Kadınlar Dünya Kupası’nda da Erkeklerdeki Gibi Ekonomik Baskınlık Var mı?
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tolga Genç Kadınlar Dünya Kupası’nda da Erkeklerdeki Gibi Ekonomik Baskınlık Var mı?

Kadınlar Dünya Kupası’nda da Erkeklerdeki Gibi Ekonomik Baskınlık Var mı?

1471skysports-womens-world-cup 5929524

Tolga Genç- 31 Temmuz 2023 Bugünlerde Avustralya ve Yeni Zelanda’da 9.FIFA Kadınlar Dünya Kupası oynanıyor. Erkeklerde olduğu gibi 32 takım mücadele ediyor ve bu sayıda takım sayısı bir ilk. 8 grupta gerçekleşen mücadele daha sonra gruplarında ilk iki sırada yer alan takımların eleme turları ile devam edecek.

 

Kupadan önce dünyada milli takımlar sıralamasına bakalım. Tablo 1’de bugün itibariyle FIFA’ya göre ilk yirmi sırada yer alan milli takımların ülkelerinin 2022 sonunda GSYH ve Kişi Başı Gelir sıraları da görülebilir. Sarı ile işaretli sıralamalar o ülkenin GSYH toplamının ve / veya Kişi Başı Gelir ’inin de ilk yirmi sırada olduğunu gösteriyor. Bu milli takımlarının altı tanesinin ülkesi hem GSYH hem de Kişi Başı Gelir olarak ilk yirmi sırada, sekiz tanesi sadece GSYH, altı tanesi de sadece Kişi Başı Gelir olarak ilk yirmi sırada kendine yer bulmuş durumda. Bu da kadınlar futbolunda ön sıralarda yer almak ile üst gelir grubu arasında olmak arasında bir paralellik olduğunu gösteriyor.

 

Tablo 1. FIFA Kadın Milli Takımlar Sıralamasında İlk 20 ve GSYH & Kişi Başı Gelir Bilgileri

1.1Tablo 1 1

(*) Bu Dünya Kupası’na katılan 12 Avrupa ülkesi arasında yer alamadılar.

 

2023 Kadınlar Dünya Kupası'na katılan 32 takımın detayları da Tablo 2’de yer alıyor. Tabloda takımların konfederasyon detayları yanı sıra kadın milli takımlarının güncel FIFA sıraları görülebilir. Karşılaştırabilmek adına erkek milli takımlarının da FIFA sıralarına da yer verildi. Kadınlar Dünya Kupası’nda da UEFA yine yüksek bir katılım ile 12 takımlık bir kontenjana sahip. Federasyon detaylarına bakıldığında ise erkeklerde şu sıralar biraz geride kalsa da genel olarak ilk onda olması itibariyle Almanya, onun yanı sıra İngiltere, Fransa, İspanya ve Hollanda kadınlarda da dünyada ilk sıralarda yer alıyor. İtalya’nın milli takımının ise gelişim sürecinde olduğu söylenebilir. Erkeklerde daha arka sıralarda olan İskandinavya’dan İsveç, Norveç ve Danimarka kadınlarda çok daha ön sıradalar. Amerika kıtasında CONCACAF’ın yanı Kuzey ve Orta Amerika’nın CONMEBOL yani Güney Amerika’dan rol çaldığı görülüyor. Bu iki konfederasyondan ikincisi erkekler kupalarında daha çok temsil edilirken kadınlarda birincisi ön planda. CONCACAF’tan Amerika Birleşik Devletleri erkeklerde de 11.lik gibi iyi bir sıraya sahip olmakla birlikte kadınlarda 1.sırada ve büyük bir üstünlüğü söz konusu. Erkeklerde varlığı pek belli olmayan Kanada’nın ise kadınlarda 7.sırada olduğu görülüyor. CONMEBOL sadece üç takımla temsil ediliyor ve içlerinde Brezilya, erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da söz sahibi bir federasyon. Erkekler birincisi Arjantin ise kadınlarda ancak 28.sırada. Kadınlarda bir diğer dikkat çekici konfederasyon ise Avustralya’nın da dahil olduğu AFC yani Asya. Bu konfederasyonda istisnasız bütün federasyonların kadın takımlarının erkeklerden çok daha ön sıralarda olduğu görülüyor. Avustralya dışında Japonya, Çin ve Güney Kore gibi ilk yirmi sırada olan ve turnuvalarda başarılar elde eden üç federasyon daha söz konusu. Yeni Zelanda da erkeklerde ilk yüz sırada bile değilken kadınlarda 26.sırada. CAF, yani Afrika’dan gelen takımların ise bu kupada sadece kontenjan doldurduğu görülüyor, çünkü en iyi sıraya sahip olan Nijerya bile FIFA genelinde 40.sırada.

