x
17 Şubat 2020- Beşiktaş başkanı Çebi: "Şu anda Beşiktaş'ın tek bir çıkış yolu var; Bağış kampanyası! Herkesten destek bekliyoruz, 1 lira da değerli, 10 bin lira da değerli. Beşiktaş'ı Beşiktaş'tan başka kimse kurtaramaz." 16 Şubat 2020- Premier Lig 2023'ten itibaren PremFlix isimli dijital platform aracılığıyla yayın haklarını satacak bir planlama içinde. Bu proje gerçekleşirse, Premier Ligin beklenen yayın geliri yıllık 24 Milyar Euro'ya ulaşacak. Futbolekonomi- 9 Ocak 2020- Beşiktaş'ın eski başkanı Fikret Orman, 1 Haziran 2018 ila 31 Mayıs 2019 tarihleri arasındaki hesap dönemine ilişkin faaliyet ve işlemlerden dolayı oy çokluğu ile ibra edilmedi. 4 Ocak 2020- Türkiye Futbol Federasyonu 2019-20 sezonuna ilişkin takım harcama limitlerini belirledi. 2.4 Milyar TL'na yaklaşan harcama limitlerinin yüzde kırkı Beşiktaş Fenerbahçe ve Galatasaray'a ait.  6 Aralık 2019 Emlak Konut ile Galatasaray arasında devam eden anlaşmazlık sonunda Galatasaray'ın Florya'yı geri almak için 120 Milyon TL ödemeyi taahhüt etmesi sonrası çözüldü. Buna göre Riva projesi devam edecek. Futbolekonomi- 2 Aralık 2019 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) kura çekimi Romanya'nın başkenti Bükreş'te gerçekleştirildi. A Milli Futbol Takımı, İtalya, İsviçre ve Galler'in bulunduğu İtalya ve Azerbaycan'ın ev sahipliği... 26 Kasım 2019- Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın “Kimsenin borcunu silmedik, piyasa koşulları neyi gerektiriyorsa onu yaptık. Kulüplere nefes aldırdık” dedi. 6 Kasım 2019- Futbolda oyunculara ödenecek ücretten kesilen Stopaj oranı %20'ye çıkartılırken, 500 Bin TL'nın üzerinde gelir elde eden oyuncular ve teknik adamlar ise yıllık beyanname ile %40 vergi ödeyecekler. 25 Eylül 2019- Beşiktaş Başkanı Fikret Orman istifa etti. Orman: " Beşiktaş'ta kan değişimine ihtiyaç var. Beşiktaş'taki sürecimi tamamlıyorum." Futbolekonomi- 30 Ağustos 2019 UEFA Şampiyonlar Ligi 2019-2020 sezonunun kura çekimi Monako'da yapıldı. Galatasaray, Paris Saint-Germain, Real Madrid ve Club Brugge'un olduğu A grubunda mücadele edecek.
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tuğrul AKŞAR UEFA Kulüplere Yaptırımı Neye Göre ve Nasıl Uyguluyor?

UEFA Kulüplere Yaptırımı Neye Göre ve Nasıl Uyguluyor?

ffp11

Tuğrul Akşar/28 Eylül 2014 Başlığımızdaki soruyu kısaca yanıtlayıp sonda söyleyeceğimiz sözü baştan söyleyelim.

 

Aslında, UEFA çok ulvi amaçlarla 2009’da kulüplerin dengeli bir rekabet ortamı içinde mücadele edebilmelerine olanak sağlamak, kulüplerin finansal rekabet üstünlüklerini düzenlemek amacıyla Finansal Fair Play uygulamalarını hayata geçirmek istedi. Ancak süreç içinde uygulama esas borçlu ve futbolu domine eden liglerden daha çok Avrupa’nın periferisi konumundaki ligleri disipline etmeye yöneldi. Bu uygulama süreç içinde büyükleri daha da büyütürken, küçüklerin rekabet güçlerini olumsuz etkiledi. Bu, futbolun ölümü anlamına gelirdi ki, Platini bu işin böyle yürümeyeceğini anlayıp büyük ligleri de bu işe dahil etmenin doğru olacağını kavradı. İşte bugün Liverpool’un, Monaco’nun, Inter Milan’ın, Roma’nın incelemeye alınmasının arka planında bu yatıyor.

