Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
6 Mayıs 2021- UEFA Şampiyonlar Ligi 2020-21finalistleri belli oldu. 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılacak finalde İngiliz ekipleri Manchester City ve Chelsea karşı karşıya gelecekler.  21 Nisan 2021 - Avrupa futbolunda on iki büyük kulüp UEFA’ya karşı isyan bayrağını açtılar. UEFA'ya resti çeken oniki büyük kulüp Avrupa Süper Ligi için düğmeye bastı. 15 Nisan 2021- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un 9 aylık mali tabloları yayınlandı. Buna göre kulüplerin gelirleri 1.6 Milyar TL olarak gerçekleşirken, birikimli zararları 5 Milyar TL'nı, borçları da 12 Milyar TL'nı ... Futbolekonomi-20 Mart 2021 Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor borçlarının yapılandırılması konusunda Türkiye Bankalar Birliği ile yeniden anlaştı. Yeni anlaşmaya göre; 5+2 yıl olan eski anlaşma 7+2 yıl olarak güncell... Futbolekonomi 16 Şubat 2021- Two-Zero Girişim Fonu Göztepe Spor Kulübü A.Ş' ile imzaladığı anlaşma gereğince kulübe belirli bir oranda yatırım yapacak. 29 Ocak 2021 Deloitte tarafından 24.kez yayınlanan Futbol Para Ligi raporuna göre, Avrupalı 20 zengin kulübün gelirleri pandemi nedeniyle bir önceki yıla kıyasla  1.1 Milyar Euro gerileyerek, 8.2 Milyar Euro ola... 28 Ocak 2021- Deloitte'un son raporuna göre Avrupa futbolu pandemi nedeniyle 2 Milyar Euro zarara uğradı. 6 Ocak 2021- Süper Lig takımlarına toplam 3.069.480.267 TL takım harcama limiti tanımlandı. Kulüpler bu tutarı % 15 fazlasıyla 3.529.902.307 TL'na kadar yükseltebilecekler. 1 Ocak 2020 Futbolekonomi olarak yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz. 24 Aralık 2020- Türk futbolunun efsane futbol insanı Özkan Sümer 22 Aralık 2020 tarihinde bir süredir kanser tedavisi gördüğü KTÜ Farabi Hastanesi'nde 80 yaşında hayata gözlerini yumdu.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Pandemik Süreçte Kiralık Oyuncu Sorunu!

Pandemik Süreçte Kiralık Oyuncu Sorunu!

4748

Özgür Kılıç- 11 Haziran 2020 Kiralık Oyuncular...Covid-19 pandemisinin spor sektörü üzerindeki sarsıcı etkileri oldukça fazla. Düşen gelirler, yayın hakları, maçların oynanmaması, sözleşmesi biten futbolcular ve bunlar kadar önemli olan bir konuda kiralık futbolcular.

 

Bu konudaki en çarpıcı örnek ise Galatasaray’da kiralık olarak forma giyen Henry Onyekuru’nun kulübü Monaco tarafından 1 Temmuz tarihi itibariyle antrenmanlara katılması için kulübe geri çağırması oldu. Konu hakkında bir açıklama yayınlayan Galatasaray görüşmelerin devam ettiğini söylese de şu anki duruma göre Galatasaray ile antrenmanlara çıkamayan Henry Onyekuru pazar günü oynanacak Trabzonspor maçında forma giyemeyecek. Bu haber ile de kiralık oyuncuların durumuna ilişkin tehlike ayyuka çıkmış oldu. 

 

Kiralama

 

TFF’nin Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatında kiralık futbolculara ilişkin hususlar 15. Madde’de geçici transferler başlığı altında düzenlenmiştir. Düzenlemede profesyonel futbolcunun, ancak kendisi ve ilgili kulüpler arasında akdedilecek yazılı bir sözleşme ile asıl kulübünden başka bir kulübe geçici olarak transfer edilebileceği belirtilmiştir. Kiralık futbolcuların geçici sözleşmeleri uygulamada 30 Haziran tarihinde sona erecek şekilde imzalanır, istisnai olarak da 31 Mayıs tarihi görülmektedir. Futbol müsabakalarının ertelenmesi ve 12 Haziran’da tekrar başlaması kiralık futbolcular açısından da kulüpleri bir sorunla karşı karşıya bıraktı. Kiralayan kulüpler ile anlaşılamazsa geçici transfer sözleşmesi sona eren futbolcular her ne kadar kendileri devam etmek isteseler de kiralandıkları takımlar ile müsabakaya çıkamayacaklar, Onyekuru olayında görüldüğü gibi. 

