Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Futbolekonomi-14 Ekim 2021 Newcastle United Futbol Kulübü resmi olarak Suudi Arabistan Veliaht Prensi Mohammed bin Selman'a bağlı servet fonu olan PIF'e 305 Milyon Sterlin'e satıldı. Futbolekonomi-21 Eylül 2021 Pandemik olumsuzluklar futbolu etkilemeye devam ediyor...5 Büyük Lig Seyircisiz Oynayınca 2 Milyar Euro Gelirden Oldu. Futbolekonomi-20 Eylül 2021 İngiliz futbolunun en eski kulüplerinden, 1888'de İngiliz Futbol federasyonu' nun kurulmasında yer alan on iki kulüpten birisi olan Derby County FC, 60 Milyon Sterlinlik borç yüzünden kayyum yönetimine girmek üz... 6 Eylül 2021- Beşiktaş Kulübü 2021 yılı 2. Olağan Divan Kurulu Toplantısında kulübün toplam borcunun 4 milyar 382 milyon 188 bin 257 TL olduğu açıklandı. 27 Ağustos 2021- UEFA Şampiyonlar Ligi 2021-22 sezonunda ülkemizi temsil edecek Beşiktaş grubunda Ajax, Dortmund ve Sporting Lisbon ile mücadele edecek. 25 Ağustos 2021- Fenerbahçe,  3 Temmuz sürecindeki her türlü zararının tazmini için Türkiye Futbol Federasyonuna 250 milyon lira tutarında tazminat davası açıldığını bildirdi. Futbolekonomi- 10 Ağustos 2021 Fenerbahçe, Paribu'yla 'Token' anlaşması sonrası KAP'a bildirimde bulundu: En az 175 milyon TL gelir sağlandı. 9 Ağustos 2021- Real Madrid ve Barcelona, CVC Capital Partners ile imzalanan 2,7 milyar euro'luk La Liga'nın %10'luk kısmının satışına, kulüplerin haklarını kısıtlayacağı gerekçesiyle karşı. 12 temmuz 2021- Euro 2020 şampiyonu, 1-1 biten ve uzatmalarda da sonuç değişmeyince penaltılarla İngiltere'yi 3-2 yenen İtalya oldu. 21 Haziran 2021- Euro 2020'de oynadığı üç maçtan da puan çıkartamayan milli takım turnuvadan elenerek Türkiye'ye döndü. 
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Tuğrul AKŞAR Kulüpler Birliği'ni Gören Var mı?

Kulüpler Birliği'ni Gören Var mı?

 862b7c

Tuğrul Akşar- 31 Mayıs 2020 Covid-19 kulüplerin, dolayısıyla Süper Lig’in ekonomik ve yönetsel sorunlarını daha da derinleştirdi, finansal dengesini bozdu. 

 

Çoğu kulüp parasal olarak zorlanıyor.

 

Gelirlerin neredeyse yüzde doksanı kesildi.

 

Oynadıkları maçların yayın paraları olan 588 Milyon TL’nı, yayıncı kuruluştan daha henüz tahsil edemediler.

 

Yayıncı kuruluş bu parayı kulüplere ödemek için, Liglerin 12 Haziran’da başlamasına ilişkin kulüplerin taahhütte bulunmalarını istiyor.

 

Yayıncıdan para alamayan kulüpler, oyuncularına para ödeyemiyorlar.

 

Faaliyet giderlerini karşılayabilecek gelir yaratamıyorlar.

 

Pandeminin Süper Lig’e ekonomik anlamda maliyeti 1.5 Milyar TL’na ulaşmış vaziyette. Yani, yaklaşık 4.5 Milyar TL yıllık gelirin, en iyimser tahminle % 30’unu kulüpler kaybetmiş durumdalar.

 

Kulüplerin derdi sadece parasal sorun mu?

 

Oyuncularıyla ücret ve maaşlara ilişkin hukuksal problemler de yaşamaya başladılar. oyuncular ile kulüpler arasında sözleşme sorunları baş gösterdi.

 

Diğer taraftan, Süper Lig 12 Haziran 2020’de kaldığı yerden seyircisiz devam edecek. 

 

Her ne kadar, Federasyonun ve Kulüpler Birliği'nin endişeleri yok  ama kulüplerin ve oyuncuların sağlık kaygıları var. Oyunculardan ya da teknik heyetten birisine virüs bulaşırsa kulüp ne yapacak?

 

Bu toz duman bulutu içinde her kulüp kendi başına bir çıkış yolu arıyor.

 

Süper Lig'in, yani oyunun esas sahibi Kulüpler Birliği ortalıkta görünmeyince, kulüpler Federasyon'un ve yayıncı kuruluşun merhametine kalmış durumdalar. 

