Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
6 Mayıs 2021- UEFA Şampiyonlar Ligi 2020-21finalistleri belli oldu. 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılacak finalde İngiliz ekipleri Manchester City ve Chelsea karşı karşıya gelecekler.  21 Nisan 2021 - Avrupa futbolunda on iki büyük kulüp UEFA’ya karşı isyan bayrağını açtılar. UEFA'ya resti çeken oniki büyük kulüp Avrupa Süper Ligi için düğmeye bastı. 15 Nisan 2021- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un 9 aylık mali tabloları yayınlandı. Buna göre kulüplerin gelirleri 1.6 Milyar TL olarak gerçekleşirken, birikimli zararları 5 Milyar TL'nı, borçları da 12 Milyar TL'nı ... Futbolekonomi-20 Mart 2021 Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor borçlarının yapılandırılması konusunda Türkiye Bankalar Birliği ile yeniden anlaştı. Yeni anlaşmaya göre; 5+2 yıl olan eski anlaşma 7+2 yıl olarak güncell... Futbolekonomi 16 Şubat 2021- Two-Zero Girişim Fonu Göztepe Spor Kulübü A.Ş' ile imzaladığı anlaşma gereğince kulübe belirli bir oranda yatırım yapacak. 29 Ocak 2021 Deloitte tarafından 24.kez yayınlanan Futbol Para Ligi raporuna göre, Avrupalı 20 zengin kulübün gelirleri pandemi nedeniyle bir önceki yıla kıyasla  1.1 Milyar Euro gerileyerek, 8.2 Milyar Euro ola... 28 Ocak 2021- Deloitte'un son raporuna göre Avrupa futbolu pandemi nedeniyle 2 Milyar Euro zarara uğradı. 6 Ocak 2021- Süper Lig takımlarına toplam 3.069.480.267 TL takım harcama limiti tanımlandı. Kulüpler bu tutarı % 15 fazlasıyla 3.529.902.307 TL'na kadar yükseltebilecekler. 1 Ocak 2020 Futbolekonomi olarak yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz. 24 Aralık 2020- Türk futbolunun efsane futbol insanı Özkan Sümer 22 Aralık 2020 tarihinde bir süredir kanser tedavisi gördüğü KTÜ Farabi Hastanesi'nde 80 yaşında hayata gözlerini yumdu.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Sona Erecek Futbolcu Sözleşmelerinde Avrupalı Kulüpler Çıkış Yolu Arıyor!

Sona Erecek Futbolcu Sözleşmelerinde Avrupalı Kulüpler Çıkış Yolu Arıyor!

 gymrk194

Özgür Kılıç- 28 Mayıs 2020 Covid-19 Avrupa'da ligleri durdururken, diğer taraftan oyuncuların biten sözleşmeleri hukuksal sorunları da beraberinde getirdi. 

 

Ortaya çıkan ya da çıkması olası sorunlar, daha şimdiden kulüpleri bu konuda arayışa itti.

 

Bu bağlamda, Avrupa futbolunun bugünlerde ana gündemini, 30 Haziran 2020’de sona erecek olan futbolcu sözleşmeleri oluşturuyor.

 

Bu yazımızda, Avrupalı kulüplerin bu konularda nasıl bir hukuksal ve yönetsel arayışlar içinde olduğunu irdelemeye çalışacağız.

 

FIFA Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı madde 18/2’ye göre, futbolcu sözleşmelerinin sona erme tarihi, transfer dönemleri açısından bir yeknesaklık sağlamak ve rekabetin işlemesi amacıyla, ilgili sezonun bitişine denk getirilmesini öngörmektedir.

 

 

Bu sebeple Avrupa’nın 5 büyük liginde (İspanya, İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa) yıllar öncesinden yapılan bazı sözleşmeler her zamanki gibi sözleşmenin biteceği tarih olarak 2019/2020 sezonunun 30 Haziran’ı kararlaştırdı. Sezon başlarken kimse için bir problem doğurması ihtimalini düşünmeyen futbol paydaşları bu tarihe göre planlarını yapmaktaydı. Kulüpler sözleşmeleri uzatmak istedikleri ve takımdan göndermek istedikleri futbolcuları belirlerken, diğer yandan futbolcular ve menajerleri de olası transfer hareketliliklerini planlamaktaydı. Ancak genel olarak 2020 için de söylenebilecektir ki “hiçbir şey planlandığı gibi gitmedi.”

