Katar Dünya Kupası Futbola Ne Katar? Ya da Katar Dünya Kupası'nın nın Ekonomi-Politiği
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tuğrul AKŞAR Katar Dünya Kupası Futbola Ne Katar? Ya da Katar Dünya Kupası'nın nın Ekonomi-Politiği

Katar Dünya Kupası Futbola Ne Katar? Ya da Katar Dünya Kupası'nın nın Ekonomi-Politiği

48FIFA

Tuğrul AKŞAR- 17 Kasım 2022 FIFA Dünya Kupası 22.kez 20 Kasım - 18 Aralık 2022 arasında Katar'da oynanacak.

 

Katar’da düzenlenen bu turnuva ile ilgili kamuoyunda çok tartışma var. Bu dünya kupasının Katar’da düzenlenmesiyle ilgili mahkemelere intikal etmiş kriminal davalar var. Bu konular üzerinde duracağız ama öncelikle biz bu dünya kupasının farklı özelliklerine bir bakalım.

 

Katar Dünya Kupası İle İlgili Bazı Genel Bilgiler

 

FIFA ilk kez bir dünya kupasının bir Ortadoğu ve Arap ülkesinde düzenlenmesine karar verdi.

 

Bu kupa 32 ülkenin katılacağı son dünya kupası olacak. Bundan sonraki dünya kupası 2026’da Amerika, Kanada ve Meksika’da yapılacak ve 48 ülke takımı katılacak.

 

 

Bu kupada iki futbol devi ülke yok. Bu kupayı üç kez kazanmış İtalya ve son dünya kupası ev sahibi Rusya yok…

 

Turnuvanın en değerli takımı ise 1.260 Milyon Euro değeriyle İngiltere Milli takımı olacak.[1]

 

Büyük bir olasılıkla bu dünya kupasında Messi ile Ronaldo’yu son kez izleme fırsatımız olacak. Bu kupada 160 Milyon Euro’ya ulaşan değeri[2] ile Avrupa’nın ve dünyanın şu an en değerli oyuncusu Kylian Mbappé’yi de izleme şansımız olacak.

 

Bu kupada 832 futbolcu top koşturacak. FIFA her oyuncu için kulüplerine oyuncu başına onar bin dolar günlük ödeme yapacak.[3] Bu bağlamda en fazla ödemeyi alacak iki kulüp 20 oyuncusu dünya kupasında oynayacak olan Chelsea ile 17 oyuncusunu dünya kupasına gönderen Manchester City olacak.[4]

 

Final maçını iyi bir yerden izlemek isterseniz tam 1.600 dolar ödemek zorundasınız. Final maçının en ucuz fiyatı 200 dolar.[5]

 

Kupa’nın Ekonomisi

 

Bu dünya kupasının ekonomisine bir göz atalım:

 

    1. Ev Sahibi Katar’ın Kupa İçin Yaptığı Harcamalar ve Olası Kazancı

 

Katarlılar bu kupa için alt yapı ve stat inşasına toplam 8 Milyar dolar para ödeyerek yedi yeni stat yaptılar. Bu statların kapasitesi 40 bin ile 80 bin arasında değişiyor. Turnuvaya gelecek yaklaşık 1.7 milyon izleyiciye yönelik yüze yakın yeni otel ve restaurant, 170 km yeni metro hattı, yeni golf alanları, plajlar inşa ettiler. Buna göre Katar hükümeti toplam 229 Milyar Dolarlık bir harcama gerçekleştirdi.[6] Bu tutar 246 Milyar dolarlık ülke GSYİH’nın % 93’üne karşılık geliyor.[7] Bu maliyetlere karşın Katar’ın bu turnuvadan beklentisi ise (2022 Dünya Kupası CEO’su Nasser Al Khater’a göre) 17 Milyar Dolar civarında bir gelir olacak.[8] Bu tutar, Katar GSYİH’nın yaklaşık binde yedisine karşılık geliyor.  

