Frikik Tartışması ve Değerler Çatışması
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Frikik Tartışması ve Değerler Çatışması

Frikik Tartışması ve Değerler Çatışması

534d56f1be

Kaan Polat Cüreklibatır- 26 Aralık 2020 Takım kaptanı tutturmuş, ‘’frikiği ben atacağım’’ diyor.

 

Arkadaşının elinden topu zorla alıyor. Arkadaşı, takım kaptanının bu ani tavrına çok şaşırıyor. Başka bir takım arkadaşı, yaşanan gerginliği önlemek için yanlarına koşuyor. İkisinin arasına girip gerginliği yatıştırmaya çalışıyor. Ama başarılı olamıyor. Çünkü takım kaptanı, faulü kullanmakta ısrarlı; arkadaşını itiyor, topu yere koyuyor ve faulü kullanıyor. Bu vurdumduymaz tavırı, televizyondan izlerken çok rahatsız olmuştum.

 

Frikik Tartışması ve Değerler Çatışması

 

Rahatsız olunmayacak gibi mi? Maçın başlarında bir penaltıyı, yine kendi kullanıp gole çevirmişti. Artık bir faulü de, arkadaşına kullandırabilirdi. Çünkü arkadaşı çok iyi frikik kullanıyordu. Frikikten birçok gölü vardı. Takım kaptan otuzlu yaşlardaydı ve kariyerinde sadece bir frikik gölü vardı.

 

Takıma kaptan olmuş bir futbolcunun, bir faül için, takım arkadaşıyla çatışmasının nedeni ne olabilirdi? Üzerinde düşünülmeli. Hem takımdaşlık, hem spor yöneticiliği, hem birey psikolojisi hem de toplumbilim düzeyinde, örneğiyle incelenmesi gerekiyor.

 

Takımdaşlık Eğitimi’nin Önemi

 

Çatışmanın nedeni: Türkiye’de kulüplere ‘‘takımdaşlık eğitimi’’ verilmediği için mi ortaya çıkıyor? Türkiye gerçek manada (anlamda) altyapıdan başlayarak, takımdaşlık eğitimlerinin verildiği spor kültürü gelişmiş bir ülke olsaydı, sağlam bir takımdaşlık oluşturabilirdi. Böyle olmuyordu. Takımdaşlık, spor yöneticileri tarafından maç önceleri verilen barbekü yemekleri bir kenara bırakılırsa, ‘’takımın ağbisi’’ diye adlandırılan futbolcuların insiyatifiyle sağlanıyordu.

 

Sporcu çatışmalarının, ana nedeni buradadır işte. Altyapıdan üstyapıya sporcular geçerken kulüpler önceden ‘’takım olma’’ üzerine bir değerler düzenini yaratamadığından, bu zorunlu ‘’birey’’ odaklı bir değerler düzeni ile başarılmak isteniyor.

 

İşin Çözümü ‘’Kaptanlık Bandı’’nda Aranırsa

 

Örneğin, her sporcuya nasip olmayan ‘’Takım Kaptanlığı’’, takım içerisinde her sporcunun yapabildiği biranlayışıyla sıradanlaşıyor. Ama bu anlayışın garip bir sonucu oluyor. Türk futbolunu yakından takip edenler, kulüplere mal olmuş, efsane takım kaptanlarını hatırlayacaktır.

 

Spor yöneticileri, sahada mücadelelerini en üst seviyede tutan, arkadaşlarını en zor anlarda ayakta tutan, sağlam kişiliği ve karakteriyle altyapı sporcularına örnek olan takım kaptanları yerine koydukları; bencil, mutsuz, motivasyonu düşük, heyecansız, kişiliği ve karakteri zayıf sporcular olmamalıdır. ‘’Kaptanlık bandı’’, sporcu performansını artıracak bir motivasyon aracı, bir bez parçası düzeyine düşürülmemelidir.

 

Kaptanlık aynı zamanda saha içinde ve dışında takımına liderlik yapmak demektir. Sorumluluk üstlenen, inisiyatif kullanan, takımını ve kulübünü temsil eden bir misyona sahiptir. Bu bağlamda pazu bandı kola takılan bir bez parçasından çok daha fazla şey ifade eder.  

 

Yönetim düşünürü Peter Drucker yönetimi, ‘’ne yapacağını, nasıl yapılacağını bilmek ve yapmak sanatı’’ olarak tanımlar. Yöneticinin görevi de, yapılacak işleri, işin ehli insanlara vererek, istenilen amaç ve hedefleri gerçekleştirmek üzere, her türlü sorumluluğu üstlenmektir.

