2020’de Futbolumuzu ve Süper Lig’i Neler Bekliyor?
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tuğrul AKŞAR 2020’de Futbolumuzu ve Süper Lig’i Neler Bekliyor?

2020’de Futbolumuzu ve Süper Lig’i Neler Bekliyor?

     imagesR41SV3KF

Tuğrul Akşar/12 Aralık 2019 Süper Lig 2019-20 sezonunun 2019 kısmını geride bırakırken, 2020’de bizi toz duman bulutu içinde bir lig bekliyor.

 

   

Küresel ve Lokal Sorunlar Devam Ediyor!

   

2020’de neden sıkıntılı ve sorunlu bir lig beklentisi içindeyim? Çünkü, 2019’de kulüplerimiz geçmiş yıllara göre daha ağır finansal problem ve sıkıntılar yaşadılar. Ne yazık ki yaşamaya da devam edecekler. Çünkü, Dünya ve ülkemiz ekonomisinde gözlemlenen ekonomik, politik, finansal ve jeopolitik sorunlar, ülkemiz makro göstergelerindeki olumsuzluk ve belirsizlikleri daha da yaygınlaştıracaktır. Bunun futbola yansıması ise, ekonomik-finansal ve yönetsel dengesizliğin daha da artması şeklinde olacaktır. Bu olumsuzlukların kaçınılmaz sonucu ise düşen sportif başarı olarak karşımıza çıkacaktır. Bu durum futbolumuzda iç huzursuzlukları tetikleyecek, kaotik ortamın neden olacağı dengesizliklerin kalıcılaşmasına neden olabilecektir.  

   

Genel eko sistemde bu belirsizlik ve olumsuzluk beklentileri, doğal olarak borç batağındaki Süper Lig’i de derinden etkileyecektir. Bu bağlamda, Süper Lig’de gelecek sezon ile ilgili kesin olarak bildiğimiz bir şey var ki, o da: 2020’de içinde bulunduğumuz sorunların artarak devam edeceği yönündedir. Ekonomik konjonktürdeki olumsuzluklardan beslenen ve yönetsel hatalardan güç alan sorunlar Süper Lig’i 2020’de de yalnız bırakmayacakmış gibi görünüyor.

   

Süper Lig’de Borç Sorunu Devam Edecek

   

2019 sezonunda Süper lig kulüplerinin 15 Milyar TL’na yükselen borçlarının yapılandırılmasına çalışılmış ve bazı kulüplerin borçları yapılandırılmıştı. Ne var ki, bazı kulüplerin borçları ise hala çözüm bekliyor. Bu nedenle 2019’da tamamıyla çözüme kavuşturulamayan bu sorunun çözümü 2020’ye sarkmış durumda. Bununla birlikte, bu borç yapılandırmanın koşulları henüz kamuoyuyla da paylaşılmış değil. Dolayısıyla, kulüplerin hangi koşullarda borçları yapılandırıldı bilemiyoruz. İşin ilginç yanı, bazıları BİST’e kota olan bu şirketlerin hisselerini elinde bulunduran mali yatırımcılar da Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılacak açıklamaları bekliyor.

   

Gerçekte, kulüplerin borçlarının yapılandırılmasından daha çok, futbolumuzda yeni bir yapılanmaya ihtiyaç var. Aksi taktirde, kulüplerin borç sorunlarını kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturma şansımız bulunmuyor.

   

2020’de Milli Takım Tek Motivasyon Kaynağımız Olacak!

   

Şimdiden söyleyebiliriz ki, 2020’de kulüp futbolu milli takım futbolunun gölgesinde kalacakmış gibi görünüyor.

   

Milli takımımız 2020 Avrupa Futbol Şampiyonasında (EURO 2020) İtalya, İsviçre, Galler ve Azerbaycan’ın bulunduğu grupta mücadele edecek ve tarihte ilk kez 12 farklı ülkede düzenlenecek olan turnuvada Türkiye grup maçlarını Azerbaycan’da oynayacak.