 

Michel-Platini-007

 

 

Finansal Yapılarındaki Olumsuzluklar Nedeniyle Beş Kulübe Yaptırım

 

Geçen hafta UEFA Finansal Fair Play Komitesi almış olduğu bir kararla, üçüncü kişilere olan ve ödenmemiş borçlar, vergi ve diğer gecikmiş yasal yükümlülükler, finansal tablolardaki bazı olumsuzluklar nedeniyle Bursaspor'un da aralarında bulunduğu Avrupa'da beş kulübe ((Bursaspor, CFR 1907 Cluj, FC Astra Giurgiu – formerly FC Astra Ploiești – FK Budućnost Podgorica and FK Ekranas)   bazı parasal önlemler/yaptırımlar getirdi.

 

Bu uygulamanın 31 Aralık 2014'e kadar devam edeceğini, bu süreçte izlemenin de süreceğini belirtti. Bu kapsamda, kulüplerin Bursaspor dahil beş kulübün UEFA'dan olan alacakları da UEFA tarafından blokeye alındı. Bu eksiklik ve olumsuzlukların giderilmesiyle bu paralar serbest bırakılarak, kulüplerin hesaplarına geçeceği UEFA tarafından anons edildi.

Beşiktaş Dahil Yedi Kulüp Daha İncelemeye Alındı!

 

UEFA yukarıda belirtilen beş kulübün dışında diğer yedi kulübün de 2012-13 dönemine ait finansal tablolarında başa baş noktası başta olmak üzere, bazı finansal olumsuzlukların belirlenmesi üzerine aralarında Beşiktaş'ın da bulunduğu  (AS Monaco FC, AS Roma, Beşiktaş JK, FC Internazionale Milano, FC Krasnodar, Liverpool FC and Sporting Clube de Portugal) yedi kulübü de incelemeye aldığını resmi sitesinden duyurdu.

 

Bu kulüplere, bu eksikliklerin giderilmesi konusunda Finansal Fair Play (FFP) komitesi gerekli uyarı yazılarını gönderdi ve resmi sitesinden de deklare etti ve bu kulüplere ilişkin izlemenin 2014 Ekim ve Kasım'ına kadar da devam edeceğini bildirdi.

 

Finansal Fair Play Kurallarının Çalıştırılmasıyla Kulüplerin Zararı 900 Milyon Euro Azaldı

 

2012-13 sezonuna ilişkin 115 kulübün de incelendiğini belirten UEFA, FFP kapsamında alınan önlemlerle Avrupa'da kulüplerin 2011’den 2013 yılına kadar geçen yaklaşık 3 yıllık süre içinde finansal tablolarındaki  toplam 1.7 milyar Euro tutarındaki zarar ve açıklarının 2013 yılında 800 milyon Euro'ya kadar gerilediğini  ifade etti.

 

2012 sonu itibariyle UEFA’ya bağlı 53 ülkenin finansal denetimi yapılan 699 kulübünde 14.1 milyar Euro’ya ulaşan büyüklüğü Avrupa futbolunda transfere 10.9 milyar Euro harcandı. (Bu transferin yüzde ellisi Premier Lig ve La Liga tarafından gerçekleştirildi.) Oyuncu ücretleri 2012’de bir önceki yıla göre %59 artarak 9.2 Milyar Euro’ya yükseldi.

 

drut fig1

 

 

2011’e göre 2012’de kulüplerin zararları 600 milyon Euro, geçen üç yıllık süre içinde de 700 milyon Euro’luk  bir azalışla 900 milyon Euro gerileyerek, 800 milyon Euro’ya kadar düştü.

