''Yedek'' Değil, ''Hamle'' Oyuncusu
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz ''Yedek'' Değil, ''Hamle'' Oyuncusu

''Yedek'' Değil, ''Hamle'' Oyuncusu

Hublot-Redesigned-Referee-Board-5

Recep Cengiz- 10 eylül 2020 Kulüpler sezonu planlarken, geniş kadro oluşturmaları işin realitesidir. Sezon içinde maç sayısı, maçların zorluk derecesi, sakatlık veya ceza durumları düşünülerek geniş kadro oluşturulması bir gereksinimdir. 

 Antrenörlerin sahaya çıkarmak zorunda kaldığı kadro, oynanacak maçın koşullarının düşünülerek tercih haklarını kullanılmasıdır. Bu seçim de başlangıç kadrosunu, yani ilk onbiri belirlerler. Devamında, maçın olasılıklarını düşünerek alternatif oyuncular belirlenir, bunun dışında kalan oyuncular takımın geniş kadro oyuncuları olarak (o maç için) değerlendirilmez.

Günümüz futbolunun geldiği noktada sezon içerisinde bir takımın 50-55 civarı müsabaka oynadığı düşünüldüğünde, başarının yolu geniş kadroyu verimli kullanmaktan geçmektedir. Bu anlamda “yedek oyuncu” ifadesinin bu kavramı tam olarak karşıladığını söyleyemeyiz. Çünkü bu durumlarda sıkça duyduğumuz, ‘maça yedek oyuncularla çıktık’ söylemiyle maç önemsiz, oyuncular değersiz algısı yaratılmış olur.

Bu işleyişin sabit değil, değişken olmasına karşın (dünyada bütün kulüplerde yaşanan) oynamayan futbolcuların kırgınlık ve mutsuzlukları tartışma konusudur. Tartışma/çatışma konusu bir başka şey antrenörlerin oyuncu tercihleridir. Bu anlamda işin özü ‘kulübün doğru futbolcuyu, futbolcunun doğru takımı’ seçmesidir. Yani kulüp oynatabileceği, oyuncu oynayabileceği takımı tercih etmelidir.

Nasıl ki takımdaki her oyuncu takımda oynamak için mukavele imzalıyorsa, aynı antrenmanlara çıkıyorlarsa, aynı antrenörler tarafında çalıştırılıyorsa, aynı tesislerde kalıyorsa, aynı yerde kamp yapıyorlarsa, aralarında her türlü duygu paylaşımı oluyorsa… Bu her oyuncunun takımın önemli bir parçası olduğunu gösterir. Aksi durumda, takımda oynama olasılığı olmayan bir futbolcuyu kulüp neden transfer etsin?

Neden imkanlar sunsun?

Neden yatırım yapsın?

Olayı tersinden düşünürsek, oynamayacağını bilen oyuncu ‘neden’ antrenman yapsın, ‘nasıl’ motive olsun?

Hiçbir futbolcu yedekte tutulmak için transfer edilmez. Futbol takımları yedek parça dükkânı değil, hiçbir oyuncu bir diğerinin yedeği veya muadili değildir. Oynayan ve oynamayan futbolcular bir bütünün parçalarıdır. Birbirine bağlıdır. Dolayısıyla kullanılan dil yanlış yaratılan algı yanıltıcıdır.

Sözlük anlamı “gerektiğinde yararlanılmak, kullanılmak üzere ayrılmış olan, fazladan bulundurulan” yedek kelimesinin oynamayan futbolcular için kullanılması yanlıştır. Doğru cümle ‘yedek’ değil ‘hamle’ oyuncusu olmalıdır.

Hamle oyuncusu kimdir?

Oyuna girdiğinde arkadaşlarına destek vererek takımın zihinsel dayanıklılığını artıran, oyuna denge sağlayan, skoru korunması ve değişimine katkı sağlayan kişilerdir. Hamle oyuncuları; oyundan çıkan oyuncunun yedeği olduğu için değil, takımın ve sistemin bir parçası olduğu için bunları yapmaya çalışır. Dolayısıyla zaman zaman tanık olduğumuz çıkan oyuncunu kapris yapmamasının giren oyuncu için saygı sorunu yarattığını vurgulamak gerekiyor.

Bu anlamda dil ve algı bozukluklarının değiştirilmesi ve yeni anlam bozukluklarının giderilmesi gerekiyor. Bir futbolcuya oynamadığı halde ücretlerinin ödenmesi, kulübün imkanlarının sunulması, dışlanmaması, takımın bir parçası olarak kabul edildiğinin, kendisine saygı duyulduğunun göstergesidir. Bu bağlamda oyuncuların as veya yedek saptaması değil, bir maç için öncelik ve tercih hakkının kullanılması/kullanılmamasıdır.

Sonuç olarak, oynamayan futbolcular yapılan tanım, yakıştırma ve oluşturulan algının ‘küçümseyici’, ‘incitici’, ‘moral bozucu’ ve ‘zihinsel dayanıklılığı zayıflatıcı’ söylemlerden oluşmaması ve varlığının korunmasına dikkat edilmelidir.Salt oynayan futbolcular üzerine odaklanmak, oynamayan futbolcularda ayrımcılık, ilgisizlik ve kırılganlığa yol açar. Futbolcunun kariyer, kişilik ve sosyal ilişkilerini yıpratacak sözlemlerden kaçınılmasının sonraki maç performansı üzerinde etkileyicidir. Oynamayan futbolcunun kendisini önemli ve değerli hissetmesinin önkoşulunun, takımın önemli bir parçası olarak görülmesi olduğu unutulmamalıdır.

Bir takımda oyuna başlayan oyuncu değerli, bekleyen oyuncu önemlidir.{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  1390  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

29/09/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,146,89

-1,60

 bjk BJKAS

5,48

-1,44

 fb FENER

52,10

-0,95

 gs GSRAY

5,64

-1,74

 trabzon TSPOR

4,35

-1,58

   SPOR ENDEKSİ

1.482,62

-1,37

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32468686

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana Demir  7   5  1   1  16  7    16 
2 Galatasaray  7   5  1  4 

16

3 Başakşehir  6  4 2 0 9 14
4 Beşiktaş  7   4  16  10  6 14
5 Konyaspor  7 4 2  1  2 6 14
6 Fenerbahçe  6  4   1 20   6    14   13 
7

Trabzonspor 

 7  1  11  10   1 13 
8 Kayserispor  7   0  4  12 
9 Gaziantep 7  2 13  10  3 11 
10

Kasımpaşa

 7   0 15  -8  9
11 Alanyaspor

10 

15  -5  8
12 Giresunspor -3     7 
13 Karagümrük 10  -2   6
14 Antalyaspor  7  0  14   -6     6  
15 İstanbulspor 6 10  -6  5
16 Ankaragücü  6  1   11  -5 4
17 Sivasspor 7 11  -6   4  
18 Ümraniyespor  7  2 10   -5 2
19 Hatayspor 6 1 10   -8   1  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review


Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız

 


 

 

annual report 202021 photo

 

Avrupa Futbolunun patronu UEFA’nın gelirleri 5.7 Milyar Euro’ya Ulaştı. Raporu okumak için tıklayınız.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.