Sebahattin Devecioğlu'nunun Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Adaylığı Basın Açıklaması
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Ekonomi Manşet Sebahattin Devecioğlu'nunun Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Adaylığı Basın Açıklaması

Sebahattin Devecioğlu'nunun Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Adaylığı Basın Açıklaması

Sebahattin Devecioglu

Futbolekonomi- 8 Mayıs 2023 Sitemiz yazarlarından Prof.Dr.Sebahattin Devecioğlu Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığına adaylığını açıkladı. Bu amaçla yapmış olduğu açıklamayı sizinle paylaşıyoruz.

 

Değerli Futbol Kamuoyu;

Uzun yıllardır Türk futbolu için çalışıyorum. Türk futbolu, Türkiye'nin en önemli değerlerinden biridir. Ancak, son yıllarda Türk futbolunun yaşadığı problemler hepimizi üzmektedir. Yıllarca, Dünya ve Avrupa futbolu ile ilgili araştırmalar ve projelerde yer almak ile birlikte, çeşitli futbol kulüplerinde, federasyonlarda ve liglerde çalışmalar yaparak deneyim kazandım. Bu deneyimlerim sayesinde, Türk futbolunun zorluklarını anladım ve bunları aşmak için nasıl bir yol izleyebileceğimizi biliyorum.

Türk futbolunun daha ileri seviyelere taşınması, bizim en büyük arzumuzdur. Bu nedenle, Türkiye Futbol Federasyonu 22-23 Haziran 2023 ayında yapılacak olan Genel Kurulunda, TFF Başkanlığına aday olmak için çalışmaya karar verdim.

Türk futbolunu dünya futbol sahnesinde saygın bir konuma getirmek, ulusal ve uluslararası alanlarda başarılı olmak, Türk futbolunun tarihsel ve etik değerlerini korumak ve geliştirmek hepimizin görevidir.

Türk futbol kültürüne katkıda bulunarak, Türk futbolunu dünya futbol sahnesinde en üst seviyeye çıkarmak, Türk futbolunun yönetim, organizasyon, antrenman teknikleri, teknolojik yenilikler ve futbol pazarlama stratejilerinde uluslararası standartlara uygun bir şekilde ilerlemesi ve gelişmesi hedeflerimiz olmalıdır. Türk futbolunun uluslararası platformlarda tanınır ve saygın bir marka haline gelmesi, taraftarların futbol deneyimini iyileştiren yenilikçi ve keyifli etkinliklerin düzenlenmesi ve Türk futbolunun geleceğine yön veren genç yeteneklerin keşfi ve geliştirilmesi elzemdir.

Futbolun güçlü bir toplumsal bağ olduğu bilinciyle, Türkiye'nin futbol kültürünün geleceği için daha fazla yatırım yapılması gerekmektedir. TFF, tüm sporcuları, kulüpleri, teknik adamları, hakemleri, taraftarları, medya mensuplarını ve futbolseverleri eşit bir şekilde dinleyerek ve adaletli bir şekilde kararlar alarak, Türk futbolunun gelişimine katkıda bulunabilir.

Benim adaylığımın arkasında yatan en önemli motivasyon, Türk futbolunun tüm sorunlarını çözmek, futbolseverlere daha iyi bir futbol deneyimi sunmak ve Türk futbolu markasını dünyaya tanıtmak için çalışmaktır. Türk futbolu için bir vizyonum var ve bu vizyonu gerçekleştirmek için sizlerin desteğine ihtiyacım var. Birlikte hareket ederek, Türk futbolunu daha iyi bir seviyeye getirebiliriz.

Türk futbolunda şeffaflık ve adaleti sağlanmak, kulüplerimizin ve futbolseverlerin beklentilerini karşılamak, futbolun gelişmesine katkıda bulunmak, gençlerimizi ve çocuklarımızı, kadınlarımızı, engelli vatandaşlarımızı spora teşvik etmek ve futbolun her alanında başarılı olmak için çalışacağıma söz veriyorum.