 

16 Mayıs 2020 itibariyle Almanya’da maçlar oynanmaya başlanmış, Haziran ayı ile birlikte büyük liglerde de maçların oynanmasına ilişkin hazırlıklar tamamlanmak üzere. Ancak her halükarda, ligler 30 Haziran 2020’nin ilerisine sarkacak ve sona erme tarihi 30 Haziran 2020 olarak belirlenen sözleşmeler bakımından hiçbir şey olmamış gibi devam etmek mümkün olmayacaktır.

 

Avrupa’nın 5 büyük liginde 30 Haziran 2020 itibariyle, en az 500 futbolcunun ya sözleşmesi ya da kiralama süresi sona erecek. Bu sayı, bütün futbolcuların yaklaşık %20’sine karşılık geliyor. Yüzdesel olarak, La Liga’daki oyuncuların %24.6’sı, Serie A’daki oyuncuların %26’sı ve İngiltere Premier Lig’teki oyuncuların %12.9’unun sözleşmeleri bitiyor.1

 

Bu sözleşmelerin sona ermesi, konusu kararlaştırılmış transferler bakımından da sorun oluşturmaktadır. Ajax’tan Hakim Ziyech örnegini ele alalım. 1 Temmuz 2020 tarihinde Chelsea futbolcusu olmak için sözleşme imzaladı. Şimdi ise, bu tarih daha geç olabilir ve ona bir miktar paraya mal olabilir (Chelsea için imza attığında Ajax anlaşmasından bir artış elde ettiğinden) ve hatta Ajax için oynamaya devam ederse sakatlık riski ortaya çıktığından. Tabi bugün için Hollanda’da beyaz sezon ilan edildiği için böyle bir sorun en azından Hakim Ziyech için kalmadı. Ancak, devam edecek ligler bakımından bu sorunlar ile karşı karşıya kalacak futbolcular ve takımlar bulunuyor. Bu durum takımlar açısından ciddi bütçe sorunları yaratacakmış gibi görünüyor. Normalinde 30 Haziran 2020’ de sözleşmesi sonlandırılması planlanan oyuncular için, kulüp ekstra birkaç ay daha ödeme yapmak zorunda kalacak.2

 

Bu konudaki en çarpıcı gelişme ise, Bournemouth’ta forma giyen eski Liverpool’lu futbolcu Jordan Ibe’ın çıkışı oldu. Jordan Ibe, sözleşmesinin sona ermesini takiben, sezon tamamlanmamış olsa bile, 1 Temmuz 2020’de takımından ayrılacağını açıkladı.3

 

Bu aniden ortaya çıkan belirsizlik durumu futbolun idari kurumlarını da rahatsız ediyor.

 

 

FIFA ve liglerin temel amacı: Şu an için hedefi hakkaniyeti korumak amacıyla yarışan takımların, maçlara ligler ertelenmeden önceki kadrolarıyla, teknik ekipleriyle, hiçbir değişiklik olmadan devam etmelerini ve sezonun böyle tamamlanmasını sağlamak. Hatta, bu konuda masadaki seçeneklerden birisi de, FIFA’nın açıkladığı tavsiye niteliğindeki rehberde; mevcut oyuncu ve teknik adam sözleşmelerinin, yerel sezonun sonuna kadar uzatılması ve transfer döneminin de yeni sezon tarihlerine göre değiştirilmesi gerektiği yönündedir. FIFA’nın bu tavsiyesinin herhangi bir bağlayıcı hükmü olmamakla birlikte, tavsiyenin ilgili kısmının başında da, iç hukuk hükümleri ve tarafların iradesi ile uyumlu olması gerektiğini vurgulanmaktadır.

 

 

Ancak, genel olarak iç hukuk düzenlemeleri ile bu sözleşmelerin kendiliğinden, sezon sonuna kadar uzaması çok mümkün gözükmüyor. FIFA daha sonradan yayınladığı tavsiye niteliğinde rehberlerde de, futbolcu birlikleri veya paydaşlar ile yapılacak anlaşmaların da, ileride yaşanabilecek uyuşmazlıklar bakımından yeterli olabileceğini belirtti. Bütün bu gelişmeleri takiben Avrupa’da kulüpler, bu konunun çözümü için çalışmalara başlamıştır.

