Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
19 Kasım 2020 UEFA Uluslar Ligi'nde Milli Takımımız B Ligi 3.Grup ta  Macaristan'a karşı oynadığı maçı 2-0 kaybederek grup sonuncusu oldu ve C ligine düştü. 18 Kasım 2020- Kulüpler ile yayıncı kuruluş arasındaki kriz çözüldü. beinsports kulüplere yıllık 2.650 Milyon TL ödeme yapacak. Bu anlaşma ile kulüplerin kaybı yaklaşık 550 Milyon TL oldu. 15 Ekim 2020- Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un toplam borçları son 8 yılda % 534 artarak 13 Milyar TL'nı geçti.   7 Ekim 2020- Alman Futbol Federasyonu (DFB) binası ve federasyon yetkililerinin evleri vergi sahteciliği soruşturması kapsamında arandı. 28 Eylül 2020- FIFA korona virüs sürecinin futbola maliyetinin 14 milyar dolar olduğunu açıkladı. 17 Eylül 2020- Süper Lig'de 11 Eylül'de maçlar başlamasına karşın hala yayın bedellerinin kulüplere ödenmesi konusunda belirsizlik devam ediyor. 15 Eylül 2020- Avrupa futbolunun ekonomik, mali ve yönetsel yönden yapılanması ile Merkez Ligler lehine rekabetin yeniden nasıl düzenlendiğinin analizini yapan Finansal Futbol- Tuğrul Akşar kitabı yayımlandı.   26 Ağustos 2020-  Türkiye Futbol Federasyonu 2020-21 sezonunda maçların, stat kapasitesinin yüzde 30'u kadar seyirci alınarak oynanabileceğini açıkladı.  24 Ağustos 2020- 201920 Sezonu Şampiyonlar Ligi şampiyonu, finalde Paris Saint Germain'i 1-0 yenen bayern Münih oldu. Kazandığı bu kupayla Bayern Münih. altıncı kez kupayı müzesine götürdü. 6 Ağustos 2020- 2019/20 sezonunu  33.600 UEFA ülke puanıyla, 11. sırada kapatan Türkiye, Şampiyonlar Ligi'nin 2021-22 sezonuna direkt takım gönderemeyecek. Bu durumda 2020/21  Süper Lig Şampiyonu Şampiyonlar Ligi gruplarına...
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tuğrul AKŞAR Kulüpleri Bekleyen Tehlike Finansal Fair Play’de Başa Baş Noktası Nasıl Hesaplanır?

Kulüpleri Bekleyen Tehlike Finansal Fair Play’de Başa Baş Noktası Nasıl Hesaplanır?

Tuğrul Akşar/1 Nisan 2013 UEFA Finansal Fair Play (FFP) komitesi kulüplerin gelirleri ile giderleri arasında denge olması koşulunu getirdi.

 Yani, gelir-gider dengesi kuramayan kulüpler, giderleri gelirlerinden fazlaysa zarar edecekleri için, bu zarar miktarını giderebilecek gelirlere ulaşmalarını kulüpler için bir zorunluluk olarak belirledi. Bu amaçla bir kulübün zarardan kara geçeceği nokta, başa baş noktası olarak adlandırılıyor.

Başa baş noktası hesaplamalarına dikkate alınan gelirler

Başa baş noktası hesaplamalarına temel olabilecek gelirler, kulüplerin asli faaliyetlerinden oluşan gelirleri kapsıyor. Hangi gelirlerin ve hangi giderlerin başa baş noktası hesaplanmasında dikkate alınacağını FFP kuralları madde 58’te açıklanıyor.

Buna göre kulüplerin asli faaliyetlerinden doğan her türlü gelir- maç günü gelirleri, naklen yayın gelirleri, sponsorluk gelirleri, reklam ve medya gelirleri, ticari faaliyetlerden doğmuş ve diğer işletme gelirlerinden oluşan toplam gelirleri ile oyuncu satımından elde olunan gelirler Finansal Fair Play (FFP) başa baş hesaplamalarında dikkate alınacak gelirler olarak karşımıza çıkıyor. Yine bu gelirlerin elde edilmesi sürecinde kulübün yapmış olduğu faaliyet giderleri de aynı maddede açıklanıyor.

Başa baş noktasının (Break Even) hesaplanmasında, kulüplerin asıl faaliyetlerinin dışında elde olunan gelirlerden bazıları başa baş noktası hesaplanırken dikkate alınmıyor. Örneğin bu kapsamda oyuncu satışından elde olunan değer, yani oyuncunun satış fiyatı, ayrılan amortismanlar düşüldükten sonra maliyet olarak defter değerinin üzerinde ise, “başa baş” hesaplamalarına kar olarak dahil ediliyor.

