Spor Ekonomisi
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x


palme-spor-ekonomisi 21969 1

Futbolekonomi- 20 Temmuz 2017 Birkaç yıl öncesine kadar lisans düzeyinde spor ekonomisi dersleri çok popülerdi fakat yaygın değildi.

Bugün, spor ekonomisi uygulamalı mikroekonominin içinde dünyanın her yerinden ekonomistler tarafından yeni ve heyecan verici araştırmalar üretilen hayati bir alt disiplin olarak duruyor. Artan akademik araştırmalarla spor ekonomisi derslerinin sayısı da arttı. Bu büyüme ve değişim sürecinde spor ekonomisi, geniş kültür ve değerlerimizi yansıtırken aynı zamanda serbest piyasaların adalet ve meşruiyeti gibi temel konuları odak noktasına getirerek hem bir ayna hem de bir büyüteç olmaya devam ediyor. Her sezon bittiğinde profesyonel ve amatör sporlarda inceleme ve açıklama gerektiren yeni olaylar ortaya çıkıyor. Sonuç olarak bu kitap bağlamında, spor ekonomisi, ekonomi öğrencileri için hayati ve ilginç bir çalışma alanı olmaya devam ediyor. Spor, öğrencilerin ilgisini başka hiçbir endüstride olmayacak şekilde çeken; onlara bir konu çerçevesinde kamu maliyesini, endüstriyel organizasyonu ve emek piyasalarını çalışma fırsatı vererek mikroekonominin her alanından uçsuz bucaksız örnekler sunmaktadır.

 

Son yıllarda belirli bir spor dalına ya da spor ekonomisinin belirli bir alanına yoğunlaşan çarpıcı kitaplar yayınlanmıştır. Bu kitap, odak merkezi olarak ekonomi konularının öğretimini alması bakımından diğer kitaplardan ayrılır. Bu kitabı yararlı ve ilginç bulacağınızı ümit ediyoruz.

 

Amacımız, konuyu ulaşılabilir olduğu kadar anlaşılır seviyede tutmaktır. Kitap, spor ekonomisindeki lisans dersleri için bir temel oluşturması amacına yönelik olarak düzenlenmiştir. Konunun doğası, bunu benzeri olmayan bir zorluk haline getirmektedir. Daha geniş bir alan olan ekonominin içinde kendine yeten alanlar olan endüstriyel organizasyon veya emek ekonomisi gibi alan derslerinden farklı olarak spor ekonomisi, geniş bir dizi ekonomi alanı ile kesişir. Bu problemle baş edebilmek için kitabı, üçü ekonominin öne çıkan alanlarını (endüstriyel organizasyon, kamu maliyesi ve emek ekonomisi) açıklamaya yer veren beş kısma ayırdık. Umarız, bu bölüm öğrencilere ekonominin tekrarını sağlar ve onları bu alanlarda ilerlemeye teşvik eder. Kitabın ilk dört kısmında, daha çok profesyonel spora odaklandığımız için amatör sporlara ayrılan bir kapanış bölümü ekledik. Son kısım, bürokrasi teorisi gibi ekonominin kâr amacı gütmeyen sektörleriyle ilgili teorilerin iç yüzünü anlatır. Kitaptaki beş kısmın her biri, ekonominin ilgili alanındaki önemli teorileri ve son bulgular ile araştırmaları sunmaktadır.

 

Spor ekonomisi dersleri, ekonominin temelleri dersinin tek ön şart olduğu lisans derslerinden yüksek lisans derslerine kadar çeşitli seviyelerde öğretilir. Bu kitap, eğitmene yüksek seviyede esneklik sunacak şekilde düzenlenmiştir. Kitabın ana içeriğindeki bütün konular, tek dönem ekonominin temelleri dersi almış olan öğrencilere hitap eder. Daha yüksek seviyede öğretilen dersler için içeriği zenginleştirmek amacıyla birçok bölümün sonuna orta seviyede konular içeren ekler dâhil ettik. Bütün öğrencilerin aynı altyapı ile derse başladıklarından emin olmak adına 2. Bölüm’de temel seviyedeki konuların tekrarını verdik. Bu konular ihtiyaç halinde ders desteği ile açıkça işlenebilir ya da okumaları için öğrencilere bırakılabilir. Ekonometrik araştırma sonuçlarını sunmaya meraklı eğitmenler için 2. Bölüm, regresyonun temellerini anlatan bir ek içermektedir. İleri seviye lisans ve yüksek lisans derslerinde bu kitap, basit konuların anlaşılmasında bir temel görevi görür.{jcomments on}

 

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  15908  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Futbol Ekonomi Site Yetkilisi Perşembe, 22 Eylül 2011.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

22/09/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,295,27

1,53

 bjk BJKAS

5,41

0,80

 fb FENER

51,70

-0,29

 gs GSRAY

5,30

0,57

 trabzon TSPOR

4,40

0,92

   SPOR ENDEKSİ

1.456,77

0,52

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32390903

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana Demir  7   5  1   1  16  7    16 
2 Galatasaray  7   5  1  4 

16

3 Başakşehir  6  4 2 0 9 14
4 Beşiktaş  7   4  16  10  6 14
5 Konyaspor  7 4 2  1  2 6 14
6 Fenerbahçe  6  4   1 20   6    14   13 
7

Trabzonspor 

 7  1  11  10   1 13 
8 Kayserispor  7   0  4  12 
9 Gaziantep 7  2 13  10  3 11 
10

Kasımpaşa

 7   0 15  -8  9
11 Alanyaspor

10 

15  -5  8
12 Giresunspor -3     7 
13 Karagümrük 10  -2   6
14 Antalyaspor  7  0  14   -6     6  
15 İstanbulspor 6 10  -6  5
16 Ankaragücü  6  1   11  -5 4
17 Sivasspor 7 11  -6   4  
18 Ümraniyespor  7  2 10   -5 2
19 Hatayspor 6 1 10   -8   1  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review

Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.