 

FIFA bu organizasyon nedeniyle ev sahibi Katar'a 1.696 Milyon dolar yatırım desteği sağlayacak.[9] 

 

 2.     FIFA Kulüplere 200 Milyon Dolar Dağıtacak

 

FIFA turnuvaya katılan oyuncuların takımlarına, oyuncu başına onar bin dolar günlük ödeme yapacak. FIFA, turnuva boyunca kulüplere destek olmak amacıyla 209 milyon dolar ödeme yapacak.[10] Rusya'nın ev sahipliğinde düzenlenen 2018 Dünya Kupası’nda FIFA, kulüplere her bir oyuncu için günlük 8 bin 350 dolar ödeme yapmıştı. 2018'deki turnuvaya 400 kulüpten oyuncu katılmış ve Manchester City 5 milyon dolarla turnuvaya oyuncu gönderen kulüpler arasında en çok gelir elde eden takım olmuştu.[11] Bu bağlamda 2022 Dünya Kupası’nda en fazla ödemeyi alacak iki kulüp 20 oyuncusu dünya kupasında oynayacak olan Chelsea ile 17 oyuncusunu dünya kupasına gönderen Manchester City olacak. Bu kapsamda hesaplamalarımıza göre Chelsea'nin olası geliri 7.8 Milyon dolar, Manchester City'nin geliri de 6.6 Milyon dolar civarında olacak. 

 

3. Turnuvaya Katılacak Takımlara Dağıtılacak Parasal Ödüller

 

FIFA 2022 Katar Dünya Kupasına katılan 32 takıma toplam 440 milyon dolar parasal ödül dağıtacak.[12] FIFA’nın açıklamasına göre, dünya kupasına katılan her takım 9 milyon dolar kazanırken, şampiyon olan takım ise 42 Milyon dolarlık bir ödülün sahibi olacak. Turnuvanın parasal ödül dağıtım tablosu aşağıda yer alıyor.

17FIFA   

 

4. FIFA’nın kazançları

 

FIFA bu turnuvadan 4.6 Milyar dolarlık bir gelir bekliyor. Televizyon yayın satışı 2.6 Milyar dolarlık gelirle (%56) FIFA’nın en önemli gelir kalemini oluşturuyor. Yayın hakları satışını %29’luk payı ile pazarlama hakları takip ediyor.        Konaklama hakları ve bilet satışları, lisans hakları ve diğer gelirler, toplam 2022 gelir bütçesinin kalan %15'ini oluşturuyor. FIFA tüm giderler düştükten sonra bu turnuvadan vergi öncesi 1.528 Milyon Dolar kar bekliyor.[13] 

 

Yaklaşık 5 Milyar insanın bu turnuvayı online olarak seyretmesi bekleniyor.[14]

 

Dünya Kupası’nın Sosyo-Ekonomisi

 

Dünya kupasının yapılacağı Kasım-Aralık ayları Katar’ın en güzel ayları...Katar hükümeti dünya kupasını ülkenin tanıtımında önemli bir araç olarak görüyor. Bu kapsamda, yeni plajlar, golf alanları, lüks restaurantlar, sanat galerileri, beş yıldızlı ultra lüks oteller inşa edildi. Doha’ya günde 1300 uçağın inmesi ve yaklaşık 1.7 milyon turistin bu küçük ülkeyi ziyaret etmesi bekleniyor.[15]

 

Dünya kupası Doha’da oynanacak. Doha en çok yatırım yapılan kent oldu. Bu kent dünya kupası sonrası da önemli seyahat rotalarından birisi olarak planlandı. En büyük avantajın ise benzinin sudan ucuz olması. Benzinin litresi 50 cent.[16] Bununla birlikte gidenlerin göremeyecekleri tek şey ise yeşil bir doğa. En önemli sıkıntı ise içme suyu. Katar içme suyunu denizden elde ediyor.

 

Alkol konusunda ise Katar’da katı kurallar var. Alokolun yasak olduğu ülkede, bu yasaklar dünya kupası nedeniyle gevşetilmiş vaziyette. 21 yaşından büyük olanlar lisanslı otel ve restaurantlarda tüketim yapabilecekler. Bir de devlet denetiminde tekel dükkanlarından alış veriş yapabilecekler, Katar’a gelenler. Oteller, restaurantların dışında alenen içki içmek ve sarhoş olmak yasak. Yakalanırsanız 6 ay hapis ve sekiz yüz dolar cezası bulunuyor. Maç öncesi ve sonrası belirli saatlerde stat etrafında belirtilen yerlerde içki tüketilebilecek. Ancak alkol fiyatları Katar’da çok yüksek.