Kulüplerin söz konusu gelir ve giderleri sadece bir yıl için değil, kümülatif olarak dikkate alınıyor. Örneğin, bir raporlama dönemi içinde 2012-13 sezonunda 50 milyon Euro zarar eden kulübün, 2013 yılında minimum 45 milyon Euro kar etme zorunluluğu bulunmaktadır ki, bu kulüp Finansal Fair Play testini geçebilsin.

Kabul Edilebilir Zarar kavramı

UEFA Finansal Fair Play uygulamaları kapsamında 2013-2017 sezonları arasında kulüpler için “Kabul Edilebilir Zarar” Tutarları belirlendi. Buna göre kulüpler için Kabul Edilebilir Zarar” kavramı, Bir İzleme Döneminde lisans sahibi kulübün gelir ve giderleri arasındaki maksimum fon açığını anlatıyor. Buna göre, 2011-12 ve 2012-13 sezonlarında profesyonel futbol kulüplerinin yapabilecekleri maksimum zarar 45 Milyon Euro, 2012-2017 sezonları arasında da bu tutar 30 Milyon Euro olarak belirlendi. 2017-18 sezonundan itibaren de kulüplerin kabul edilebilir zararları ise 30 Milyon Euro’dan daha az olmak zorunda.

Zarar Eden Kulüp Sermaye Koymak Zorunda!

Yukarıdaki örnekten de görülebileceği üzere, “Başa Baş Noktası”nın kabul edilebilir tolerans düzeyi 5 milyon Euro oluyor. Kulüpler ilgili yılda zarar yapıyorlar ve bu zarar tutarı Kabul Edilebilir Zarar Tutarı’nın üzerindeyse, izleyen yıllarda bu zararın azalıp azalmadığına bakılıyor. İzleyen yıllarda da zararda bir azalma gözlemlenmiyor ya da öz kaynak açığı giderilemiyorsa, söz konusu kulüp Finansal Fair Play testini geçemeyeceğinden UEFA Lisansı alamıyor.  

Bu raporlama döneminde mali tablolar, Bağımsız Denetim Şirketi tarafından, UFRS (Uluslararası Finansal Raporlama Sistemi) esasına göre hazırlanmış  Bilanço, Gelir Tablosu, Nakit akım Tablosu ve Bütçeden oluşmak zorunda.

Yıllık gelirlerinin  %100’ünden fazla borcu olanlar ile çalışan ücretleri  toplam gelirinin % 70 ini aşan kulüpler içinse, UEFA ilave açıklama isteme hakkını saklı tutuyor.

FFP kuralları kapsamında bu konuda UEFA’nın oluşacak aşırılıklara hassasiyet göstereceği ve lisans vermeme nedeni sayabileceği ilgili kurallar talimatında belirtiliyor.

UEFA Kulüp Lisanslama ve FFP Madde 72’ye göre, bu kurallara uymayanlar UEFA disiplin düzenlemelerine göre cezalandırılacaktır.

Kulüpler İçin Finansal Fair Play Testi Diyagramı

Başa Baş Noktası (Break Even Calculations) hesaplamasına Chelsea kulübü örneğinden hareketle somutlaştırmaya çalışalım.

Chelsea Kulübü Örneğinde Bir Finansal Fair Play Testi

Chelsea’nin 2011/12 sezonu itibariyle geliri toplam 244,2 Milyon Sterlin’dir. FFP (Finansal Fair Play) gereği, kulübün ortak olduğu şirketlerden elde ettiği kazançlar gelirlerden indiriliyor. Buna göre toplam gelirleri 240,9 milyon Sterlin olarak gerçekleşen Chelsea’nin bu sezonda 186,5 Milyon Sterlin Ücret ve Maaşlar başta olmak üzere Kulübün oyuncularına geçen sene ödediği bonservis bedelleri ile ücret ve maaşlar toplamı ve yine oyuncu transferlerinda kulübün kasasından çıkan her türlü komisyon ve masraf kalemleri, gelirlerden düşüldüğünde faaliyet karı -62,5 milyon Sterlin zarar olarak gerçekleşmiştir.

Kulübün faaliyetlerinden doğan zarardan, oyuncu satımından elde olunan kazançlar ve diğer gelirler düşüldüğünde kulübün 2011-12 sezonu zararı 29,8 Milyon Sterlin olmuştur.

