Premier League Yönetimi, Alt Futbol Liglerine Pandemi Nedeniyle 250 Milyon Sterlin Yardım Paketini Kabul Etti
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Premier League Yönetimi, Alt Futbol Liglerine Pandemi Nedeniyle 250 Milyon Sterlin Yardım Paketini Kabul Etti

Premier League Yönetimi, Alt Futbol Liglerine Pandemi Nedeniyle 250 Milyon Sterlin Yardım Paketini Kabul Etti

86812-1024x683

Futbolekonomi- 5 Aralık 2020 Premier Lig yönetiminden, İngiliz futbolunun geleceği için Championship, League One ve League Two'daki kulüplere pandemi yardım paketi...League One ve League Two'daki kulüplere 50 milyon sterlinlik fon sağlanırken, Championship kulüpleri için de faizsiz 200 milyon sterlinlik kredi olanağı yaratıldı...

 Covid-19 nedeniyle İngiltere alt liglerinde yaklaşık altı aydır süren tıkanıklık, belirsizlik ve hükümetle çekişmeden sonra, Premier Lig yönetimi alt liglerin kulüpleri için 250 milyon sterlinlik gelişmiş bir kurtarma paketini finanse etmeyi kabul etti.

 İngiltere Premier Ligi, pandemi sebebiyle yaşanan mali zorlukları hafifletmeye yardımcı olmak için İngiliz Futbol Ligi (EFL) ile 250 milyon sterlinlik kurtarma paketi konusunda anlaştı.Anlaşmaya göre Premier Lig, EFL'ye bağlı 2. lig (Championship) kulüplerine toplam 200 milyon sterlinlik kredi sağlanması için yardımda bulunacak.3. lig (League One) ve 4. lig (League Two) kulüplerine ise 50 milyon sterlin hibe edilecek. 

 Yardım paketi anlaşmasına göre, kurtarma paketiyle Birinci Lig ve İkinci Lig kulüplerinin, Covid-19 salgınının yıkıcı finansal etkisiyle mücadele edebilmelerini sağlayabilmek için bu kulüplerin hemen 30 milyon sterlinlik finansmana erişimlerine izin verilecek. League One'daki kulüpler minimum 375’er Bin Sterlin ve League Two kulüpleri de en az 250,000’şer Sterlin yardım alacaklar. 

Diğer 15 milyon Sterlin, EFL ve Premier League tarafından hesaplanacak olan kapı giriş gelirlerindeki kayıpların belirlenmesi sonrası, idare tarafından onaylanarak bu kulüplerin zararlarının tazmininde kullanılarak dağıtılacaktır. Bir diğer 20 milyon sterlin ise, kulüplerin ihtiyaçlarına göre ekstra fonlar için başvurabileceği, iki ligin en altındaki kulüplere yönelik "izlenen hibe" şeklinde dağıtılacaktır.

 

Nasıl Çalışacak?

 

Premier Lig, EFL'in Championship kulüplerine faizsiz olarak vereceği 200 milyon sterlinlik bir kredinin teminatı için 15 milyon sterline kadar ödeme yapacak. 

 

Krediler kulüp başına 8,33 milyon sterlinle sınırlandırıldı ve Haziran 2024'e kadar geri ödenmesi gerekiyor. 

League One ve League Two kulüplerine verilecek 50 milyon sterlinlik hibenin 30 milyonu 2019-2020 ve 2020-2021 sezonlarındaki kazanılamayan gişe hasılatına göre 48 kulübe dağıtılacak. 

League One kulüpleri en az 375 bin sterlin, League Two kulüpleri ise en az 250 bin sterlin ödeme alacak. 

20 milyon sterlinlik kalan hibe ise kulüplerin ihtiyaçlarına göre dağıtılacak. Hibe kararlarına Premier Lig ve EFL temsilcilerinden oluşan bir kurul verecek. 

Anlaşma, Premier League CEO'su Richard Masters tarafından onaylandı. Bu anlaşma ile Richard Masters, Premier Lig yönetiminin " benzeri görülmemiş bu zamanlarda tüm kulüpleri koruma" taahhüdünü yerine getirdiğinin altını çizdi ve "Premier Lig, futbol hiyerarşisinin en tepe örgütü ve en büyük destekçisi olarak, futbol endüstrisinde kulüplerin oynadıkları önemli rolün çok iyi farkındadır diyerek, "Taahhüdümüz, Covid-19 nedeniyle hiçbir EFL kulübünün iflas etmemesidir’’ dedi.

