Şili Ulusal Stadyumu’ndaki Şarkı
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Şili Ulusal Stadyumu’ndaki Şarkı

Şili Ulusal Stadyumu’ndaki Şarkı

12-football365 90135001 mediaitem90135000

Müslüm Gülhan- 28 Ocak 2022 Kutsallık üzerinden siyasi bir manevra söz konusu olduğunda, günahkâr üretme enstrümanlarının kuvvetli etkisinden dolayı, bir suçlama kisvesi altında süreç oldukça rahat dizayn edilmektedir. Özellikle şairler ve müzisyenler üzerindeki yansıması bir orta çağ repliğidir.

 

Tarihimize baktığımızda, şiirleri yasaklayıp, yakmak, şair ve ozan öldürmek bakımından küçümsenmeyecek bir zenginliğe sahibiz. Asırlar boyunca kimi şairi süründürdük, kiminin canını aldık... Nesîmî’nin diri diri derisini yüzdük, Nef’î’yi de kementle boğup cesedini denize attık, Pir Sultan Abdal’ı astık, Nazım’ı içeride cezaevine, dışarıda başında bir çınar ağacına hasret vatansızlığa hapsettik…

 

Müzik ile uğraşan sanatçılarımızdaki toplum içinde iletişim ve sosyal bütünlük gibi evrimsel fonksiyonları ortaya çıkmasından hoşlanmadığımız gibi, müziğin duyguları ve özellikle toplumu uyarma ile ilgili o varoluşunu bir kültür olarak kabul etmeyip, bir zamanlar Şili’de olduğu gibi yok saymaya çalıştık.

11 Eylül 1973 günü, güneşin doğuşundan kısa bir süre sonra, General Augusto Pinochet iktidarı gasp ederken, tanklar Santiago’yu ezerken, savaş uçakları sosyalist Başkan Salvador Allende’nin son konuşmasını halka ilettiği Başkanlık Sarayı La Moneda’yı bombalıyorlardı. Birkaç dakika sonra da ölmüştü.
Şili’de 1973 darbesi nedeniyle, Ulusal Stadyum, üç aydan uzun süre siyasi tutuklular için toplama kampı ve işkence merkezi olarak kullanıldı. Askerler, binlerce kadın ve erkeği sürükleyerek Ulusal Stadyuma getirdiler.

Onu da Teknik Üniversite’deki işinin başında tutuklarken yanından hiç ayırmadığı yoldaşı, gitarıyla birlikte stadyuma getirdiler. Daha darbenin başında yüzlerce kişiyi katlettiler, işkence ettiler, öldürdüler, cesetlerini denize attılar ya da çöldeki toplu mezarlara gömdüler.

 

Ve stadyumda Victor Jara şarkı söylemeye başladı. Binlerce tutuklu eşlik etti. Hep bir ağızdan’ Venceremos’ şarkısını söylemeye başlarlar. Tutuklular, gardiyanların ateş açma tehdidine rağmen şarkıya devam ederler. Şarkıyı söyleyen bu büyük koroya emir verilmesiyle ateş açılıp susturulur. Victor Jara söylemeye devam etti. Gitarı elinden alınmak istemesine rağmen bırakmadı devam etti. Önce ellerini ve gitarını kırdılar. Sonra bir subayın emri ile askerler Victor Jara’nın ellerini kestiler. Artık gitar çalmıyordu, ama zayıf bir sesle şarkı söylemeyi sürdürdü. Bir dipçikle kafasını parçaladılar ve makineli tüfekle yüzüne ve vücuduna ateş ederek susturdular. Vücudunda 44 kurşun deliği tespit edildi.

 

Daha bitmedi, diğer tutuklulara ibret olsun diye ve göz dağı için kestikleri ellerini tribünlerin önündeki stadyumun tellerine astılar.

 

Victor Jara dudaklarında ‘Kazanacağız’ şarkısıyla öldü.

 

21 Kasım 1973 tarihinde, Victor Jara’nın öldürülüp, kesilen ellerinin asıldığı Şili Ulusal Stadyumu’nda binlerce taraftar yerini almış ve 1974 Dünya Kupası vizesi için oynanacak Şili – SSCB maçını bekliyordu. Aslında böyle bir maç yok hükmündeydi… insanlık adına yok hükmündeydi… Rakip SSCB sahada olmadığı için de maç yok hükmündeydi. Sahaya sadece Şili Ulusal takımı çıkmıştı.

 

Bu stadyum, darbe sürecinde en az 40 bin kişinin işkence gördüğü hatta katledildiği bir dehşet yuvasına dönüşmüştü. Spor alanı olma kimliğini kaybederek, bir darbenin politik inşasında kullanılan merkez haline gelmiş olan bu stadyum, Şili halkı için, insanlık dışı olayların yaşandığı bu yer, bir spor mabedi yerine utanç mabedi haline gelmişti.

 

Futbol otoriter rejimler için her zaman kullanışlı bir araç olmuştur.

