Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Futbolekonomi-20 Eylül 2021 İngiliz futbolunun en eski kulüplerinden, 1888'de İngiliz Futbol federasyonu' nun kurulmasında yer alan on iki kulüpten birisi olan Derby County FC, 60 Milyon Sterlinlik borç yüzünden kayyum yönetimine girmek üz... 6 Eylül 2021- Beşiktaş Kulübü 2021 yılı 2. Olağan Divan Kurulu Toplantısında kulübün toplam borcunun 4 milyar 382 milyon 188 bin 257 TL olduğu açıklandı. 27 Ağustos 2021- UEFA Şampiyonlar Ligi 2021-22 sezonunda ülkemizi temsil edecek Beşiktaş grubunda Ajax, Dortmund ve Sporting Lisbon ile mücadele edecek. 25 Ağustos 2021- Fenerbahçe,  3 Temmuz sürecindeki her türlü zararının tazmini için Türkiye Futbol Federasyonuna 250 milyon lira tutarında tazminat davası açıldığını bildirdi. Futbolekonomi- 10 Ağustos 2021 Fenerbahçe, Paribu'yla 'Token' anlaşması sonrası KAP'a bildirimde bulundu: En az 175 milyon TL gelir sağlandı. 9 Ağustos 2021- Real Madrid ve Barcelona, CVC Capital Partners ile imzalanan 2,7 milyar euro'luk La Liga'nın %10'luk kısmının satışına, kulüplerin haklarını kısıtlayacağı gerekçesiyle karşı. 12 temmuz 2021- Euro 2020 şampiyonu, 1-1 biten ve uzatmalarda da sonuç değişmeyince penaltılarla İngiltere'yi 3-2 yenen İtalya oldu. 21 Haziran 2021- Euro 2020'de oynadığı üç maçtan da puan çıkartamayan milli takım turnuvadan elenerek Türkiye'ye döndü.  15 Haziran 2021- UEFA Euro 2020 futbol şampiyonasında 1 ay boyunca UEFA, 24 ülke takımına 331 milyon Euro ödül dağıtacak. 11 Temmuz akşamı kupayı kaldıracak ülke takımı ise 34 milyon Euro ödül kazanacak! 11 Haziran 2021- Geçen yıl düzenlenmesi planlanan ancak pandemi nedeniyle ertelenen Euro 2020, İtalya- Türkiye maçı ile başladı. İlk maçı İtalya 3-0 kazandı. turnuva yaklaşık bir ay süreyle 11 farklı ülkede ve statda oynanacak. Fin...
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Sebahattin DEVECİOĞLU Bir Futbol Klasiği Kupa Amerika

Bir Futbol Klasiği Kupa Amerika

4221846 22

Sebahattin Devecioğlu- 30 Haziran 2021 Avrupa'da EURO 2020 heyecanı sürerken, Güney Amerika'da ise Kupa Amerika (Copa America) coşkusu yaşanıyor.

Kupa Amerika en eski uluslararası futbol müsabakası ve dünyanın en çok izlenen üçüncü spor organizasyonudur. 1916'da kurulan yarışma, Güney Amerika'nın şampiyonunu belirlemektedir.

Kupa Amerika, Güney Amerika Futbol Konfederasyonunun (CONMEBOL)'un düzenlediği Güney Amerika Futbol Şampiyonası'na verilen addır. Normalde 2 senede bir düzenlenir ama gelişen olaylara göre tarihi değişmektedir. CONMEBOL üyesi olan Arjantin, Brezilya, Bolivya, Kolombiya, Paraguay, Peru, Şili, Uruguay, Venezuela ve Ekvador' un katıldığı turnuvaya, üye olmayan iki takım daha davet edilir. Genelde turnuva 12 takımla oynanmaktadır.

Rio de Janeiro'da toplanan CONMEBOL Konseyi, 2020 yılında Kupa Amerika 'nın Kolombiya ve Arjantin'de yapılmasına karar vermişti. Bu turnuvanın merkezi olan Amerika Birleşik Devletleri'ne karşı yarışan her iki ülkenin ortak başvurusunun sonucuydu. CONMEBOL, Kolombiya'da şiddetli protestolar, Arjantin'de ise yeni tip (Covid-19) salgını nedeniyle iki ülkenin ev sahipliğini iptal etmişti.

Kupa Amerika’ nın ev sahipliğine genellikle alfabetik sıraya göre karar verilmektedir. Ancak 105 yıllık tarihinde turnuvanın formatında birçok değişiklik olmasına rağmen. Turnuva en son 2019'da Brezilya tarafından ev sahipliği yapmıştı. Brezilya daha önce beş kez Kupa Amerika 'ya ev sahipliği yaptı ve 1919, 1922, 1949, 1989 ve 2019'da her seferinde kazandı. 

