Emanet Koltuk, Gözlük ve Taylan Antalyalı
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Emanet Koltuk, Gözlük ve Taylan Antalyalı

Emanet Koltuk, Gözlük ve Taylan Antalyalı

1-tskx cover 

Müslüm Gülhan- 2 Temmuz 2021 Taylan Antalyalı insan haklarına saygılı, demokratik bir yaşamı tercih ettiğinden dolayı başkaları adına empati kurması gayet insani bir tutum. Koltuğu, kalemi, gözlüğü emanette olanlardan bunları beklemek ise yersiz.

Aziz Nesin’e “Sen alevi değilsin ki, niye onların hakkını savunuyorsun” dediklerinde, “insan değilsin ki, sana bunu nasıl anlatayım” demişti. 

Bu örgütlü kötülüğe karşı ‘mit’ olmuş bir sözdür.

 

Örgütlü kötülük içinde yer alıp koltuğu, kalemi, gözlüğü ve iradeyi emanet olarak kullanan popüler figürler, verilen emanetler üzerinden hizaya çekildiklerinden, sınırı aşana izin vermeleri mümkün olmadığı gibi yetersizlikleri de onların sonu olur.

 

Var olma süreçlerini ve iradelerini çan kulesinin karşılık beklentisi üzerinden sağlamalarından dolayı, düşünce anlamında bir davranışı yorumlayıp bir ‘etik değer’ üzerinden empati kurmaları onlar için çok ağır, zararlı ve zül bir tutum olur.

 

HİÇBİR DEĞERLERİ YOK

 

Tüm yetersizliklerini saldırma üzerine kurgulamaları, bilginin karşılığının doğada, çocukta, kadında ve insanda (!) bulma ile ilgili hiçbir ‘insani’ ve ‘etik’ kaygı taşımamalarından veya bir ihtiyaç olarak hissedemediklerinden kaynaklanmaktadır.

 

Bu tutumların kökeni Spinoza’nın etiğinde bahsettiği üzere: “İnsan bedeni, duygulanışları ve tutkuları daha önceki etik anlayışlarında hiç olmadığı kadar esas rol oynar. İnsan, davranışlarının ve duygularının nedenselliğini kavradığında onlara hükmedebilir, onları değiştirebilir, yönlendirebilir, fayda ve zarar açısından devamını sağlayabilir ya da ortadan kaldırabilir; yaşam da bunun sonucu olarak maruz kalınan zorunlulukların toplamı değil, insanın değiştirip dönüştürebileceği bir şey alarak görülebilir.”

 

İnsan değişime ayak uydurdukça var olur ve mutlu olur.

 

Değişimin sonsuzluğu ve bilgi ile hayat bulması insanı kaygılandırması gereken durumdur. Kaygılar var oldukça yaşamın karşılığı alınır aksi varlığını emanete teslimatıdır.

 

Değişimin bilgide bütünleşmesi, davranışların içeriğinin bir insani kurguya kavuşması ve en önemlisi mutlu olması ancak ‘etik’ değerde insanların birbirlerini anlamasına yardımcı olur.

 

İYİ KALABİLME BECERİSİ

 

Çünkü, değişim süresince önemli olan iyi insan kalabilme becerisidir. Spinoza için ‘en yüksek iyiyi’ bulmak: “Hem bireysel düzlemde hem de toplumsal düzlemde aklın rehberliğinde yaşayan insanlar için ‘En Yüksek İyi’yi bulmanın tek yolu etiktir.”

 

Ülkemizde azınlıkların hakları konusunda yaşanan sıkıntılar, onların hakları olduğu kavramını unutmamamız üzerine bir gerçeği de ortaya koymakta. Çünkü, onların haklarını korumak bir insan hakları görevidir.

 

İnsan haklarının önemi bireye, çoğunluğa ait olmasa bile çıkarlarının korunuyor olmasını garantiler. İnsan hakları ve demokrasi politik toplumun varlığını mümkün kılan karşılıklı etkileşim içindeki ön koşullardır. Aralarındaki etkileşim sayesinde bireylerin hem bireysel hem de kolektif bir şekilde kendi yaşamlarını belirleyerek yaşayabilmelerini sağlarlar. Bu nedenle de insan haklarının korunması ve gerçekleştirilmesi özünde demokratik bir projedir.

 

Taylan Antalyalı insan haklarına saygılı, demokratik bir yaşamı tercih ettiğinden dolayı başkaları adına empati kurması gayet insani bir tutumdur. Böyle bir empati kurmak; öfke ve kini bırakıp sevgi üzerine duygularını inşa etmesi beraber yaşamı kolaylaştıracak kimliklere saygılı kimliksiz bir taleptir. Koltuğu, kalemi, gözlüğü emanette olan birilerinden böyle bir talepte bulunmalarını beklemek o kadar yersiz olur ki…

 

İZİN VERİRSEK YOK OLURUZ

 

Önemli olan, Taylan’ın sahip olduğu sevgi ve saygı yoğunluğuna sahip olan herkesin sesini çıkartmasıdır. Eğer kin ve nefretin örgütlenmesine daha fazla izin verirsek bu emanet kurgu sahiplerinin de anlayamayacağı bir kötülük içinde yok oluruz.

 

Esas sorun homofobik durumdur. Eşcinsellere veya eşcinselliğe karşı duyulan nefret, önyargı, hoşnutsuzluk veya ayrımcılığın geldiği noktadır. Artık geldiğimiz noktada homofobik durumun nedenlerini anlamak araştırmacıların daha fazla gündemine girdi.

 

Taylan’ın giydiği sadece bir tişört ama, empati ile kurgulanmış bir saygıyı içinde taşıyor. Taylan Erzurum’da da aynıydı, İstanbul’da da aynı ve Londra, Paris, Berlin’de de aynı olacak.

 

Canı istediği zaman Erzurum’a da gider Paris’e de…

 

Sorun sizsiniz.{jcomments on}

 

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  534  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

03/10/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,392,13

6,67

 bjk BJKAS

5,39

-1,46

 fb FENER

52,05

-2,16

 gs GSRAY

5,44

-3,55

 trabzon TSPOR

4,51

2,97

   SPOR ENDEKSİ

1.477,84

-1,24

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32511011

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Başakşehir  7   5  2   0  11  10    17 
2 Adana Demir  8   5  1 16   7 

17

3 Konyaspor  8  5 2 2 7 17
4 Galatasaray  8   5  4 17
5 Trabzonspor  8 5 1  2  13  11 2 16
6 Beşiktaş  8  4   1 16   10    6   15 
7

Fenerbahçe 

 7  2  20  6   14 14 
8 Kayserispor  8   0

10   3  12 
9 Kasımpaşa 8  0 15  -7 12 
10

Gaziantep

 8   2 13  11  11
11 Alanyaspor

11 

16  -5  9
12 Giresunspor 9 -3     8 
13 İstanbulspor 11  -5   8
14 Karagümrük  7  3  12   -3     6  
15 Antalyaspor 7 14  -6  6
16 Ankaragücü  7  1   13  -6 4
17 Sivasspor 8 13  -7   4  
18 Hatayspor  7  1 11   -7 4
19 Ümraniyespor 8 2 11  -6    2  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.