Bu görevi üstlenmek için gerekli akademik ve pratik deneyim ve bilgiye sahip olduğuma inanıyorum. Türkiye’de futbolun gelişmesi için desteğinizi alarak, futbolun geleceğini birlikte şekillendirmek için Türk futbolunu seven herkesin bana destek vermesini ve Türk futbolunun daha ileriye gitmesine katkı sağlamanızı bekliyorum.

Futbolun gelişimi için yapılacak çalışmaların, sadece bir kişinin ya da yönetimin değil, tüm futbolseverlerin, tepe yönetimlerin, taban birliklerinin ve futbolun paydaşlarının bir araya gelmesiyle, şeffaf ve objektif kriterlere dayalı olarak gerçekleşebileceğine inanıyorum.

Cumhuriyetimizin 100. Yılında 100. yaşını kutlayacak olan Türk Futboluna, yeni bir Misyon ve Vizyon kazandırmak için yola çıkıyoruz. Tüm futbolseverleri, Türk futbolunu daha iyi bir seviyeye taşımak için bu yolculukta benimle birlikte olmaya davet ediyorum. Türk futbolunun rekabet gücünü ve marka değerini artırmak için hep birlikte çalışacağız. Türk futbolunu hep birlikte yöneteceğiz.

Kamuoyuna Saygılarımla, 08.05.2023.

Prof. Dr. Sebahattin Devecioğlu                                                            

 

TFF Başkan Adayı Sebahattin Devecioğlu Kimdir?

Prof. Dr. Sebahattin Devecioğlu; 19 Mayıs 1968’de Elazığ’da doğdu. İlk, Orta, Lise eğitimini bu ilde tamamladı. Futbola 1983 Lise yıllarında Elazığ Merkez Endüstri Meslek Lisesi Futbol Takımında ve “Elazığ Sürsürü Spor Genç Takımında” başladı, 1986 yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümüne girdi.1990 yılında Futbol İhtisas Dalından mezun oldu. Aynı yıl B Lisans Futbol Antrenörlüğü Belgesi aldı. 1991 yılında Öğretmen Yeterlilik Sınavını kazanarak Beden Eğitim Öğretmeni olarak göreve başladı.

1994 yılında Fırat Üniversitesi, Sağlık Bilimler Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı Programında, Yüksek Lisans öğrenimine başladı, 1995 yılında aynı üniversitenin,   Fen Edebiyat Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. 1996 yılında Prof. Dr. Eyüp İspir danışmanlığında, “Fırat Havzasındaki Spor Teşkilatlarının Sporun Yaygınlaştırılmasına Katkıları” uzmanlık tezi ile mezun oldu.

1998 yılında, Gazi Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı Doktora Programına yerleştirildi ve aynı üniversitenin, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Spor Yöneticiliği Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı, 2002 yılında Prof. Dr. Güner Ekenci danışmanlığında “Spor Yönetiminde Özerkliğin Ekonomik Boyutu (TFF Örneği)” isimli Doktora Tezi ile mezun olarak, Fırat Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokuluna Öğretim Üyesi olarak atandı.

2002-2008 Yılları arasında, Fırat Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda Müdür Yardımcılığı, Spor Yöneticiliği Bölümünde Kurucu Başkanlık görevinde bulundu. 2011 Yılında Amerika Birleşik Devletleri, Dowling Colleg’ de Spor Yöneticilik Bölümünde “Misafir Öğretim Üyesi” olarak bulundu. Polonya ve Romanya Üniversitelerinde ziyaretçi öğretim üyesi olarak ERASMUS programlarına katıldı. 2012 yılında ICSS ve Paris Pantheon-Sorbonne Universitesi tarafından düzenlen “Uluslararası Sporda Güvenlik” toplantısına katıldı, 2010-2020 yılları arasında, Amerika, Rusya, İngiltere, Hindistan ve Çin’de “Spor Ekonomisi” Kongrelerine, Almanya’da “Futbol Bienali”ne katıldı. 2014 yılında Doçent olarak Fırat Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Spor Yöneticiliği Bölümüne Öğretim Üyesi olarak atandı. 2014-2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri Baltimore’de, Maryland Üniversitesi, Ekonomi Bölümünde (UMBC), "Spor Ekonomisi" alanında Doktora Sonrası Programı çerçevesinde “Sporun Türkiye'de ve Amerika'da Ekonomiye Katkısı” Projesini tamamladı. 2017 yılında İspanya’da “Sporda Değerler Eğitimi” adlı Erasmus Plus Projesine katıldı, 2019 yılında Profesör oldu. Fırat Üniversitesi, Senato Üyeliği, Kalite Kurulu, Teşvik Kurulu ve Etik Kurullarında yer aldı.

