Doktor ve Futbolcuların Kaderi
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz Doktor ve Futbolcuların Kaderi

Doktor ve Futbolcuların Kaderi

124578r 

Recep Cengiz-29 Eylül 2020 Her gün insanların şifa bulduğu hastaneler ne kadar şefkatli ve verimli olursa olsun, her ölümün arkasında olduğu gibi bir futbolcunun ayağının kırılması veya bir final maçını kaybetmek gibi bazı insanlara acı veren, kötü anılar da bulunur. 

Her iki meslek ve meslek erbabının kaderi, sanki bir yazılmıştır. Her maçın ayrı bir öyküsünün olduğu gibi her hastanın ayrı bir öyküsü vardır. İkisi de fedakârlık, yetenekli, becerikli, zeki ve çalışkan olmak gerekir.

Tembel bir öğrencinin, Tıp Fakültesini kazanması mümkün olmadığı gibi, çok antrenman yapmayan birisinin de futbolcu olması çok mümkün değildir. Her ikisi de ideal meslek ve örnek insan grubundandır. Doktor ve futbolcu olmak ortalama üstü akademik ve sportif yetenek ve beceriyi zorunlu kılar. Örneğin, Bir öğrencinin Tıp Fakültesine girebilmesi YKS sınavından 435 taban puan alması, futbolcu olabilmesi için fiziksel uygunluk, üst düzey yetenek ve beceriye sahip olma zorunluluğu vardır.

 

Her ikisi de hayranlık duyulan meslektir. Hayatından ayağı topa değmemiş insan bulmak adeta mümkün değildir. Yine her çocuğun hayali ya doktor olmak veya doktorla evlenmektir.

 

Her iki meslekte başarılar övülür, başarısızlık dövülür. Ya geçmişlerine rahmet ya canlarına okunur. Örneğin, futbolcu gol attığında övülür, duvarlara posteri asılır, gol kaçırdığında eleştirilir. Doktorlar, ameliyat başarılı olduğunda dua edilir ve övülür, ameliyat başarısız olduğunda dövülür. Her iki mesleğin emekçileri de aynı kaderi paylaşır. Sağlık ve kulüp çalışanlarında burun kırılması, baş yarılması ve göz kaybı normal vakadan kabul edilir.

 

Her ikisi de mesleğinin nimetlerinden bütünüyle faydalanmaksızın onun sıkıntı ve stresini göğüsleyen kişidir. Aslında her ikisi de Müslüm Gürses’in dediği gibi “Ne senle yaşanıyor ne de sensiz oluyor…” dedirten, zihnimizin derinliklerinde yer edinen bir meslektir

 

Her ikisi de insanlarda tanıdıklık hissi yaratır. Ör. Sokakta bir doktor veya futbolcuyu gördüğümüzde ilk düşüncemiz ‘ben bunu bir yerden tanıyor gibiyim…’ olur.

 

Her ikisi de dayak yese de yemese de bir sonraki muayene ve maçta hiçbir şey olmamış gibi davranarak ahlaki bir duruş sergilemekten kaçınmaz.

 

Doktorlara şiddet görüntüleri, rakip takımın yıldız oyuncusunu oyundan düşürmek için kasıtlı faullere maruz kalmasını hatırlatıyor. Doktor ve yıldız futbolcunun tek suçları şiddet uygulayanlardan daha çok zeki, yetenekli ve becerili olmalarıdır.

 

Her iki meslekte sabırlı olmayı, sakin ve soğukkanlı kalmayı gerektiriyor.

 

Her ikisine uygulanan şiddet sadece bir güvenlik değil, sosyal ve kültürel bir sorundur. Hasta veya yakınları sadece iyi olduğunda, taraftar sadece galip geldiğinde mutlu oluyor. Mutsuzluk bir anda saldırganlık ve şiddete dönüşebiliyor.

 

“İnsanı bedenen ameliyat etmek için uyutmak, ruhen ameliyat etmek için ise uyandırmak gerekir.”

 

Doktor ve futbolcu memnuniyetsizliğinin karşılığı onlara şiddet uygulamak olmamalıdır. Tersine onları hata yapmaya iten nedenleri tespit etmek, menfi şartlardan onları uzaklaştırmak, her maç ve vakada verdiği emek ve gösterdiği çabaya saygı duyulmalıdır. Bu açıdan bakıldığında doktor ve futbolcu hatalarının önlenmesi ya da azaltılması için atılacak en önemli adım, eğitim ve kültürün önemini kavramanın yanı sıra doktor ve futbolcu algısını hoşgörü çerçevesinde şekillendirmek olacaktır.

 

          Doktorlar ve futbolcular, toplumda bir yangını işaret ediyor ama hortumu tutanlar “suyu yangına değil onlara sıkıyor!”{jcomments on}

 

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  960  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

16/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.913,30

1,96

 bjk BJKAS

5,42

-2,52

 fb FENER

55,20

0,91

 gs GSRAY

6,17

 7,18

 trabzon TSPOR

6,50

-3,42

   SPOR ENDEKSİ

1.717,82

2,80

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31958111

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.