Basketbol ile Voleybol Tamam da Ya Futbol?
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Basketbol ile Voleybol Tamam da Ya Futbol?

Basketbol ile Voleybol Tamam da Ya Futbol?

 1-2--24-11

Müslüm Gülhan- 4 Haziran 2021 Türkiye Futbol Milli Takımının Gine ile yaptığı hazırlık maçını Sports TV’de Koray Aldemir ile beraber yorumlarken, Anadolu Efes takımının Eurolig şampiyonluğunu kazanmasının ardından sevgili Koray “basketbol ile voleybol branşlarındaki gösterdiğimiz başarıyı neden futbolda da aynı şekilde gösteremiyoruz?” diye sorunca, ortaya farklı bir değerlendirme çıktı.

 

Neden peki?

Hani konuya direk girersek göze çarpan en belirgin özellik, basketbol ile voleybol branşlarındaki çalışmaların ve detayların tamamı sporun kendi amacına uygun olarak kullanılmasıdır diyebiliriz. Çünkü branşın tüm değeri birer amaçtır. Burası en belirgin ayrım.

Sözü Anadolu Efes’e getirsek, bir holding kuruluşunun sosyal sorumluluk projesi altında farklı bir yönetim ve iktisat kültürüyle ki holdingden kesinlikle ayrı tutularak profesyonelce yönetilmesinin tarihsel derinliğinin olması, 1976 yılından itibaren artık ona bir misyon yükleyerek istikrarı ve sürdürülebilir başarıyı hedef haline getirmesini sağlamıştır.

Sportif amaç etrafında örgütlenen kulübün bugün geldiği nokta 45 yıllık bir birikimin karşılığıdır.

Aydan Siyavuş ile başlayan yapılanma, Aydın Örs ile devam ederek Efes felsefesinin oluşmasına ve bunun kültürel bir kimlik haline gelmesine neden olmuştu. İşte, Ergin Ataman da bu sürecin bir kişiliği olarak kendi güncel bilgi eklentileri ile geleneksel yapının olması gereken değişimleri ve devamlılığını sağlayarak başarıların tesadüf olmadığını ispatlamıştır.

Anadolu Efes basketbol için bir ‘ekol’ haline gelmiştir.

Bu bize ait olan kurumsal bir kurgudur.

Bir de bize ait olmayan fakat bize sahip olduklarını veren Guidetti ve Obradoviç isimlerinde iki değer var.

Guidetti 2008 yılından beri ülkemizde, hem Vakıf Bank Kadın voleybol takımını hem de Kadın Milli takımımızı çalıştırmakta. Ortaya bir değer çıkardı hatta yarattı. Sistematik oyun kurgusu ile yetişen ve bırakan arasında kurduğu balans, istikrarın bozulmasını engelleyerek başarının sürdürebilirliğini kıldı. Bir İtalyan ve İtalyan ekolü ile ülkemizde başarıyor bunları.

Obradoviç 7 yıl Fenerbahçe erkek basketbol takımını çalıştırdı. Dört yılda, bir basketbol takımının kazanması gereken tüm başarıları kazandırdı ki bunu Yugoslav ekolünün değerlerini benimsemiş birey olarak gerçekleştirdi. Kendi prensipleri üzerinden başarılı oldu.

Her ikisi de bize ait değiller, sporun evrensel kurgusuna aitler.

Bence Ergin Ataman ile beraber üçü çok şanlı! Futbolun siyasi ve rant gücüne sahip olmayan branşlarda ülkemizde çalışma fırsatı bulmalarından dolayı… düşünsenize ortamın vahametini… bu coğrafyada ne çalışma ortamı bulabilirlerdi ne de kendi doğrularını ve prensiplerini uygulayabilirlerdi. Coğrafyadaki çökmeler (!) burada kader yaptı.

Futbolun nedenlerine gelirsek:

Futbol, Franco ve Salazar’ın keşfiyle başlayarak, az gelişmişlik sendromu içindeki ülkeler ki bizde buradayız-popüler kültürün bir aracı olma özelliğini hala devam ettirmektedir. 60 bin kişilik uyku tulumu ile başlayan süreç, yeni nesil statlarda adeta bir hipnoz arenasına dönüşmüştür.

Futbolun afyon etkisi ve toplumsal bir topraklama aracı olma özelliği, onu kullanılabilir bir araç haline getirmiştir. Bu yüzden, siyasi yapıların özellikle sağ blok ve anti demokratik yapıların futbolu kullanma özelliği adeta apolitik olmayı sağlayan politik bir argümandır.

Kirlilik buradan başlamaktadır.

1990 yılından sonra, futbolun dijital platforma geçişi ile ortaya çıkan devasa ekonomisi ve para akışı, illegal yapıların ve özellikle derin yapının ülkedeki futbola çökmesiyle ellerin de ceplerin de kirlenmesine neden olmuştur.

Kulüplerdeki büyük bütçelerin varlığı ve hiçbir kontrol mekanizmasının etkisinde olmayışı, oradaki paraların rahatça ki kime göre neye göre? Kullanıldığının bilinmemesi nedeniyle, futbolu bir rant cumhuriyeti haline getirmiştir. Genel kurullar artık bu oyunun merkezine yerleşerek, futbolun içinden olup olmasına veya maç seyrettiğinin bile bir öneminin olmadığı, hatta takım taraftarı bile olmayan insanların kulüp başkanı seçilmesi ile futbolun değil ama, rant sürecinin istikrarını ve sürdürülebilir olmasını sağlamıştır.

Artık kirlilik ellerden tüm bedene yayılmaktadır.

Kulüplerin rant cumhuriyetinin finansörü ve sponsoru (!) olması, onların yüz yıllık kulüp olma özellikleri veya tarihsel değerleri ile bu değerler içindeki insanların ve bu insanların hikayelerinin önemini bertaraf etmektedir ki ayrıca kimsenin de umurunda değil…

Rant ve kirlilik kurumsallaşmıştır.

Ve bize ait bir kurgudur.

Tek güzel olay; bu kirliliği fark eden pırıl-pırıl gençlerin Avrupa’ya giderek futbolu amaç edinmeleridir. O yüzdendir ki Milli takım bu süreçte başarı ve istikrarı yakalamaktadır. Her şeyin kirlenmesine rağmen tek beyaz (!) kalan forma bu oldu.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  568  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

09/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.785,16

-0,35

 bjk BJKAS

5,07

3,05

 fb FENER

51,75

-4,78

 gs GSRAY

5,21

 9,92

 trabzon TSPOR

5,54

5,32

   SPOR ENDEKSİ

1.528,01

2,08

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31870775

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Başakşehir   1   1  0  4  4    3 
2 Alanyaspor  1   1  0  2 

3

3 Trabzonspor  1  1 0 0 2 3
4 Adana D.  1    1   1 3
5 Beşiktaş  1 1 0  0  0 1 3
6 Galatasaray  1  1    0  0  0    1  
7

Fenerbahçe

 1  1   3   0
8 Ümraniyespor  1   1  0 
9 Gaziantep FK 1  1 0
10 Sivasspor  1   1  1
11 Ankaragücü

1
12 Konyaspor   0     1 
13 Hatayspor 0   0
14 Giresunspor  1   3    -1     0  
15 Antalyaspor  1 -1  0
16 Kayserispor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  1  0 2   -2 0
19 Kasımpaşa 1  -4   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.