 

Oysa Kulüpler Birliği, Kulüplerin yakıcı sorunlarla karşı karşıya kaldığı aşağıdaki sıkıntılı durumlarda da, ''olması gereken yer ve zamanlarda'' kulüplerin yanında yer alamamıştı.  

 

Ama buna karşın yine de, bu pandemi sürecinde kulüplerin yanında yer alabilir, onlara destek olabilir, sorunlarına çare olabilecek çözümlerin peşinden koşabilirdi.

 

Ama olmadı...

  

 

 

Bu konularda kısaca yakın geçmişimizi bir anımsamakta yarar var.

 

2019’da yayıncı kuruluş kurların yukarı gitmesi nedeniyle 500 Milyon Dolar olan yayın bedelini ödeyemeyeceğini, bu tutarın 410 Milyon Dolara indirilmesini talep etmiş, kulüpler de bu tutarı kabul etmek zorunda kalmışlardı.

 

Yayıncı kuruluş ayrıca yükselen kurlar nedeniyle $/₺ kurunun da 5.80 TL’den sabitlenmesini karar altına aldırmıştı. [1]

 

Bugün kur 6.83 TL’na ulaşmış durumda…

 

Bu ‘’zoraki kabul’’un; yani vazgeçilen 90 Milyon Doların ve kur artışından kaynaklanan toplam zararın bugün kulüplere maliyeti 1.1 Milyar TL’na ulaşıyor.

 

Sonuçta, yayın hakları gelirinin yeniden revize edilmesinde, ölümü gösterip kulüpleri sıtmaya razı ettiler…

 

Diğer taraftan bir de İddaa olayı var ki, gerçekten de kulüpler burada ‘’devede kulak’’ bir paraya talim ediyorlar…

 

Düşünün, futbolun sırtından yıllık 15 Milyar TL’na yakın ciro yapan İddaa’nın kulüplere 2017-18 sezonunda isim hakkı adı altında ödediği toplam tutar 238,9 Milyon TL.

 

Son ondört yılda futbolun sırtından toplam 57.9 Milyar TL ciro yapan İddaa’nın,  futbol kulüplerine bu süre içinde aktardığı toplam tutar 3.3 Milyar TL olmuş. Yani, İddaa toplam gelirinin sadece %5.76’lık kısmını futbol kulüplerine aktarmış…[2]

 

Oysa, oyunun ana aktörü kulüplere bu kadar mı para dağıtılmalıydı? Doğal olarak soruyor insan…

 

Gerçekten İddaa’nın futbola katkısı var mı?

 

Pandemi nedeniyle kriz sarmalında giren futbol kulüplerinin sorunlarının çözümüne yönelik bir kriz masası bile oluşturulmadı.

 

Pandemi sonrası kulüpleri dağ gibi ekonomik- finansal-yönetsel- sportif sorunlar bekliyor.

 

Yani, anlayacağınız kulüplerin sorunları bir değil, bin…

 

Bir dokun, bin ah işit…

 

Peki, Kulüpler Birliği Vakfı nerede bu süreçte ?

 

Ne iş yapar?

 

Gören var mı?

 

Bu sorulara yanıt gerekiyor…

 

Süper Lig kulüplerinin en üst düzey mesleki örgütü Kulüpler Birliği veya tam adıyla Türkiye Süper Lig Profesyonel Futbol Kulüpleri Birliği Vakfı

 

Kulüpler Birliği Vakfı 2000’de, dönemin Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav'ın öncülüğü ile Süper Lig'deki takımların birlik ve beraberliklerini sağlamak ve meydana gelen sorunlara ortak bir çözüm bulma amacıyla kuruldu. 

 

Kulüpler Birliğinin kuruluş senedine göre Vakfın temel kuruluş amacı Vakıf üyesi Süper Lig kulüplerinin ‘’ekonomik, sportif ve mesleki çıkarlarını korumak ve gözetmek, güncel futbol sorunlarını tartışıp gerekirse, Süper Lig kulüpleri olarak anlaşıp sorunlara çözüp getirmek veya ortak görüş bildirmek üzerine çalışmalar yapmaktır.’’

 

Yani, Kulüpler Birliği’nin var oluş nedeni yukarıdaki gibi özetlenmiş durumda…

 

Daha bir çok sorun belki dile getirilebilir.

 

İşin yönetsel kısmına hiç girmiyorum.

 

Pandemi ile savaşan Süper Lig kulüplerine bugün ve pandemi sonrası için ne yapılacak ya da ne yapılabilir?

 

Kulüpler Birliği Vakfı’nın gündeminde bu konu yer alıyor mu? Bilmiyorum.

 

Oysa, şurası açıktır ki;

 

Pandeminin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi, her şeyden önce bu yaygın ve küresel salgına karşı bir dayanışmayı ve ortak bir örgütlülüğü zorunlu kılıyor.

