Siyaset Oyunları
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Siyaset Oyunları

Siyaset Oyunları

20200114 2 40323515 51193640 Web

Müslüm Gülhan- 10 Kasım 2021 Spor tüm kimliklerin eşit koşullarda temsil edileceği bir alansa ve rekabet koşullarının herkese eşit mesafede olacağı temel ilkeyse, hiçbir federasyon seçimi maalesef bu değerler içerisinde yapılamadı.

 

 ‘Ahlâk’, yaşanılan toplum içinde toplumsal bilinç, davranış ve ideolojik ilişki biçimi; bir toplumsal oluşuma, sınıfa ve gruba özgü, tarihsel ve somut olarak belirlenmiş, tümüyle topluma olan tutumuna kural koyan ve bunu kurumsallaştıran törel görüşler, değerler, ilkeler, normatif davranış biçimlerinin bütünüdür.


‘Etik’ direkt olarak temel insan ilişkileri ile ilgilenir. ‘Etik’ kurallar ahlâki davranışlar için rehberdir.

 

 

‘Etik’, toplumlarda ‘iyi’ kavramının ne olduğuna dair birtakım değerlerin ortaya çıkmasını sağlayan, doğru ile yanlış davranışları tanımlayan evrensel kurallar bütünüdür. Sporda bu kavramın temel amacı, kişilere spor alanında kabul görmüş evrensel ‘etik’ ilkeleri benimseterek, bu ilkelerin sportif ortamlarda davranış boyutunda sergilenmesini sağlamaktır. Meslek etiği; insanla ilgili mesleklerde, meslek üyelerinin, mesleğin gerekliliklerini yerine getirirken kişisel eğilimlerini sınırlayarak meslek içi rekabeti düzenleyen ve hizmet ideallerini korumayı amaçlayan mesleki etik ilkeler bütünü olarak tanımlanabilir. Sporda istikrara ve sürdürülebilir başarının temel dayanağı, ‘etik’ değerlerin var olan süreç içerisinde belirleyici unsur olmasıdır. Çünkü spor evrensel değerler silsilesine sahiptir.

‘Ahlâk’ ve ‘etik’ kavramlarını yazmamdaki sebep, daha doğrusu duyduğum rahatsızlık; maalesef federasyon seçimlerinde işleyen süreçlerin olumsuzluğundan ve hem yöresel normatif ilişkiler yumağının hem de evrensel spor değerlerinin hiçe sayılarak, siyasi kodların ve siyasi ilişkilerin sürece müdahale etmesi ve belirleyici olmasıdır.

 

Buradaki sorun, kuvvetli olduğu sanılan fakat yıpranmış ve tamamen siyasi bir kimlik kazanmasına rağmen tüm federasyon seçimlerine müdahil olan, Spor Bakanlığına bağlı müdürlüklerin tutum ve davranışlarındaki olumsuz kurgularıdır.

Federasyonlar özerk bir kurguya ve içeriğe sahipse, kendi seçimlerini kendi delegasyon sistemi içerisinde delegelerin hür iradesiyle yapılacak seçim sonuçlarına saygı gösterilmesiyle anlam kazanır. Ama müdürlüklerin elinin altında alan bütçe onayının, adeta bir silaha dönüşerek yaptırım aracı haline gelmesi tüm o özerk kurguyu dağıtmaya yetiyor. Bu yüzden federasyonların kendi bütçelerini yapıp Maliye Bakanlığına sunmaları sanırım buradaki en kestirme yol olacaktır. Federasyonlar kamu statüsüne tabi olduklarından dolayı Sayıştay tarafından da denetlenerek, bütçe kontrolü de bu mekanizma içine alınabilir.

Federasyonların tam özerk olması için, Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü yerine sadece federasyon başkanlarından oluşan ‘Spor Üst Kurulu’ adı altında bir kurul oluşturarak, tavsiye kararları alacak bir yapıya büründürülmeli. Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı tüm işletmeler ve tesisler ilgili federasyonlara devredilerek kendi inisiyatiflerine bırakılmalıdır. Her federasyon müdürlüğe bağlı birimleri kendi kurarak irade bağımsızlığını kazanmalıdır.

