Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
6 Mayıs 2021- UEFA Şampiyonlar Ligi 2020-21finalistleri belli oldu. 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılacak finalde İngiliz ekipleri Manchester City ve Chelsea karşı karşıya gelecekler.  21 Nisan 2021 - Avrupa futbolunda on iki büyük kulüp UEFA’ya karşı isyan bayrağını açtılar. UEFA'ya resti çeken oniki büyük kulüp Avrupa Süper Ligi için düğmeye bastı. 15 Nisan 2021- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un 9 aylık mali tabloları yayınlandı. Buna göre kulüplerin gelirleri 1.6 Milyar TL olarak gerçekleşirken, birikimli zararları 5 Milyar TL'nı, borçları da 12 Milyar TL'nı ... Futbolekonomi-20 Mart 2021 Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor borçlarının yapılandırılması konusunda Türkiye Bankalar Birliği ile yeniden anlaştı. Yeni anlaşmaya göre; 5+2 yıl olan eski anlaşma 7+2 yıl olarak güncell... Futbolekonomi 16 Şubat 2021- Two-Zero Girişim Fonu Göztepe Spor Kulübü A.Ş' ile imzaladığı anlaşma gereğince kulübe belirli bir oranda yatırım yapacak. 29 Ocak 2021 Deloitte tarafından 24.kez yayınlanan Futbol Para Ligi raporuna göre, Avrupalı 20 zengin kulübün gelirleri pandemi nedeniyle bir önceki yıla kıyasla  1.1 Milyar Euro gerileyerek, 8.2 Milyar Euro ola... 28 Ocak 2021- Deloitte'un son raporuna göre Avrupa futbolu pandemi nedeniyle 2 Milyar Euro zarara uğradı. 6 Ocak 2021- Süper Lig takımlarına toplam 3.069.480.267 TL takım harcama limiti tanımlandı. Kulüpler bu tutarı % 15 fazlasıyla 3.529.902.307 TL'na kadar yükseltebilecekler. 1 Ocak 2020 Futbolekonomi olarak yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz. 24 Aralık 2020- Türk futbolunun efsane futbol insanı Özkan Sümer 22 Aralık 2020 tarihinde bir süredir kanser tedavisi gördüğü KTÜ Farabi Hastanesi'nde 80 yaşında hayata gözlerini yumdu.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Diğer Yazarlar Süper Lig Kulüplerinin Bozulan Mali Yapıları, Türk Futbolunu Aşağıya Çekiyor!

Süper Lig Kulüplerinin Bozulan Mali Yapıları, Türk Futbolunu Aşağıya Çekiyor!

12FFP 

Futbolekonomi- 8 Ekim 2020  Şu anda yeniden borç yapılandırmasının gündemde olduğu bugünlerde Süper Lig kulüplerinin içinde bulundukları finansal durumu bu işin uzmanları Tuğrul AKŞAR’ın ve Gökhan TİRYAKİ’nin saptamaları çerçevesinde ele almak istedik.

 

Süper Lig'in toplam borçları 15 Milyar TL’na ulaştı. Bu borcun yaklaşık yüzde seksenini oluşturan 12 milyar TL’lık kısmı Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’a ait.

 

Bilindiği üzere bu kulüplerin borçlarının önemli bir bölümü Borsa İstanbul’da işlem gören Sportif AŞ.’lere ait. Bu şirketlerin bilançolarında görünen yükümlülüklerin büyük kısmı, mali kesime ve faktoring firmalarına olan borçlardan…

 

Zararlar Gelirlerin Üzerinde!

 

Süper Lig’in yıllık gelirleri toplamı 4.2 Milyar TL civarında olmasına karşın, Futbol ekonomisti Tuğrul AKŞAR’a göre, Süper Lig kulüplerinin birikimli zararları toplamı 5 Milyar TL’na ulaşıyor. AKŞAR, “Oluşan bu zararlar kulüplerin Özkaynaklarını da eriterek, kulüplerin özkaynak tabanlarını negatife dönüştürmüş durumda. Bu nedenle, Süper lig kulüpleri pasif açığı vermekteler. Bu da, onların finansal problemlerini artırıcı bir etkiye sahip. Finansal krizin ana kaynağını, yetersiz öz kaynak ve her geçen gün artan zararlar oluşturuyor. Tuğrul Akşar, Süper Lig kulüplerinin toplam özkaynak açıklarının 5.5 Milyar TL’na ulaştığını” belirtirken, “ bu zararların, düşen gelirlerle birlikte daha da katlanarak artacağını” ifade ediyor.

