Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
6 Mayıs 2021- UEFA Şampiyonlar Ligi 2020-21finalistleri belli oldu. 29 Mayıs 2021 Cumartesi günü Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılacak finalde İngiliz ekipleri Manchester City ve Chelsea karşı karşıya gelecekler.  21 Nisan 2021 - Avrupa futbolunda on iki büyük kulüp UEFA’ya karşı isyan bayrağını açtılar. UEFA'ya resti çeken oniki büyük kulüp Avrupa Süper Ligi için düğmeye bastı. 15 Nisan 2021- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un 9 aylık mali tabloları yayınlandı. Buna göre kulüplerin gelirleri 1.6 Milyar TL olarak gerçekleşirken, birikimli zararları 5 Milyar TL'nı, borçları da 12 Milyar TL'nı ... Futbolekonomi-20 Mart 2021 Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor borçlarının yapılandırılması konusunda Türkiye Bankalar Birliği ile yeniden anlaştı. Yeni anlaşmaya göre; 5+2 yıl olan eski anlaşma 7+2 yıl olarak güncell... Futbolekonomi 16 Şubat 2021- Two-Zero Girişim Fonu Göztepe Spor Kulübü A.Ş' ile imzaladığı anlaşma gereğince kulübe belirli bir oranda yatırım yapacak. 29 Ocak 2021 Deloitte tarafından 24.kez yayınlanan Futbol Para Ligi raporuna göre, Avrupalı 20 zengin kulübün gelirleri pandemi nedeniyle bir önceki yıla kıyasla  1.1 Milyar Euro gerileyerek, 8.2 Milyar Euro ola... 28 Ocak 2021- Deloitte'un son raporuna göre Avrupa futbolu pandemi nedeniyle 2 Milyar Euro zarara uğradı. 6 Ocak 2021- Süper Lig takımlarına toplam 3.069.480.267 TL takım harcama limiti tanımlandı. Kulüpler bu tutarı % 15 fazlasıyla 3.529.902.307 TL'na kadar yükseltebilecekler. 1 Ocak 2020 Futbolekonomi olarak yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz. 24 Aralık 2020- Türk futbolunun efsane futbol insanı Özkan Sümer 22 Aralık 2020 tarihinde bir süredir kanser tedavisi gördüğü KTÜ Farabi Hastanesi'nde 80 yaşında hayata gözlerini yumdu.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Ömer GÜRSOY Gerçek Bir Öze Dönüş

Gerçek Bir Öze Dönüş

1as

Ömer Gürsoy-4 Mayıs 2020 Kasapoğlu sporda çiftçilik dönemini başlatacak’ yazıma çok sayıda mesaj aldım. Aslında her yazı az da olsa bir nabız yoklaması fırsatı veriyor...

 

Ben de gelen tepkilerden ülkemizde spor alt yapısının ‘sözde değil özde’ olması ve gerçek bir ‘öze dönüş’ programına özlem duyduklarını gördüm.

 

Sporcu yetiştirmek...

 

Bir ülkenin yerli sporcu yetiştirmesi ile tarımda yerli üretim yapmasının aynı olduğunu düşünüyorum. Bu topraklarda bir basketbolcu, bir atlet, bir okçu, bir tenisçi yetiştirmek ile avokado, muz, üzüm, zeytin yetiştirmek aynı şey... Bir okurum şunu yazmış; bu toplumun bir şey (sebze, meyve, sanatçı, sporcu... ) yetiştirmesinin nasıl bir güzellik olduğunu iliklerine kadar hissetmesi gerek... Diğer bir okurum da benim tüm yazımı tek bir satıra nasıl da güzel sığdırmış; toprak umuttur, candır. Cana can katar, ürer, bereketlidir.

 
Erzik’in mesajı çok değerliydi

 

Özellikle de önceki dönem Spor Bakanlarından Faruk Nafiz Özak’ın ifadesiyle ‘Türk futbolunda her zaman kar gibi beyaz kaldı’ dediği Şenes Erzik’in zarif mesajı çok değerliydi. Bilimsel yazılarıma devam etmemi istediği mesajında işin ilginç tarafı o da tarım dilini kullanıyordu: Nasıl ki insan olarak sonuçta hepimiz toprağa döneceksek topraktan aldığımız besinlerin kıymetinin altını çiziyordu.

