Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
19 Kasım 2020 UEFA Uluslar Ligi'nde Milli Takımımız B Ligi 3.Grup ta  Macaristan'a karşı oynadığı maçı 2-0 kaybederek grup sonuncusu oldu ve C ligine düştü. 18 Kasım 2020- Kulüpler ile yayıncı kuruluş arasındaki kriz çözüldü. beinsports kulüplere yıllık 2.650 Milyon TL ödeme yapacak. Bu anlaşma ile kulüplerin kaybı yaklaşık 550 Milyon TL oldu. 15 Ekim 2020- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un toplam borçları son 8 yılda % 534 artarak 13 Milyar TL'nı geçti.   7 Ekim 2020- Alman Futbol Federasyonu (DFB) binası ve federasyon yetkililerinin evleri vergi sahteciliği soruşturması kapsamında arandı. 28 Eylül 2020- FIFA korona virüs sürecinin futbola maliyetinin 14 milyar dolar olduğunu açıkladı. 17 Eylül 2020- Süper Lig'de 11 Eylül'de maçlar başlamasına karşın hala yayın bedellerinin kulüplere ödenmesi konusunda belirsizlik devam ediyor. 15 Eylül 2020- Avrupa futbolunun ekonomik, mali ve yönetsel yönden yapılanması ile Merkez Ligler lehine rekabetin yeniden nasıl düzenlendiğinin analizini yapan Finansal Futbol- Tuğrul Akşar kitabı yayımlandı.   26 Ağustos 2020-  Türkiye Futbol Federasyonu 2020-21 sezonunda maçların, stat kapasitesinin yüzde 30'u kadar seyirci alınarak oynanabileceğini açıkladı.  24 Ağustos 2020- 201920 Sezonu Şampiyonlar Ligi şampiyonu, finalde Paris Saint Germain'i 1-0 yenen bayern Münih oldu. Kazandığı bu kupayla Bayern Münih. altıncı kez kupayı müzesine götürdü. 6 Ağustos 2020- 2019/20 sezonunu  33.600 UEFA ülke puanıyla, 11. sırada kapatan Türkiye, Şampiyonlar Ligi'nin 2021-22 sezonuna direkt takım gönderemeyecek. Bu durumda 2020/21  Süper Lig Şampiyonu Şampiyonlar Ligi gruplarına...
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tuğrul AKŞAR Finansal Fair Play Engellenebilir mi?

Finansal Fair Play Engellenebilir mi?

Tuğrul Akşar/ 24 Haziran 2013- Adını 1995 yılında Bosman davasıyla duyuran Belçikalı avukat Jean-Louis Dupont geçen hafta Avrupa Adalet Divanı'na ilginç bir dava daha açtı. Davanın konusu, son günlerin en gözde konusu Finansal Fair Play ile ilgiliydi.

 

UEFA'nın 2014-15 sezonundan itibaren uygulamaya alacağı Finansal Fair-Play (FFP) kuralları, açılan bu davayla sekteye uğrayacak mı? Bosman Yasası'nda oldugu gibi futbolda taşlar yeniden yerinden oynayacak mı?

Dupont açtığı bu dava ile hukuksal olarak mevcut FFP uygulamalarının Bosman Davası'nda olduğu gibi, Avrupa Birliği yasalarına aykırı olduğunu iddia ediyor.

Bu hafta bu konu üzerinde duracağız. Bu davanın özü nedir? Neyi amaçlıyor? Ve bu davadan herhangi bir sonuç çıkar mı? Yani, Jean-Louis Dupont bir kez daha, Bosman Yasası'nda olduğu gibi yeniden tarih yazabilecek mi? Bu yazımızla bu sorulara yanıt arayacağız.

Önce isterseniz, kısaca Finansal Fair Play'i kısaca bir kez daha anımsayalım.

UEFA Finansal Fair Play'e neden gereksinim duydu?

Futbolun günümüzde giderek parasallaşıp ticari bir karaktere bürünmesi, kulüpler arasında ciddi gelir farklılıklarının oluşmasına neden oldu. Bu farklılıklar zaman içinde kulüpler arasında sportif ve mali rekabetin bozulmasına yol açtı. Büyük kulüpler zamanla daha büyürken, küçük kulüpler bu kulüplerle rekabet edemez duruma geldiler. Büyüklerin lehine, küçüklerin aleyhine gelişen bu durum haksız rekabete dönüşünce, bu zorlukların üstesinden gelemeyen futbol kulüpleri finansal krizlere girmeye başladılar.

