Beni Tanı!
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz Beni Tanı!

Beni Tanı!

32145 

Recep Cengiz-15 Nisan 2021Futbolumuzda, eskiden oyunun doğası gereği ‘büyük balık küçük balığı yutuyordu’, üç büyükler karşısında diğer takımların puan alması mucize kabul ediliyordu.

Takımlar arasında güç dengesi net ve belirgindi. Eşitlik derecesi üç büyükler ve diğerleri olunca en güçlü takımlardan biri şampiyon, ekonomik gücü en zayıf oyuncu kalitesi en düşük takımlar küme düşüyordu. Şimdi antrenman yöntem ve oyun stratejileri gelişti ‘ekmek aslanın ağzında’, büyük balıklar yakaladığını yutuyor. Olta/ağlara hangi takım takılırsa yutuluyor. Yani küçük takımlar büyük takımlara açık ve anlaşılır biçimde şunu söylüyor: Beni tanı!

 

Korona virüsü ile yüzyılda sadece bir kez, doktorlar şahsında doğrudan karşılaşıyor, göz göze geliyoruz. Bu karşılaşma da virüs maske takmayanlara, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uymayanlara açık ve anlaşılır biçimde şunu söylüyor: Beni tanı!

 

Dikkatli baktığımız zaman, deneyimsiz bazı kulüp yöneticilerinin sorunları kulübünün çıkarları paralelinde değil, kendi kişisel ihtirasına göre çözmek isteyen kimse olduğunu görüyoruz. Örneğin, bir kulüp yönetimi yayınladığı basın bildirisinde, rakip kulüp başkanını küçük düşürmek için yaşına gönderme yapıp “O kişiyi dikkate almayın..” diyor, karşılık vermekte gecikmeyen sayın başkan, ezeli rakibinin yöneticisi için küçümseyici ‘tıfıl..’ ifadesini kullanıyor. Bu sataşma da güven duygusu gelişmemiş yöneticiler rakiplerine açık ve anlaşılır biçimde şunu söylüyor: Beni tanı!

 

Yalnız yöneticiler değil, Pandemi döneminin sanal tribünü Twitter ve Facebook da bu gerginlikten nasibini alıyor. Kurulan özel sayfalar caps savaşına dönüşüyor. Bu dönüşümde fanatik taraftarlar rakiplerine açık ve anlaşılır biçimde şunu söylüyor: Beni tanı!

 

Katil, kadına o bıçağı sapladıktan sonra, kadının gelen ah! sesiyle gerçek bir sıkıntı, yanlış ve çaresizlik içinde olduğunu fark etti. Sonra kendini iyi hissettirmeyen suçluluk duygusundan ‘ama ile’ kurtulmaya çalıştı ama iş işten geçmişti. Böylesi bir anda, vicdanıyla baş başa kalmanın ne demek olduğunu deneyimliyordu. Bu nokta da vicdanı katile anlayacağı bir şekilde şunu söylüyordu: Beni tanı!

 

Bir futbol insanının düşünebileceği en ağır hata rakibini yok zannetmektir. O zaman futbola ihanet etmiş olur ki, bu rakipler sayesinde kendini keşfetme, tanınma, rol model olma, yetenek ve becerilerini sergileme imkânı buluyor. Bu nokta da rakibinizin açık ve net mesajdır: Beni tanı!

 

           Futbolcunun saha içi davranışları, taraftarların temel motivasyonunu anlamak açısından da önem taşır. Her zaman beklentisi karşılanmasa da taraftarın maçı takip etmesine, duygulanımsal tepkiler vermesine ve hava koşullarına aldırmadan plastik bir koltukta yaklaşık üç saat boyunca oturmasına neden olan bu motivasyon özdeşleşmede düğümlenir. Bu durumu açıklamak için karşımıza sevgiden kaynaklanan ‘feda’ kavramı çıkaran taraftarın net mesajdır: Beni tanı!

 

         Benden Korkma!

 

         Saygıyı ve saygıyı yaratan insanları götürüyorsun.

 

Başka şey düşünme!

 

Hiçbir ciddi toplumsal araştırma ve tartışma yoktur ki, saygının gölgesinde sürdürülmüş olmasın.

 

Dikkat et!

 

Günün şikâyet, kıskançlık, stres, kaygı, öfke, saldırganlık ve şiddet içinde geçiyorsa sağlıklı, huzurlu ve mutlu olma şansın yoktur. Ancak, insanlarla iletişim ve etkileşiminkinde bilgi, yetenek ve becerilerini üretim için kullanmayan itici kaygı duyulan ve kabul görmeyen tehlikeli “kişi-likler” arasında yer alma olasılığı vardır.{jcomments on}       

 

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  776  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

03/10/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,392,13

6,67

 bjk BJKAS

5,39

-1,46

 fb FENER

52,05

-2,16

 gs GSRAY

5,44

-3,55

 trabzon TSPOR

4,51

2,97

   SPOR ENDEKSİ

1.477,84

-1,24

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32511409

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Başakşehir  7   5  2   0  11  10    17 
2 Adana Demir  8   5  1 16   7 

17

3 Konyaspor  8  5 2 2 7 17
4 Galatasaray  8   5  4 17
5 Trabzonspor  8 5 1  2  13  11 2 16
6 Beşiktaş  8  4   1 16   10    6   15 
7

Fenerbahçe 

 7  2  20  6   14 14 
8 Kayserispor  8   0

10   3  12 
9 Kasımpaşa 8  0 15  -7 12 
10

Gaziantep

 8   2 13  11  11
11 Alanyaspor

11 

16  -5  9
12 Giresunspor 9 -3     8 
13 İstanbulspor 11  -5   8
14 Karagümrük  7  3  12   -3     6  
15 Antalyaspor 7 14  -6  6
16 Ankaragücü  7  1   13  -6 4
17 Sivasspor 8 13  -7   4  
18 Hatayspor  7  1 11   -7 4
19 Ümraniyespor 8 2 11  -6    2  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.