 

Tarihin en kapsamlı seferberliği!

 

Tarım ile sporcu yetiştirmenin birbirine çok benzediğini düşünüyorum. Bundan dolayı sporda altyapı yatırımını anlamak için de tarım ile ilgili her şeyi takip etmeye başladım. Hatta değerli arkadaşım Muhammed Adak’ın birkaç ay önce başkan olarak atandığı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nu ziyaret ettim. İnanın burada ülkede yerel tarımı desteklemek için kurulan yapıyı ve Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin koyduğu vizyonu ve “Atadan Toruna, Tohum Seferberliği” ile Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yerli tohum seferberliğini başlattığını görünce sporda da aynısını rahatlıkla yapabileceğimizi düşündüm, hele ki bakan Kasapoğlu’nun son zamanlarda sıklıkla altyapı, ithal eden değil ihraç eden söylemlerinden sonra. Sonuçta tarımda da sporda da tohumlar ekilecek. Ülkenin her yerinden ürünler fışkıracak.

 
En önemli görevleri...

 

Zaten Kasapoğlu’nun çok önem verdiği ve kısa adı TOHM olan Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri’ni en önemli işlevi tohumların yani sporcuların iyi topraklarda yetişmesini sağlamak. Yani hem Kasapoğlu’nun hem de Pakdemirli’nin yeni dönemde en önemli görevleri daha çok tohum ekmek olacak. Belki 2 bakanımız bu konuda ortak çalışma da yapabilirler ne dersiniz? Erdoğan da ekin ve yetiştirin diyor Son zamanlarda da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli tarımın öneminin altını çizdiği sözlerinin arttığı dikkatinizi çekiyor mu bilmiyorum ama ben yakından takip ediyorum: “Evinizin önünde küçük bahçeleriniz varsa onları ekin. Bir karış toprağı değerlendirmemiz lazım.” Ben bunu biraz da öyle okuyorum. Ülkemizin her çocuğunu, spora sanata yönlendirelim. Tek bir çocuğumuzu heba edemeyiz.

 

Daha önce de söylemişti

 

Aslına bakarsanız Erdoğan buna benzer sözleri geçmişte Türk sporu için de söylemiş. Arşivimi karıştırırken yazıma da konu ettiğim bir televizyon röportajını buldum. 2011 yılındaki röportaja yazımda şöyle yer vermişim: Başbakan’ın Türk sporu konusunda özellikle yabancı sayısındaki yükseliş ve altyapı konusunda söyledikleri çok önemliydi. Arjantin ve Brezilya’nın, futbolda bir anlamda sanayi haline geldiğine dikkati çeken Erdoğan, bu ülkelerin birçok ülke ligine futbolcu ihraç ettiğini hatırlattı.

 
 

‘Gelecek kuşakları...’

 

Erdoğan daha önce de konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye’nin, bu ülkeleri çok iyi incelemesi, Futbol Federasyonu’nun bunlar üzerinde çok iyi bir çalışma yapması lazım. Altyapıysa biz zaten devlet olarak bu işe gireceğiz ama kulüplerin de bu işe ayrıca girmesi gerek. Türkiye olarak bizler ülkemizde yüzlerce sentetik çim sahaları yaptığımız zaman çekirdekten itibaren gelecek kuşakları yetiştirebiliriz. Yoksa milli takıma oyuncu bulamayacağız.”

 

Genç nüfus giderek artıyor

 

Dünyada birçok ülke insanlarına futbolu sevdirmek için çabalarken, bizde milyonların takip ettiği, tutkuyla bağlandığı ve imkânı dâhilinde en fazla yapmak istediği spor dalı futbol. Ülkemizde, giderek artan, genç bir nüfus, büyük kısmı hayallerinde ünlü bir sporcu gibi olmak yer tutsa da ve bu hayal gerçek olmasa da zevkine ve gittiği yere kadar top peşinde koşturmak için can atıyor.