 

Ah O ‘’Yanılgı’’

 

Spor yöneticilerinin ‘’spor yanılgısı’ sporcularının gelişimini, bir altyapı sorunu olarak değil de, bir üstyapı olarak görmesi değil midir? Sanılıyor ki, kaptanlık bandını, morali bozuk bir sporcuya verdiğimizde, sporcunun morali düzelecek ve performansı artacak. Bu anlayışta sonuç olumsuzdur. Yerli oyuncu, yabancı oyuncuyla zıtlaşır. Çatışma çıkar. Oysa ki, spor yöneticileri morali bozuk sporcuyu düzeltmek için değil, takım içindeki tüm sporcuları, daha iyiye ve mükemmele götürmek için vardır. Sporcularını ortak hedefte buluşturacak bir eğitim tekniğinden geçirebilseler, hem kendisiyle mutlu, hem takım arkadaşlarıyla uyumlu bir takım kurabilirler.

 

Her ne kadar futbol ayakla oynansa da, onun bir akıl oyunu olduğunu unutmamalıyız. Temel doğruları ve futbolun gereklerini saha içinde sadece moral ve motivasyona dayalı vermeye çalışmak, oyunun bir yönünü eksik oynamakla eş anlamlıdır. Oyuncunun davranışsal, bilişsel, psikolojik ve sosyolojik gelişimini tamamlamadan sadece fizyolojik yönüne odaklanmak, uzun vadede beklenen başarıyı getirmez.

 

Ayrıca takım içindeki rekabet yıkıcı değil, yapıcı olmalıdır. Bunun için liderlik felsefesini takımda işlemek kaptanın görev ve sorumluğundadır. Ama diğer taraftan sadece takım kaptanının değil, tüm oyuncular da bu sorumluluk altındadır.  Takımı oluşturan tüm oyuncuların saha içinde bulundukları mevkii ve üstlendikleri sorumluluklar da lider gibi davranmalarını gerektirir.

 

Kaptan Olmak Kolay mı?

 

Kaptanlık: fazladan sorumluluk üstlenmek, eksiği olan arkadaşlarının açığını kapatmak, takım oyunu oynadıklarını bir saniye olsun akıldan çıkartmamak ve sonuç itibariyle başarıya ortak çaba ile ulaşılabileceği bilincinden de kopmamaktır, saha içinde kenardaki hocanın lideri olmaktır, kendi içinde ve sahada diğer oyuncularla olası ego çatışmasını yönetebilmektir, takımını her yönüyle saha içinde ve dışında temsil edebilmektir…

 

‘’Türk Takımları Niye Tekliyor?’’

 

Sorunu,Prof. Dr. Turgay Biçer, Türk fubol takımlarında, ‘’ Psikolojik Performans Eğitimleri’’nin verilmemesini, kulüp, antrenör ve çalışanların, sporcularını tanıyacak ‘’Etkili İletişim’’ becerilerine sahip olmaları gerektiğini; başarı için çok önemli olduğununun altını çiziyor.

 

‘’Antreman bilimlerinin önemli bir kısmını oluşturan, zihinsel, duygusal ve ruhsal faktörler genelde ülkemizde henüz antreman çalışmalarında yeteri kadar yer almamaktadır, Bunun altında; kulüp ve antrenörlerin bu çalışmaların henüz yeteri kadar önemsememeleri, yeteri kadar deneyimli uzmanın eksikliği, antrenörlerin isteksizliği, kulüplerin imkanlarının eksikliği, sporcuların bu çalışmaları henüz yeteri kadar benimsememeleri gibi nedenler yatmaktadır.’’

 

Peki biz ne yapıyoruz?

 

Sporcuları yarınlara gerektiği gibi hazırlıyabiliyor muyuz!!! {jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  985  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

29/09/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,146,89

-1,60

 bjk BJKAS

5,48

-1,44

 fb FENER

52,10

-0,95

 gs GSRAY

5,64

-1,74

 trabzon TSPOR

4,35

-1,58

   SPOR ENDEKSİ

1.482,62

-1,37

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32468922

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana Demir  7   5  1   1  16  7    16 
2 Galatasaray  7   5  1  4 

16

3 Başakşehir  6  4 2 0 9 14
4 Beşiktaş  7   4  16  10  6 14
5 Konyaspor  7 4 2  1  2 6 14
6 Fenerbahçe  6  4   1 20   6    14   13 
7

Trabzonspor 

 7  1  11  10   1 13 
8 Kayserispor  7   0  4  12 
9 Gaziantep 7  2 13  10  3 11 
10

Kasımpaşa

 7   0 15  -8  9
11 Alanyaspor

10 

15  -5  8
12 Giresunspor -3     7 
13 Karagümrük 10  -2   6
14 Antalyaspor  7  0  14   -6     6  
15 İstanbulspor 6 10  -6  5
16 Ankaragücü  6  1   11  -5 4
17 Sivasspor 7 11  -6   4  
18 Ümraniyespor  7  2 10   -5 2
19 Hatayspor 6 1 10   -8   1  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. 



FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.