Finansal Fair Play İle rekabet yeniden düzenleniyor

Avrupa'da Futbol kulüplerinin içinde bulundukları olumsuzlukların, kulüplerin geleceklerini tehdit eder duruma gelmesi, çoğu futbol kulübünün finansal yükümlülüklerini yerine getirememesi nedeniyle iflas etmesi, küme düşmesi, tarih sahnesinden çekilmesi, sonunda UEFA'yı harekete geçirdi ve 2009 yılında UEFA Yönetim Kurulu kulüplerin finansal olarak daha sağlıklı bir mali yapıya sahip olmaları ve rekabeti ekonomik olarak daha eşit koşullarda sürdürebilmelerine olanak sağlamaya yönelik, kulüpleri finansal ve iktisadi anlamda kontrol altına alabilmek amacıyla Finansal Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Komitesi'ni oluşturdu. Bu komite aracılığıyla tüm profesyonel futbol kulüpleri, finansal disiplin ve kontrol altına alınmak suretiyle rekabet yeniden düzenlenmeye çalışıldı.

Bu amaçla söz konusu komite profesyonel futbol kulüpleri için aldığı kararlar bütününü, belirli bir takvim doğrultusunda hayata geçirmek için kolları sıvadı. Bu kapsamda bu kriterlerin ilkin 2012-13 sezonundan itibaren uygulanmaya alınması planlanmış olmasına karşın, İngiliz kulüplerinin bu kriterlere kısa süre içinde uyumda zorlanacaklarını gündeme getirmeleriyle, bu uygulama 2014-15 sezonuna ertelendi.

Her ne kadar, Finansal Fair Play kuralları 2014-15 sezonundan itibaren uygulanacak olsa da, UEFA başkanı Platini, 2 Şubat 2012'de Fransız Le Monde'a yaptığı açıklamayla; "Avrupa futbolunun hızla çökmeye doğru gittiğini" belirterek, "Yaşanan durumun son derece endişe verici olduğunu, bu koşullar altında Avrupa futbolunun iflasına izin vermeyeceklerini ve bu nedenle Finansal Fair Play uygulamasını bir an önce hayata geçirmek zorunda olduklarını" belirtti.

Finansal Fair Play Temel Olarak Neyi Amaçlıyor?

Finansal Fair Play uygulaması profesyonel futbol kulüplerini mali disiplin içinde rekabet etmeye zorluyor. Kulüplerin gelirlerinin üzerinde gider yapmamalarını, bu amaçla denk bütçe uygulamasına yönelmelerini, bunu yapabilmek için de transfer harcamalarının toplam gelirin yüzde yetmişinden fazla olmamasını bir zorunluluk haline getiriyor. Rekabeti daha adil kılabilmek için de, özellikle futbol dışı fonların kaynağına iade edilmesini kurala bağlıyor, kulüplerin borçlanmasını gelirleriyle sınırlıyor.

Dupont neyi hedefliyor?

Sevgili arkadaşım Hüseyin Özkök'ün, Egemen Çimen'le birlikte yaptıkları, "UEFA'ya yeni felaket tehdidi" başlıklı habere göre Dupont "Finansal Fair-Play'i değiştirmeyi" hedefliyor. (http://www.totemspor.com/haber/futbol/dunyadan-futbol/uefaya-yeni-felaket-tehdidi-080513)

Söz konusu habere göre, "Uzun yıllar önce müvekkili futbolcu Marc Bosman'ın davası ile Avrupa futbolunda transfer kurallarını alt üst eden ünlü avukat, şimdi bu hamlesiyle yeni bir deprem yaratmaya hazırlanıyor. FFP'ye itiraz eden FIFA lisanslı Belçikalı menajer Daniel Striani'nin vekaletini alan Dupont, Bosman Davasında olduğu gibi, Avrupa Komisyonu tarafından destekleniyor olsa bile FFP'yi değiştireceğini" öne sürüyor.

Dupont'a göre FFP rekabete aykırı

Dupont'un dava dilekçesinde öne sürdüğü savlar genel olarak FFP'nin rekabet kurallarına ve özgürlüklere aykırı olduğu üzerine. Kulüplerin maddi anlamda ağır kayıplar yaşamalarını engellemek adına hayata geçen FFP kurallarının ortaya koyduğu bazı engellemelerin rekabete aykırı olduğunu öne süren Dupont, FFP'nin Avrupa Birliği hukuku tarafından korunan; sermayenin serbest dolaşımı, işçilerin serbest dolaşımı ve hizmetlerin serbest dolaşımı gibi hakların kullanımını engellediğini belirtiyor.