 

Devşirme ile günü kurtarıyoruz

 

...O zaman sevip sevilmediğinizde yabancılaşıyorsunuz. Aynı metafordan gidersek futbolumuz da yabancılaşıyor. Başbakanın dikkat çektiği gibi milli takıma oyuncu verecek futbolcu bulamayacak kadar yabancılaşıyor. Aslında Başbakan futbol üzerinden tüm Türk sporu için de mesaj veriyor. Yapısal sorunları çözmek yerine devşirme modellerle madalya avcılığı yaparak günü kurtarıyoruz.” Aslında herkesin bunu istediğinin altını çizerek yazımı şöyle bitirmişim: “Ve geriye tek bir soru kalıyor. Bunu kim ve nasıl yapacak?”

 

Tüm federasyonlara görev düşüyor

 

İşte yukarıda da ifade ettiğim gibi son dönemlerde verdiği tüm demeçlerde altyapının önemine vurgu yapan Bakan Kasapoğlu’nun liderliğinde yerli sporcu yetiştirme seferberliği başlatabiliriz, tabii onlara suyu gübreyi bilimsel bir şekilde verecek yerli antrenör ve eğiticileri de yetiştirmemiz gerek. Bakan Kasapoğlu’nun, TFF Başkanı Nihat Özdemir ile kurdukları uyumlu işbirliği ve diğer federasyonlarla birlikte ülkenin en ücra köşesine ulaşarak yerli üretimin çarklarını çevirmeleri gerekiyor. Tohumları iyi toprakla buluşturmak ana ilkemiz olmalı.

 

Çekirdekten gelecek kuşakları yetiştirmek

 

Bir düşünürün dediği gibi; “Tohumlar yola düşerse, kuşlar onları yer. Tohumlar taşlara düşerse, büyümezler. Tohumlar iyi bir toprağa düşerse, ürün verirler. Tohumlar sadece iyi topraklarda verimlidir.” Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koyduğu hedefe ulaşmanın yolu da buradan geçiyor. Ne demişti Erdoğan, çekirdekten gelecek kuşakları yetiştirmek.{jcomments on}

Bu İçerik  465  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Ömer Gürsoy Pazartesi, 21 Haziran 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

28.04.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.384,83

-0,52

 bjk BJKAS

7.25

-0,55

 fb FENER

30.34

1,07

 gs GSRAY

3,34

4,37

 trabzon TSPOR

1.92

2,14

   SPOR ENDEKSİ

963,20

1,04

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 27893069

SPOR TOTO SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Beşiktaş

 32 22 4  6 70

33

37  70
2 Fenerbahçe

 33

 20  6  7 59 33  26   66
3 Galatasaray

 32

 19  5  8 62 31 31  62
4

Trabzonspor

 33  16  10  7 40

 31

9  58
5 Alanyaspor  33  15  7  11 52  36  16 

 52

6

Gaziantep

 32

13

11  8 47  37

10

 50
7

Hatayspor

 32

 14 

7  11 53  40 13  49
8

Karagümrük

 33 13 10  10 48

 39

 10  49
9

Sivasspor

 32  11

14

 7 44  38   6  47
10

Göztepe

 33  12 11  10 49  44   5  46
11 Antalyaspor  33

 9

15  9  32  41    -9  42
12 Konyaspor  32  10 10  12  39  40   -1

 40

13 Ankaragücü  32  10 6  16  39  51   -12  36
14 Rizespor  32  8 12  12  36  49   -13  36
15 Kasımpaşa

 33

 9 9  15  35  48

   -13

 36
16

Yeni Malatya

 32

 7 13  12  39  45   -6  34
17 Başakşehir  32  8 9  15  35  51  -16  33
18 Kayserispor  32  8 9  15  24  41 -17  33
19 Gençlerbirliği  32  8 7  17  30  55 -25  31
20 Erzurumspor  32  6 10  17  32  56 -24  28
21 Denizlispor  32  6 8  18  29  55 -26  26

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.