Kulüplerdeki Tehdit Algısı
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Kulüplerdeki Tehdit Algısı

Kulüplerdeki Tehdit Algısı

58a539-20210418-soccer01-2000

Müslüm Gülhan- 17 Aralık 2021 Her insanın sosyal davranış kodları, kendisini tanımasıyla ve bu noktanın başlangıç olarak kabul etmesiyle birlikte dünyayı algılayış tarzına bağlı olarak gelişiyor. Kişi dünyayı algılamadaki dayanaklarını kavrayamadıkça, hareketleri ve davranışları diğer insanlara göre anlaşılamaz ve farklı görünebilir.

 

Kişinin dünyayı algılayışı; fizikî ve sosyal çevresi, fizyolojik yapısı, kültürel birikimi hedef ve gayretleri ve geçmişteki yaşadıklarının ürünüdür.

Kaygı, kişinin farkında olma seviyesinin belirtisidir. Yok oluş veya elindekini kaybetme tehdidiyle birlikte, aslında, koruma stratejisiyle yeniden var olma imkânıdır.

Kaygı, gelecekteki olası bir tehlike hakkında duyulan genel endişedir. Korkudan daha soyut ve farklıdır. Aslında var olanı veya sonradan edinilmiş bir şeyi kaybetme endişesiyle ortaya çıkan duyudur.

Psikiyatri bilimine göre de kaygının sebeplerinden birisi, dış dünyadaki tehlikeli bir durumun algılanmasından doğan duygudan kaynaklanıyor. Bu da ihtiyaç duyulan bir nesnenin çevrede bulunması ve ona sahip olamama endişesiyle birlikte, hayatın önemli bir değerini tehlikeye sokan bir nesnenin çevredeki varlığından kaynaklanır.

Doç. Dr. Sarıbay: ‘’Tehdit, direkt ve somut olarak algılandığında korkuya; soyut bir içeriğe sahip ise kaygıya yol açıyor. Korku ve kaygı iki farklı sistem. Korkuya verdiğimiz tepkiler; kaçmak, savaşmak ve tehdit karşısında bazen donmak şeklinde özetlenebilirken; kaygı halinde tepkilerimiz karşı karşıya gelinen riskin değerlendirilmesi, aktif hedeflerin durdurulması, tetikte olmak, etrafı taramak ve tedbir almak olabiliyor. Korku, somut olarak karşımızda olan bir olgu ve korkunun net bir bitiş noktası var. Ancak kaygıda potansiyel riskin bir bitiş noktası yok. O kaygıyı sonsuza dek yaşamanız mümkün. Bitmeyen, muğlak olan sembolik tehditler ile başa çıkmaya çalışırken kaygımızı çeşitli yollarla yatıştırmaya çalışıyoruz”

Kaygılanan insanın ne gibi ve nasıl tepki vereceği kişinin içinde bulunduğu kültürde geçerli olan bilgilere ve inançlara bağlıdır.

Kaygının tepkisel boyutu toplumların kültürel yapısına, inanç bütünlüğüne, demokratik, sosyal ve hukuk kurallarına gösterdiği saygıya bağlı olarak farklılık gösterir. Bizim gibi feodal kodlarından kopmamış toplumlarda, kaygının en belirleyici unsuru, bilgiye dayalı olmadan kişisel beklentilerin ki hiçbir kural ve kaide tanımaksızın kazanıma dönüşüp dönüşmeyeceğidir. İşte bu kaygı aynı zamanda koruma iç güdüsüyle kolay kazanımlardan dolayı yukarıdan aşağıya doğru bir saadet zinciri oluşturur.

Özellikle spor kulüpleri bu yapıya en iyi örnektir.

Tehdit algısı, kulüplerde kişi seviyesinde olduğu gibi kurumsal seviyede de olabiliyor. Kulüplerin politikalarını belirleyen, uygulamalara eşlik eden tepe yönetimlerini işgal edenler, kulüplerin fonksiyon alanlarına veya fonksiyon kurallarının gereklerinin gerçekleştirilemeyeceğinden ziyade, kendi ve kendisine bağlı olduğu saadet zincirinin de beklentilerinden dolayı kaygılanmaya başlaması, kulübün kurumsal seviyesinde tehdit algısının ortaya çıkmasına ve güçlenmesine sebep olacak yerde, aksine, onu zayıflatan ve zarara uğratan bir hal alıyor. Bu durum, karar veren yönetimlerin idrak dünyasının başkalaşıma uğramasına neden olurken, tarihsel kültürü ve derinliği yok ederek sözde yeniden yapılanma süreciyle, artık kulüp için bir tehdit algısının içeriğine göre hiç de iyi olmayan bir sonuç yaratacaktır.

Bu kurgu, yukarıdan aşağıya kadar saadet zinciri içerisindeki herkesin çarşıda, mahallede, kasabada, köydeki herkesin pastadan pay kapma veya kaptığını koruma ile kapmanın devamlılığı üzerinden, kaybetmemeye yönelik dış tehdit algısına sahip olmalarını sağladı. Haliyle, her türlü karşı nesneleri zararlı olarak ve çıkarlarına zarar verecek olarak görmelerine neden oluyor. Bu kişiler de koruma iç güdüsüyle özel yaşam dâhil her türlü belden alta vuracak argümanları tereddüt etmeden kullanırlar. Çünkü ortada bir pasta var ve o pasta oraya yılların birikimi ve hikâyeleri olan çok değerli insanlar sayesinde gelmiştir. Ama başındakilerin onu büyüteceği yerde, hak etmedikleri ve hakları olmadıkları halde, onu kendi malları olarak görüp heba edince pasta yok olmaya başladı. İşte kulüpler için ciddi tehdit olan anlayışın bu kişilere yansıması ise, kulüplerin içinde bulunduğu durumun yaratması gereken endişeyi bir kenara bırakıp kendi çıkarları için herkesin ciddi tehdit olarak görmeleridir.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  252  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

23/09/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,281,61

-0,41

 bjk BJKAS

5,45

0,74

 fb FENER

52,05

0,68

 gs GSRAY

5,43

2,45

 trabzon TSPOR

4,46

1,36

   SPOR ENDEKSİ

1.475,46

1,28

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32414626

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana Demir  7   5  1   1  16  7    16 
2 Galatasaray  7   5  1  4 

16

3 Başakşehir  6  4 2 0 9 14
4 Beşiktaş  7   4  16  10  6 14
5 Konyaspor  7 4 2  1  2 6 14
6 Fenerbahçe  6  4   1 20   6    14   13 
7

Trabzonspor 

 7  1  11  10   1 13 
8 Kayserispor  7   0  4  12 
9 Gaziantep 7  2 13  10  3 11 
10

Kasımpaşa

 7   0 15  -8  9
11 Alanyaspor

10 

15  -5  8
12 Giresunspor -3     7 
13 Karagümrük 10  -2   6
14 Antalyaspor  7  0  14   -6     6  
15 İstanbulspor 6 10  -6  5
16 Ankaragücü  6  1   11  -5 4
17 Sivasspor 7 11  -6   4  
18 Ümraniyespor  7  2 10   -5 2
19 Hatayspor 6 1 10   -8   1  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review

Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.