 

İnsanları inancı, düşüncesi, etnik kimliği ile ayrıştırarak bizden-onlardan ayrımı neticesinde toplumu kutuplaştırma unsurlarının seçimlere yansıması, büyük bir talihsizliktir.

‘Şunları listene alma’, ‘şunları listenden çıkar’ talebinin karşılığı hangi ‘ahlâki’ ve ‘etik’ değerler içerisinde değerlendirilebilir? Hele hele müdürlüklere bağlı personelin federasyon seçimlerinde oy kullanması, hatta başkanlık onay belgesi vermesi kabul edilecek şeyler değildir.

 

Spor siyaset üstü bir içeriğe sahipse, tüm kimliklerin eşit koşullarda temsil edileceği bir alansa ve rekabet koşullarının herkese eşit mesafede olacağı temel ilkeyse, hiçbir federasyon seçimi maalesef bu değerler içerisinde yapılamadı. Seçimlere milletvekillerinin, siyasi kimlik kazanmış vakıf ve derneklerin, siyasi partinin il-ilçe başkanlarının katılmalarının karşılığı sadece seçimi kazanmak üzerine bir güvence olur. Aksi bir tutum, yani sporun değerlerini koruma üzerine bir değeri olmadığı gibi, aksine onu rencide edici bir tavrı oluşturur. Tüm bunlar oluşurken, CHP’nin de sürecin dışında kalarak, oldukça fazla olan eksikliklerin gözlemlemesi yerine, var olan sistematik kurgu içinde sürece müdahil olmaya çalışması, sporun ‘etik’ ve ‘ahlâki’ değerleri üzerinden bir değişime yönelik kamuoyu oluşturamaması açısından ciddi bir eksikliktir.

 

Var olan sistemin tüm zararları ortadayken, bunu değiştirmek ve tüm federasyonlara tam özerklik kazandırmak yerine, aday manipülasyonu yapmanın siyasi karşılığı ne olabilir? Daha önemlisi; siyasi kurgu içinde bir karşılığı olmadığı gibi, spor kamuoyunun muhalefetten beklentisi açısından aksine zararı vardır. Bu zararı kurumsallaştırmanın da anlamı yok. Çünkü üç sene çok kısa bir zaman. Bu zaman zarfında, yapısal sorunları ele alarak doğrunun gerekliliği üzerinden yeni politikalar oluşturmak muhalif bir partiden ciddi beklenti olarak görünüyor.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  347  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

23/09/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,281,61

-0,41

 bjk BJKAS

5,45

0,74

 fb FENER

52,05

0,68

 gs GSRAY

5,43

2,45

 trabzon TSPOR

4,46

1,36

   SPOR ENDEKSİ

1.475,46

1,28

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32415648

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana Demir  7   5  1   1  16  7    16 
2 Galatasaray  7   5  1  4 

16

3 Başakşehir  6  4 2 0 9 14
4 Beşiktaş  7   4  16  10  6 14
5 Konyaspor  7 4 2  1  2 6 14
6 Fenerbahçe  6  4   1 20   6    14   13 
7

Trabzonspor 

 7  1  11  10   1 13 
8 Kayserispor  7   0  4  12 
9 Gaziantep 7  2 13  10  3 11 
10

Kasımpaşa

 7   0 15  -8  9
11 Alanyaspor

10 

15  -5  8
12 Giresunspor -3     7 
13 Karagümrük 10  -2   6
14 Antalyaspor  7  0  14   -6     6  
15 İstanbulspor 6 10  -6  5
16 Ankaragücü  6  1   11  -5 4
17 Sivasspor 7 11  -6   4  
18 Ümraniyespor  7  2 10   -5 2
19 Hatayspor 6 1 10   -8   1  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review

Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.