Futbol Düşünce Kulübü
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Futbol Düşünce Kulübü

Futbol Düşünce Kulübü

10577674db

Müslüm Gülhan- 13 Kasım 2020 Tabii ki böyle bir kulüp yok…Kesinlikle ben de her kes gibi, daha doğrusu futbolun içerik yönüyle derinlemesine ilgilenen kişiler gibi, böyle bir tartışma ortamı içinde kurumsal bir yapının olmasını isterdim.

 

Ha, karşılık bulur mu? İşte orası sıkıntılı bir beklenti olur.

 

Neden bu konuyu açtım? Her hafta maçlardan sonra verilen demeçlere, TV’lerde yapılan yorumlara, köşe yazılarına baktığımız da belli başlı nüanslar üzerinden içinde sıkışıp kalınmış konuların dışında hiçbir şeyin konuşulup, yazılı-çizilmediğini gördüğüm için bu konuyu açtım. Benim gibi rahatsız olanlar elbette vardır.

 

İşin kötüsü bu kaosu bir sitem haline gelerek, sanki futbol bu yapı üzerine kurulmazsa anlam yitirir tarzında bir ‘algı’ oluşturulduğu için de gerçek futbol dünyasından, daha doğrusu ‘küresel’ kurgu yapısından uzaklaşıp, kendi ‘yöresel’ yapımız içinde kendimiz çalıp-kendimiz oynuyoruz.

 

Tabii ortaya mutlu bir azınlık çıkıyor…

 

Bu ‘kaos’ sayesinde, bilgiye ihtiyacı olmayan ve kurumsallığı reddeden bir figürler silsilesi bu işin başını tutup rantını yiyerek futbolu araç haline getirmektedir.

 

Şu anda sistem içindeki her kes futbolu araç haline getirerek bu işten nemalanmaktadırlar. Ama istinasız herkes…

 

Öncelikle kriz yaşamadığımız ‘rant’ ve ‘nema’ dışında, kriz yaşadığımız ve kaosun nedeni olan düşünmeyle ilgili analiz yapmak lazım.

Peki düşünce nedir?

 

Sokrates ve Platon gibi felsefecilere kadar dayanır. Bu dönemde daha derin gerçekleri düşünerek görebilen insan özellikleri; sistematik olarak düşünebilmesi, işaretleri derinlemesine takip edebilmesi, anlaşılır bir düşünme yapısına sahip olması ve karşı yargılara hazırlıklı olması olarak belirtilmiştir.

 

Düşünmeye verilen önem ve onu anlama uğraşının nedenleri vardır. Düşünme, fikir üretme ile sonuçlanan zihinsel süreçtir.

 

Düşüncenin analitik kurgusuna bakarsak: Bilgi toplamak, olayları alt aşamalarına ayırmak, incelemek, analiz etmek, karar vermek ve problemi çözmek gibi beceriler analitik düşünme için gereken özelliklerdir.

 

Ortaya bir felsefe kavramı çıkıyor tabii ki: Felsefe varoluşa dair soyut, genel, teorik problemlerle ilgili derinlemesine ve sistemli bir düşünme faaliyetidir.

 

Tüm bunların insandaki karşılığı prensip adı altında kimlik kazanır.

 

Prensip: bir kişinin kendi hayatında var olan davranış biçimlerini yasal anlamda bir zorunluluğu olmayan ancak kendi hür iradesiyle uygulayıp uygulamama konusunda almış olduğu kararlar bütünüdür.

 

Madem düşünce kulübü kurduk (!), neye tekâmül ettiğini futbol üzerinden detaylandırırsak anlaşılmak sanırım daha kolay olacak.

 

Futbolun kendi adına bir düşünce yoğunluğu ile felsefesi vardır. Kelime veya cümle olarak oldukça kuvvetli olmasına karşın içini doldurmakta bir o kadar da güçtür.

 

Öncelikle düşünceyi kurumsal bir yapı üzerine konumlandırmadan felsefe ya da prensipler üzerine konuşmak gerçekten ciddi zaman kaybı olur. Çünkü karşılığı bulunamaz.

 

Neden? Niçin? Nasıl? Sorularının ayrıntılı karşılığı olmak zorundadır.

 

İncelemek, analiz etmek, karar vermek ve problemi çözme üzerine kurgulanan analitik düşünceyle ilgili bir yapının kurulması kaçınılmaz olmakla birlikte federasyon dahil, tüm kulüp başkanlarını, tüm teknik direktörleri, hatta tüm menajerleri ki şu an futbolu onlar yönetiyor, futbolu yorumlayan her kesi toplayıp, nasıl bir tasarrufları olduğunu sorduğumuzda inanın bir cevap almak imkânsız olur. Alacağımız tüm cevapların da doğruymuş gibi olup ve şu an satılmaya çalışılan ama karşılığı olmayıp algı manipülasyonu içereceğinden emin olabilirsiniz.

 

Futbolu yöneten ile futbolu oynatanların aynı havuzdan beslenmesi, aralarındaki farklılıkları ve çelişkileri ortadan kaldırmaktadır. Ki çelişkinin diyalektik bir kurgusu vardır, ama bu süreç çelişkiyi yok saydığından, haliyle sonundaki sentezin de ortadan kalkması anlamına geleceğinden dolayı, futbol aynı düzlem üzerinde yol almaktadır.

 

 

Büyük kulüpler tarihsel derinliğe sahip kurumsallıklarını kaybetmeleri ile, antrenörlerin büyük ölçekli ücretleri arasına sıkışan futbol da kendi kimliğini kaybederek ve özellikle ‘bilgi’ ihtiyacını reddederek ‘yöresel’ oyun haline gelmektedir.

 

Sonuca gelirsek ki artık bağlamak gerek, hep hayıflanırdık Almanlar, İngilizler, İtalyanlar gibi ‘ekol’ sahibi olmak için…

 

‘Organize olmuş kaos sistemi.’{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  702  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

17/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.980,00

2,29

 bjk BJKAS

5,80

7,01

 fb FENER

56,45

2,26

 gs GSRAY

6,12

 -0,81

 trabzon TSPOR

6,39

-1,69

   SPOR ENDEKSİ

1.733,28

0,90

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31971416

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.