Futbolun Finansman Riskleri
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Sebahattin DEVECİOĞLU Futbolun Finansman Riskleri

Futbolun Finansman Riskleri

 12q12q12

Sebahattin Devecioğlu- 19 Mayıs 2022 Liverpool ve Portsmouth Üniversiteleri tarafından, Hükümetin “Taraftar Liderliğinde Futbol Yönetişimi” İncelemesine verdiği yanıtla birlikte yayınlanan bağımsız araştırma, futbol finansmanındaki finansal sürdürülebilirlik ve kırılganlık konusunda ciddi bulgular içermektedir.

 

Dijital, Kültür, Medya ve Spor Departmanı (DCMS) tarafından hazırlanan rapor, sürdürülebilir olmayan finansal uygulamalar yürüten ve başarı arayışını sağlam para yönetimine yerleştiren kulüplerin yaygın kültürünü vurgulamaktadır.  Yakın zamanda Chelsea FC'den Roman Abramovich'in aniden ayrılması gibi, kredi veya hisse şeklinde nakit enjeksiyonlar yoluyla kulüpleri finanse etmeye devam edemez veya etmek istemezse, kulüpleri tehlikeli bir şekilde riske atabilecek, kulüp sahiplerinin finansmanına aşırı güvenilmesini içermektedir.

Premier Lig ve Şampiyona kulüpleri şu anda UEFA'nın kulüp gelirinin yüzde 70'inden fazlasını maaşlara harcamama konusundaki rehberliğini düzenli olarak aşıyor ve bu da sektör genelinde başka hiçbir alanda kabul edilemeyecek hassas finansal senaryolara ve bilançolara yol açmaktadır.

Portsmouth Üniversitesi'nden Christina Philippou ve Liverpool Üniversitesi'nden Kieran Maguire tarafından hazırlanan 'Futbolun finansal sürdürülebilirliğinin değerlendirilmesi' adlı rapor, kulüplerin finansal sağlığını değerlendirmek için “kâr (veya daha yaygın olarak,  zarar), nakit akışı, borç ve mülkiyete bağımlılık” gibi bir dizi ölçütü inceledi.

Buna göre: Pandemi öncesi kulüp rakamlarından (2018-19) sektöre dayalı limitler kullanan araştırma, Premier Lig'de uygulanan risk ölçütlerinden (Arsenal, Manchester City ve Newcastle) herhangi biri kapsamında sadece üç kulübün risk altında sayılmadığını bulurken, yarısından fazlası en az iki ölçüt altında risk altında kabul edildi.

Premier lig Şampiyonasında, uygulanan üç risk ölçütünden (o yıl paraşüt ödemelerini alan West Brom) hiçbirinde risk altında sayılmayan tek bir kulüp varken, 20 kulüp en az iki risk ölçüsünde risk altında kabul edildi.  Eldeki veriler nedeniyle sadece bilanço metriklerinin uygulandığı Birinci ve İkinci Liglerde, her iki metrikte de sırasıyla 14 ve 10 kulüp risk altında kabul edildi.

Portsmouth Üniversitesi'nde Muhasebe ve Finansal Yönetim Baş Öğretim Görevlisi Christina Philippou : “Geleneksel finansal analiz açısından bakıldığında, kulüplerin sürdürülemez şekillerde yönetilmesine ilişkin yaygın bir sorun var.  Sürdürülemezlik sorunu 2019/20 sezonundan önceki yıllarda ortada olduğundan, bu yalnızca pandeminin bir sonucu değildir.”  dedi ve bu durumu ; Sonuç olarak, futbol kulüpleri, benzer bir süre boyunca ticaret yapan diğer sektörlerdeki şirketlere kıyasla, sahiplerinin finansmanına ve zararların üstlenilmesine daha fazla bağımlı olma eğilimindedir.  Bu, kulüplerin sahiplerine olan güvenini artırıyor ve kişisel koşullarının değişmesi durumunda iflas riskini artırıyor.” şeklinde yorumladı.