 

 

UEFA Bu süreci Nasıl Çalıştırıyor?

 

UEFA her sene belirli aralıklarla kulüplerin bağımsız dış denetimden geçmiş finansal tablolarını lokal federasyonlar aracılığıyla istiyor. Öncelikle lokal federasyonların gerekli ön incelemeyi yaparak UEFA lisansı vermeye engel bir durum olup olmadığını denetlemelerini ve buna göre işlem yapılmasını talep ediyor.

 

Bu kapsamda yapılan lokal incelemelerde bir sorun olmazsa, bazen şikayete bağlı olarak, bazen de daha önceden izlemeye ve incelemeye alınmış kulüplere özel takip yapılarak müdahale ediliyor. 

 

Finansal tablolarında FFP kuralları kapsamında olumsuzlukları olduğu UEFA tarafından saptanan kulüplere UEFA önce uyarı yapıyor.  Uyarıyla başlayan bu süreçte, ilgili kulübe bu olumsuzlukların giderilebilmesi için süreler veriliyor ve kulüpten taahhüt alınıyor. Belirlenen olumsuzlukların verilen süre içinde giderilmemesi durumunda bu kulüplere parasal cezalar veriliyor, ayrıca UEFA'dan olan alacaklarının dondurulması uygulamasına gidiliyor. İkinci aşamada da bu eksiklik ve olumsuzlukları gideremeyen kulüplere üçüncü aşamada men cezası veriliyor. Men cezasının boyutu finansal tablolardaki olumsuzlukların boyutuna göre değişebiliyor. Örneğin, gecikmiş ödemeler için gerekirse bir yıllık men cezası verildiği gibi, oyuncu ve teknik adamlara olan borçlardaki gecikmelere göre bu süre iki yıla kadar (eksiklikler giderilinceye kadar), finansal tablolarda belirlenen eksiklikleri giderme yerine, yanıltıcı beyanda bulunmak ya da gerçek finansalları göndermemek nedeniyle bu süre üç yıla kadar da çıkabiliyor.

 

Başlangıçta UEFA FFP kurallarının uygulamasında çok daha katı davranmaktaydı. Ama büyük liglerde yer alan kulüplerin bu uygulamaya bu kadar kısa sürede uyum sağlayamayacaklarını ileri sürmeleri, UEFA’yı bu şekilde kademeli bir uygulamaya yöneltti. Bu sayede futbolun periferisi konumundaki ülke ligleri de, birazcık nefeslenme şansına sahip oldu.

 

Financial-Fair-Play

  

UEFA'nın finansal fair play Kriterleri Genel Olarak Neleri Hedefliyor?

 

 UEFA temel itibariyle üç ana başlıkta kulüplerin mali yapılarını disipline etmelerini istiyor. Bunlar:

1)    Gelir ve gider denkliği esası. Buna göre kulüpler gelirlerinden fazla harcama yapıp açık veremeyecekler. (Denk Bütçe uygulaması)

2)    Oyuncu ve teknik adamlara yapılacak her türlü maaş, ücret, prim vb. ödemeler toplamı, toplam giderlerin yüzde yetmişinden fazla olmayacak. (Gider Kısıtlaması uygulaması)

3)  Şirket şeklindeki kulüplere şirket ortaklarının, dernek bazlı kulüplerde ise yönetimlerin veya üçüncü kişi ya da kurumların borç olarak verdiği paraların en kısa sürede ya alacaklılara ödenmesi ya da kulübe öz kaynak olarak hibe edilmesi. (Futbol dışından kulübe aktarılan fonların kaynaklarına iade edilmesi uygulaması)

Yukarıdaki genel ve esas temellerin dışında UEFA’nın finansalları detay inceleyerek, mali anlamda kurala bağladığı ve operasyonel anlamda denetimini yaptığı finansal tabloları, doğal olarak kulüpleri  temel olarak 2 kavrama göre inceliyor.  Bunlardan ilki Break-Even (Başabaş) Kuralı, diğeri ise Kabul Edilebilir Gelirler Kavramı. Bunlardan kısaca bahsedersek, bu kavramlardan ilki;