 

“Sağlıksız ve Yetersiz Mali Yapı Sportif Performansın Önünü Kesiyor”

 

Tuğrul AKŞAR, “Süper Lig kulüplerinin yetersiz ve sağlıksız mali yapılarının, bu kulüplerin sportif performanslarının önünü kestiğini, bu durumun zaman içinde sportif rekabet yeteneğinin daralması anlamına geldiğini” vurguluyor ve devam ediyor. “Bu mali olumsuzluklar nedeniyle Süper Lig kulüplerinin finansal dengelerinin kaybolduğunu, bu olumsuz mali yapının sürekli kriz ürettiğini, bu durumun da Türk futbolunun sportif, iktisadi ve mali anlamda refah düzeyini aşağıya çektiğini”n altını çiziyor. Akşar’a göre, Süper Lig kulüplerinin değişen UEFA katılım kriterleri gereğince, kulüplerimizin Avrupa’ya gitmelerinin de önünde ciddi bir engel oluşturacağını” belirtiyor.

 

“4 Büyük Kulüp Bu mali Yapıyla Avrupa’ya Gidemez!”

 

Tuğrul AKŞAR, Süper Lig’i domine eden dört büyük kulübün, “içinde bulundukları mali yapılarla Avrupa’ya gidemeyeceklerini” ifade ederken, Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’un mali yapılarına ilişikin de aşağıdaki tespitleri yapıyor.

 

AKŞAR’ın “Kulüpler Bu Mali Yapılarla UEFA’dan Vize Alamaz!” (http://futbolekonomi.com/index.php/haberler-makaleler/ekonomi/35-tugrulaksar/4874-bu-mali-yap-uefadan-vize-alamaz.html) başlıklı yazısından aşağıya aldığımız tabloya göre, AKŞAR’ın bu kulüplerin mali durumlarına ilişkin genel saptamaları aşağıda yer alıyor:

 

        Tablo: 01/06/2019-29/02/2020 Dönemi Gelir ve Kar/Zarar (Milyon TL)

   MY2

Kaynak: “Kulüpler Bu Mali Yapılarla UEFA’dan Vize Alamaz!” (http://futbolekonomi.com/index.php/haberler-makaleler/ekonomi/35-tugrulaksar/4874-bu-mali-yap-uefadan-vize-alamaz.html)

 

- Dört kulübün birikimli zararları 3.829 Milyon TL’na ulaşmış vaziyette. Buna karşın toplam gelirleri ise 2.067 Milyon TL düzeyinde. Yani, ortalama kulüp birikimli zararı 957,35 Milyon TL’na ulaştı. Dönem zararları toplamı ise 218,03 Milyon TL civarında. 

 

- Kulüplerin yıllar itibariyle faaliyetlerinden kar elde edememeleri, onların birikimli zararlarını artırıyor. Artan birikimli zararlar toplamının gelirlerin üzerine çıkması, ciddi bir uyarı olarak karşımıza çıkıyor. Artan birikimli zararlar, kulüplerin toplam varlıklarını eritiyor.

 

- Kulüplerin birikimli zararları toplamı olan 3.829 Milyon TL, onların toplam 5.909 Milyon TL olan varlıklarının yüzde 65’ine ulaşıyor. Bu olumsuz ve sürdürülemez trendin, Pandeminin de etkisiyle hızlanarak artacağını düşünmekteyim. Pandemi nedeniyle düşen gelirler, kulüplerin zararlarının daha da artmasına neden olacak gibi görünüyor. 

 

- Esas önemli sıkıntı: Kulüplerin faaliyetlerinden dönemsel olarak ta kar elde edemiyor olmaları…Bu gerçekten de, kulüpleri çok önemli sıkıntılara itebilecek önemli bir tehlike. 

 

  

         

Finansal dengelerini yitirmiş bu dört kulübün içinde bulundukları finansal yetersizliklere, bir de Covid-19’un mali krizi daha da derinleştirici etkisi eklendiğinde, bu dört kulübün mali yapıları neredeyse çökme noktasına gelmiş ve mali yapıları çok ağır hasar almıştır. 

 

Pandemi nedeniyle yayın paralarını alamayan, gelirlerinde % 30’a varan düşüşler yaşayan ve oyuncu maliyetlerini aşağıya çekemeyen bu kulüpleri çok daha zor günler beklemektedir.

