Başkandan Pratik Çözüm: ‘’Kov Kurtul!'
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Başkandan Pratik Çözüm: ‘’Kov Kurtul!'

Başkandan Pratik Çözüm: ‘’Kov Kurtul!'

55ebdb

Kaan Polat Cürekli Batır- 6 Mart 2021 Başkanların taraftarına sunduğu 'pratik çözüm' son derece basit: Eğer teknik direktör 'farklı' ve 'özgün' olmasa, işleri yoluna koymuş olacağız! Öyleyse çare nedir? Hep o bildiğimiz çözümü uygulamak...Kısacası teknik direktöre baş eğmemek.

 

Onlar buna 'çözüm' diyor. Türkçe'de bunun adı 'çağdaşlaşamamak'tır.

 

Yarım sezon oldu mu? Rumen teknik direktör Marius Sumudica Gaziantep FK'den ayrılmış Çaykur Rizespor kulübünün başına geçmişti. Çok önemli bir noktaya parmak bastı.

 

 

''...Elimden gelen bu, yapacak başka bir şey yok, Oyuncularıma bir soru yöneltmek istiyorum. İsmail Kartal kötü hoca, Ünal Karaman kötü hoca, Tomas hoca kötü hoca, Sumudica kötü hoca. Gelen bütün hocalar mı Rize'ye kötü hoca. Yarın Mourinho gelse bir şey yapamaz Rize'de.'' Kaynak: NTVSpor

 

Tespit de, değerlendirmede de bana çok yerinde göründü. Marius Sumudica'nın bahsettiği teknik direktör değişimleri acaba aceleye mi getiriliyordu. Burada konuyu size açmayı düşünüyordum, geçen akşam ÇaykurRizespor Kulübü’nden Teknik direktör Marius Sumudica'yla yollarının ayrıldığı açıklaması geldi.

 

Gözüme ilişen bir araştırma da, Marius Sumudica'nın sözleri üzerinden aynı şeyi söylüyor; bu sezon 21 takımla oynanan Süper Lig'de 24 haftada 16 teknik direktör değişimi yaşanmış.

 

 

Ne oluyor da antrenörler görevlerini bırakıyorlar? Kimse doğru dürüst bilmiyor. Oysa sorun, bütün açıklığıyla ortaya çıkmalı, sporseverler bilgilendirilmeliydi.

 

 

Sırası düşmüşken önce tabloyu verelim.

 

Tablo:1) 2020-21 Sezonunda Süper Lig'de Görevden Alınan Teknik Direktörler

1234321

 

 

Kaynak: goal.com

 

Çağdaşlaşma

 

Bu tabloya baktıktan sonra kulüpler, kendine acaba neden şu soruyu sormaz.

 

 

Tüm antrenörlerin farklı karakter ve kişilik yapıları vardır. 'Antrenörlük' eğitiminden geçmiş, bilgili, tecrübeli, deneyimli antrenörlerdir. Takımlarının başarısı için mücadele ederlerken, ligin bitmesine on beş hafta olduğu halde, neden kulüplerinden paldır küldür gönderilirler?

 

Soru akıllıca sorulsa cevap ‘ Kulüplerin 'çağdaş' spor anlayışıyla yönetilmediği gerçeğini ortaya çıkaracaktır. Kulüpler, 'çağdaş' olmanın aslında 'farklı' ve 'özgün' olmayı içerdiğini anlamış olsa, geçen sezonlarda yaşanan, bugün ise Süper Lig'de gördüğümüz teknik direktör değişimlerini çok sık yaşamaz, takımlarını da zor durumda bırakmazlardı.

 

'Farklı' ve 'özgün' olmak 'çağdaş' olmak dedik, ama bunu nasıl başarılacağını söylemedik. Yeri geldi söyleyelim. Yüzeyselliği ve biçimciliği bırakarak...

 

'Çağdaşlaşma'nın yüzeysellik ve 'biçimcilik kafasıyla olmayacağını bunun için akıl, yöntem ve sentez gerektiğini, çağdaş bileşime ulaşmak içinde neresinden bakarsanız bakınız ancak, içinde bulunduğu 'çağ'ı idrak etmekle mümkün olacağını bilmeliyiz.

 

Dünyanın gidişatı hakkında bilgisi kuvvetli, kendi memleketini ve insanını tanıyan sorunlarına doğru açıdan bakabilen bir yaklaşım şart.

 

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım.

 

İçinde bulundukları durumu kavrayıp, doğru yöntemlerle kulüpleri istenilen seviyeye çıkarabiliyor muyuz?  Yoksa işler doğru gitmediğinde,  'yüzeysellik' ve 'biçimciliğe' sığınıp kolaya mı kaçıyoruz?