Chelsea Finansal Fair Play Testini Geçemez!

FFP (Finansal Fair Play) kapsamında kulübün başa baş noktasını hesaplamaya çalışırsak, 29,8 Milyon Zarar’dan tesis harcamaları, alt yapı harcamaları ve sözleşmeleri devam eden oyuncuların transfer harcamalarının ait olduğu yıla ilişkin kısmını oluşturan Toplam 25,6 Milyon Sterlin’lik Toplam FFP indirimleri düşüldükten sonra 73,9 Milyon Sterlin olan Toplam Başa Baş noktasına ulaşılır.

2014-15 sezonundan itibaren kulüplerin kabul edilebilir maksimum zararları 45 Milyon Euro olarak kabul edildiğinden, 45 milyon Euro karşılığı olan 36 Milyon Sterlin söz konusu zarardan indirildiğinde, Chelsea Kulübünün başa baş noktası yani, FFP Gereğince kulübün kapatması/tazmin etmesi gereken zarar noktası -37,9 Milyon Sterlin oluyor.

Bu hesaplamaya göre Chelsea başa baş noktasındaki zararı giderebilmek için özkaynaklarına 37,9 Milyon Sterlin para eklemek durumundadır. Aksi halde FFP testini geçemeyeceği için Chelsea UEFA lisansı alamayacaktır.

Sonuç

FFP kriterleri, 2011 ve 2012 finansal dönemlerinde  kulüplerin elde ettiği sonuçlara göre 2012-2013 sezonunda uygulanmaya başladı. Bu kurallara göre, ilk men cezası 2014-2015 sezonunda verilecek.

 

Finansal Fair Play uygulaması Avrupa’ya gitmek isteyen tüm kulüplerimizi tehdit eden ciddi bir tehlike haline geldi. Eğer kulüplerimiz gerekli finansal önlemler almadıkları taktirde UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi organizasyonlarına katılamayacaklar. Bu olumsuzluk hem kulüplerimizi, hem de Türk Kulüp futbolunu yakından etkileyecek konumda.{jcomments on}

Bu İçerik  31314  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

e- Bülten Üyeliği

E-Bülten listemize üye olmak için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Spor Endexi

02.12.2020

Kapanış Günlük
Değişim %
  IMKB 100

1.320,37

-0,37

 bjk BJKAS

3.80

7,65

 fb FENER

33.42

0,91

 gs GSRAY

3.97

3,12

 trabzon TSPOR

4.41

1,61

   SPOR ENDEKSİ 978,55 3,35

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 26589714

SÜPER LİG 2020-21 SEZONU

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV P
1

Alanyaspor

 8 6 2  0 18

3

15  20
2 Fenerbahçe  9  6  2  1 17 9  8   20
3  Galatasaray

 9

 5  2  2 12 7 5  17
4

Gaziantep 

 9  3  5  1 13

 11

2  14
5  Karagümrük  9  3  4  2 17  11  6 

 13

6

Başakşehir

 9

4

1  4 13  12

1

 13
7

Beşiktaş

 8

 4 

1  3 13  14 -1  13
8

Konyaspor

 8 3 3  2 10

 6

 4  12
9

Rizespor

 8  3

3

 2 12  10  2  12
10

Kasımpaşa

 9  3 3  3 11  10  1  12
11 Hatayspor  7

 3

3  1  7  9  -2  12
12 Göztepe  8  2 5  1  14  9   5

 11

13 Malatyaspor  8  3 2  3  8  10  -2  11
14 Sivasspor  8  2 3  3  8  10   -2  9
15  Trabzonspor

 9

 2 3  4  11  15

 -4

 9
16

Antalyaspor

 9

 2 3  4  9  14  -5  9
17  Erzurumspor  8  2 2  4  9  13 -4  8
18 Kayserispor  8  2 1  5  5  11 -6  7
19  Gençlerbirliği  8  1 2  5  6  14 -8  5
20 Denizlispor  8  1 2  5  5  13 -8  5
21 Ankaragücü  7  0 2  5  7  14 -7  2

 

            

 

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

Money Football League

delo-4

 

Yirmiüçüncüsü yayınlanan 2020 Deloitte Para Ligi Raporu’na göre Barcelona 840.8 Milyon Euro’luk geliriyle ilk sırada.  Tamamı Merkez Lig kulüplerinden oluşan Lig’in Raporunu okumak için tıklayın.

 

 


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.