2014 Dünya Kupası, 2016 Olimpiyat Oyunları ve 2019 Kupa Amerika Brezilya'da gerçekleşmişti.  FIFA uluslararası turnuvaları olan 2022 Dünya Kupası ile çatışmaya girmemek için turnuvanın muhtemelen 2023'e kadar tekrar ertelenmesi gerekecek gibi görünüyordu. FIFA Kupa Amerika 'nın tek yıllarda değil, Eurocup gibi turnuvalara denk gelecek şekilde düzenlenmesine karar verdi. Arjantin ve Kolombiya'nın ev sahipliği iptal edilen 2021 Kupa Amerika bu yıl Brezilya'da düzenlenmektedir. Bu yıl Brezilya'da düzenlenen turnuva, bu ülkenin ev sahipliği yaptığı ve onu şüphesiz Latin Amerika'daki en büyük spor merkezi konumuna getiren bir dizi turnuvanın bir sonucu olarak gerçekleşecek.

Kupa Amerika’da bu yıl 10 takım mücadele ediyor. Turnuvaya davet edilen Katar ve Avustralya'nın çekilmesiyle takım sayısı 12'den 10'a düştü. Brezilya'nın ev sahipliğinde düzenlenen Kupa Amerika iki grupta (A Grubu: Arjantin, Bolivya, Şili, Paraguay, Uruguay B Grubu: Brezilya, Venezuela, Kolombiya, Ekvador, Peru) olmak üzere toplam 10 takım mücadele ediyor. 13 Haziran'da başlayan Kupa Amerika 10 Temmuz'da sona erecek.

2019 da, Brezilya’da düzenlenen Kupa Amerika ile ülke pazarında turizm faaliyetlerinde bir artış ve bu pazar sektörünü çevreleyen alanlarda büyük değişimler yaşandı. Şampiyonanın başlamasından önce, çevrimiçi seyahat acentesi Decolar, ülkedeki yabancı turist sayısında %36'lık olası bir artış olduğunu gösteren bir araştırma yayınladı. Veriler, şampiyona döneminde otellerin %100'ünün dolduğu ve 180 milyon Brezilya Reali'nin üzerinde işlem gören Porto Alegre gibi şehirlerdeki tekrarlayan büyüme oranlarıyla doğrulanmaktadır.

Kupa Amerika için, en az üç büyük şirket; Master Card ve likör şirketleri Diageo ve Ambev sponsorluklarını etkinlikten geri çekti. Brezilya'da devam eden Kupa Amerika' ya sponsor olmaktan vazgeçen markaların Nedeni? Ülkede hala COVID-19'dan günlük enfeksiyon (75.000'den fazla onaylanmış vaka) ve ölüm (2.000) oranı çok yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.

Kupa Amerika 'ya katılım Bolivya, Venezuela veya Paraguay gibi futbolun baskın rakiplerinin çevresinde yer alan küçük federasyonlar için gelirlerinin önemli bir parçası. 2019'da, Kupa Amerika 'nın en son oynandığı zaman, Venezüella federasyonu doğrudan turnuvadan 6 milyon dolar, ayrıca ulusal düzeyde sponsorluklar ve sahiplik haklarından elde etmişti.

Pandemi, bölgenin futbol manzarasının finansmanını büyük ölçüde etkiledi. Turnuvayı yürütmekten sorumlu CONMEBOL, diğer Kulüp turnuvalarıyla birlikte Kupa Amerika’dan 487 milyon dolar brüt gelir elde etmeyi  bekliyorlardı ve en azından sponsorlar geri çekilmelerini açıklamadan önce, geçen yılın açığını kapatacaklarını tahmin ediyorlardı.

Koronavirüs pandemisinin neden olduğu ekonomik krize ve futbol endüstrisi üzerindeki etkisine rağmen, CONMEBOL bu yılki turnuva için daha yüksek ödüller açıkladı.

Kupada şampiyon olan takım 10 milyon dolarlık bir ödül kazanacak, bu rakam önceki turnuvaya göre 2,5 milyon dolar daha fazla. CONMEBOL için yüksek ödül, turnuvayı daha da çekici ve rekabetçi kılıyor. Turnuvaya katılan her takım hazırlık ve lojistik için 4 milyon dolar almaktadır. 2019'daki son Kupa Amerika, 118 milyon dolar gelir elde etti. 