 

Tuğrul AKŞAR’ın sonuç itibariyle, kulüplerin olumsuz mali yapılarının onları ve Türk Futbolunu nasıl etkileyebileceğine ilişkin diğer tespitleri de aşağıda yer almaktadır.

 

Tuğrul AKŞAR anılan makalesinde kaleme aldığı üzere:

 

Kulüplerimizi Bekleyen Olası Tehditler

 

Borçları Döndürebilme Yeteneğini Yitirme Tehlikesi: Bugün kulüplerimizin önündeki en büyük tehlike/tehdit, vadesi gelecek borçlarını çevirebilme yeteneğini-kredibilitesini yitirmeleridir. Borçlar yönetilebilir olmaktan çıkmıştır.

 

Likidite Sıkıntısı (Artan Sıcak Para İhtiyacı): Kulüplerimizin faaliyetlerinden yarattıkları nakitler, kulüplerin operasyonel giderlerini, finans maliyetlerini ve üçüncü kişilere olan borçlarını karşılayabilir olmaktan uzaktır.

 

Kredibilite ve Moralitelerini Yitirme Tehlikesi: Kulüplerin var olan finansal yapıları, onların kısa ve orta-uzun vadeli kredibilitelerini yitirmek üzere olduğunu ortaya koyuyor. Mali rasyolardaki olumsuzluklar, yeni kredi olanakları yaratmayı zorlaştırıyor. Kredibilitedeki bozulma zaman içinde ödeme performansını aşağıya çekeceğinden, bir süre sonra bu kulüplerin moraliteleri de kaybolmaya başlayacaktır.

 

Teknik İflas halinin Devam Ediyor Olması: Yıllar itibariyle oluşan zararların kulüp özkaynaklarını eritip yok etmesi, kulüplerde pasif açığına neden olmuştur. Özkaynakları negatife dönen, varlıkları yükümlülüklerini karşılamakta yetersiz kalan kulüplerde kaybolan özkaynağın yeni sermaye artışlarıyla telafi edilememesi, kulüpleri TTK 376 kapsamında teknik iflasa sürüklüyor.

 

- Zaman İçinde Sportif Rekabet Yeteneğinin Zayıflaması: Kulüplerin mali ve ekonomik yapılarındaki olumsuzluklar bir süre sonra onların sportif rekabet güçlerini zayıflatacaktır.

 

2020 yılı mali raporlarının açıklanmasıyla Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'un toplam finansal borçları ortaya çıktı: 6.7 milyar TL’na ulaşmış durumda…

 

“Pandemi’nin İçinde Bulunulan Olumsuz Yapıya Etkisi Düşük”

 

Kulüplerin, 1 yılda gerçekleşen finansal borç artışları ve buna ilişkin nedenleri ve raporların önemli noktalarını, Sözcü’ye değerlendiren Bağımsız Denetçi ve Mali Müşavir Gökhan TİRYAKİ, Pandemik sebeplerin etkilerinin bu mali yapıya etkilerinin sınırlı olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

 

Katlanarak Gidiyor

 

“Finansal borçlar 1 yıl öncesine göre %30 yani 1.4 milyar TL arttı. Bu, borçların 3 yıldan kısa bir sürede katlanması demek. 4 kulübün borçları yönetilebilir aşamayı geçti. Kulüpler gelirlerinin çok üzerinde harcadıkları için borç sarmalına girdiler ve bu sarmalın boyutu gün geçtikçe büyüyor. Sadece geçen yıl 714 milyon TL zarar açıklayan kulüpler için bu durum şaşırtmıyor.

  FinAnsallar-2

Kısadan Uzun Vadeye

 

Yapılandırma anlaşmasıyla birlikte kısa vadeli borçların toplam finansal borçlara oranının yüzde 60'tan yüzde 34'e seviyesine inmesi, göreceli olarak olumlu bir durum. Hatta Fenerbahçe yapılandırmaya girerse, 4 kulübün toplam kısa vadeli borcu yüzde 20'lere kadar gerileyebilir. Buradaki esas sorun, kulüplerin mevcut gelirlerinin finansal borçları ödemeyecek duruma gelmesi.

 

Devlet Müdahalesi

 

Borçlar ödenmezse devlet işe daha fazla müdahil olur. Anlaşmalar yenilenecek. Durum buraya gidiyor. İnsanlar ‘Bankalar kulüpleri ele geçirecek' diye korkuyor ancak bankalar ne bu kadar büyük bir mali yükün altına girmek ister, ne de faizle para kazanmaya devam edebilecekken sorumluluk sahibi olma yoluna gider. Şartlar zaten lehlerine.