   

Bir yandan içinde yer aldığımız grup, diğer taraftan Azerbaycan’da maçlarımızı oynayacak olmamız büyük bir avantaj olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla, milli takımımızın ortaya koyacağı olumlu performans, sorunlarla boğuşan kısır ve verimsiz kulüp futbolunun daha da gözden düşmesine neden olabilecek.

   

Kulüpler İçin 2020 Çok Çetin Geçecek

   

Kulüpler bazında Avrupa’da kalıcı başarılara ulaşma şansımız 2020’de de çok mümkün olamayacak maalesef. Kulüp borçları ve artan zararlar, kulüplerimizin sportif rekabet yeteneğini daha da daraltacağından, Türk kulüpleri için 2020’de UEFA organizasyonlarında  sportif performans hayal olabilir. Bazı kulüplerimiz UEFA tarafından mali anlamda yakın takip altında tutulmaya devam edilecek ve zorunlu küçülmek durumunda kalacaklardır. Düşen sportif performans kulüplerimizin gelirlerinde beklenen artışlara olanak sağlamayacaktır. Buna karşın, giderler daha da artarak, kulüp mali yapılarının iyice bozulmasına neden olabilecektir. Doğal dinamikleriyle gelir yaratmakta zorlanan kulüpler, siyasetin (devletin) sübvansiyonuna daha çok ihtiyaç duyar hale geleceklerdir. Buna bağlı olarak siyasetin futbol üzerindeki nüfuzu daha da artarken, futbol kurumsal anlamda siyasete uygun yeniden tasarımlanacaktır. Bu da, tribünlerde seyirci sayısının düşmesine ve buna bağlı olarak kulüplerin maç günü gelirlerinin azalmasına neden olabilecektir. Kulüpler yeni sponsorlar bulmakta zorlanacaklar, devlet futbolun ana sponsoru olmaya devam edecektir.

   

UEFA Finansal Fair Play (FFP) Kuralları Kulüpleri Zorlayacak

   

Süper Lig kulüplerinden bazıları ciddi UEFA yaptırımlarıyla karşı karşıya. Bu tehdit kulüplerimizi önemli sıkıntılara sürükleyebilecek. Çünkü, finansal olarak UEFA’nın taleplerini karşılamaktan uzak bir mali yapıya sahip kulüplerimiz, UEFA FFP yaptırımlarından kaçınmak için küçülmeye ve rekabet güçlerini düşürmeye devam edecekler. Bunu en çok da kadro değerlerinin düşmesinde gözlemleyeceğiz. Gittikçe daralan ve küçülen kadrolarıyla Avrupalı devlerle rekabette zorlanacak kulüplerimiz, sportif performans ortaya koyamayacakları için ekonomik olarak önemli gelir kaybına uğrayacaklar.

   

2020’de bazı kulüplerimizin UEFA yaptırımlarına uğraması kuvvetle muhtemel görünüyor. Bunun anlamı, bazı kulüplerimiz UEFA organizasyonlarından men kararıyla karşılaşabilecekler. Bu nedenle Süper Lig sıralaması bu anlamda önemli hale gelebilecek.

   

UEFA Ülke Sıralamasında Gerileyeceğiz

   

UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi 2019 performansımız kulüplerimiz açısından son derece kötü geçti. 2019’da UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nde dört takımımız oynadığı toplam 24 maçta sadece 4 galibiyet alabildi, 16 maçı kaybetti ve dört maçta da berabere kaldı. Toplamda 17 gol atıp 49 gol yedik. Bu kötü performansın bu şekilde devam etmesi, büyük bir olasılıkla bizi UEFA ülke sıralamasında onbirinci sıranın altına çekecek. Bunun anlamıysa, Şampiyonlar Ligi’ne artık doğrudan takım gönderemeyecek oluşumuz. Bu olumsuz durum UEFA organizasyonlarında daha da başarısız olmamıza neden olabilecek.