Alışılmadık bir dizi koşul nedeniyle, Brezilya'da Kupa Amerika’dan daha fazla izleyiciye ulaşan Avrupa Şampiyonası olacak. Hem Kupa Amerika hem de Euro2020 yarışmalarında eşit derecede olağanüstü yetenekler var.  Euro'da Ronaldo, Griezmann, Ibrahimović, Ramos varsa, Kupa'da Neymar, Messi, Cavani ve Suarez var.

Euro2020 büyük sponsorlar çekiyor ve para ödülü de çok daha büyük. 2016 Euro'da şampiyon 9 milyon dolar toplamıştı; 2016 Kupa Amerika kazananları ise 6,5 milyon dolar para ödülü topladı. Euro2020 en çok izleyiciyi çekiyor ama bu Kupa Amerika'nın kalitesini düşürmemektedir. Brezilya'nın Güney Amerika'ya tamamen farklı bir dizi olağandışı koşullar altında turnuvaya ev sahipliği yapması beklense de. Brezilyalıların %99,47'sinin erişimine açık olan TV Globo, bu yıl Kupa Amerika’yı yayınlama hakkına sahip değil ancak Avrupa Şampiyonası'nın da kablo kanallarında Kupa Amerika'yı geçmesi bekleniyor. Globo'nun popüler SporTV kanalı, son yirmi yılda çoğu yayında olduğu gibi 51 maçın tamamını yayınlayacak. Güney Amerika turnuvasının tamamını izlemek isteyenler, SBT ve CONMEBOL tarafından oluşturulan yeni kurulan ve az bilinen bir hizmete abone olmak zorunda kalacaklar.

Futbol severler 2021 yılında dünyanın iki büyük futbol müsabakasını, Kupa Amerika ve Euro'yu görecek. Kupa Amerika’mı, Euro2020’ mi tartışması uzun süredir devam ediyor ve futbol dünyasını yıllardır bu iki görüş arasında bölünmüş durumda. Hem Kupa Amerika hem de Euro 2020’in dünyanın her yerinden hayranlar çektiği ve büyük bir takipçi kitlesine sahip olduğu bilinen bir gerçektir. 

Fakat her yarışmanın kendine özgü erdemleri ve kusurları vardır ve bu nedenle bir yarışmanın diğerinden üstün olduğunu iddia etmek yanlıştır.

Kaynaklar

1-https://labsnews.com/en/notes/copa-america-2021-starts-brazil/

2-https://latinamericanpost.com/27499-two-venues-for-copa-america-the-solution-to-an-economic-problem

3-https://labsnews.com/en/articles/society/copa-america-how-soccer-drives-tourism-and-pushes-the-market-in-latin-america-and-in-the-world/

4-https://www.wicz.com/story/44086577/Cabinetry-Hardware-Market-Size-Global-Industry-Trends-Share-Growth-Emerging-Technologies-Opportunity-and-Forecast-2021-to-2026

5-https://www.sportingfree.com/football/copa-america-vs-euro-cup/

6-http://www.ecoti.in/BE30HY

Bu İçerik  346  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

17.09.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

1.419,43

0,10

 bjk BJKAS

6,25

0,16

 fb FENER

32,42

-0,55

 gs GSRAY

3,61

0,56

 trabzon TSPOR

3,18

1,60

   SPOR ENDEKSİ

1.070,98

0,35

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 29315143

SÜPER LİG 2021-2022 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Beşiktaş  5  4   0   10  8  13 
2 Trabzonspor  5  4   0  11  7 

13

3 Konyaspor   5  3 2  0  7 3 4 11 
4 Hatayspor   5   3   1  11 7 10 
5 Karagümrük  5 3 1  1  11 6 5 10 
6 Fenerbahçe  5   3   1   1  6  3   3  10 
7

Altay

 5  3  0  2  10 3
8 Alanyaspor   5   3  0  2  4  9  -5
9 Galatasaray  5  2  2  1  8  6 2
10 Kayserispor   5    2   1   2  5  6  -1 7
11 Yeni Malatya  5  2  0  3

 7

 12  -5 6
12 Göztepe  5  1  2  2  6  7  -1   5 
13 Gaziantep   5  1  2  2  5  6 -1 5
14 Kasımpaşa  5   1  2  2  5   6    1  
15 Adanaspor  5  1  2  2  5  8 -3
16 Antalyaspor  5   1   1  3  6  10 -4 4
17 Sivasspor 5  0  3  2  5  7  -2   3 
18 Başakşehir  5   1  0  4  4   6  -2 3
19 Giresunspor 5  0  1  4  0  6  -6   1 
20 Rizespor  5   0   1    4   3  11 -8 1

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.