 

Katar’ın nüfusu 2.9 Milyon kişi. Bunun sadece % 15’i Katarlı. Nüfusun kalan kısmı göçmenlerden oluşuyor.[17]

 

Katar’ın çok geniş petrol ve doğalgaz rezervleri bulunuyor. Kişi başı gelir 113.000 Dolar. [18] Göçmen katarlılar ayda 350 dolar kazanıyorlar.

 

Katar’ın GSYİH 245,6 Milyar dolar düzeyinde.[19]

 

Şu anki Katar emiri aynı zamanda Fransız PSG futbol kulübünün de sahibi.

 

Katar yatırım fonu ise sahip olduğu 440 Milyar dolarlık varlığıyla Avrupa’da g.menkul başta olmak üzere futbolda önemli yatırımlara sahip.[20]

 

Dünya Kupası’nın Katar’a Verilmesi Kriminal Bir Davaya Dönüştü

 

Katar’ın sahip olduğu servet ve nakit para 2022 Dünya Kupası’nın Katar’da düzenlenmesinde de önemli bir etken oldu. Yapılan oylamada bir spor ve futbol ülkesi olmayan ve üstelik normal Haziran-Temmuz arasında düzenlenen Dünya Kupaları, kasım ayında Katar’a verildi. Bu organizasyona ilişkin oylamada Katar, ABD, Japonya, Güney Kore ve Avustralya’dan daha fazla oy aldı. Oylamadan sonra Amerikan spor kanalı ESPN, 2015’te Katar’ın onbeş Afrika ülkesi futbol yetkililerine yüksek tutarlı bağışlarda bulunduğunu ortaya çıkardı.[21] Bu onbeş ülkeden altısı, oylamada karar verecek yönetim kurulunda yer almaktaydı. Bu sonuç sonrası FIFA bir soruşturma açtı. Ancak FIFA soruşturmasında, beklendiği gibi Katar’a dünya kupasının verilmesinde bir usulsüzlük olmadığı raporlandı. Ne var ki, başmüfettiş Michael Garcia, raporun çok önemli eksiklikler ve hatalar içerdiğini kamuoyuyla paylaşarak, daha sonra görevinden istifa etti.[22] The Times ise Katar’ın dünya kupasını alabilmek için FIFA’ya 880 Milyon dolar gizli ödeme yaptığını manşetlere taşıdı.[23] 2011’de ise The Guardian FIFA’nın Sepp Blatter öncesi başkanı João Havalange ve iki FIFA yönetim kurulu üyesinin Katar lehine oy kullanmak için birer buçuk milyon dolar aldıklarını yazdı.[24] FIFA genel sekreter yardımcısı Jack Warner’ın, Katar’ın dünya kupasını satın aldığına ilişkin e-mailler ortaya çıktı. 2015’te rüşvet almak, usulsüzlük yapmak ve yolsuzlukları nedeniyle görevinden ayrılmak zorunda kalan Sepp Blatter bile Katar’ın dünya kupasını almak için karanlık işler yaptığını Amerika tarafından açılan FBI soruşturmasında itiraf etmek durumunda kaldı. 2020’de Amerikan adalet bakanlığı yürüttüğü soruşturmada bazı FIFA yönetim kurulu üyeleri tutuklanırken, bazıları ise tutuklanmamak için Katar ile ilgili önemli itiraflarda bulundular. Soruşturma sonucunda FIFA Yönetim kurulu üyelerinin yarısının bu işe karıştıkları ortaya çıktı.[25]

 

Katar’da Ağır İnsan ve Göçmen Hakları İhlali

 

Uluslararası Af Örgütü, Katar'da gerçekleştirilecek 2022 Dünya Kupası öncesi, ülkedeki yabancı çalışanlar arasında yaptığı kapsamlı incelemeler ve bu incelemeler sonucu tespit edilen insan hakları ihlallerini yayımladığı bir raporla kamuoyuna duyurdu.

 

Raporda, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) yaşanan hak ihlallerine karşı tavrı sert bir şekilde eleştirilirken, Katar hükümetine baskı yapılarak, Dünya Kupası için inşa edilen stadyum ve yollarda çalıştırılan emekçilerin haklarının verilmesi için harekete geçilmesi istendi.