   

Süper Lig’de Sportif Performans Daha Önemli Hale Gelecek

   

Bu nedenle Süper Lig’de performans ortaya koymak çok daha önemli hale gelecek. Bu durum kulüp futbolunda küreselden içeriye dönmemize ve Avrupa ile rekabette geride kalmamıza yol açabilecek. Çünkü, 2018-19 sezonunda Süper Lig 693 Milyon TL’lık kısmı katılım payı olmak üzere, 856,8 Milyon TL sportif performansa dayalı parasal ödül, 11 Milyon TL Lig sıralama ödülü, 207,9 Milyon TL geçmiş şampiyonluk primi ve 14.3 Milyon TL’ da düşen üç takıma Paraşüt ödemesi olarak toplamda 1 Milyar 884 Milyon TL havuz geliri dağıttı. Bu tutar, 2019-20 sezonunda %10 artsa bile kulüplere dağıtılacak toplam tutar 2.1 Milyar TL’na ulaşacak. Dolayısıyla, Süper Lig havuz gelirleri bu anlamda çok önem kazanacak.

   

Sportif kuraklık, bir taraftan kulüpleri ekonomik ve mali olarak zorlarken, diğer taraftan kulüplerde önemli yönetsel sorunları da beraberinde getirecek.

   

2020 Anadolu Takımlarının Yılı Olabilir

   

Yönetsel yapılarda meydana gelebilecek sıkıntılar futbolumuzda kaotik ortamın artarak devam etmesine de neden olabilecektir. Mali yapılarında ciddi olumsuzluklar taşıyan İstanbul kulüpleri, UEFA’nın Finansal Fair Play uygulaması nedeniyle rekabet güçlerini iyice yitirecekler ve sportif performansta Anadolu kulüplerinin gerisinde kalkabileceklerdir. Bu nedenle, 2019-2020 Süper Lig şampiyonunun Anadolu’dan çıkması olasılığı güçlü görünmektedir. 

   

Şampiyonlar Ligi 2020 Finali İstanbul’da

   

Bu kadar olumsuzluğu, güzel bir olayla bağlayarak, yazımızı tamamlayalım: UEFA Şampiyonlar Ligi 2020 finali Atatürk Olimpiyat Stadında oynanacak. İkinci kez, Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapacak İstanbul, futbola ve başarıya hasret ülkemiz için adeta bir serap olabilecektir.{jcomments on}

       

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  4651  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

29/11/2023

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

8.009,33

-1,04

 bjk BJKAS

51,90

-1,14

 fb FENER

124,40

-2,05

 gs GSRAY

8,21

-0,85

 trabzon TSPOR

3,20

-2,74

   SPOR ENDEKSİ

4.667,60

-1,49

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 37738936

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Fenerbahçe 13  11   1   1  33 9  24    34 
2 Galatasaray  13  11    1  1 26   8   18  

34

3 Beşiktaş  13  8 1  4  20  15 5 25
4 Adana Demir 13  6   5  2 24  13 11 23
5 Trabzonspor  13  7 2  4   24  17 7 23
6 Kayserispor 13  6 2 18  14  

 4 

 23 
7

Antalyaspor

13   5   4    4   17 13    4 19
8 Kasımpaşa 13  3

21  25   -4   18 
9 Rizespor 13 11  17  -6 18 
10

Hatayspor

 13  5 21  18   -3   17
11 Ankaragücü 13  4 5

19 

19  0  16
12 Sivasspor 13  16  20  -4    15  
13 Gaziantepspor 13 

12  18  -6   15
14 Karagümrük 13  5 14  12     14  
15 Konyaspor 13  4  13  18  -5  13
16 Pendikspor  13

 4 16  29  -13 13
17 Başakşehir 13  3 12  17  -5  12  
18 Alanyaspor  13   4 21   -12 10

19

Samsunspor  13 2 9  10  21 -11   8   

20

İstanbulspor 13 2 2 9 11 23 -12 8

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.