Yüzleşmemiz Gerekir
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz Yüzleşmemiz Gerekir

Yüzleşmemiz Gerekir

Recep Cengiz- 6 Eylül 2020 Bosna Hersek’te düzenlenen CEV U 19 Genç Kızlar Avrupa Şampiyonası finalinde Sırbistan’ı 3-2 yenerek şampiyon olan genç kızlarımıza sevindik.

Ama, kadına şiddet ve çocuklara cinsel istismar hâlâ bir sorun, bir olgu ve bir gerçeklik olarak görülmeye devam ediyor. 

 Ne genç kızlarımızın başarısı ne kadına şiddet ne de çocuklara cinsel istismar birdenbire ortaya çıkmış bir eğilimin ürünü değildir. Başarı yıllarca verilmiş bir emek, cinayet ve sapkınlık feodal kültür ve niteliksiz eğitim politikalarının bir ürünü ve sonucudur. 

 Günümüzde kadına uygulanan şiddet ve çocuklara cinsel istismarın önlenmesi eğitim, hukuk ve kültür ekseninde gerçekleşmedikçe toplumsal destek, tıpkı şampiyonluk sevincimiz gibi sadece duyguları okşayan söylemlerden ibaret sahte bir iyilikle kalıyor. Bu algı kadın ve çocukların toplumsal yaşamdaki gerçek konumunu görmeyi daha da zorlaştırıyor. Şampiyonluklar diğer branşlara yayılamıyor. 

 İnsanlar kadına tutkulu olmayı âşık olmakla, kadınla eşit yaşamayı kadınla aynı yatakta yatmak; çocuklara sapıklığı ve sapkınlığı fantezi olarak algılıyor. 

Oyun oynaması gereken çocuklar (çoğu dindar görünümlü) sapıkların seks oyuncağı oluyor. Kadın cinayetlerinin, bir eğitim ve kültür meselesi olduğunu unutulup, çocuk sapkınlıklarını televizyonlardan futbol maçı izler gibi izler olunca, tepkimizde doğal olarak “kadına kalkan eller kırılsın”, “Sapıklar cezalandırılsın” tezahüratına dönüşüyor. 

 Kadınlarımıza, erkek şiddetine karşı nasıl davranması gerektiğini, Çocuklarımıza, cinsel istismardan yani sapıklardan ‘nasıl’ korunması gerektiğini öğretemiyoruz. Toplumsal yaşamda iyi ve kötü insan veya davranışı nasıl ve hangi ölçülere göre ayıracağımızı bilmiyoruz. Bu nedenle, kadına şiddet ve çocuklara sapıklık neredeyse ‘suç eylemi’ olmaktan çıkacakmış gibi sıradanlaşıyor.

 Kadın ve çocuklarımıza ‘yapmamaları’ gereken davranışları öğütlüyoruz ama ‘yapmaları’ gereken davranışları öğret(e)miyoruz. Bilgimizle bilgisizliğimizin üst sınırında çocuklarımızı sürekli ya ‘uyarıyor’ ya ‘nasihat’ ediyoruz. Bu nedenle kafamız karışıyor, öğretiler pratikte karşılık bulmuyor.  Dinen ‘lanetlenen’, hukuken ‘yasaklanan’ sapkınlıkların önü arkası kesilmiyor. MEB ders kitaplarında aile hayatı ve cinselliğe dair sapkın kaynakların olması, yardımcı ders kitaplarında cinsel saplantıların öyküleştirilmesini bilimsel olarak sorgulamak gerekiyor.  

 Jean Piaget

 Kadınlarımızı ‘zayıf’, çocuklarımızı ‘eksik’ eğittiğimiz için onların nelerle karşılaşacağını hesaplayamıyoruz. Kısacası gündelik gerçeklik içerisinde ‘nasıl’ eğitimli, kültürlü ve ahlaklı olabilir, bilmiyoruz. 

 Gerçekten, bilmemiz isteniyor mu?  

 Emin değiliz...Dinin temel dayanağı ‘inanç’, Felsefenin temel dayanağı olan ‘değer’ ve Ahlakın temel dayanağı olan ‘utanma’ duygusunun için boşalttık.

Bunu ne adına yaptık?

 Ne fark eder ki…

Sonuçta, bu olaylar ilk ve son olmayacak ama dinde ‘günah’, hukukta ’yasak’, toplumsal ahlakta ‘ayıp’ olarak nitelendirilen şiddet ve aykırı davranışlara karşı ‘omurgalı bir duruş’ geliştirmek görev ve sorumluluğumuzdur. Allahtan korkmak ‘farz’, kuldan utanmak ‘sünnet’, Müslümanlığımız, geçmişimiz ve insanlığımızla yüzleşmemiz ‘vacip’, kadın ve çocuğun dini ve toplumsal açıdan ne gibi bir anlam ve değer ifade ettiği üzerinde ciddiyetle durmamız ‘caiz’ değilse nedir?{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  1392  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

03/10/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,392,13

6,67

 bjk BJKAS

5,39

-1,46

 fb FENER

52,05

-2,16

 gs GSRAY

5,44

-3,55

 trabzon TSPOR

4,51

2,97

   SPOR ENDEKSİ

1.477,84

-1,24

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32511076

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Başakşehir  7   5  2   0  11  10    17 
2 Adana Demir  8   5  1 16   7 

17

3 Konyaspor  8  5 2 2 7 17
4 Galatasaray  8   5  4 17
5 Trabzonspor  8 5 1  2  13  11 2 16
6 Beşiktaş  8  4   1 16   10    6   15 
7

Fenerbahçe 

 7  2  20  6   14 14 
8 Kayserispor  8   0

10   3  12 
9 Kasımpaşa 8  0 15  -7 12 
10

Gaziantep

 8   2 13  11  11
11 Alanyaspor

11 

16  -5  9
12 Giresunspor 9 -3     8 
13 İstanbulspor 11  -5   8
14 Karagümrük  7  3  12   -3     6  
15 Antalyaspor 7 14  -6  6
16 Ankaragücü  7  1   13  -6 4
17 Sivasspor 8 13  -7   4  
18 Hatayspor  7  1 11   -7 4
19 Ümraniyespor 8 2 11  -6    2  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.