FFP'nin kulüplere yatırım yapılmasını kısıtladığını ve içerinde kulüp sahipliği konusunda da sıkıntılar yaratacak uygulamalar barındırdığını belirterek, bunun sermayenin serbest dolaşımını engelleyici olduğunu iddia Belçikalı hukukçu'ya göre bu kuralların bir an önce kaldırılması gerekiyor.

Premier Lig kulüpleri sahiplerinde endişeli bekleyiş

FFP'nin, yatırım ve kulüp sahipliği ile borçlanma ve mali disiplin konusunda getirdiği yeni önlem ve yaptırımlar Premier Lig'de endişeli bir bekleyişe neden olmuş durumda. FFP'nin hayata geçmesiyle 700 Milyon Sterlin borca sahip Manchester United ve patronu Roman Abramovich'e 840 milyon Sterlin borcu bulunan Chelsea'yi ve yine sahibi Şeyh El Mansur'a 440 milyon Sterlin borcu olan Manchester City'i zor günler bekliyor.

Oyuncuların maaşları düşecek mi?

Sevgili Hüseyin Özkök ve Egemen Çimen'in haberine göre, "Dupont, FFP'nin uygulanmasının ana amaçlarından birisinin astronomik futbolcu maaşları ve transfer ücretlerinin önüne geçmek olduğunu belirterek, FFP'nin bunu kulüplerin transfer harcamasını, transfer edeceği oyuncu sayısını ve kadrolarında bulundurabilecekleri sözleşmeli futbolcu sayısını kısıtlayarak sağlamayı hedeflediğini iddia ediyor. Bu uygulamanın oyuncu maaşlarında bir düşüşe neden olacağını savunan Dupont, bunun Avrupa Birliği kanunun ihlali anlamına geleceğini ifade ederken, işçilerin serbest dolaşımının önünde de ciddi bir engel olduğunu savunuyor."

Belçikalı avukat futbolcu ücretlerindeki bu düşüşün, müvekkili Daniel Striani gibi oyuncu temsilcilerinin gelirlerini de azaltacağını, bunun da rekabete aykırı bir durum olduğu yönünde bir sav ortaya koyarken, futbolcu menajerlerini "hizmet veren" olarak tanımlıyor ve ekliyor: "Hizmetin serbest dolaşımı yasalarla korunmaktadır."

Dupont'un bu çıkışıyla herhangi bir değişiklik olur mu?

Avrupa futboluna ilişkin olumsuz ve kötü gidişatı yukarıda sizlerle paylaştık. Avrupa Birliği Hukuk Komisyonu da bu olumsuzlukları görmüş olacak ki, 2009 yılında çıkan bu kriterleri desteklemeye başladı ve 2012 yılında da bu uygulamaları geçerli uygulamalar olarak kabul etti. Yani, bu süreçte yasal uygulamaların Avrupa Birliği Hukuk normları içinde düzenlenmesine ve bunların geçerli uygulamalar olmasına Avrupa Mahkemesi gibi en yüksek yasal otoriteden destek geldi. Özellikle, bu uygulamanın Avrupa Rekabet Hukuku ile de uyumlaştırılması sağlanarak, FFP'nin yasal dayanağı da sağlanmış oldu.

Avrupa Futbolunu mali disiplin altına alarak, rekabetçi dengeyi yeniden düzenlemeye çalışan UEFA aynı zamanda FIFA'nın da desteğini almış durumda. Bu nedenle Dupont, "kulüplerin yüksek harcamalarını kontrol etmeye gerek olmadığını ve kulüplerden bu borçlarına karşı banka garantisi istenebileceğini ifade de etse, "Adalet Divanı yargıçlarını, UEFA'nın serbest piyasa kuralları ve para kazanma özgürlüğünü engellemediğine ikna etmesi gerekiyor."

Finansal Fair Play'den en çok hangi ligler etkilenecek?

Finansal Fair Play'den en çok etkilenecek kulüplerin başında İngiliz kulüpleri geliyor. Deloitte'un en son raporuna göre 2,9 Milyar Euro gelire sahip Premier Lig'in toplam borcu 3,5 milyar Euro'ya ulaşıyor.