Çeşitli zamanlarda, Ulusal Futbol ve Bilim Kongresi, Sport Business Chain, Dünya Sağlık, Spor Turizmi Kongresi, ‪Milli Spor Politikası Çalıştayı, İstanbul Barosu “Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Paneli”, Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu, Türkiye Spor Zirvesi, 17. Avrupa Konseyi Spordan Sorumlu Bakanlar Konferansı, WL Convention 2023,etkinliklerine katıldı.

2008-2009 Sezonunda Elazığspor Kulübünde Yöneticilik ve çeşitli dönemlerde Divan Başkanlığı, 2019 Elazığspor Kayyım Başkanlığı görevlerinde bulundu, 1995-2010 yılları arasında, Fırat Üniversitesi, Gençlik ve Spor Kulübünde Yöneticilik ve Futbol Şube Sorumluluğu yaptı. Üniversite Mahallesi Gençlik Spor Kulübü Kurucu Başkanlığı ve Yöneticiliğini yaptı, TÜFAD Elazığ Şübesi Üyeliği, Boks Federasyonu, Judo Federasyonu, Oryantiring Federasyonu, Elazığ Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu kurullarında yer aldı.

Elazığ Ekonomi Kurultayı ve 2014 Elazığ Kalkınma Kurultayında Spor Sektörü Komisyon Üyeliği yaptı, Kalkınma Bakanlığı, 10. Kalkınma Planı Spor Özel İhtisas Komisyonunda yer aldı, GSGM Spor Ekonomisi Çalışma Grubu, Futbol Ekonomisi Çalışma Stratejik Araştırma Merkezi (FESAM) çalışmalarına katıldı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik ve Spor Şurası, UNESCO, Beden Eğitimi ve Spor Komitesi Üyeliklerinde bulundu. Merkezi Amerika'da bulunan, The Light Millennium Derneği Gençlik ve Spor Komisyonu Kurucusu ve Üyeliği ile Derneğin 2015 Birleşmiş Milletler temsilciliğini yürüttü.

2017 ve 2023 de Elazığ Kent Konseyi, Spor Çalışma Grubu Üyeliğine seçildi. KLA Spor Yönetimi ve Medya Kuruluşuna, Fırat Üniversitesi TV Spor Programı Danışmanlığı yaptı, Kampüste Spor, Elazığ Devler Ligi, Barış ve Spor, New York Sokak Futbolu, Türkiye Futbol Yıldızlarını Arıyor, Uluslararası Hazar Spor Şenlikleri, Barış Topu Projesi, Anadolu Bilişim Buluşmaları adında Sosyal Sorumluluk Projelerinde yer aldı, 10. Uluslararası Beden Eğitimi Spor ve Fiziksel Terapi Kongresi Sekreterliği, Uluslararası Spor ve Sağlık Kongresi Kurucu Başkanlığını yaptı.

2018 ve 2020 yıllarında Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Spor Eğitimi Dairesi Başkanlığı, “Spor Eğitimi ve Bilim Kurulu Üyeliği’ ne atandı. 2023’de “Üniversiteler Spor Federasyonu Eğitim Kuruluna” seçildi. Uluslararası Spor Ekonomistleri Birliği Üyeliği, Uluslararası Catchball Federasyonu Profesyonel Komite ve Türkiye temsilciliği, New European Media Initiative (NEM) Üyeliği, Asgardia Bağımsız Uzay Araştırma Merkezi (AIRC) Üyeliği, Anadolu Bilişim Buluşmaları Başkan Vekilliği, Avrupa Sporda İnovasyon Platformu (EPSI) Türkiye Temsilciliği görevlerini yürütmektedir.

