Beşiktaş’ta Başkan Kim?
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Müslüm GÜLHAN Beşiktaş’ta Başkan Kim?

Beşiktaş’ta Başkan Kim?

5e5f

Müslüm Gülhan- 6 Mart 2020 BJK’nin 20 Ekim 2019 tarihli  Olağan Genel Kurul sonucunda, Ahmet Nur Çebi başkanlığında 13 yönetim kurulu üyesi kulübü yönetmek için genel kuruldan yetki almıştı.

 

Tabii, Beşiktaş 2908 sayılı Dernekler Kanunu’na göre dernek statüsünde yönetildiği için, yapılan seçim de derneğin yönetimini seçmek için yapılmıştı.

Seçimin içeriğin ve uygulamaların tartışılması ayrı…

Benim tartışmak istediğim BJK AŞ’nin şu andaki yapısı!

“3813 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun 27. maddesi ile Profesyonel Futbol Talimatının 52. maddesi hükümlerine göre spor kulüpleri, profesyonel takımlarını Türk Ticaret Kanunu’na göre kuracakları veya kurulmuş anonim şirketlere devredebilir; bu şirketler aracılığıyla ticari faaliyetlerde bulunabilir, profesyonel futbol faaliyetlerini sürdürebilir konuma gelmişlerdir.” (Tuğrul Akşar)

Yani derneğin bir AŞ kurma yetkisi var ve bu şirkette derneğe ait bir kuruluş olmaktadır.

“…Futbol A.Ş.’lerin hisse senetlerinin rehni karşılığında ya da bu şirketlerin yıl sonunda dağıtacakları temettü ödemeleri karşılığında kendilerine finansman olanağı yaratabilmekteler…” (Tuğrul Akşar)

Bu tip dernek statüsündeki spor kulüplerinin, kurdukları şirketlerin yönetim kurulunu da öncelikle aynı başkan görev yapar ve yönetim kurulu üyeleri de sayısal yeterlilik oranında görev alırlar.

Çünkü, AŞ olarak kurumun en büyük işlevi, futbolu profesyonel olarak yönetmektir. AŞ yönetim kurulu başkanı futbol ile ilgili her konuda imza yetkisine sahiptir, dernek başkanı sahip değildir (!).

Kulübün genel kurlunda seçilen başkan, haliyle AŞ’nin de başkanı olmak zorundadır. Atılacak imzaların sorumluluğu ve transferler dahil verilecek tüm kararların sorumluluğu mali portföy olarak kulübün yüzde seksenin üzerine tekâmül ettiğinden boyutu çok geniştir. Ben bu imzalardan korkuyorum ya da ben AŞ’de görev almak istemiyorum demek olanaksızdır.

İşte BJK’nin geldiği nokta burasıdır.

Şimdi Sayın Çebi AŞ’nin başkanı olmadı.

Olmadığı gibi, Fikret Orman döneminde AŞ’de bağımsız üyeyken, tüm hissedarlara karşı sorumluluğu olan ve Orman’ın ibra edilmemesiyle birlikte tartışmalı konuma gelen, Çebi’nin alacağına mahsuben, AŞ’den derneğe para aktardığı dönemde AŞ yönetici olan Cenk Sümer’i başkan yapmak için uğraşan Çebi’ye karşılık, az sayıdaki değerli muhalefet buna engel oldu.

Tabii iş orada kalmadı…

Torunoğulları başkan seçildi ama, Dernek Yönetim Kurulu üyesi olmayan Cenk Sümer AŞ’de Murahhas üye olarak ki maaşı merak konusu, yönetimde bulunmakta ve sanırım BJK AŞ’nin şirket temsil ve idare yetkisinin ciddi bir kısmını üzerine alarak ‘eş başkan’ konumunda görev yapmaktadır.

TFF’de haliyle kendi sayfasında Sayın Torunoğulları’nı BJK’nin başkanı olarak deklere etti ki haklı. Tüm imza yetkisi Sayın Torunğulları’nın kendisindedir. 2. Başkan

Dalgakıran ile Genel Sekreter Urgancılar’da bu sorumluluğu almak istemediklerinden yönetime girmediler. Ne gibi bir sıkıntı varsa!

Hani korkuyorsanız seçime niye girdiniz?

AŞ’de Ticari Hukuka uymayan bir durum var. 9 Yönetim Kurulu üyesi içinde dernek yönetiminden sadece 3 üye AŞ yönetime girmiş durumda. Yani çoğunluk hissesine sahibi dernek (%51) AŞ yönetiminde azınlık durumundalar. Azınlık hisselerinin temsilcileri de (%49) AŞ’de sayısal çoğunluğa sahip olmalarından dolayı, derneğe ait-yani kamuya ait çoğunluk hisselerini yönetmektedir. SPK bu durumu araştırmalıdır.

Yani Sayın Çebi, sadece dernek başkanı olmak için niye bu kadar çaba sarf etti anlamak mümkün değil. Söyleseydi Sayın Adalı’ya ve Sayın Tekinoktay’a, onlar çekilip onu dernek başkanı seçilmesi için canı gönülden desteklerdi.

İşin komik tarafı, seçimden sonraki ilk Divan Kurulunda Sayın Çebi, “amatör şubelere sadece duş verebilirim” diyerek, aslında sadece amatörler branşları içinde barındıran derneğin başkanı olduğu için, kendi işlevsizliğini kendi ilan etmiş oldu. Ciddi ironi!

Sorun AŞ’dir, çözülmesi gereken ‘kangren’ oradadır. Eğer bunun için çözüm öneriniz ve cesaretiniz yok ise seçime girmeseydiniz.BJK’yi yönetmek için paraya pula ihtiyaç yoktur. Sadece, Beşiktaş’ı yönetecek saha içi ve saha dışında vizyon ve cesarete sahip lidere ihtiyaç vardır

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  1045  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Müslüm Gülhan Cuma, 20 Nisan 2012.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

22/09/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,295,27

1,53

 bjk BJKAS

5,41

0,80

 fb FENER

51,70

-0,29

 gs GSRAY

5,30

0,57

 trabzon TSPOR

4,40

0,92

   SPOR ENDEKSİ

1.456,77

0,52

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32391509

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana Demir  7   5  1   1  16  7    16 
2 Galatasaray  7   5  1  4 

16

3 Başakşehir  6  4 2 0 9 14
4 Beşiktaş  7   4  16  10  6 14
5 Konyaspor  7 4 2  1  2 6 14
6 Fenerbahçe  6  4   1 20   6    14   13 
7

Trabzonspor 

 7  1  11  10   1 13 
8 Kayserispor  7   0  4  12 
9 Gaziantep 7  2 13  10  3 11 
10

Kasımpaşa

 7   0 15  -8  9
11 Alanyaspor

10 

15  -5  8
12 Giresunspor -3     7 
13 Karagümrük 10  -2   6
14 Antalyaspor  7  0  14   -6     6  
15 İstanbulspor 6 10  -6  5
16 Ankaragücü  6  1   11  -5 4
17 Sivasspor 7 11  -6   4  
18 Ümraniyespor  7  2 10   -5 2
19 Hatayspor 6 1 10   -8   1  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review

Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.