14 Haziran 2012 tarihli The Guardian gazetesinin haberine göre, 20 takımın mücadele ettiği Premier Lig'de 2012 yılında sadece yedi kulüp kara geçti, bir kulüp ise sezonu sıfır kâr/zararla kapattı. Gelirleri giderlerini karşılayan kulüp sayısi ise 8'e ulaşıyor. Premier Lig gelir ve gider arasındaki bu farkı kapatmak için bir yandan yoğun borçlanmaya giderken, diğer taraftan da yabancı sermayeye kucak açıyor. Son sekiz yılda Premier Lig'e gelen yabancı sermaye tutarı 5.5 milyar Euro'ya ulaşmış bulunuyor. Takımların oyunculara ödemiş oldukları ücret ve maaşlar toplamı ise 2 Milyar Euro'ya ulaşmış vaziyette. Kısacası, saygın iktisatçı Deniz Gökçe'nin 17 Nisan 2013'de Akşam Gazetesi'nde de belirttiği gibi İngiliz Premier Lig resmen müflis durumda.

Avrupa futbolu çok ciddi kriz yaşıyor

UEFA'nın 2012 tarihli finansal raporuna göre, Avrupalı kulüplerin toplam gelirleri 2011 yılında 800 Milyon artış göstererek, 12.8 milyar Euro'ya çıkarken, toplam giderleri de 1.1 Milyar Euro artarak 14 milyar Euro'ya, zararları da 1.2 Milyar Euro'dan 1.6 Milyar Euro'ya çıktı. Avrupalı liglerden 19'u finansal açık verdi. Bu açığa da neden olan en büyük faktör 8.2 Milyar Euro'ya ulaşan transfer harcamaları oldu. Avrupalı kulüplerin toplam borçları ise 8.6 Milyar Euro'ya ulaştı.

İngiliz kulüpleri lobi mi yapıyor?

Kişisel görüşüm o dur ki, bu işten en fazla etkilenecek liglerin başında İngiliz Premier Lig ve yüksek bütçeli İngiliz kulüpleri geliyor. FFP kurallarının hakkaniyetli bir şekilde çalıştırılması durumunda İngiliz kulüplerinin bu yaptırımların altından kalkmaları çok da mümkün görünmüyor. Sadece sahada değil, her platformda kendilerine avantaj sağlama olanaklarını elinde bulundurmaya çalışan İngiliz futbolu bu kez gerçekten köşeye sıkışmış durumda. Diğer taraftan Avrupa Futbol gelirlerinin yüzde on yedisini tek başına üreten bu lige de UEFA çıkış aramakla meşgul. Önümüzdeki günlerin neler getireceğini hep birlikte göreceğiz.{jcomments on}

Bu İçerik  15515  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

02.12.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.320,37

-0,37

 bjk BJKAS

3.80

7,65

 fb FENER

33.42

0,91

 gs GSRAY

3.97

3,12

 trabzon TSPOR

4.41

1,61

   SPOR ENDEKSİ 978,55 3,35

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 26589913

SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Alanyaspor

 8 6 2  0 18

3

15  20
2 Fenerbahçe  9  6  2  1 17 9  8   20
3  Galatasaray

 9

 5  2  2 12 7 5  17
4

Gaziantep 

 9  3  5  1 13

 11

2  14
5  Karagümrük  9  3  4  2 17  11  6 

 13

6

Başakşehir

 9

4

1  4 13  12

1

 13
7

Beşiktaş

 8

 4 

1  3 13  14 -1  13
8

Konyaspor

 8 3 3  2 10

 6

 4  12
9

Rizespor

 8  3

3

 2 12  10  2  12
10

Kasımpaşa

 9  3 3  3 11  10  1  12
11 Hatayspor  7

 3

3  1  7  9  -2  12
12 Göztepe  8  2 5  1  14  9   5

 11

13 Malatyaspor  8  3 2  3  8  10  -2  11
14 Sivasspor  8  2 3  3  8  10   -2  9
15  Trabzonspor

 9

 2 3  4  11  15

 -4

 9
16

Antalyaspor

 9

 2 3  4  9  14  -5  9
17  Erzurumspor  8  2 2  4  9  13 -4  8
18 Kayserispor  8  2 1  5  5  11 -6  7
19  Gençlerbirliği  8  1 2  5  6  14 -8  5
20 Denizlispor  8  1 2  5  5  13 -8  5
21 Ankaragücü  7  0 2  5  7  14 -7  2

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.