Sergen Yalçın'ın Beden Dili
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Sergen Yalçın'ın Beden Dili

Sergen Yalçın'ın Beden Dili

5e2b1d

Müslüm Gülhan-27 Mart 2021 Bir insanın el ve kollarını ve de yüz mimiklerini kullanarak mesaj vermesinin içeriğini anlamadan, sadece kişiyle ilgili tutuma yönelik eleştiri de bulunmak, hem ‘ahlaki’ değil hem de ‘kültürel’ bir yoksunluktur. İçinde tamamen ön yargılardan oluşan art niyet vardır.

 

Sergen Yalçın’ın davranış şekilleri üzerinden onu yıpratmaya çalışmanın anlamı; arka plandaki bireysel veya grupsal çıkarların Yalçın tarafından engellenmiş olmasıdır. Çünkü, duyguların ve düşüncelerin yüz ve vücut hareketi ile anlamlandırması beden dilinin temelidir ve düzgün kullandığından dolayı ciddi bir ifade gücüne sahiptir. Çok doğal olarak, tepkisini birtakım Jestler ile ve beden dili ile ifade etmesi, temsil ettiği kurumu savunurken etkili olup sonuç almaktan dolayı çok şey ifade eder.

Kullandığı Jestler ve mimikler, diğer kişilere özellikle hakemlere görsel sinyaller gönderen hareketler olduğundan, yapılan hareketlerin onlar tarafından görülmesi ve yaşanılan duygu ve düşünceyle ilgili bir bilgisini karşı tarafa iletilmesinden kaynaklanmaktadır. Sergen Yalçın’ın saha kenarındaki tüm beden dili ifadeleri, özellikle hakemlere karşı ‘adil’ olma duygusundaki beklentilerini onlara yansıtmasından başka bir şey değildir. Kendisinin ve takımının verdiği emeğin karşılığını almak için, emeklerine sahip çıkma sorumluluğu ona bu davranışı zorunlu kıldığı gibi, büyük bir camianın beklentisi de bu yöndedir. Buna karşı duyarsız kalması ‘etik’ ve ‘ahlaki’ olarak mümkün değildir.

Tabii ki bunların bilimsel dayanağı da vardır. “Bilimsel araştırmalara göre bir mesajın toplam etkisinin yaklaşık %7’sini sözel (sadece sözcükler), %38’ini sesli (ses tonu, sesin yükselip alçalması ve diğer sesler) ve %55’ini de sözel olmayan öğeler oluşturmaktadır.” Türkiye’de birbirini anlama katsayısının ne kadar düşük olduğunu düşündüğümüzde beden dilinin önemi fazlasıyla ortaya çıkmaktadır.

Bireyler arasındaki görüş ayrılıklarının temelinde bilginin farklı algılanış, yorumlanış ve kullanış biçimlerinin olduğu biliniyor. Beden dili ise bu ayrılıkları en aza indirmenin yollarından sadece biri ama en etkili olanıdır.

İnsanın kendisini ifade etmesinde en duyarlı ve etkili organı ellerdir. Ellerin önemi; son derece duyarlı hareket ve hissetme becerisine sahip olmasından değil, aynı zamanda el ve beyin arasındaki karşılıklı bağlantıların zenginliğinden kaynaklanmaktadır. Ellerin kullanılmasıyla, konuşma esnasında kelimelerden çok onu sunuş şeklinin, yani beden dilinin ne kadar önemli olduğu ortaya konulur. (Acar Baltaş)

Sergen Yalçın’ın kullandığı beden dilinin dayanağını bilimsel veriler çerçevesinde onu haklı çıkartıyorsa ve ona karşı son derece duyarsız ve art niyeti tepkiler oluşturuluyorsa, o zaman arka plandaki ayak oyunlarını konuşmak gerekmektedir.

Ne yapsaydı Sergen Yalçın… Halil Umut Meler’e “Naçizane birkaç sorum olacak” deyip “Ya akşam Netfilix’de ‘Çakal’ filimi seyrettin mi?” deseydi, ya da “Var olmanın dayanılmaz hafifliği” kitabını okudun mu?” deseydi… yani ne deseydi?..

Sergen Yalçın’ın önemli bir yapısı da ‘ego’ problemlerinin olmamasıdır. Öyle bir kompleks ile başa çıkmak tüm camia için büyük sıkıntı olurdu. Bu mütevazi yapısı, zaten onun ne yapması gerektiğini ve görev tanımı ile görev alanını çok iyi bilmesine neden olmaktadır. Aksi, Sergen Yalçın böyle bir başarıya imza atamazdı. Çünkü, şu an Türkiye’de futbola getirmiş olduğu yeni anlayış ve prensipleri bir sistem haline getirmesi futbol adına ihtiyaç duyulan büyük bir beklentiyi karşılamaktadır.

Ama, Beşiktaş için sorgulanası gereken en önemli konu, Sergen Yalçın’ın arkasında yönetimin bir duruş sergilememesidir. Buradaki ayrıntı, Sergen Yalçın ile prensipler bakımından uyuşamayan yönetimin spor kamuoyuna kurumsal bir duruş sergileyemeyerek Sergen Yalçın’ı haliyle camiayı yalnız bırakmasıdır.

Yönetim bilmesi gereken konu: Sergen Yalçın’ın Beşiktaş Kulübünde tarihsel derinliğini ve kültürel derinliğini bilen tek kişi olmasıdır. Nasıl davranılması gerektiğini ve tehlikelerin camia için neler olduğunu ondan başka kimsenin bilmesi mümkün değildir. Zaten o yüzden, tek kalmasına rağmen, kulüp adına ne yapılması gerektiğini ve ne konuşması gerektiğini çok iyi bilmektedir. Bu camia için büyük şanstır.

Şu an Beşiktaş’ın geleceği Sergen Yalçın ile şekillenmektedir. Buna engel olacak-özellikle Beşiktaş yönetiminin içindeki kişiler bunun cevabını daha sonra veremezler. Sadece şampiyonluğu kazanıp veya kaybetmek üzerinden bir dizayna gitmeye kalmak, kulübün ihtiyaç ve gelecek kazanımlarını anlamamak demek olur ki bu tükenişi ifade eder.

Sergen Yalçın’ın beden dili tarihsel bir temsilin ifadesidir.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  612  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

09/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.785,16

-0,35

 bjk BJKAS

5,07

3,05

 fb FENER

51,75

-4,78

 gs GSRAY

5,21

 9,92

 trabzon TSPOR

5,54

5,32

   SPOR ENDEKSİ

1.528,01

2,08

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31871148

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Başakşehir   1   1  0  4  4    3 
2 Alanyaspor  1   1  0  2 

3

3 Trabzonspor  1  1 0 0 2 3
4 Adana D.  1    1   1 3
5 Beşiktaş  1 1 0  0  0 1 3
6 Galatasaray  1  1    0  0  0    1  
7

Fenerbahçe

 1  1   3   0
8 Ümraniyespor  1   1  0 
9 Gaziantep FK 1  1 0
10 Sivasspor  1   1  1
11 Ankaragücü

1
12 Konyaspor   0     1 
13 Hatayspor 0   0
14 Giresunspor  1   3    -1     0  
15 Antalyaspor  1 -1  0
16 Kayserispor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  1  0 2   -2 0
19 Kasımpaşa 1  -4   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.