Karlar Düşer, Ağlarım!
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Karlar Düşer, Ağlarım!

Karlar Düşer, Ağlarım!

821583-20564403-2560-1440

Kaan Polat Cüreklibatır- 6 Şubat 2021 Soğuk, karlı bir İstanbul sabahında, stat önünde heyecanlı maç kalabalığı...Ben daha onyedisinde futbol tutkunu bir çocuk, duvar kenarında ip gibi uzayan insanların arasında, elimde Galatasaray - Werder Bremen Avrupa bileti, stada girmeyi bekliyorum.

 

Gişe kapılarından, insanlar, içeri ağır ağır akıyor. Havayı soludukça sağa sola, buhardan tezahürat harflerini bırakıyorlar. Re Re Re, Ra Ra Ra, Galatasaray Galatasaray Cim Bom Bom...

 

Sahayı kar adeta teslim alıyor. Buna rağmen, futbolcular istekli ve hareketli; teknikten çok fiziksel özelliklerini yansıtıyorlar.

 

Son saniyeler tuhaf bir şey oluyor ve top kale çizgisinin üzerinde çamura saplanıyor. Galatasaraylı oyuncu topu ıskalıyor ve maç berabere bitiyor.

 

Çok üzülüyorum. Oysa atacağımız bir golün tatlı düşüne dalıyor, yaşamadığım bir mutluluğu büyütüyor gibiydim. ''Acaba o maçta, ''saha zemini' düzgün olsaydı, yarım metre mesafeden o topu içeri yuvarlayabilir miydik? Benim gibi, maçı statta izleyen taraftar da, mutlaka bu duyguya kapılmıştır.

 

90'lı yıllar bir tarafa, bugün de cevabı verilemeyen ne çok soru var.

 

Modern statların yeşil zeminleri serildikten üç beş ay sonra neden bozuluyor?

 

Çimlerin adeta patates tarlasına dönmesi nedir? Futbolcu sağlığı neden riske atılır?

 

Türkiye Futbol Federasyonu, ocak toplantısında, ciddi tedbirler alacağını ve yaptırımlar uygulayacağını duyurdu. Eğer yaptırımlar uygulanırsa, kulüpler ne tür cezalarla karşı karşıya kalacaklar, saha kapama mı, yoksa başka bir ilde oynama mı? Kulüplerin çıkarları açısından bakılırsa, acaba...

 

Dibini kurcaladığım zaman görüyorum ki, 'çim sorunu' bakım, sulama gibi teknik bir ihmalden öte; ülkemizin sanayileşemediğini ve futbolumuzun sosyal, ekonomik ve kültürel yapılarında yabancılaşmalara ve taklitlere neden olduğunu görüyorum.

 

Sanayileşme ile gelişen insan ve şehirler

 

18. yüzyıl İngiltere'de başlayan sonra sonrasında Avrupa ve Amerika'ya yayılan Sanayi Devrimi'yle, futbol aynı dönemde gelişmeye başlıyor. Çok ilginçtir, İngiltere'nin en ünlü takımları Manchester United ve Arsenal gibi takımlar aslında fabrika takımları. Manchester'da dokuma fabrikaları, Arsenal'de gemi tersaneleri var. O fabrikalardan ve tersanelerden birtakım futbol takımları oluşturuyorlar. Bu fabrika takımları, fabrikanın getirdiği disiplin ve düzen içerisinde, futbol oynamayı öğreniyor. Son derece disiplin gerektiren bir düzende, bir ekip çalışması ve takım oyunu geliştiriyorlar. Bu düzeni yavaş yavaş yaşam düzenlerine ve üstyapılarına aktarıyorlar. Bu gelişmeyle birlikte günümüz modern insan ve modern şehirlerin temelleri atılıyor.

 

Yabancılaşıyoruz, no problem!

 

18. yüzyılda Batı'da Sanayi Devrimi'nin ilk evresi yaşanırken, Osmanlı İmparatorluğu bu büyük dönüşümün sonuçlarını tesis etmekte yetersiz kalıyor. Batı'yı çağdaş ve uygar yapan, ekonomik esasları bir tarafa bırakıp, daha çok onların kültür kurumlarını içlerine nakletmeye çalışıyor.

 

Sonuç tartışmaya yer vermeyecek kadar net ve kesin. Bugün biz hala sanayileşmeye çalışan bir toplumuz. Eğer batı uygarlığının temelini oluşturan ekonomik ögeleri esas alabilirsek, bir türlü istikrara kavuşturamadığımız futbolun asıl kökenindeki büyük aksamaları da ortadan kaldırabiliriz.