Türk Spor Yöneticileri Platformu ve Ekospor portallarını kurdu, Futbolekonomi, İndigo Dergisi, Ekonomi Dünya Dergisi, Akademik Akıl, Elazığ Haber, Elazığsonsöz, köşe yazarlığı yapmakta, Turkish Life Magazine Dergisinin Spor Editörlüğünü yürütmektedir.

Spor Yönetimi ve Spor Ekonomisi alanında; Futbolda Özerkliğin Ekonomisi, Elazığspor Elazığ Halkınındır, Spor Teknolojileri, Postmodern Futbol, 100. Yılında Türk Futbolu kitapeditörlüğü veyazarlıkları ile Top ile Oynanan Oyunlar, Eğitsel Oyunlar, Futbol Yönetimi, Spor Yönetiminde İnovasyon, Sporda Yeni Yaklaşımlar: Sporun Ekonomisinde Yeni Yaklaşımlar, Sosyal Medya İletişimi; Sosyal Medya ve Spor, Futbolun Ekonomi Politiği; Küresel Ekonomik Krizin Futboldaki Görünümü, Futbol Düşüncesi, “Ekonomik Bir Değer Olarak Futbol, Futbolu Seviyorsan Acı Çekmeyi Öğrenmelisin : Yeni Futbol Ekonomisi: Küreselleşme ve Spor “Küresel Spor Ekonomisi kitap bölümyazarlıkları ile Ulusal ve Uluslararası Bilimsel Dergi ve Kongrelerde, Makale Ve Bildirileri ile tamamlanmış ve devam eden FÜBAP ve TÜBİTAK Projeleri bulunmaktadır.

Halen, Fırat Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Spor Yöneticiliği Bölümü ile Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalında Öğretim Üyeliği yapmakta olup, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora Programlarında; Spor Yönetimi, Spor Ekonomisi, Spor Kulüpleri Yönetimi, Uluslararası Spor Yönetimi, Spor Sponsorluğu, Sporda Kariyer Yönetimi ve Girişimcilik derslerini yürütmektedir.

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  6464  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Sebahattin Devecioğlu Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

5/07/2024

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

10.851,78

-0,18

 bjk BJKAS

7,47

-0,27

 fb FENER

187,90

-2,45

 gs GSRAY

8,85

+0,91

 trabzon TSPOR

2,11

-0,47

   SPOR ENDEKSİ

5.030

-0,84

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 40876141

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Galatasaray 38 33  3   2  92 26 66  102 
2 Fenerbahçe  38  31    6  1 99  31   68

99

3 Trabzonspor  38  21 4  13 69  50 19 67
4 Başakşehir 38   18   7  13 57  43  14 61
5 Kasımpaşa 38 16 8  14   62  65 -3 56
6 Beşiktaş 38  16 14 52  47 

  5 

 56 
7

Sivasspor

38 14  12  12   47 54  -7 54
8 Alanyaspor 38 12 16

10 

53  50 52 
9 Rizespor 38 14  16  48  58  -10 50 
10

Antalyaspor

38 12  13 13 44  49   -5  49
11 Gaziantep 38 12 18

50 

57   -7  44
12 AdanaDemir 38 10  14  14 54  61 -7  44  
13 Samsunspor 38  11 10

17 

42  52  -10  43
14 Kayserispor 38 11  12 15  44  57  -8  41
15 Hatayspor 38  14  15 45 52  -7  41
16

Konyaspor

38

9

14  15 40  53  -13 40
17 Ankaragücü 38  16 14  46  52  -6  40 
18 Karagümrük 38  10  10 18 49 52  -3 40

19

Pendikspor  38 9 10 19 42 73 -31   37  

20

İstanbulspor 38 4 7 27 27 80 -53 16

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

Deloitte Money League - 2024

Deloitte Money league 2024

Deloitte Money League Raporunu 27. kez yayınladı. Rapora göre Avrupa'nın en zengin 20 kulübünün 2022-23 sezonunda gelirleri toplam 10.5 Milyar Euro'ya ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

UEFA Kulüp Finans&Yatırım Raporu 2024

 

UEFA Raporu-2023

UEFA Kulüp futbolunun finansal durumları ve yatırımlarına ilişkin yıllık görünüm ve benchmark raporunu yayınladı. Okumak için tıklayınız

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.