Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
6 Mayıs 2021- UEFA Şampiyonlar Ligi 2020-21finalistleri belli oldu. 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılacak finalde İngiliz ekipleri Manchester City ve Chelsea karşı karşıya gelecekler.  21 Nisan 2021 - Avrupa futbolunda on iki büyük kulüp UEFA’ya karşı isyan bayrağını açtılar. UEFA'ya resti çeken oniki büyük kulüp Avrupa Süper Ligi için düğmeye bastı. 15 Nisan 2021- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un 9 aylık mali tabloları yayınlandı. Buna göre kulüplerin gelirleri 1.6 Milyar TL olarak gerçekleşirken, birikimli zararları 5 Milyar TL'nı, borçları da 12 Milyar TL'nı ... Futbolekonomi-20 Mart 2021 Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor borçlarının yapılandırılması konusunda Türkiye Bankalar Birliği ile yeniden anlaştı. Yeni anlaşmaya göre; 5+2 yıl olan eski anlaşma 7+2 yıl olarak güncell... Futbolekonomi 16 Şubat 2021- Two-Zero Girişim Fonu Göztepe Spor Kulübü A.Ş' ile imzaladığı anlaşma gereğince kulübe belirli bir oranda yatırım yapacak. 29 Ocak 2021 Deloitte tarafından 24.kez yayınlanan Futbol Para Ligi raporuna göre, Avrupalı 20 zengin kulübün gelirleri pandemi nedeniyle bir önceki yıla kıyasla  1.1 Milyar Euro gerileyerek, 8.2 Milyar Euro ola... 28 Ocak 2021- Deloitte'un son raporuna göre Avrupa futbolu pandemi nedeniyle 2 Milyar Euro zarara uğradı. 6 Ocak 2021- Süper Lig takımlarına toplam 3.069.480.267 TL takım harcama limiti tanımlandı. Kulüpler bu tutarı % 15 fazlasıyla 3.529.902.307 TL'na kadar yükseltebilecekler. 1 Ocak 2020 Futbolekonomi olarak yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz. 24 Aralık 2020- Türk futbolunun efsane futbol insanı Özkan Sümer 22 Aralık 2020 tarihinde bir süredir kanser tedavisi gördüğü KTÜ Farabi Hastanesi'nde 80 yaşında hayata gözlerini yumdu.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Frikik Tartışması ve Değerler Çatışması

Frikik Tartışması ve Değerler Çatışması

534d56f1be

Kaan Polat Cüreklibatır- 26 Aralık 2020 Takım kaptanı tutturmuş, ‘’frikiği ben atacağım’’ diyor.

 

Arkadaşının elinden topu zorla alıyor. Arkadaşı, takım kaptanının bu ani tavrına çok şaşırıyor. Başka bir takım arkadaşı, yaşanan gerginliği önlemek için yanlarına koşuyor. İkisinin arasına girip gerginliği yatıştırmaya çalışıyor. Ama başarılı olamıyor. Çünkü takım kaptanı, faulü kullanmakta ısrarlı; arkadaşını itiyor, topu yere koyuyor ve faulü kullanıyor. Bu vurdumduymaz tavırı, televizyondan izlerken çok rahatsız olmuştum.

 

Frikik Tartışması ve Değerler Çatışması

 

Rahatsız olunmayacak gibi mi? Maçın başlarında bir penaltıyı, yine kendi kullanıp gole çevirmişti. Artık bir faulü de, arkadaşına kullandırabilirdi. Çünkü arkadaşı çok iyi frikik kullanıyordu. Frikikten birçok gölü vardı. Takım kaptan otuzlu yaşlardaydı ve kariyerinde sadece bir frikik gölü vardı.

 

Takıma kaptan olmuş bir futbolcunun, bir faül için, takım arkadaşıyla çatışmasının nedeni ne olabilirdi? Üzerinde düşünülmeli. Hem takımdaşlık, hem spor yöneticiliği, hem birey psikolojisi hem de toplumbilim düzeyinde, örneğiyle incelenmesi gerekiyor.