 

Kulüplerin ya da federasyonların tek başlarına bu salgının yıkıcı etkilerinin altından kalkabilmeleri çok mümkün görünmüyor.

 

Kulüpler Birliği’nin bu kapsamda ilk yapması gereken şeylerden birisi: Başta Süper Lig kulüpleri olmak üzere tüm futbol kulüplerini ve futbolun tüm paydaşlarını kapsayacak geniş katılımlı bir kriz masası oluşturmasıydı.

 

Bu sorunun ve pandemi sonrası problemlerin çözüme kavuşturulabilmesini sağlamaya yönelik, Kulüpler Birliği’nin acil ortak bir platformu organize etmesi ve kulüpleri ortak ve örgütlü harekete geçirmesi beklenirdi en azından.

 

Maalesef bu süreçte Kulüpler Birliği üzerine düşeni yapamadı.

 

Sahip olduğu görev, yetki ve sorumluluklarını kullanma yoluna gidip futbolun kendi dinamiklerini harekete geçiremedi.

 

Kulüplerin ekonomik-finansal-yönetsel ve sportif çıkarlarını, endüstrinin diğer ögelerine karşı koruyamadı.

 

O halde ne yapmalı?

 

Kulüpler Birliği kendisini sorgulamalı.

 

Süper Lig kulüpleri mevcut bu yapılanmayı gözden geçirmeli.

 

Ne var ki, bunu Süper Lig kulüpleri görmüyorlar mı? Ya da bunları idrak edemeyecek durumdalar mı?

 

Bir ölü toprağı örtülmüş durumda kulüplerimizin üzerine.

 

Oysa, işte tam da bu koşullar şimdi Süper Lig’e ve kulüplere yeniden yapılanma olanağı sunuyor.

 

Oysa, tam da bu süreçte; pandeminin daha da ağırlaştırdığı ekonomik, finansal, hukuksal, yönetsel ve sportif sorunlar sarmalında yaşam mücadelesi veren Süper Lig'in içinde yaşadığı krizden çıkışına yardımcı olabilecek Kulüpler Birliğini, kulüplerin yanında görmek istiyor insan...

 

 

Bu yıkıcı olumsuzluk, Türk futbolunda bir yaratıcı yıkıma dönüştürülebilir.

 

Türk futbolu bu sayede, kendisini sorgulayabilir ve rekabetçi yeteneğini daha yukarıya çekecek, kalitesini artıracak, ekonomik, finansal ve sportif olarak Avrupa ve Dünya futbolundan hak ettiği payı alabilecek yeni bir yapılanmaya gidebilir.

 

Yeni kapsayıcı kurumlar ile Türk futbolu sahip olduğu gizil gücünü harekete geçirebilir. Gelişime açık bir potansiyelimiz var.

 

Hepimize büyük ve önemli görevler düşüyor.

 

Hep birlikte, bu yıkıcı olumsuzlukları, siyasetin etkisini en aza indirebilecek, yeni kapsayıcı kurumları oluşturabilecek yaratıcı ve sürdürülebilir bir yapıya dönüştürebiliriz.{jcomments on}Bu İçerik  1413  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Tuğrul Akşar Cuma, 02 Nisan 2010.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

26.10.2021

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

1.509,20

1,09

 bjk BJKAS

6,23

4,71

 fb FENER

30,44

1,74

 gs GSRAY

3,46

-0,86

 trabzon TSPOR

4,77

7,67

   SPOR ENDEKSİ

1.163,37

3,61

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 29633672

SÜPER LİG 2021-2022 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Trabzonspor  10  7   0   20  11  24 
2 Hatayspor  10  6   2  19  8  11 

20

3 Beşiktaş   10 6 2  2  20 12 8 20 
4 Alanyaspor   10   6   2  16 15  1 20 
5 Fenerbahçe  10 6 1  3  14 11 4 19 
6 Karagümrük  10   5   3   2  16  12   4  18 
7

Konyaspor

 10  4  5  1  14  9  5 17 
8 Galatasaray   10   5  2  3  15  14  1 17 
9 Altay  10  5  0  5  16  16 0 15 
10 Adanaspor   10    3   4   3  15  15  0 13
11 Başakşehir  10  4  0  6

 13

 13  0 12
12 Gaziantep   10  3  3  4  12  14   -2   12 
13 Malatya   10  4  0  6  11  17 -6 12
14 Sivasspor  10   2  5  3  14  12   2   11 
15 Kayserispor  10  3  2  5  13  17 -4 11
16 Giresunspor  10   2   3  5  6  10 -4 9
17 Antalyaspor 10  2  3  5  11  16  -5   9 
18 Göztepe  10   2  2  6  9   14  -5 8
19 Kasımpaşa 10  1  3  6  10  16  -6   6 
20 Rizespor  10   1  1   8   8  22 -14 4

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

 

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.