 

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada, 2022 Dünya Kupası için Katar’daki inşaatlarda çalıştırılanların düşük ücretlerle çalıştırıldığı, maaşların geç ödendiği ve yabancı çalışanlara işverenlerin birçoğuna ülke dışına çıkma yasağı olduğu hatırlatıldı.

 

Örgüt Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA) insan hakları ihlallerine karşı ‘duyarsız’ kaldığını vurgularken, Katar hükümetine karşı sessiz tutumu eleştirdi.

 

Uluslararası Af Örgütü'nün raporuna göre, 2022 Katar Dünya Kupası hazırlıkları için çalıştırılan kişilerin uğradığı haksızlıklara ilişkin araştırmanın sonuçları şöyle: Görüşülen tüm çalışanlar, ülkelerinden gelmeden önce vaat edilenden çok daha düşük ücretlerle çalışmak zorunda kalıyorlar. Bazı çalışanlar ücretlerini ancak aylar süren gecikmelerden sonra alabiliyor. Çalışanların çoğu işe başladıkları ilk dönemlerde insani standartlardan yoksun, kapasitesinin çok üstünde dolu olan yerlerde yatmak zorunda kaldılar. Özellikle taşeron firmalar aracılığıyla çalıştırılan yabancıların birçoğu halen uygun olmayan ortamlarda yaşıyorlar.

 

Uluslararası Af Örgütü'nün raporuna göre, yabancı çalışanlara standartlara uygun olmayan şartlarda çalışmayı reddetmeleri halinde birçok şantaj da uygulanırken, bu durum Katar’da ‘angarya’ uygulaması olarak eleştirildi.
Buna göre, işveren tarafından dayatılan işleri reddeden yabancılara ücretlerini ödememe veya ülkeyi terk etme yasağıyla şantaj yapılıyor.[26]

 

Katar’ın ithal ettiği göçmen işçilere uygulamaları da uluslararası kamuoyunun gündeminde yılda yaklaşık 6500 göçmen işçi hayatını kaybediyor. Katarlılar Hinttli, Bengalli, Pakistanlı, Siri Lankalı ve Nepalli işçilerin pasaportlarına el koyarak çok ağır ve iğrenç çalışma koşullarında göçmenleri çalıştırıyor.[27]

 

Ancak tüm bu olumsuzluklara karşın FIFA duyarsızlığını pişkinlikle devam ettiriyor. FIFA için buradan gelecek milyar dolarlar daha önemli. Bu paranın gelebilmesi için de, ne olursa olsun bu show devam etmeli. FIFA’ya göre futbol, insanlık dışı çalışma koşullarından daha önemli.{jcomments on}[1] https://www.transfermarkt.com/vereins-statistik/

wertvollstenationalmannschaften/marktwertetop

[2] https://www.transfermarkt.com/kylian-mbappe/profil/spieler/342229

[3] https://www.goal.com/en/news/fifa-pay-clubs-nearly-190m-for-players-

involved-in-2022-world-cup/blt113b74886e9f8610

[4] https://dailypost.ng/2022/10/11/2022-world-cup-fifa-to-pay-clubs-

10000-per-player-every-day/

[5] https://www.ticketbande.com/sports-tickets/football/world-cup-qatar-

2022?gclid=Cj0KCQiAsd

KbBhDHARIsANJ6-jco4ToVLDASfUVu58CY-NAxa1pj4e21QZW2SMJw

D5JGf1zIjr7qkqEaAuF0EALw_wcB

[6]“Why hosting the World Cup can be a bad idea for some countries”,

https://www.cnbc.com/2022/11/10/why-hosting-the-world-cup

[7] https://www.cia.gov/the-world-factbook/countries/qatar/#economy

[8] https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-06-22/soccer-

world-cup-to-add-

up-to-17-billion-to-qatari-economy?leadSource=uverify%20wall

[9] FIFA 2022 Budget, https://publications.fifa.com/en/annual-report-2020/2020-

financials-and-2022-budget/2022-budget/

[10] https://www.timesnownews.com/sports/football/fifa-to-pay-209-million-dollars-