 

Takımdaşlık Eğitimi’nin Önemi

 

Çatışmanın nedeni: Türkiye’de kulüplere ‘‘takımdaşlık eğitimi’’ verilmediği için mi ortaya çıkıyor? Türkiye gerçek manada (anlamda) altyapıdan başlayarak, takımdaşlık eğitimlerinin verildiği spor kültürü gelişmiş bir ülke olsaydı, sağlam bir takımdaşlık oluşturabilirdi. Böyle olmuyordu. Takımdaşlık, spor yöneticileri tarafından maç önceleri verilen barbekü yemekleri bir kenara bırakılırsa, ‘’takımın ağbisi’’ diye adlandırılan futbolcuların insiyatifiyle sağlanıyordu.

 

Sporcu çatışmalarının, ana nedeni buradadır işte. Altyapıdan üstyapıya sporcular geçerken kulüpler önceden ‘’takım olma’’ üzerine bir değerler düzenini yaratamadığından, bu zorunlu ‘’birey’’ odaklı bir değerler düzeni ile başarılmak isteniyor.

 

İşin Çözümü ‘’Kaptanlık Bandı’’nda Aranırsa

 

Örneğin, her sporcuya nasip olmayan ‘’Takım Kaptanlığı’’, takım içerisinde her sporcunun yapabildiği biranlayışıyla sıradanlaşıyor. Ama bu anlayışın garip bir sonucu oluyor. Türk futbolunu yakından takip edenler, kulüplere mal olmuş, efsane takım kaptanlarını hatırlayacaktır.

 

Spor yöneticileri, sahada mücadelelerini en üst seviyede tutan, arkadaşlarını en zor anlarda ayakta tutan, sağlam kişiliği ve karakteriyle altyapı sporcularına örnek olan takım kaptanları yerine koydukları; bencil, mutsuz, motivasyonu düşük, heyecansız, kişiliği ve karakteri zayıf sporcular olmamalıdır. ‘’Kaptanlık bandı’’, sporcu performansını artıracak bir motivasyon aracı, bir bez parçası düzeyine düşürülmemelidir.

 

Kaptanlık aynı zamanda saha içinde ve dışında takımına liderlik yapmak demektir. Sorumluluk üstlenen, inisiyatif kullanan, takımını ve kulübünü temsil eden bir misyona sahiptir. Bu bağlamda pazu bandı kola takılan bir bez parçasından çok daha fazla şey ifade eder.  

 

Yönetim düşünürü Peter Drucker yönetimi, ‘’ne yapacağını, nasıl yapılacağını bilmek ve yapmak sanatı’’ olarak tanımlar. Yöneticinin görevi de, yapılacak işleri, işin ehli insanlara vererek, istenilen amaç ve hedefleri gerçekleştirmek üzere, her türlü sorumluluğu üstlenmektir.

 

Ah O ‘’Yanılgı’’

 

Spor yöneticilerinin ‘’spor yanılgısı’ sporcularının gelişimini, bir altyapı sorunu olarak değil de, bir üstyapı olarak görmesi değil midir? Sanılıyor ki, kaptanlık bandını, morali bozuk bir sporcuya verdiğimizde, sporcunun morali düzelecek ve performansı artacak. Bu anlayışta sonuç olumsuzdur. Yerli oyuncu, yabancı oyuncuyla zıtlaşır. Çatışma çıkar. Oysa ki, spor yöneticileri morali bozuk sporcuyu düzeltmek için değil, takım içindeki tüm sporcuları, daha iyiye ve mükemmele götürmek için vardır. Sporcularını ortak hedefte buluşturacak bir eğitim tekniğinden geçirebilseler, hem kendisiyle mutlu, hem takım arkadaşlarıyla uyumlu bir takım kurabilirler.

 

Her ne kadar futbol ayakla oynansa da, onun bir akıl oyunu olduğunu unutmamalıyız. Temel doğruları ve futbolun gereklerini saha içinde sadece moral ve motivasyona dayalı vermeye çalışmak, oyunun bir yönünü eksik oynamakla eş anlamlıdır. Oyuncunun davranışsal, bilişsel, psikolojik ve sosyolojik gelişimini tamamlamadan sadece fizyolojik yönüne odaklanmak, uzun vadede beklenen başarıyı getirmez.