Premier Lig'in başlangıcından bu yana, 46 farklı kulüpte 59 EPL/EFL futbol kulübü iflas olayı yaşandı – ilk dört ligdeki tüm kulüplerin % 40'ı 1992/93 sezonunun başlangıcından bu yana 22 Premier Lig üyesinden 8'i (% 36) dahil yeni yönetime geçti.

Rapor, futbol endüstrisinde sistemik finansal zayıflıklar olduğunu ve daha fazla kulübün Bury ve Macclesfield Town'u takip edip iflas etme riski olduğunu gösterdi.  

Bunun nedeni ; Ödenmemiş transfer ücretleri açısından kulüplerin birbirine bağımlılığı, Paranın sektör içinde, hem bölümler içinde hem de bölümler arasında dağılımı, saha faaliyetlerinde başarı elde etmek için aşırı harcamayı teşvik eden 'uçurum kenarları' yaratmaktır. Bu finansal farklılıklar, bir kulüp küme düştüğünde veya büyük Avrupa müsabakalarına katılmaya hak kazanamadığında, eski sözleşme yükümlülükleri nedeniyle sorunlara neden olur. Şeklinde açıklanmaktadır. 

Liverpool Üniversitesi Yönetim Okulu'nda Muhasebe Bölümü Kıdemli Öğretim üyesi olan Kieran Maguire ise: "Bir kulübün yönetime geçmesinin etkileri birçok farklı paydaşa bölünebilir, bunların çoğu yönetim sonucunda mali olarak kaybeder.  Geç ödemeden kaynaklanan ödeme yapılmaması ve nakit akışı sorunları da dahil olmak üzere yönetim ve tasfiyenin mali etkileri taraftarlar, yerel işletmeler ve kulüp çalışanları tarafından hissedilir ve toplumda yaygın sorunlara neden olur.” dedi ve durumu ; "Mevcut gelir dağılımı modeli ve hem bölümler içindeki hem de bölümler arasındaki önemli boşluklar, kulüp sahiplerini terfi etmek için fazla harcama yaparak risk almaya ve ardından küme düşmekten kaçınmak için tekrar risk  almaya şeklinde teşvik ediyor." şeklinde yorumladı.  

İngiltere futbolu ile ilgili yapılan futbol finansmanındaki finansal sürdürülebilirlik ile ilgili araştırma bulgularında elde edilen sonuçlar; Türk futbolundaki finansal problemler konusunda ışık tutacak niteliktedir.  Mutlak sportif başarı için yapılan sınırsız finansal harcamalar Türk futbolununda en büyük problemidir.   {jcomments on}                                                                                                        

Kaynak: https://news-liverpool-ac-uk.cdn.ampproject.org/c/s/news.liverpool.ac.uk/2022/04/27/new-report-finds-serious-concerns-around-financial-sustainability-in-football/amp/ 

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  307  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Sebahattin Devecioğlu Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

03/10/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,392,13

6,67

 bjk BJKAS

5,39

-1,46

 fb FENER

52,05

-2,16

 gs GSRAY

5,44

-3,55

 trabzon TSPOR

4,51

2,97

   SPOR ENDEKSİ

1.477,84

-1,24

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32527932

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Başakşehir  7   5  2   0  11  10    17 
2 Adana Demir  8   5  1 16   7 

17

3 Konyaspor  8  5 2 2 7 17
4 Galatasaray  8   5  4 17
5 Trabzonspor  8 5 1  2  13  11 2 16
6 Beşiktaş  8  4   1 16   10    6   15 
7

Fenerbahçe 

 7  2  20  6   14 14 
8 Kayserispor  8   0

10   3  12 
9 Kasımpaşa 8  0 15  -7 12 
10

Gaziantep

 8   2 13  11  11
11 Alanyaspor

11 

16  -5  9
12 Giresunspor 9 -3     8 
13 İstanbulspor 11  -5   8
14 Karagümrük  7  3  12   -3     6  
15 Antalyaspor 7 14  -6  6
16 Ankaragücü  7  1   13  -6 4
17 Sivasspor 8 13  -7   4  
18 Hatayspor  7  1 11   -7 4
19 Ümraniyespor 8 2 11  -6    2  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.