to-clubs-releasing-international-players-for-2022-world-cup-article-94792705

[11] https://www.reuters.com/article/soccer-fifa-clubs-idINKBN1O31IF

[12] https://sportstar.thehindu.com/football/fifa-world-cup/faqs/fifa-

world-cup-2022-prize-

money-what-is-the-winning-amount-of-soccer-wc-qatar/article66112072.ece

[13] FIFA 2022 Budget, https://publications.fifa.com/en/annual-report-2020/2020-

financials-and-2022-budget/2022-budget/

[14] https://en.as.com/soccer/2022-world-cup-projected-to-be-

watched-by-5-billion-n/

[15] https://www.qatar-tribune.com/article/23888/opinion/fifa-world-

cup-and-the-impact-on-qatar-economy

[16] https://www.globalpetrolprices.com/Qatar/gasoline_prices/

[17] https://www.worldometers.info/world-population/qatar-population/#

 :~:text=The%20current%20population%20of%20Qatar,the%

20latest%20United%20Nations%20data.

[18] https://www.cia.gov/the-world-factbook/countries/qatar/#economy

[19] https://www.cia.gov/the-world-factbook/countries/qatar/#economy

[20] https://www.pwc.com/m1/en/publications/qatar-economy-

watch-2021.html

[21] https://www.espn.com/soccer/fifa-world-cup/story/2468845/

a-timeline-of-fifa-corruption-allegations

[22] https://www.theguardian.com/football/2014/dec/17/michael-

garcia-resigns-fifa-ethics-committee#:

~:text=Michael%20Garcia%20quits%20Fifa%20ethics%20committee%

20over%20handling%20of%20report,-

This%20article%20is&text=The%20Fifa%20ethics%20investigator%20

who,the%20organisation's%

20culture%20and%20practices.

[23] Exclusive investigation: Qatar’s secret $880m World Cup

payments to Fifa,

https://www.thetimes.co.uk/article/revealed-qatars-secret-

880m-world-cup-payments-to-fifa-p3r5rvw9x

[24] https://www.theguardian.com/football/2011/may/10/millions

-bribes-qatar-2022-world-cup-claims

[25] https://www.britannica.com/event/2015-FIFA-corruption-scandal

[25] https://www.hrw.org/news/2022/11/14/qatar-rights-abuses-stain-

fifa-world-cup

[26] https://en.wikipedia.org/wiki/Human_rights_in_Qatar

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  1650  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

05/06/2024

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

10.350,96

-0,13

 bjk BJKAS

36,94

-6,48

 fb FENER

155,30

+3,26

 gs GSRAY

8.41

-6,87

 trabzon TSPOR

2,14

-7,76

   SPOR ENDEKSİ

4.725,30

-3,65

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 40460440

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Galatasaray 38 33  3   2  92 26 66  102 
2 Fenerbahçe  38  31    6  1 99  31   68

99

3 Trabzonspor  38  21 4  13 69  50 19 67
4 Başakşehir 38   18   7  13 57  43  14 61
5 Kasımpaşa 38 16 8  14   62  65 -3 56
6 Beşiktaş 38  16 14 52  47 

  5 

 56 
7

Sivasspor

38 14  12  12   47 54  -7 54
8 Alanyaspor 38 12 16

10 

53  50 52 
9 Rizespor 38 14  16  48  58  -10 50 
10

Antalyaspor

38 12  13 13 44  49   -5  49
11 Gaziantep 38 12 18

50 

57   -7  44
12 AdanaDemir 38 10  14  14 54  61 -7  44  
13 Samsunspor 38  11 10

17 

42  52  -10  43
14 Kayserispor 38 11  12 15  44  57  -8  41
15 Hatayspor 38  14  15 45 52  -7  41
16

Konyaspor

38

9

14  15 40  53  -13 40
17 Ankaragücü 38  16 14  46  52  -6  40 
18 Karagümrük 38  10  10 18 49 52  -3 40

19

Pendikspor  38 9 10 19 42 73 -31   37  

20

İstanbulspor 38 4 7 27 27 80 -53 16

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

Deloitte Money League - 2024

Deloitte Money league 2024

Deloitte Money League Raporunu 27. kez yayınladı. Rapora göre Avrupa'nın en zengin 20 kulübünün 2022-23 sezonunda gelirleri toplam 10.5 Milyar Euro'ya ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

UEFA Kulüp Finans&Yatırım Raporu 2024

 

UEFA Raporu-2023

UEFA Kulüp futbolunun finansal durumları ve yatırımlarına ilişkin yıllık görünüm ve benchmark raporunu yayınladı. Okumak için tıklayınız

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.