 

Ayrıca takım içindeki rekabet yıkıcı değil, yapıcı olmalıdır. Bunun için liderlik felsefesini takımda işlemek kaptanın görev ve sorumluğundadır. Ama diğer taraftan sadece takım kaptanının değil, tüm oyuncular da bu sorumluluk altındadır.  Takımı oluşturan tüm oyuncuların saha içinde bulundukları mevkii ve üstlendikleri sorumluluklar da lider gibi davranmalarını gerektirir.

 

Kaptan Olmak Kolay mı?

 

Kaptanlık: fazladan sorumluluk üstlenmek, eksiği olan arkadaşlarının açığını kapatmak, takım oyunu oynadıklarını bir saniye olsun akıldan çıkartmamak ve sonuç itibariyle başarıya ortak çaba ile ulaşılabileceği bilincinden de kopmamaktır, saha içinde kenardaki hocanın lideri olmaktır, kendi içinde ve sahada diğer oyuncularla olası ego çatışmasını yönetebilmektir, takımını her yönüyle saha içinde ve dışında temsil edebilmektir…

 

‘’Türk Takımları Niye Tekliyor?’’

 

Sorunu,Prof. Dr. Turgay Biçer, Türk fubol takımlarında, ‘’ Psikolojik Performans Eğitimleri’’nin verilmemesini, kulüp, antrenör ve çalışanların, sporcularını tanıyacak ‘’Etkili İletişim’’ becerilerine sahip olmaları gerektiğini; başarı için çok önemli olduğununun altını çiziyor.

 

‘’Antreman bilimlerinin önemli bir kısmını oluşturan, zihinsel, duygusal ve ruhsal faktörler genelde ülkemizde henüz antreman çalışmalarında yeteri kadar yer almamaktadır, Bunun altında; kulüp ve antrenörlerin bu çalışmaların henüz yeteri kadar önemsememeleri, yeteri kadar deneyimli uzmanın eksikliği, antrenörlerin isteksizliği, kulüplerin imkanlarının eksikliği, sporcuların bu çalışmaları henüz yeteri kadar benimsememeleri gibi nedenler yatmaktadır.’’

 

Peki biz ne yapıyoruz?

 

Sporcuları yarınlara gerektiği gibi hazırlıyabiliyor muyuz!!! {jcomments on}

Bu İçerik  335  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

28.04.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.384,83

-0,52

 bjk BJKAS

7.25

-0,55

 fb FENER

30.34

1,07

 gs GSRAY

3,34

4,37

 trabzon TSPOR

1.92

2,14

   SPOR ENDEKSİ

963,20

1,04

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 27886243

SPOR TOTO SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Beşiktaş

 32 22 4  6 70

33

37  70
2 Fenerbahçe

 33

 20  6  7 59 33  26   66
3 Galatasaray

 32

 19  5  8 62 31 31  62
4

Trabzonspor

 33  16  10  7 40

 31

9  58
5 Alanyaspor  33  15  7  11 52  36  16 

 52

6

Gaziantep

 32

13

11  8 47  37

10

 50
7

Hatayspor

 32

 14 

7  11 53  40 13  49
8

Karagümrük

 33 13 10  10 48

 39

 10  49
9

Sivasspor

 32  11

14

 7 44  38   6  47
10

Göztepe

 33  12 11  10 49  44   5  46
11 Antalyaspor  33

 9

15  9  32  41    -9  42
12 Konyaspor  32  10 10  12  39  40   -1

 40

13 Ankaragücü  32  10 6  16  39  51   -12  36
14 Rizespor  32  8 12  12  36  49   -13  36
15 Kasımpaşa

 33

 9 9  15  35  48

   -13

 36
16

Yeni Malatya

 32

 7 13  12  39  45   -6  34
17 Başakşehir  32  8 9  15  35  51  -16  33
18 Kayserispor  32  8 9  15  24  41 -17  33
19 Gençlerbirliği  32  8 7  17  30  55 -25  31
20 Erzurumspor  32  6 10  17  32  56 -24  28
21 Denizlispor  32  6 8  18  29  55 -26  26

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.