 

Sezonların sağlıklı bir şekilde tamamlanması ve rekabetçi yapının korunması amacıyla FIFA ilk olarak, 7 Nisan 2020’de bir tavsiye rehberi yayınladı. Bu rehberde, futbolcu sözleşmelerinin yeni sezon bitiş tarihine kadar uzatılması ve transfer döneminin, bunu takip eden tarihlerde başlayacağına ilişkin bir tavsiye niteliğinde karar alındı. Bu yaz tamamlanacak transfer anlaşmalarının da yeni sezonun fiili başlama tarihine ertelenmesi gerektiği belirtildi. Ancak, FIFA’nın bu konuda herhangi bağlayıcı bir karar alması mümkün değil. Sürekli olarak açıklamalarında kulüpler ile futbolcuların ve teknik adamların birlikte çalışarak ortak karar alması gerektiğini vurgulamaktalar.

 

Futbolcu ile kulüp arasında anlaşma sağlanamadığı durumlarda, önüne gelen uyuşmazlıklarda FIFA, şu hususlara dikkat edeceğini belirtmiştir:  - Kulüp tarafından futbolcular ile anlaşmanın sağlanması için ciddi bir çaba gösterilip gösterilmediği, 

Kulübün ekonomik durumunun ne olduğu,  

 - Futbolcu sözleşmelerinde orantılı bir ayarlama yapıp yapmadığı, 

Sözleşme ayarlamasından sonra futbolcuların net gelir pozisyonları, 

Futbolculara eşit davranılıp davranılmadığı.

 

Ancak dikkat etmek gerekirse, FIFA her ne kadar sözleşmelerin uzatılması gerekliliğinden bahsetse de, bu konuda herhangi bir karar alamamış veya sözleşme ücretlerinde olduğu gibi önüne gelen uyuşmazlıklarda kulüp lehine bir tavır sergileyeceğini de belirtmemiştir.

 

Buradan da anlaşılmaktadır ki, hukuken FIFA tek taraflı olarak futbolcuları, teknik adamları veya kulüpleri sözleşmelerin uzatılması konusunda bağlayamamaktadır ve bu konuda FIFA üyesi ülkelerin yerel hukukları uygulanacaktır.

 

 

Bu sebeple FIFA sözleşmelerin sezon sonuna kadar uzatılması fikrini desteklerken her defasında bunun tarafların ortak kararları ve uyuşan iradeleri ile olması gerektiğini belirtmektedir.

 

 

Tavsiyeden öteye gidemeyen FIFA’nın yol göstermek için elinden geleni yaptığı bu yönlendirmelerde, ülkelerin bu durumu kendi iç hukukları doğrultusunda çözmelerini ummaktadır. Bu durumda güçlü bir futbolcu ve paydaş temsiliyetinin sağlandığı ülkelerde, FIFA kararlarında uzlaşmak daha kolay olmakla birlikte, Türkiye gibi futbolcuların mesleki birlik örgütlerinin olmadığı ülkelerde, daha çok sorunla karşılaşılacağı olası görünmektedir.

 

 

FIFA’nın sezon sonu sona erecek sözleşmeler ile ilgili kulüplerin futbolcu birlikleri ile anlaşması gerektiği yönünde yaptığı tavsiyeyi, ilk gerçekleştiren ülke Danimarka oldu. Danimarka Futbolcular Birliği, koronavirüs pandemisi nedeniyle kesintiye uğrayan sezonun, 31 Temmuz 2020’ye kadar tamamlanabilmesini sağlamak için futbolcu sözleşmelerinin, kısa süreli uzatılmasına karar verildiğini açıkladı. Futbolcular birliği ile Danimarka Klasman Kulüpleri İşverenleri Birliği arasında yapılan bu anlaşma, Danimarka’daki elit oyuncuların büyük bir çoğunluğunu kapsıyor. Bu anlaşma kapsamında bütün oyunculara, 31 Temmuz 2020’ye kadar sürecek kısa süreli sözleşme uzatımı teklif edildi ve bu sayede sezonun tamamlanmasına olanak sağlandı.4

 

İngiltere’de ise FIFA tavsiyelerini gerçekleştirmek için çalışmalar başlamış durumda. Premier Lig kulüpleri yapmış oldukları hissedarlar toplantısında, 30 Haziran 2020 tarihinde sona eren sözleşmelerin, sezon sonuna kadar kısa süreli olarak uzatılmasına “karşılıklı anlaşılması” halinde izin vermişlerdir. Premier Lig CEO’su Richard Masters da bu konuda: “Karar verdiğimiz şey, takımların mümkün olduğu kadar liglerin ertelenmesinden önceki kadrolarıyla sezonun tamamlanmasını garanti altına almaktır. Futbolcular sözleşmelerini 30 Haziran’dan itibaren sözleşmelerini sezon sonuna kadar uzatabilirler, ancak bu durum her iki tarafça kararlaştırılmalıdır.” Kulüpler ile futbolculara da anlaşmaya varmaları için 23 Haziran’a kadar da süre verildi.