 

Süper Lig’de 2019-2020 sezonunda takımlarca tescil edilen 59 adet geçici transfer sözleşmesi yani kiralık futbolcu var. Toplam futbolcu sayısının 507 olduğu Süper Lig’in %10’undan biraz daha fazlasına tekabül ediyor bu sayı. Şampiyonluk yarışında veya küme düşme mücadelesinde yer alan takımlarda kilit rol oynayan bazı kiralık futbolcuların kalan maçlar oynanırken takımdan ayrılmaları FIFA’nın da bütün tavsiyelerinde dikkat çektiği liglerde rekabetin korunmasına ilişkin bütünlüğün sağlanmasını engelleyecektir. 

 

FIFA’nın tutumu

 

FIFA, pandemi sürecini yönetebilmek adına yayınladığı rehberler ile futbolun paydaşlarına yol göstermeye çalışıyor. Ancak futbolun idari organı olarak yaptığı bu yönlendirmeler tavsiye niteliğini aşmıyor ve herhangi bir bağlayıcı nitelik barındırmıyor. FIFA, tepe organ olarak genel çerçeve çizerek oyunun kurallarını düzenlese de hukuki açıdan bu tarz sözleşmesel ve ekonomik ilişkilerde ülkelerin iç hukuklarına karışamaz. Bu sebeple de kendi talimatında da kulüplerin bağlı bulundukları federasyonun ülke hukukunun geçerli olacağını belirterek kulüpleri bu doğrultuda hareket etmeleri konusunda yönlendiriyor.

 

7 Nisan 2020 tarihinde yayınladığı rehberde bu konuya yer veren FIFA, rekabetin bütünlüğünün korunması ve hakkaniyetin sağlanması için kulüplerin krizden önceki kadrolarıyla mevcut sezonu bitirmelerini temel amaç alarak bütün tavsiyelerini bu yönde yaptı ve kiralık transfer anlaşmalarının sezonun yeniden belirlenecek bitiş tarihinde sona ermesini tavsiye etti.   

 

 FIFA 11 Haziran 2020 tarihinde sıkça sorulan sorulara ilişkin cevapları yayınladığı belgede kiralık oyunculara ilişkin açıklamalarda da bulundu. Yayınlanan belgenin 7. sorusunda mevcut sezonun orijinal sona erme tarihinde bitecek kiralama sözleşmelerinin, FIFA tarafından sezonun tamamlanması için önceliğin mevcut kiralandığı kulübe verilmesi tavsiye edilirken pratikte nasıl olacağı sorulmuştur. Buna cevaben ise FIFA’nın yerel ligin tamamlanmasını ve liglerin bütünlüğünün sağlanması için önceliğin eski kulübüne verilmesini şiddetle tavsiye etmiştir. Devamında ise ilgili sözleşmelerinin uzatılmaması durumunda, futbolcunun kiralama tescilinin kiralama sözleşmesinde öngörüldüğü şekilde sona ereceğini belirtmiştir.

 

FIFA’nın bütün bu yönlendirmelerinde en tepeye koyduğu husus futbolun paydaşlarının ve bir sözleşmenin taraflarının karar alırken karşılıklı anlaşmaları gerektiği meselesidir. Son paylaşımında da bu tartışmalara son noktayı koymuştur. Ancak bugün için uygulamada sıklıkla görülmektedir ki gerek yerel gerek diğer ülkelerin kulüpleri FIFA’nın bu tavsiye niteliğindeki açıklamalarını bağlayıcı karar olarak değerlendirip bu yönde tek taraflı işlemler yapmaktadırlar. Karşılıklı iletişimin kurulmadığı ve tek taraflı iradelerle hareket edildiği müddetçe önümüzdeki süreçte uyuşmazlıkların çıkacağı aşikâr. 