 

 

Tablo 2. Kupaya Katılan Federasyonların FIFA Kadın ve Erkek Sıraları

1.2Tablo 2 1

 

Kadınlar Dünya Kupası’nda kadrolarda yer alan 736 oyuncunun ağırlıklı olarak hangi liglerde oynadıkları bilgisi de Tablo 3’te yer alıyor. Milli takımı da dünyada dördüncü sırada yer alan İngiltere’nin, erkekler futbolunda olduğu gibi yine ön planda olduğu görülüyor ve 106 oyuncu İngiltere liglerinde oynuyor, bu sayı da toplamın 14,40% anlamına geliyor. İngiltere’yi kadın futbolunda bir numara olan ABD ligleri takip ediyor. Bu liglerde oynayan 86 oyuncu toplamın 11,68%’ini oluştururken finallerde yer alan 32 milli takımdan 19’unun en az bir oyuncusu ve kupada her dört oyuncudan birisi İngiltere ve/veya ABD liglerinde kariyerine devam ediyor Üçüncü sırada İspanya’yı, dördüncü sırada Fransa’yı görüyoruz. Kupaya İspanyol kulüpleri 71, Fransız kulüpleri 62 oyuncu göndermiş durumda ve toplam içindeki oranları da sırasıyla 9,65% ve 8,42%. 21 farklı milli takımdan oyuncunun İspanyol kulüplerinde forma giymesi de dikkat çekici. Beşinci sırada İtalya ve altıncı sırada Almanya’yı görüyoruz. Her ikisinin kulüplerinde sırayla 40 ve 33 oyuncu görev yapıyor ve ikisinin oranlarının toplamı yaklaşık 10%. Tabloya aldığımız son ülke ise ABD gibi erkekler futbolunda görmediğimiz bir federasyon: İsveç. Kupada 10 farklı milli takımdan 24 oyuncu İsveç kulüplerinde forma giyiyor.


Tablo 3. Kupadaki Oyuncuların Toplandıkları Ligler

1.3Tablo 3

 

Her milli takımın kadrosunda 23 kişi olan bu kupada ABD ve İtalya milli takımlarındaki 22’şer, İspanya’da 21 ve İngiltere ve Almanya milli takımındaki 20’şer oyuncu kendi liglerinde oynuyor. Fransa ve İsveç’te bu rakamlar sırasıyla 15 ve 9’a düşüyor. Fransa milli takımından 5 ve İsveç milli takımından 8 oyuncu İngiltere liglerinde kariyerlerinde devam ediyor. Tablo 4’te bu bilgiler yanı sıra bu yedi federasyon liglerinde oynayan Dünya Kupası oyuncularının milli takım dağılımları görülebilir Sarı ile işaretli olanlar o federasyon liglerinde 5 ve daha fazla temsilcisi olan milli takımları gösteriyor.

 

ABD dışındaki CONCACAF ülkelerinden Kanada’nın oyuncularının hepsi yurtdışında kariyerlerine devam 10 tanesi ABD’de, 7 tanesi İngiltere’de. Jamaika’da oyuncuların hepsi yurtdışında ve 10 oyuncu ABD’de, 5 oyuncu İngiltere’de; Haiti’de ise 14 oyuncu Fransa’da ve 7 oyuncu ABD’de, sadece bir oyuncu kendi ülkesinde kariyerine devam ediyor. Avustralya milli takımından sadece iki oyuncu kendi ülke kulüplerinde oynarken öte yandan kupada Avustralya liglerinden 17 oyuncu bulunuyor. Avustralyalı 11 oyuncu İngiltere, 6 oyuncu İsveç kulüplerinde forma giyiyor. Diğer ev sahibi Yeni Zelanda’nın 5 tanesi kendi ülkesinde, 7 tanesi ise Avustralya’da oynuyor.

 

İrlanda Cumhuriyeti’nden 14 oyuncu İngiltere liglerindeyken İsveç gibi diğer İskandinav milli takımları olan Danimarkalı ve Norveçli oyuncuların da birinci tercihi İngiliz kulüpleri. Hollandalı ve İsviçreli oyuncuların yedi ligde dağıldıkları görülüyor. Oyuncularının yurtdışı temsiliyeti düşük olan milli takımlardan Portekiz’de 17 oyuncu kendi ülke kulüplerinde kariyerlerine devam ediyor.