 

Premier League CEO'su Richard Masters açıklamalarına devam ederek, "Pandeminin bir sonucu olarak tüm futbol kulüpleri önemli mali kayıplara maruz kalmaya devam ediyor, ancak Premier Lig hissedarları oybirliğiyle gerçek mali sıkıntı içindeki EFL kulüplerine ek finansman ve destek sağlamayı kabul ettiklerini" belirterek, ‘’Premier Lig’in, Championship kulüplerine faizsiz olarak borç vereceği 200 milyon sterlinlik bir kredi imkânı sağlamanın yanısıra, 15 milyon sterlin daha ilave destek sağlanacağını; ancak yapılan bu destekler ile kulüplerin borçlarını ve vergilerini ödemelerinin amaçlandığını, kesinlikle bu amacın dışında kulüplerin oyuncularla sözleşme imzalama gibi amaç dışı kullanımlara izin verilmeyeceğini’’ açıkça belirtti. Neredeyse dokuz aydır maç bileti satamayan birçok kulübün tehlikeli bir gelecekle karşı karşıya kaldığını, bu anlaşma yapılmamış olsaydı lig yapısının çökebileceğini’’ ifade etti.

 

Forest Green başkanı Dale Vince, Premier Lig'in “gönüllü olarak iyilik yapmasının” gerçek bir fark yaratacağını söyledi. "Bunu yapmak zorunda olmadıkları için Premier Lig'e içtenlikle minnettar olacaklarını" ifade etti. "Topluma bakarsanız, Premier Lig gibi komşularına ve sektör arkadaşlarına yardım eden başka bir örnek olduğunu düşünmüyorum’’ dedi.

 

"Benzersiz bir şekilde bu hükümet, Premier Lig'in ragbi, at yarışı, sanat, barlar ve her türden sektörden firmanın kurtarılması gerektiğini düşündü, ancak futbol piramidi için bir şey yapmayı reddetti. Evde kalma kısıtlamalarından etkilendik ve bu kısıtlamalara sahip olan diğer tüm iş sektörleri [devlet] desteği aldı – biz ise hiçbir destek almadık. Bu bağlamda Premier Lig'in Fair Play anlayışına uygun yaptıkları bence harika. Ülkemizde göze çarpan, benzersiz bir örnek. "

 

Haber, EFL başkanı Rick Parry tarafından da memnuniyetle karşılandı ve Rick Parry: “Bu süreç boyunca genel amacımız, tüm EFL kulüplerinin pandeminin mali etkisinden kurtulmasını sağlamaktı. Kulüplerimiz adına bir karara vardığımız için mutluyum ve bu süre boyunca sürdürdüğümüz gibi, aylar süren belirsizliğin ardından çok ihtiyaç duyulan desteği ve netliği sağlayacaktır" dedi. 

 

Kültür sekreteri Oliver Dowden de futbolun kendi deyimiyle “önemli bir paket” üzerinde anlaşmak için bir araya geldiği gerçeğini selamladı. "taraftarlar geri dönmeye başlıyor ve güvenli olur olmaz bunu bilemiyorum ama bunu geliştirmek için sabırsızlanıyoruz," diye ekledi.

 

"Elit erkek futbolu için 250 milyon sterlinlik bir destek paketi ve kadın futbolu, Ulusal Lig ve diğer önemli sporları için 300 milyon sterlinlik hükümet fonuyla, kulüpler ve diğer spor dalları için harcayabileceğimiz depoda yakıtımız var."

 

Dijital, kültür, medya ve spor komitesi başkanı milletvekili Julian Knight, kurtarma paketini memnuniyetle karşıladığını ancak gecikmeyi eleştirdiğini söyledi. "Bu fiyasko, futbolun yönetişim yapısı içindeki hesap verebilirliğin eksikliğinin kanıtıdır ve futbol işinin kulüplerin, taraftarların ve ulusun çıkarları doğrultusunda daha iyi nasıl yönetilebileceğine dair acil bir gözden geçirme ihtiyacını da ortaya koymaktadır" dedi.{jcomments on}

 

 

The Guardian ''Premier League Agrees £250m Package with EFL to Help Struggling Clubs'', haberinden Türkçe'ye çevrilmiştir. 

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  743  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

29/09/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,146,89

-1,60

 bjk BJKAS

5,48

-1,44

 fb FENER

52,10

-0,95

 gs GSRAY

5,64

-1,74

 trabzon TSPOR

4,35

-1,58

   SPOR ENDEKSİ

1.482,62

-1,37

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32469690

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana Demir  7   5  1   1  16  7    16 
2 Galatasaray  7   5  1  4 

16

3 Başakşehir  6  4 2 0 9 14
4 Beşiktaş  7   4  16  10  6 14
5 Konyaspor  7 4 2  1  2 6 14
6 Fenerbahçe  6  4   1 20   6    14   13 
7

Trabzonspor 

 7  1  11  10   1 13 
8 Kayserispor  7   0  4  12 
9 Gaziantep 7  2 13  10  3 11 
10

Kasımpaşa

 7   0 15  -8  9
11 Alanyaspor

10 

15  -5  8
12 Giresunspor -3     7 
13 Karagümrük 10  -2   6
14 Antalyaspor  7  0  14   -6     6  
15 İstanbulspor 6 10  -6  5
16 Ankaragücü  6  1   11  -5 4
17 Sivasspor 7 11  -6   4  
18 Ümraniyespor  7  2 10   -5 2
19 Hatayspor 6 1 10   -8   1  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.