 

Break-Even (Başabaş) Kuralı

 

Başabaş kuralı FFP’nin getirdiği belki de en önemli kural olarak karşımıza çıkıyor. Amaç olarak kulüplerin bir takvim yılı içinde sportif ve iktisadi faaliyetleri sonunda eğer bir zarar oluşmuşsa, işte bu oluşacak zararları sınırlamaya ve sıfırlamaya yönelik uygulamadır. Bu kurala ilişkin yaptırımlar 2013/14 sezonunda uygulanmaya başlandı ve bu kuralı baz alan UEFA turnuvalarından men  uygulamasını ise ilk kez 2014/15 sezonunda uygulamaya alacak. Break-Even kuralı takımların gelir-giderlerini belli bir dengede tutması gereğini düzenliyor. Bu kurala göre:

  

Ø  2011/12 ve 2012/13 sezonlarını içeren iki yıllık mali dönemde kulüplerin toplam zararı* 5 milyon Euro’yu aşamayacaktır.  

Ø  Eğer takımın sahibi ve/veya ortakları (ilgili taraflar) zararın 5 milyon Euro’yu aşan kısmını tamamen karşılarlarsa, yani şirkete (takıma) zararı aşan kısım kadar ek sermaye koyarlarsa, bu rakam en fazla 45 milyon Euro olabilecektir. 

Ø  İki sezon toplam zarar 45 milyon Euro üzerindeyse ilgili takıma 2014/15 sezonunda yaptırım  uygulanabilecektir.

 

2014/15 sezonu ilk uygulama sezonu olarak iki istisnaya sahip:

 

Ø  Eğer takımın yıllık başa baş sonuçlarında (zararda) bir düzelme (pozitif trend) gözleniyorsa (yani 2012/13 sezonu zarar rakamı bir önceki yıla göre daha olumlu bir yerdeyse, yani zarar azaldıysa),

Ø  1 Haziran 2010 tarihinden önce imzalanan futbolcu sözleşmelerinden kaynaklanan ödemeler 2012/13 mali yılında bir zarara yol açıyorlarsa,

Bu istisnalar geçerliyse takım 2014/15 sezonu için yaptırımlardan kurtulabilecektir. Bu uygulamanın sağlıklı gidip gitmediğini kontrol etmek için;

$1

  BBir sonraki sezon (2014/15) için ise 2011/12, 2012/13 ve 2013/14 sezonlarını içeren 3 sezonun toplam rakamına bakılacaktır.

Ø  Buradaki sınır ise yine, bir önceki  sezonda uygulandığı gibi 5 milyon Euro ve 45 milyon Euro olacaktır. Ancak rakamlar 3 sezon toplamına göre hesaplanacaktır. (örneğin bir takım ilk 2 yılda 45 milyon Euro zarar etmiş ve hissedarlar bu zararı nakden sermaye olarak koymuşlarsa, 2013/14 sezonunda zarar etmemesi gerekecek, aksi takdirde yaptırıma maruz kalabilecektir)

Ø  Sonraki 3 sezonda ise (2015/16, 2016/17, 2017/18) yine önceki üç sezona bakılacak, ancak sınırlar 5 milyon Euro ve 30 milyon Euro olacaktır.

Ø  UEFA 2018/19 sezonundan sonra kulüplerin yıllık zarar tutarlarını  30 milyon Euro sınırına düşürebilecektir.

 

Başa Baş Hesaplamasında Kabul Edilebilir Gelirler Kavramı

 

Eğer bir spor kulübünün sportif ve iktisadi faaliyetlerinin sonunda bir zarar oluşmuşsa, oluşan zararların nasıl ve hangi gelirlerle giderilebileceğini düzenleyen bu kuralda, UEFA Zarar Tanımı ya da Başabaş Hesaplamasına Dahil Edilen/Edilmeyen Gelir ve Giderleri aşağıdaki gibi dikkate alıyor.