 

Toplam Borç 8.3 Milyar TL

 

“2020 raporlarına göre 4 büyüklerin finansal borcu 6.7 milyar TL ancak 5 yıllık faizlerle rakam aslında daha fazla. Ödenecek faiz 2.2 milyar TL. Kulüpler, bankalar ve faktoring şirketlerine 5 yılda 8.3 milyar TL ödeyecek. Gelecek yıl 2.3 milyar ödenmesi gerekiyor. Geçen yıl 2.4 milyar TL geliri olan kulüplerin nasıl ödeyeceği soru işareti.”

 

“Geçen yıl 1 milyar TL faiz ödedi kulüpler. Beşiktaş, 1 yıllık gelirinin 3'te 2'sini borçlanma maliyetlerine aktarmış. Fenerbahçe de kazandığı her 5 liranın 4 lirasını finans kuruluşlarına vermiş.”

 

Fenerbahçe: ‘Yapılandırmama Etkisi’

 

Finansal borçları en yüksek olan kulüp: 2.1 milyar TL. Bankalar Birliği ile yapılandırmaya gitmediği için borcunun büyük kısmı kısa vadeye sahip. Borçların vade dağılımına bakıldığında 1.4 milyar liranın 1 yıl içinde, 780 milyon liranın ise 1 yıldan sonra ödenmesi gerekiyor

 

Galatasaray: Borcu Az, Artışı Yüksek

 

En büyük borç artışı yaşayan kulüp. Florya arazisinin 2016 yılı bedeli ile geri alınarak faiziyle birlikte yapılandırma anlaşmasına konulması, artışın en önemli sebeplerinden. Bununla birlikte yapılandırma anlaşması imzaladığında 250 milyon TL nakit kredi kullandı.

 

Beşiktaş: Likidite Krizi Yaşıyor

 

Artış yüzde 41 oranında. Yapılandırma anlaşmasıyla geçen yıl 250 milyon liralık nakit kredi kullandılar. Beşiktaş'ı diğer kulüplerden ayıran, gelirlerinin son 2 yılda 400 milyon liraya yakın azalması, geçen yıl 477 milyon ile likidite krizi yaşaması. Geçen yıl sadece futbol takımının ücretleri ile borçlarını karşılayamadılar.

 

Trabzonspor: 5 Yılda Yeni Anlaşma

 

Dikkat çeken husus, yapılandırma anlaşmasının vade yapısı. Önümüzdeki yıl yüzde 9, devam eden yıllarda yüzde 7 ve yüzde 15 ödeme yapacaklar. Son yıl ise bu oran yüzde 69 olacak. Bu durum, 5. yani borcun kapanma yılında yeni anlaşma yapacaklarının işareti.{jcomments on}   

Bu İçerik  454  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

28.04.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.384,83

-0,52

 bjk BJKAS

7.25

-0,55

 fb FENER

30.34

1,07

 gs GSRAY

3,34

4,37

 trabzon TSPOR

1.92

2,14

   SPOR ENDEKSİ

963,20

1,04

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 27886812

SPOR TOTO SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Beşiktaş

 32 22 4  6 70

33

37  70
2 Fenerbahçe

 33

 20  6  7 59 33  26   66
3 Galatasaray

 32

 19  5  8 62 31 31  62
4

Trabzonspor

 33  16  10  7 40

 31

9  58
5 Alanyaspor  33  15  7  11 52  36  16 

 52

6

Gaziantep

 32

13

11  8 47  37

10

 50
7

Hatayspor

 32

 14 

7  11 53  40 13  49
8

Karagümrük

 33 13 10  10 48

 39

 10  49
9

Sivasspor

 32  11

14

 7 44  38   6  47
10

Göztepe

 33  12 11  10 49  44   5  46
11 Antalyaspor  33

 9

15  9  32  41    -9  42
12 Konyaspor  32  10 10  12  39  40   -1

 40

13 Ankaragücü  32  10 6  16  39  51   -12  36
14 Rizespor  32  8 12  12  36  49   -13  36
15 Kasımpaşa

 33

 9 9  15  35  48

   -13

 36
16

Yeni Malatya

 32

 7 13  12  39  45   -6  34
17 Başakşehir  32  8 9  15  35  51  -16  33
18 Kayserispor  32  8 9  15  24  41 -17  33
19 Gençlerbirliği  32  8 7  17  30  55 -25  31
20 Erzurumspor  32  6 10  17  32  56 -24  28
21 Denizlispor  32  6 8  18  29  55 -26  26

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.