmut Çınar, Medya ve Nefret Söylemi Kavramlar Mecralar Tartışmalar. İstanbul: Hrant Dink Vakfı Yayınları, 75-95. 

6-Yücetürk, C. Akyol, O. (2019). Sosyal Medya Ortamında Futbol ve Nefret Söylemi: Mesut Özil Örneği, Gümüşhane Üniversitesi, İletişim Fakültesi Dergisi, 7 (2):1106-1129.

7-Güneş, M. (2013), Türkiye'de Siyasal Dergilerde Irkçı-Ayrımcı Söylemler, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, Ankara.

 

 

Bu İçerik  726  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

16.07.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

1.360,82

-0,48

 bjk BJKAS

6,16

-1,28

 fb FENER

36,26

-1,25

 gs GSRAY

3,75

2,19

 trabzon TSPOR

2,86

0,35

   SPOR ENDEKSİ

1.093,61

1,28

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 28712828

SÜPER LİG 2021-2022 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adanaspor   0  0   0   0  0 
2 Alanyaspor  0   0   0  0  0 
3 Altay   0  0 0  0  0 0 0
4 Hatayspor   0   0   0  0 0
5 Beşiktaş  0 0 0  0  0 0 0
6 Rizespor  0   0   0   0  0  0   0 
7 Karagümrük  0  0  0  0  0  0 0
8 Fenerbahçe   0   0  0  0  0  0  0
9 Antalyaspor  0  0  0  0  0  0  0
10 Galatasaray   0    0    0   0  0  0  0 0
11 Gaziantep  0  0  0  0  0  0  0 0
12 Giresunspor  0  0  0  0  0  0  0   0 
13 Göztepe  0  0  0  0  0  0 0 0
14 Konyaspor  0   0  0  0  0   0    0  
15 Kasımpaşa 0  0  0  0  0  0 0
16 Kayserispor  0   0   0  0  0  0 0 0
17 Başakşehir 0  0  0  0  0  0  0   0 
18 Sivasspor  0   0  0  0  0   0  0 0
19 Trabzonspor 0  0  0  0  0  0  0   0 
20 Malatyaspor  0   0   0    0   0  0 0 0

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.