 

Her ne kadar FIFA Statüsü’nde sözleşme süresinin sezon sonuna kadar olması gerektiği yer alsa da, bu hüküm şu an içinde bulunulan durum için sözleşmelerin kendiliğinden uzamasına olanak tanımıyor. Bunun sonucu olarak ta, İngiltere’de kulüpler öncelikle, kısa süreli sözleşmelerin önünü açtılar. Sezonun hakkaniyetli bir şekilde tamamlanması için futbolcular ile kulüpler, FIFA tavsiyelerine uygun bir şekilde sözleşmelerin uzatılmasını kararlaştırdılar.

 

 

İngiliz avukat Nick De Marco’nun getirdiği çözüm önerisine  göre: Yeni sezon için eski takımıyla anlaşmayan futbolcuların, yeni takımlarıyla ön sözleşme imzalamalarının daha uygun olacağı ifade ediliyor. Yani, Nick De Marco özetle: “sözleşmeleri biten futbolcuların takımdan ayrılmasını kulüpler engelleyemez” hükmünden hareketle, futbolcunun eski takımından ayrılmadan, yeni takımıyla ön sözleşme imzalamasının hukuken uygulanabilir olduğunu ifade ediyor.  Ne var ki, bu ön sözleşmenin,   "mevcut sezonun sona ermesinden" itibaren geçerli olacak şekilde hazırlanması gerekiyor.5 Bu sayede, futbolcu ile ön sözleşme imzalayacak yeni kulübün, gereksiz bir risk altına girmesi de önlenmiş olacaktır.{jcomments on}

 

kaynaklar

1. https://www.sportresolutions.co.uk/news/view/expert-analysis-legal-realities-of-an-extension-to-the-football-season)

2.https://www.espn.com/soccer/soccer-transfers/story/4080982/soccers-looming-transfer-window-crisis-explaining-fifas-bold-plan-to-handle-player-contracts  

3.  https://www.skysports.com/football/news/11743/11992179/jordon-ibe-to-leave-bournemouth-on-july-1 

4. https://www.reuters.com/article/health-coronavirus-soccer-denmark/soccer-short-term-contract-extension-agreed-in-denmark-idUKXXN2CX00E 

5.  https://www.goal.com/en/news/vertonghen-willian-other-out-of-contract-stars-can-walk-away/1dwg2m4nmg0vl1xv5e2fvthggy 

Bu İçerik  637  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

28.04.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.384,83

-0,52

 bjk BJKAS

7.25

-0,55

 fb FENER

30.34

1,07

 gs GSRAY

3,34

4,37

 trabzon TSPOR

1.92

2,14

   SPOR ENDEKSİ

963,20

1,04

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 27885894

SPOR TOTO SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Beşiktaş

 32 22 4  6 70

33

37  70
2 Fenerbahçe

 33

 20  6  7 59 33  26   66
3 Galatasaray

 32

 19  5  8 62 31 31  62
4

Trabzonspor

 33  16  10  7 40

 31

9  58
5 Alanyaspor  33  15  7  11 52  36  16 

 52

6

Gaziantep

 32

13

11  8 47  37

10

 50
7

Hatayspor

 32

 14 

7  11 53  40 13  49
8

Karagümrük

 33 13 10  10 48

 39

 10  49
9

Sivasspor

 32  11

14

 7 44  38   6  47
10

Göztepe

 33  12 11  10 49  44   5  46
11 Antalyaspor  33

 9

15  9  32  41    -9  42
12 Konyaspor  32  10 10  12  39  40   -1

 40

13 Ankaragücü  32  10 6  16  39  51   -12  36
14 Rizespor  32  8 12  12  36  49   -13  36
15 Kasımpaşa

 33

 9 9  15  35  48

   -13

 36
16

Yeni Malatya

 32

 7 13  12  39  45   -6  34
17 Başakşehir  32  8 9  15  35  51  -16  33
18 Kayserispor  32  8 9  15  24  41 -17  33
19 Gençlerbirliği  32  8 7  17  30  55 -25  31
20 Erzurumspor  32  6 10  17  32  56 -24  28
21 Denizlispor  32  6 8  18  29  55 -26  26

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.