Gerektiği Yerde, Gerektiği Kadar Konuşmayı Becerebilecek miyiz?
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz Gerektiği Yerde, Gerektiği Kadar Konuşmayı Becerebilecek miyiz?

Gerektiği Yerde, Gerektiği Kadar Konuşmayı Becerebilecek miyiz?

5e832c4366a97ccfa5e93c83

Recep Cengiz-28 Nisan 2021 Ligin sonu yaklaşırken (özellikle) kulüp yöneticilerinin açığa çıkardıkları kabarık egoları ve bencil yapıları ile birine/birbirlerine sataşmaları, suçlamaları, aşağılamaları, meydan okumaları bitmiyor. Özellikle büyük kulüp yöneticileri ezeli rakiplerinin yöneticilerine buz gibi soğuk ve son derece acımasız davranmayı kulüplerine yararlı hale getirmeyi başarmış bir yönetici görüntüsü veriyor.

 

Büyük takım yöneticileri, konuşmalarının ne tür sonuçlar doğuracağını hesapla(ya)mıyor. Öyle şeyler konuşuyorlar ki, ekran karşısında izleyenlerin “hadi canım”, “yok ya”, “öyle mi?” dediğini duyar gibi oluyoruz. Büyük bir paranoyanın içinde sanki; kendileri dışında herkes sahtekâr, yalancı, üçkağıtçı, şikeci… Her kulüp tehdit altında ve her takımın başarıları kural ve etik dışı yollarla engellenmeye çalışılıyor. Bu nedenle normalde çok sakin, saygılı ve duyarlı olan sayın yöneticilerin artık sabırları kalmamış!

Bilgi ve becerisi bütünleştirici, uzlaşıcı, motive edici olmaktan uzak bu yöneticilerin futbola, futbol insanlarına verdiği zararları düşünmek gerekiyor.

Bu nedenle,

Yeter!

Siz; her olaydan, karardan, söylemden veya hakem hatasından bir anlam çıkarıp, senaryolar yazarken… Bu ülke de insanlar futboldan daha önemli sorunlarla uğraşıyor.

Sizin, (sözde) hitap ettiğiniz milyonlarca taraftarınız; izole yaşıyor. Virüs yüzünden bırakın sokağı çıkmayı balkona çıkamıyor, işyerini açamıyor, okula gidemiyor, iş bulamıyor…

Yeter!

Siz; abartılı duygularla nefesinizi boşa tüketirken…

Sizin, (sözde) hitap ettiğiniz binlerce taraftarınız hastalığın pençesinde nefes alamıyor, yoğun bakım ünitesinde acı çekiyor, ölümle mücadele çekişiyor.

Yeter!

Siz; harcadığınız paraya göre yaptığınız yanlış transferler ve kurduğunuz kötü takımlarla taraftarlarınızı çok büyük beklentiler içine sokmaya çalışırken…

Sizin, yüzbinlercetaraftarınıztelevizyondan maç izlemiyor, açlık sınırında yaşıyor. Kaderiyle baş başa umutsuzluk içinde bir hayırseverden gelecek yardım kolisini gözlüyor.

Yeter!

Siz; rakiplerinizi baskı altına alıp onların sağlığını bozarken…

Sizin, bozduğunuz toplum sağlığını düzeltecek olan sağlık çalışanlarısizi duymuyor, günlerce evlerine gidemeden entübe edilmiş hastaların iniltilerini dinliyor.

Yeter!

Siz; rakiplerinizin başarısızlığını temenni ederken…

            Sizin, milyonlarca taraftarınız daha sağlıklı, daha huzurlu ve daha mutlu bir yaşam için dua ediyor. O dua da üç puan yok, ofsayt yok, kupa yok… Yani siz yoksunuz.

Artık, Yeter!!

Sevgi, saygı, dostluk, centilmenlik sözü, sizin sözlüğünüzden ya yok oldu ya da başka bir anlam aldı. Hakemlere öfke duymak, rakiplerinden nefret etmek övünülecek bir duygu değildir. Bu tür olumsuz duygular sakin, kontrollü, uyumlu ve centilmen yönetici tiplemesine hiç uymuyor. Kendinizi haklı göstermek için ileri sürdüğünüz nedenler sadece rakiplerinizi kışkırtmaya yarıyor. Yarattığınız gerilim, kavgacı tutum ve yargılayıcı sert söylemlerinizle futbol anlamını yitiriyor.

Bu ülkenin derdi siz değilsiniz. Şımartılmış hayat tarzının ürünü düşünceleriniz mantık, sert ve kırıcı konuşmalarınız ortak değer ve anlam içermiyor. Milyonlarca insanın umurunda/gündeminde değilsiniz. Aradığınız boş şeyler olunca konuşmalarınızın da içi boş oluyor.

Bu bağlamda, ya gerektiği yerde gerektiği kadar konuşun ya susun!

Kaynak:

Haynes, F. (2002), Eğitimde Etik (Çev. Semra Kunt Akbaş), 2. Baskı, Ayrıntı Yayınları, İstanbul, s.38.

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  539  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

10/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.829,58

1,59

 bjk BJKAS

4,95

-2,37

 fb FENER

51,10

-1,26

 gs GSRAY

5,45

 4,61

 trabzon TSPOR

5,58

0,72

   SPOR ENDEKSİ

1.535,89

0,52

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31883791

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Başakşehir   1   1  0  4  4    3 
2 Alanyaspor  1   1  0  2 

3

3 Trabzonspor  1  1 0 0 2 3
4 Adana D.  1    1   1 3
5 Beşiktaş  1 1 0  0  0 1 3
6 Galatasaray  1  1    0  0  0    1  
7

Fenerbahçe

 1  1   3   0
8 Ümraniyespor  1   1  0 
9 Gaziantep FK 1  1 0
10 Sivasspor  1   1  1
11 Ankaragücü

1
12 Konyaspor   0     1 
13 Hatayspor 0   0
14 Giresunspor  1   3    -1     0  
15 Antalyaspor  1 -1  0
16 Kayserispor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  1  0 2   -2 0
19 Kasımpaşa 1  -4   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.