1974 Almanya’da oynanacak Dünya Kupası yaklaşır ve ön eleme maçları oynanacaktır. Şili’nin rakibi Sovyetler Birliği oldu. İlk maç Moskova’da golsüz eşitlikle sonuçlanır. Rövanş için gözler kanlı darbenin yaşandığı Şili’ye çevrilir.

SSCB, FIFA’ya; faşist bir darbenin sonucu, yasal bir hükümetin devrilmiş olmasından ve Şili yurtsever halkının kanıyla sulanmış bir sahanın futbol müsabakası oynanabilecek bir mekân olmaktan çıktığından dolayı, maça çıkmayacağını söyler ve mücadelenin tarafsız bir sahaya alınmasını talep eder.

 

Bu talep üzerine güdümlü FIFA, Şili’ye ve stadyuma bir heyet gönderir ve stadyum için rapor ister. Tabii ki Pinochet yönetimi darbenin izlerini çoktan silmiştir. O dönem için hiçbir yaptırım gücü olmayan FIFA’nın gönderdiği heyet, haliyle stadyum için futbola elverişli raporu verir ve bunun sonucunda SSCB, Şili’ye gitmez.

 

15 bin asker ve darbe destekçilerinin doldurduğu stadyumda maç başlar. Şilili futbolcular, formaları ve kramponlarıyla dakik bir şekilde stadyumdaki yerlerini aldılar.

İnsan düşünmeden edemiyor, acaba üzerlerini değiştirdikleri o soyunma odlarının ve sahaya çıkmak için yürüdükleri tünellerin duvarlarında hala kan izleri var mıydı?..

Bazı goller vardır Dünya Kupasını kazandırır, bazı goller vardır lig şampiyonu yapar, bazı goller vardır tanrının elidir, bazı goller vardır ki çok faşisttir. İşte o gollerden birin de Şilili futbolcular paslaşarak rakipsiz sahada rakip kaleye doğru ilerlerken, takım kaptanı Francisco Valdes futbol tarihinin en onursuz golünü atar. Sahada olmayan rakip santra yapamadığı için de maç hükmen Şili lehine sonuçlanır ve Şili, Dünya Kupası vizesini kapar.

 

Şili’de ciddi bir Pinochet muhalifi olan onurlu futbolcu Carlos Caszely ise maça mecburen çıkmasına rağmen, en azından koşmayarak tepkisini ortaya koymuştur. Doğan Babacan’ın Almanya-Şili maçında kırmızı kart gösterdiği Caszely, gurup elemelerinde ortaya koyduğu başarılı performans ile Şili’nin gruptan çıkmasını sağlarken, istemese de mecburen Dünya Kupasına katılmıştı. Caszely, Pinochet’in Şili’de gücünün yetmediği tek kişi olarak anılır çünkü halk onu taparcasına sevmekteydi. Ülkenin yıldızı, akrabalarının, dostlarının, Victor Jara’nın öldürüldüğü yerdeydi. Solcu forvet, Allende’ye gönül vermişti. Pinochet’ye karşı direnebilenlerdendi. O kadar göz önündeydi ve o kadar seviliyordu ki, bardağın taşmaması adına ona dokunulmamasına karar verilmişti!

 

Victor Jara’nın öldürüldüğü stattaki oynanan maçta, rakip olmadan alınan galibiyetin onuru ve sevinci ancak onursuz ve katil bir kitlenin propaganda aracı oldu.

O maç oynandığı sırada, tel örgülere astıkları Victor Jara’nın elleri tel örgüleri akort edip çalarken, ağzındaki mırıltı duyulur gibiydi…

 

Kazanacağız/Fırtına yırtıyor sessizliği/Ufuktan bir güneş doğuyor/Gecekondulardan geliyor halk/Tüm Şili şarkılar söylüyor.

 

Ve kazandılar...

 

‘Bir ulusun türkülerini yapanlar, yasalarını yapanlardan daha güçlüdür’{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  410  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

23/09/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,281,61

-0,41

 bjk BJKAS

5,45

0,74

 fb FENER

52,05

0,68

 gs GSRAY

5,43

2,45

 trabzon TSPOR

4,46

1,36

   SPOR ENDEKSİ

1.475,46

1,28

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32414915

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana Demir  7   5  1   1  16  7    16 
2 Galatasaray  7   5  1  4 

16

3 Başakşehir  6  4 2 0 9 14
4 Beşiktaş  7   4  16  10  6 14
5 Konyaspor  7 4 2  1  2 6 14
6 Fenerbahçe  6  4   1 20   6    14   13 
7

Trabzonspor 

 7  1  11  10   1 13 
8 Kayserispor  7   0  4  12 
9 Gaziantep 7  2 13  10  3 11 
10

Kasımpaşa

 7   0 15  -8  9
11 Alanyaspor

10 

15  -5  8
12 Giresunspor -3     7 
13 Karagümrük 10  -2   6
14 Antalyaspor  7  0  14   -6     6  
15 İstanbulspor 6 10  -6  5
16 Ankaragücü  6  1   11  -5 4
17 Sivasspor 7 11  -6   4  
18 Ümraniyespor  7  2 10   -5 2
19 Hatayspor 6 1 10   -8   1  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review

Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.