Sergen Yalçın ile Erol Bulut Farkı
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Sergen Yalçın ile Erol Bulut Farkı

Sergen Yalçın ile Erol Bulut Farkı

606638976981 

Müslüm Gülhan- 12 Şubat 2021 Yazıya herkes tarafından saygı duyulan ve futbol içinde düşünce insanı olarak tanımlanan Cruyff ile başlamak istiyorum ki; örneklemeler üzerinden doğruya ulaşmamızı daha kolay olsun.

 

“Her antrenör otomatik olarak becerikli bir teknik direktör olacak diye bir şey yok. Demek istediğim, iş çalıştırıcılara geldiğinde doğru adamı doğru yere getirmek için insan ruhunu iyi bilmek gerekir. Birçok kulübün bu tarz mücadelelerde nasıl debelendiklerini gördükçe bu yüzden şaşıyorum. Kötü seçimlerin etkisi yıllarca sürecek feci sonuçlara varabildiğini sıklıkla görüyoruz.”

 

Bir takımın sorumluluğunu almak ve onu belirli prensipler silsilesinde top oynatmak gerçekten zor iş. Çünkü bir mesleği doğru icra etmek gerekiyor. Haliyle bunu başarabilmenin belirli parametreleri vardır da peki doğru nedir?.. Göreceli mi yoksa değil mi? Bunu ayırt etmek gerek. Buradaki ayrıntı futbolu total olarak nasıl algıladığı ile ilgilidir. Detaylardaki içeriğin önemi, teknik direktörün ne yapması ile ilgili metodolojisinin tanımını belirler. Bu metodolojiyi iyi organize etmesi ile edememesi düşünce ile uygulama arasındaki ilişkiye bağlıdır. İyi futbolun ve başarının sırrı burada yatmaktadır.

 

Tekrar başa dönersek, doğru adamı doğru yere getirmek için karar veren yöneticilerin buradaki belirleyici koşulları nedir? Koşullardan kastım: kendilerinin sahip oldukları donanımlar üzerindeki koşullardan bahsediyorum.

 

Futbol bilgilerimi-ki bizim için kesinlikle olmayan bir şey. Yoksa çok iyi bir ekip kurarak ekibin değerlendirme kıstasları üzerinden mi-ki böyle bir şey de olamaz. Futbolun başına mesleki açıdan çok uygun birini getirerek ona yetki verilmesi mi-ki, hiçbir başkan bu az gelişmişlik sendromu içindeki sahip oldukları egolarından bu konuda taviz vermez. Yapay zekadan mı?..

 

Aslında yukarıyı daha çok şeyle doldurmak mümkün ama, asıl olan bilgisizlik üzerinden kulis ile ya da sıkışmışlığın verdiği baskı ile başkalarının söylemlerini sahiplenerek seçmeleridir.

 

Tekrar Cruyff’a dönersek:

 

“Çalıştırıcı seçimlerindeki büyük fiyaskoların nedeni, ilgili kararlar alınırken nelerin gözetilmesi gerektiğini hiç bilmeyen yönetim kurulları ve idarecilerdir. Daha önce bahsettiğim gibi, işin altında, yönetim kurullarında ve başkan bürolarında yapılan görüşmeler ve lobi faaliyetleri yatmaktadır.”

 

Sanırım burada hem fikiriz!

 

İşte Sergen Yalçın ile Erol Bulut arasındaki farkı ortaya koyan tüm detaylar burada... öncelikle Sergen Yalçın Beşiktaş’ın tüm kültürel kodlarına sahip ve en önemlisi Baba Hakkı’dan gelen tüm davranış kodlarını yaşayarak ve alarak kulübün içinde yetişmiş birisidir. Bu donanımları onu mevcut yönetim kurulunun üstünde yer almasına neden olmaktadır. Çünkü mevcut yönetim, Beşiktaş kültürel davranış kodlarına ait hiçbir tarihsel sürece sahip değildir.

 

Erol Bulut’un böyle bir tarihsel süreci olmadığı gibi, Ali Koç ile Emre Belözoğlu da böyle bir sürece sahip değiller.

 

Fenerbahçe’deki handikap; her şeyin yeni olgu olarak kabul edilip bir yol haritası bulunmaya çalışılmasıdır. Fakat Ali Koç’un tutumu bu yol haritası için Fenerbahçe kodları ile uyuşmamaktadır.

 

Beşiktaş teknik bakımından Sergen Yalçın’a bağlıdır ve yönetimin sahip olamadığı seyirci desteğine sahiptir.

 

Erol Bulut teknik bakımından Emre Belözoğlu’na bağlı ve arkasında seyirci desteği hiç olmadı. Kulübede, tribünde Ali Koç tarafından atanmış ve görev tanımları belli olmayan bir takım eski sporcular tarafından etrafı çevrilmiş ve baskı altında çalışmaktadır. Hiçbir şekilde kendi iradesini ortaya koyacak ortama sahip değildir.

 

Hele hele o Galatasaray maçındaki, tribünden gönderilen notu okuduğu andaki içinde bulunduğu durum (!) bir teknik direktöre yapılacak en büyük saygısızlıktı.

 

Sergen Yalçın, kendi iradesi ile süreci bitirir veya devam ettirir ama, Erol Bulut, geldiği andan itibaren ilk faturanın kesileceği kişi konumundadır.

 

Sergen Yalçın’ın özgür iradesi, sahaya sistematik iradesini de koymakla ne oynatmak istediğini çok net belirtmektedir. Erol Bulut ise, saha dışında mesleki iradesi için mücadele verdiğinden saha içi iradesini kazanamamıştır. Ve Fenerbahçe’nin bu koşullardaki en masum kişisidir.

 

Son olarak tekrar üstattın 2000 yılında Ajax’da teknik direktörlük tartışması olduğu dönemde söylediği bir söz ile bitirmek istiyorum:

 

“Kulüp idaresi medyaya Ajax’ın çıkarlarının her şeyden önce geldiği açıklaması yaptı. İyi ama Ajax’ın çıkarının ne olduğuna kim karar veriyordu? Kararlar bana gösterilen keyfiyetle alınıyorsa bayıldığımı söyleyemem.”{jcomments on}

 

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  696  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

23/09/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,281,61

-0,41

 bjk BJKAS

5,45

0,74

 fb FENER

52,05

0,68

 gs GSRAY

5,43

2,45

 trabzon TSPOR

4,46

1,36

   SPOR ENDEKSİ

1.475,46

1,28

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32415338

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana Demir  7   5  1   1  16  7    16 
2 Galatasaray  7   5  1  4 

16

3 Başakşehir  6  4 2 0 9 14
4 Beşiktaş  7   4  16  10  6 14
5 Konyaspor  7 4 2  1  2 6 14
6 Fenerbahçe  6  4   1 20   6    14   13 
7

Trabzonspor 

 7  1  11  10   1 13 
8 Kayserispor  7   0  4  12 
9 Gaziantep 7  2 13  10  3 11 
10

Kasımpaşa

 7   0 15  -8  9
11 Alanyaspor

10 

15  -5  8
12 Giresunspor -3     7 
13 Karagümrük 10  -2   6
14 Antalyaspor  7  0  14   -6     6  
15 İstanbulspor 6 10  -6  5
16 Ankaragücü  6  1   11  -5 4
17 Sivasspor 7 11  -6   4  
18 Ümraniyespor  7  2 10   -5 2
19 Hatayspor 6 1 10   -8   1  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review

Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.