 

Kiralama Sözleşmeleri Bitiyor

 

Kiralama sözleşmeleri ile en çok ses getiren olay geçtiğimiz aylarda Çin Süper Lig ekibi Shanghai Shenhua ile Manchester United arasında yaşandı. Ocak ayında İngiliz ekibi tarafında kiralanan Odion Ighalo, asıl takımı olan Shanghai Shenhua tarafından kiralık sözleşmesinin bitiş tarihinde geri çağrıldı. Bunun üzerine Manchester United, Çin ekibi ile kiralama sözleşmesinin uzatılması için anlaşma yoluna gitmek zorunda kaldı ve 6 milyon pound ek ücret ödemeyi kabul etti. 

 

Türkiye’de ise benzer bir olay Gaziantep Futbol Kulübü’nde yaşandı. Gaziantep’te kiralık olarak forma giyen Alexandru Maxim ve Olarenwaju Kayode 31 Mayıs 2020’de sözleşmelerinin sona ermesi sebebiyle kulüpten ayrıldıklarını açıkladılar. Bunun üzerine Gaziantep Futbol Kulübü hem futbolcular hem de kulüpleri ile yeniden anlaşma yoluna gittiler. Bu bakımdan bu yapılan anlaşma tarafların iradeleri ele alındığında yeni bir kiralama sözleşmesi olarak da değerlendirilebilir. 

 

Bugün için Türkiye’de ve Dünya’da ortaya çıkan bir iki örnek haricinde kulüpler mevcut kiralama sözleşmelerini sezonun biteceği tarihe kadar uzatmak için görüşmeler yapıyorlar. Bazı kulüpler ise bu konuda FIFA tavsiyelerini yanlış yorumlayarak tek taraflı kiralama süresini uzatma iradelerini futbolcunun ana kulübüne göndererek sorunu çözdüklerini düşünüyorlar. Ancak unutulmamalıdır ki FIFA’nın sürekli yaptığı iletişim çağrılarını hiçe sayarak FIFA tavsiyelerini sözleşmenin diğer tarafının iradesinin yerine geçeceğini düşünerek hareket etmenin ciddi sonuçları olacaktır. 

 

Her ne kadar Galatasaray, Henry Onyekuru için kulübü Monaco ile iletişim yolunu denese de olumlu bir sonuç alamadığı görülüyor. Bu problem aynı zamanda diğer kiralık futbolcuların durumuna ilişkin tehlikeyi de gözler önüne seriyor. Galatasaray’da kiralık forma giyen ve sözleşmesi 30 Haziran 2020 tarihinde sona eren Mario Lemina, Florin Andone ve Jean Michel Seri akıbetinin ne olacağı ayrı bir soru. 

 

Galatasaray Hukuki Yollara Başvurabilir mi?

 

FIFA, pandemi sürecinin başından beri bugüne kadar açıkladığı her görüşte bu görüşlerin bir tavsiye niteliğinde olduğuna ve uyuşmazlıkların tarafların iradesi ile çözülmesi gerektiğine dikkat çekti. Gerek futbolcu ile yapılan sözleşmelerin gerekse de geçici transfer sözleşmelerinin otomatik uzamasının mümkün olmadığını en son 11 Haziran 2020’de yayınladığı sirkülerde açıkladı. Önceki açıklamalarında da FIFA bu süreçten doğacak olası uyuşmazlıklarda kendi talimatlarına göre karar vereceğini açık bir şekilde ifade etti. Bu açıdan değerlendirildiğinde Monaco, sözleşmeli futbolcusu olan Henry Onyekuru’nun, her ne kadar futbolcu kendi kabul etse de sezonun kalanı için Galatasaray’da forma giymesine izin vermeme hakkına sahiptir. FIFA liglerin bütünlüğüne ne kadar dikkat çekse de futbol kulüplerinin ve futbolcuların iradelerinin yerine geçecek karar alma hakkına sahip değil. Kaldı ki Galatasaray’ın sezonun tamamlanması bakımından bir menfaati olsa da Monaco’nun da kendi futbolcusunun sağlığı açısından risk oluşturabilecek ekstra 5 maça çıkmasını istememekte menfaati bulunmaktadır.