 

UEFA kulüplerin Başabaş noktası hesaplamalarında kulübün her gelirini dikkate almıyor. Bu bağlamda UEFA tarafından kabul edilebilecek gelirler: Kabul edilen gelirler, asıl faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü gelirler:

1)    Maç günü gelirleri,

2)    Yayın gelirleri,

3)    Sponsorluk gelirleri,

4)    Reklam ve diğer medya gelirleri,

5)    Ticari faaliyetler gelirleri,

6)    Finansal gelir (mevduat, faiz vb.),

7)    Bonservis  gelirleri (satış bedeli ile defter değeri arasındaki fark),

Bu uygulamada çok önemli bir detayı da burada sizlerle paylaşmış olalım. Bu zararın giderilmesine ya da başa başın belirlenmesine yönelik olarak, kulüplerin mücadele ettikleri yıl itibariyle UEFA’dan doğacak alacakları bu hesaplamaya dahil edilmiyor.

 

Son olarak şunu belirtmekte yarar görüyorum. Platini Fair Play'i hayata geçirip futbola mali çeki düzen vermek istiyorsa,  öncelikle bu işe, Avrupa futbolunu borçta alacakta ve sportif performansta domine eden ve aslan payını alan beş yük ligden başlamalı ve her lige ve kulübe fair davranmalıdır.

 

20101028

Bu kouda daha fazla detay için futbolun finansına çok değerli katkılar sağlayanwww.sporekonomi.com adresine, aşağıdaki linke bakabilirsiniz.  http://www.sporekonomi.com/2014/02/uefa-financial-fair-play-kurallar-ve.html 

 

Ayrıca daha farklı bir bakış açısı ve değerlendirme için aşağıdaki yazımıza da bakılabilir. "Finansal Fair Play Kulüplerimizi Nasıl Etkileyecek?"

 http://futbolekonomi.com/index.php/haberler-makaleler/genel/122-tugrul-aksar/2991-finansal-fair-play-kulueplerimizi-nasl-etkileyecek.html{jcomments on}

Bu İçerik  7150  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

tbmm-logo

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Spor Kulüplerinin Sorunları ile

Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak

Alınması Gereken Önlemlerin

Belirlenmesi Amacıyla Kurulan

 

MECLİS ARAŞTIRMASI

KOMİSYONU

RAPORU

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

21.02.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

116.979

1,16

 bjk BJKAS

2,95

-0,03

 fb FENER

16,28

0,03

 gs GSRAY

2,97

-0,15

 trabzon TSPOR

5,94

-0,29

       

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 24270920

Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2019-20 Puan Durumu

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Trabzonspor

 21   13   5   3    47   21  26  44
2 Başakşehir
 22  12  7  3  41  22  19  43
3 Galatasaray

 22

 12  6 4 36  17  19  42
4

Sivasspor

 22  12  6 4  41

 26

 15  42
5 Alanyaspor 
 22  11  6 5  41  21  20

 39

6

Fenerbahçe

 22

 11

 5 6  41  26

 15

 38
7

Beşiktaş

 22

 11

 3 8  34  28  6  36
8

Göztepe

 21  9  6 6  28

 23

 5  33
9

Gaziantep

 22  8

 6

8  33  35  -2  30
10

Malatyaspor

 21  6  6 9  34  30   4  24
11 Gençlerbirliği
 22

 6

 6 10  31  30   1  24
12 Denizlispor
 22  6  6 10  21  30  -9

  24 

13 Rizespor
 21  7  3 11  21  32  -11  24
14 Antalyaspor
 22  5  7 10  23  39  -16  22
15 Konyaspor

 22

 4  8  10  17  30

 -13

 20
16

Ankaragücü

 22

 4  8  10  20  38  -18  20
17 Kasımpaşa
 22  4  4  14  29  49  -20  16
18 Kayserispor
 22  3  6  13  22  54  -32  15

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.