 

CONMEBOL’da olan üç ülke oyuncularının toplam 27 tanesi kendi ülke kulüplerinde, 17 tanesi de İspanya’da oynuyor. Bu iki alternatifi seçen oyuncular bu üç milli takım toplamının üçte ikisini oluşturuyor. Brezilyalı, Arjantinli ve Kolombiyalı oyuncular için ise İspanyol kulüpleri öncelikli olduğu görülürken Brezilyalıların bir diğer tercihi ABD kulüpleri. Kendi ülke kulüplerinde oynayanların yoğunluğunun biraz daha arttığı milli takımlara baktığımızda bu sayı Kosta Rika’da 13 ve Panama’da 11. Her ikisinde de birer kulüp ön plana çıkıyor: Saprissa ve Tauro. Bu iki kulübün erkek takımları da ülkenin en başarılı takımlar arasında. CAF üyesi dört federasyondan Güney Afrika’da 16, Zambiya’da 15 ve Fas’ta 9 oyuncu kendi ülke kulüplerinde. Diğer iki CAF temsilcisinden Nijerya’dan sadece iki oyuncu ülkesinde kariyerine devam ederken diğer oyuncular İngiltere başta olmak üzere dünyaya yayılmış (iki oyuncu da ülkemiz liglerinde ki kupada liglerimizi sadece bu iki oyuncu temsil ediyor) . Faslı oyuncular için ise erkeklerde olduğu gibi Fransız ve İspanyol kulüpleri ön planda.

 

Kendi liglerinde kariyerlerine devam eden bir diğer oyuncu grubu da Uzakdoğu temsilcileri: Vietnam’dan 22, Güney Kore’den 18, Çin’den 17 ve Japonya’dan 14 oyuncu. Farklı bir profil çizen Filipinli oyuncuların ise sadece üç tanesi kendi ülke kulüplerinde oynuyor. Diğerleri ise Avustralya başta olmak üzere ABD ve İskandinavya liglerinde. Zaten milli takımdaki oyuncuların çok büyük kısmı ABD ya da Avrupa doğumlu olup ebeveyn açısından yarı Filipinli.

 

Tablo 4. Kupadaki Oyuncuların 7 Büyük Federasyon Liglerindeki Dağılımları (**)

1.4.Tablo 4

(**) Üst başlıklar 7 büyük federasyon liglerin, sol taraf ise kupadaki takımları gösteriyor..

 

Kupadaki takım ve oyuncuları federasyonlar detayında inceledikten sonra, sıra son olarak hangi kulüplerin ön plana çıktığında. Tablo 5’te kupaya 10 veya daha fazla oyuncusunu gönderen kulüpler yer alıyor. Tabloda ayrıca kulübün bağlı olduğu federasyonun milli takımında olanların sayısıyla birlikte yabancı oyuncuların kaç farklı milli takımdan oldukları bilgisi de görülebilir. Kupadaki oyuncuların beşte birinden fazlası 12 kulüp kadrosunda ve Barcelona 17 oyuncu ile ilk sırada. Barcelonalı oyunculardan 8 tanesi İspanya milli takımında, diğer 9 tanesi ise İngiltere, İtalya, Norveç, İsveç, İsviçre ve Nijerya milli takımına dağılmışlar. Bir başka örnek Chelsea’de ise sadece 4 oyuncu İngiltere milli takımında, diğer oyuncular ise Avustralya, Kanada, Danimarka, Fransa, Almanya, Norveç ve İsveç milli takımındalar. Arsenal genelden çok farklı bir profil çiziyor, sadece 1 oyuncusu İngiltere milli takımında ve buna karşılık 9 farklı milli takımdan yabancı Arsenal kadrosunda. Paris Saint Germain’e baktığımızda ise 6 oyuncunun Fransa milli takımında, diğer oyuncuların ise Kanada, Jamaika, Çin, Hollanda, İsveç ve İsviçre milli takımında olduğu görülüyor. İtalya’dan örnekleri incelediğimizde ise Juventus’ta 8 oyuncu İtalya milli takımında, diğer 4 oyuncu ise Kanada, Fransa, Hollanda ve İsviçre milli takımında; Roma’da ise İtalya milli takımındaki 8 oyuncu dışındakiler Brezilya, Japonya ve Norveç milli takımında. VfL Wolfsburg’da ise 8 oyuncu Alman milli takımında, diğer oyuncular ise Hollanda ve İsveç’i temsil ediyorlar. Son olarak Benfica’da ise 9 oyuncu Portekiz milli takımı ve diğerleri ise Brezilya, Kanada ve Nijerya milli takımındalar.