 

Bütün bunlar değerlendirildiğinde Galatasaray’ın Monaco’ya karşı FIFA nezdinde yürütebileceği herhangi bir hukuki süreçte olumlu bir sonuç alabilmesi mümkün gözükmüyor. 

 

Ligin Akıbeti

 

Süper Lig kulüplerinde forma giyen 59 tane kiralık futbolcunun akıbetinin belirsizliği kalan haftalardaki müsabakaların sonucunu etkileme tehlikesi var. FIFA’nın bugüne kadar yayınladığı görüşlerin yanlış değerlendirilmesinden dolayı kiralık futbolcularının sözleşmelerinin uzamaları için ana kulüpleri ve futbolcuları ile görüşmeyen veya tek taraflı irade beyanlarını ana kulübe göndererek bu sorunun çözdüklerini düşünenler bugün için ciddi bir sorun ile karşı karşıya kalmış durumdalar.

 

Bugün için bu tehlikeden en çok etkilenecek kulüp şüphesiz ki Galatasaray ancak ligin bütünlüğü açısından şampiyonluk yarışı içerisinde olan bir takımın bir anda böyle eksilmesi rekabet açısından da bir problem yaratmaktadır. FIFA’nın da en başından beri dikkat çekmeye çalıştığı nokta da tam olarak buydu. 

 

Ayrıca benzer bir sorunun diğer takımlar açısından da ortaya çıkması ihtimali var. Şöyle ki; Şampiyonluk yarışı içinde olan Başakşehir’de kiralık sözleşmesi sona eren futbolcular: Azubuike Okechukwu, Berkay Özcan, Trabzonspor’da: Manoel Messias, Badou Ndiaye, Guilherme. Kümede kalma mücadelesi veren ligin son sıralarında yer alan 7 takımda kiralık olarak forma giyen futbolcu sayısı ise 20.{jcomments on}

 

Bu İçerik  735  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

28.04.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.384,83

-0,52

 bjk BJKAS

7.25

-0,55

 fb FENER

30.34

1,07

 gs GSRAY

3,34

4,37

 trabzon TSPOR

1.92

2,14

   SPOR ENDEKSİ

963,20

1,04

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 27885777

SPOR TOTO SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Beşiktaş

 32 22 4  6 70

33

37  70
2 Fenerbahçe

 33

 20  6  7 59 33  26   66
3 Galatasaray

 32

 19  5  8 62 31 31  62
4

Trabzonspor

 33  16  10  7 40

 31

9  58
5 Alanyaspor  33  15  7  11 52  36  16 

 52

6

Gaziantep

 32

13

11  8 47  37

10

 50
7

Hatayspor

 32

 14 

7  11 53  40 13  49
8

Karagümrük

 33 13 10  10 48

 39

 10  49
9

Sivasspor

 32  11

14

 7 44  38   6  47
10

Göztepe

 33  12 11  10 49  44   5  46
11 Antalyaspor  33

 9

15  9  32  41    -9  42
12 Konyaspor  32  10 10  12  39  40   -1

 40

13 Ankaragücü  32  10 6  16  39  51   -12  36
14 Rizespor  32  8 12  12  36  49   -13  36
15 Kasımpaşa

 33

 9 9  15  35  48

   -13

 36
16

Yeni Malatya

 32

 7 13  12  39  45   -6  34
17 Başakşehir  32  8 9  15  35  51  -16  33
18 Kayserispor  32  8 9  15  24  41 -17  33
19 Gençlerbirliği  32  8 7  17  30  55 -25  31
20 Erzurumspor  32  6 10  17  32  56 -24  28
21 Denizlispor  32  6 8  18  29  55 -26  26

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.