 

Sağlıklı kulüpler birbirinin içine geçen iki şeyi amaçlar. Birincisi 'çağdaş' ekonomik altyapıya sahip olmak; ikincisi, bu altyapının içerdiği sporcuları yetiştirmek. Birincisine varılmadı mı, ikincisinin olmayacağı kesin.

 

'Yukarıdan Aşağıya' Biçimsel Demokrasi Anlayışı

 

Konuyu farklı bir açıdan yakalamışken biraz daha derinlere inelim. Ne dersiniz?

 

Aşağıdaki tablo kulüplerimizin 'yönetim modeli'ni gösteriyor.

 

‘Yukardan aşağıya’ bir yönetim modeli; en yukarıda bir başkan tüm kulübü kontrol ediyor.

 

Türkiye'de başkanların çoğu vizyon sahibi oldukları için değil, sermaye birikimleriyle ve dar kadrolarıyla kulübü ele geçirdikleri için başkan oluyor. O model içerisinde hem koltuğunu koruyor, hem de başkalarının yerine geçmesini engelliyor.

 

Ve bu yapı biçimsel demokrasi anlayışıyla sürdürülüyor. 

 

Tablo: 2) Süper Lig Kulüplerinde Genel Yönetim Modeli

2341

 

Kulüpler içerisinde 'Aşağıdan Yukarı'ya bir örgütlenme yok. Daha çok 'Yukarıdan Aşağı'ya bir oluşum, yönlendireme var. Oysa kulüpleri çağdaş uygarlık seviyesine çıkarabilmek için tüm birim ve çalışanları ortak hedefe yönlendirecek, kararlara söz sahibi edebilecek 'Aşağıdan Yukarı'ya bir yapı modeli kurmak gereklidir. Bu model yaratılmadı mı kulüpler daha çok doğru işi yapıyorum diye teknik direktörlerin görevlerine son verir,

Ama zaman küt diye yargısını verir.

 

Sözlerimi, yıllarını bu işe vermiş bir Türk antrenörümüzün bu konudaki unutulmaz sözleriyle bağlayacağım.

 

Bakın ne diyor!

 

Yılmaz Vural: 29 kulüpte çalıştım, sporif düşünen bir kulüp başkanına denk gelmedim.

 

"Türkiye'de kulüp başkanları genelde onları idare edecek antrenör arıyorlar. Çünkü Türkiye'deki yöneticilik tarzı ne yazık ki sportif bir anlam taşımıyor. Popülarite onlar için çok önemli oluyor. Siyasi ve ticari anlamda düşünceleri var. Siyasi anlamda bakanlar milletvekili, belediye başkanı olmak istiyorlar. Bugün bir kulüp başkanı siyasilerle rahat ilişkiler kurup, muhabbet edebiliyorlar. 29 kulüpte çalıştım, sportif anlamda düşünen bir kulüp başkanı bana denk gelmedi. Bu durum o kadar ortada kaldı ki Türk futbolu ileri gidemiyor. Sistem yanlış gidiyor ve bu sistemle kulüpler disipline edilemiyor"

Kaynak: https://www.haberler.com/yilmaz-vural-29-kulupte-calistim-sportif-dusunen-13717428-haberi/

İyi de, sistemi kim değiştirecek?{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  1052  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

29/09/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,146,89

-1,60

 bjk BJKAS

5,48

-1,44

 fb FENER

52,10

-0,95

 gs GSRAY

5,64

-1,74

 trabzon TSPOR

4,35

-1,58

   SPOR ENDEKSİ

1.482,62

-1,37

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32469837

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana Demir  7   5  1   1  16  7    16 
2 Galatasaray  7   5  1  4 

16

3 Başakşehir  6  4 2 0 9 14
4 Beşiktaş  7   4  16  10  6 14
5 Konyaspor  7 4 2  1  2 6 14
6 Fenerbahçe  6  4   1 20   6    14   13 
7

Trabzonspor 

 7  1  11  10   1 13 
8 Kayserispor  7   0  4  12 
9 Gaziantep 7  2 13  10  3 11 
10

Kasımpaşa

 7   0 15  -8  9
11 Alanyaspor

10 

15  -5  8
12 Giresunspor -3     7 
13 Karagümrük 10  -2   6
14 Antalyaspor  7  0  14   -6     6  
15 İstanbulspor 6 10  -6  5
16 Ankaragücü  6  1   11  -5 4
17 Sivasspor 7 11  -6   4  
18 Ümraniyespor  7  2 10   -5 2
19 Hatayspor 6 1 10   -8   1  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.