 

Gelişmeyi sadece kültürel alanda almak sadece bir üstyapı kurumları çerçevesinde ele almak, bizi sadece bir takım yabancılaşmalara ve bunalımlara götürüyor.

 

Sonuçta iş Avrupalı gibi olmak, Avrupalı gibi statlar yapmak, onların kullandığı çim tohumlarını (hibrit) kullanmaya dönüyor. Ulusal çözüm diye başka ülkelerin kendi ürettikleri çözüm reçeteleri savunuluyor. Kendi spor kültürümüze özgü reçeteleri yaratmaya yönelemiyoruz.

 

O zaman ne oluyor? Ulusallık olayı, tabanı farklı toplumlara benzemeye, onların üstyapısal kurumlarını alıp, kendi içimize aynen aktarıp batılılaştığımızı zannetmeye dönüşüyor. Bu farkı açık seçik kavramadıkça doğru çözümü bulamayız.

 

Akıl, Yöntem, Sentez

 

Demiştim ki, ulusal çözümler arama yerine, hazır çözümleri aktarma hastalığımız var. 'Avrupalı en iyisini yapar.' Akıl ve yöntem onlardadır. En iyi statları yapar, en iyi çimi kullanırlar.

 

Bizse kendimize güvenmeyiz. O yüzden onların yaptığı her şeyi doğru kabul eder ve içimize uygularız. Uygulamayı da son derece yanlış yaparız.

 

Halbuki onlar, kendi ülke şartlarına uygun; iklim koşullarını dikkate alarak, mimari yapılarına uyumlu, insanına değer veren ve gelişimine destek olacak canlı yapılar inşa ederler.

 

Çağdaşlaşmak böyle olur. Stadı kimin yaptığının önemi yoktur, ülkesinin yararına, insanının gelişimine getireceği kazanımdır çağdaşlaşma. Çimi de canlı bir varlıktır, insanı gibi,tabiatına duyarlıdır, özen gösterir.

 

Statları yeniden yapıyoruz ama o kadar!

 

Son 10 yılda yapılmış 31 stadyuma, 1.9 milyar harcamışız.

 

Bu statların kaçı ülke koşullarına uygun, kendi bölge ve yöresinin iklim şartlarına göre inşa edildi? Yağmur, kar, rüzgar, sıcaklık, don ve nem gibi hava olayları hesaba katıldı? Drenaj sistemleri yeterli mi? Stat kapasiteleri neye göre belirlendi? Mimari yapısı kültürümüzle uyumlu mu? Futbol dışında etkinlikler yapılabilir mi?

 

 

2002 – 2017 YILLAR ARASINDA YAPILAN BÜYÜK STADYUMLAR

12Statlar

 

Sonuç

 

Bir yöntemimiz olmadığı için senteze ulaşamıyoruz ve 'taklit'le idare ediyoruz. Stadyumu idare et, çimi idare et...

 

Önce o 'taklit'ten çıkmasını bilmemiz gerek. Bunun içinde önce kendimizi tanımalıyız. Sonra yöntemi bulup, senteze ulaşabiliriz.

 

Bu kolay mı? Şüphesiz ki değil. Ancak,  bizde bu potansiyel var ve biz bunu başarabiliriz.{jcomments on}

 

 

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  957  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

29/09/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,146,89

-1,60

 bjk BJKAS

5,48

-1,44

 fb FENER

52,10

-0,95

 gs GSRAY

5,64

-1,74

 trabzon TSPOR

4,35

-1,58

   SPOR ENDEKSİ

1.482,62

-1,37

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32469659

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana Demir  7   5  1   1  16  7    16 
2 Galatasaray  7   5  1  4 

16

3 Başakşehir  6  4 2 0 9 14
4 Beşiktaş  7   4  16  10  6 14
5 Konyaspor  7 4 2  1  2 6 14
6 Fenerbahçe  6  4   1 20   6    14   13 
7

Trabzonspor 

 7  1  11  10   1 13 
8 Kayserispor  7   0  4  12 
9 Gaziantep 7  2 13  10  3 11 
10

Kasımpaşa

 7   0 15  -8  9
11 Alanyaspor

10 

15  -5  8
12 Giresunspor -3     7 
13 Karagümrük 10  -2   6
14 Antalyaspor  7  0  14   -6     6  
15 İstanbulspor 6 10  -6  5
16 Ankaragücü  6  1   11  -5 4
17 Sivasspor 7 11  -6   4  
18 Ümraniyespor  7  2 10   -5 2
19 Hatayspor 6 1 10   -8   1  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.