 

Tablo 5. Kupada Yer Alan Oyuncuların Toplandığı Kulüpler

1.5.Tablo 5 

 

Sonuç olarak erkekler futbolunda olduğu gibi kadınlarda da büyük liglerin kendi milli futbolcuları yanı sıra diğer ülkelerinin milli takımlarında oynayan en iyi oyuncuları bünyelerinde topladıkları görülüyor. Tek fark erkeklerdeki beş büyük futbol ülkesine kadınlardaki ABD ve İsveç gibi FIFA sıralamasında birinci ve üçüncü sırada olan iki federasyonun eklenmesi diyebiliriz. Oyuncuları toplayan kulüplere baktığımızda bile erkekler ile benzerlik gösteriyor. Tabii ki büyük ligler içinde seçimlerde kültürel, tarihi ve eski sömürge/göçmenlik ilişkileri yine geçerli. Buna en güzel örnekler Jamaikalı oyuncuların İngiltere ve ABD’de, Haitili oyuncuların Fransa ve ABD’de, Nijeryalı oyuncuların İngiltere’de, Faslı oyuncuların İspanya ve Fransa’da, Güney Amerikalı oyuncuların Brezilya’da, Avustralyalı ve İrlandalı oyuncuların İngiltere’de olmaları gösterilebilir. Oyuncuların belli liglerde toplanması erkekler ile birçok anlamda benzerlik göstermekle birlikte en önemli fark tabii ki elde ettikleri gelirde. Bu yazıda o detaya yer verilmese de kadınlar ile erkeklerin gelirleri arasında hala bir uçurum söz konusu, ancak FIFA başta olmak üzere konfederasyonlar da bu konuda en azından üst düzey oyunculardan başlayarak iyileştirmeler / düzeltmeler olması konusunda gayret içinde. Ayrıca ülkemiz gibi birçok federasyona da kadın futboluna liglerin daha muntazam olması / takım sayısının artması, genel olarak önem verilmesi konusunda yönlendirmeler yapılıyor.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  662  Defa Okunmuştur
 

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

 

5/07/2024

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

10.851,78

-0,18

 bjk BJKAS

7,47

-0,27

 fb FENER

187,90

-2,45

 gs GSRAY

8,85

+0,91

 trabzon TSPOR

2,11

-0,47

   SPOR ENDEKSİ

5.030

-0,84

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 40875772

TRENDYOL SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV
Galatasaray 38 33  3   2  92 26 66  102 
2 Fenerbahçe  38  31    6  1 99  31   68

99

3 Trabzonspor  38  21 4  13 69  50 19 67
4 Başakşehir 38   18   7  13 57  43  14 61
5 Kasımpaşa 38 16 8  14   62  65 -3 56
6 Beşiktaş 38  16 14 52  47 

  5 

 56 
7

Sivasspor

38 14  12  12   47 54  -7 54
8 Alanyaspor 38 12 16

10 

53  50 52 
9 Rizespor 38 14  16  48  58  -10 50 
10

Antalyaspor

38 12  13 13 44  49   -5  49
11 Gaziantep 38 12 18

50 

57   -7  44
12 AdanaDemir 38 10  14  14 54  61 -7  44  
13 Samsunspor 38  11 10

17 

42  52  -10  43
14 Kayserispor 38 11  12 15  44  57  -8  41
15 Hatayspor 38  14  15 45 52  -7  41
16

Konyaspor

38

9

14  15 40  53  -13 40
17 Ankaragücü 38  16 14  46  52  -6  40 
18 Karagümrük 38  10  10 18 49 52  -3 40

19

Pendikspor  38 9 10 19 42 73 -31   37  

20

İstanbulspor 38 4 7 27 27 80 -53 16

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Annual Review of Football Finance 2023

Annual Review of Football Finance 2023

Deloitte Sports Grup'un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 32. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı 2021 - 22 sezonunda bir önceki yıla göre %7 büyüyerek 29.5 Milyar Euro büyüklüğüne ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız

Deloitte Money League - 2024

Deloitte Money league 2024

Deloitte Money League Raporunu 27. kez yayınladı. Rapora göre Avrupa'nın en zengin 20 kulübünün 2022-23 sezonunda gelirleri toplam 10.5 Milyar Euro'ya ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

UEFA Kulüp Finans&Yatırım Raporu 2024

 

UEFA Raporu-2023

UEFA Kulüp futbolunun finansal durumları ve yatırımlarına ilişkin yıllık görünüm ve benchmark raporunu yayınladı. Okumak için tıklayınız

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 


 

 UEFA-Kulup-Futbolu-Lisanslama-2023


UEFA’nın 2023’te yayınladığı en son  Kulüp Lisanslamaya İlişkin Karşılaştırma raporuna göre kulüpler Pandemi döneminde 7.3 Milyar Euro zarar ettiler. UEFA raporu, Avrupa kulüp futbolunun endişe verici bir resmini çiziyor. Raporu okumak için tıklayınız.

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 EkoSpor-y

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.