Genç Futbolcu Anlayışımız Karıncaya Tüfekle Ateş Etmeye Benziyor!
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz Genç Futbolcu Anlayışımız Karıncaya Tüfekle Ateş Etmeye Benziyor!

Genç Futbolcu Anlayışımız Karıncaya Tüfekle Ateş Etmeye Benziyor!

20150502 114415

Recep Cengiz-7 Şubat 2022 Alt yapı ve oyuncu yetiştirme konusunda genel futbol anlayışımız özetle: “genç futbolcu yetiştirmiyor” şeklinde karşımıza çıkıyor. Alt yapı yaş grupları takımlarımız var, antrenman yaptırıyoruz, kendi yaş gruplarında maç oynatıyoruz ama zorunluluk olmadıkça sistematik olarak üst yapıya hazırlamayı beceremiyoruz. 

 Genç futbolcu oynatma bir anlayış ve politika ürünü değil, neden-sonuç ilişkisinin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Futbolcuya üst yapı ihtiyaçlarına göre değil, kendi yetenek ve becerilerini geliştirmeye yönelik antrenman yaptırıyoruz. Futbolcuların bireysel antrenman becerilerini geliştiremiyoruz. Bu durumda, futbolcunun motor özellikleri düşüncel becerisinden daha hızlı gelişiyor. Profesyonellik algısını daraltan bu durum futbolcunun vizyon ‘repertuarını’ fakirleştiriyor. Örneğin alt yapılarda birçok futbolcu Ronaldo gibi saç tıraşı oluyor, Messi kramponu giyiniyor veya Neymar gibi seviniyor (bu duruma, Aristoteles “her şeyde aşırılığa kaçmaktır gençlik” diyor) ama bu elit futbolcuların ‘futbol düşüncesini’ merak etmiyor. Çünkü, Türkiye’de futbolcular, alt yapılarda futboldan önce kullanılmayı ve katlanmayı çok güzel öğreniyor. Aynen okullardaki gibi düşünmeden, sormadan, sorgulamadan ve araştırmadan futbolu öğrendikleri için sonrasında kendilerine dayatılan her şeyi yerine getirilmesi gereken bir zorunlu görev olarak kabul edip uyguluyorlar.

Yöneticiler, ‘futbolcu olarak görmüyor’, yatırım aracı olarak gördüğü için de ‘ucuz’ mukaveleye imza attırıp ‘ya tutarsa’ mantığı ile hareket ediyor. Trabzonspor düşünebileceği en iyi koşulları hesap ederek, 3 genç futbolcu daha transfer etti. Beşiktaş, bir zorunluluk hikayesi olsa da geçmişini hatırlayarak bir genci daha kazandı. Galatasaray gençlere yatırımı bambaşka bir anlamda kullandı. Genç ön liberosu Bartuğ Elmaz, Fransa Ligue 1 ekibi Marsilya ile anlaşma sağladı. Bundan sonraki maçlar da ben buradayım dedi. Yönetim, 36 yaşındaki Bafetimbi Gomis’i kadrosuna katarak savundukları politikaya gönülden bağlı olmadıklarını gösterdi.

Teknik direktörler başarısızlık durumunda kulüpten gönderilme kaygıyla ‘risk almak istemiyor’, ya ‘fark etmez onsuz da olur’ dedikleri genç futbolcuları takımın bir parçası olarak görmüyor ya da oyun anlayışı futbolcunun yeteneğini açığa çıkarmıyor. Sakat veya cezalı oyuncuların yerini doldurmak için yedek parça gibi kullanmayı tercih ediyor.

Deneyimli futbolcular, istisnalar olsa da altyapıdan bir oyuncu takımın bir parçası olarak A takıma yükselmediğinden takım arkadaşı’ olarak kabul etmiyor, zorunlu olmadıkça iletişim kurmuyor, arkadaş gruplarına almıyor ‘dışlıyor’, kamplarda aynı odada kalmıyor.

Taraftarlar ‘en zayıf halka’ olarak görüyor. Taraftarlar arasında ‘çoluk çocukla şampiyon olunmaz’ anlayışı, beklentilerinin çok zayıf olduğunu gösteriyor. Maçlarda genç futbolcuların hatalarını ‘hoş görmüyor.’ sürekli ‘zayıf’, ‘yetersiz’ ve ‘hazır olmadıkları’ vurgusu yapılıyor. Sahadaki mücadelesine saygı duyulmuyor. Yerine oynadığı deneyimli futbolcudan daha fazla performans bekleniyor/isteniyor.

“Altyapıya önem verelim”, “Bırakalım yabancı futbolcu sevdasını kendi gençlerimize dönelim”

Bu ve benzer sözleri yıllardır televizyondan ibretle izliyoruz. Üretim (tarım) toplumu olmamıza ve birçok gayretlere rağmen sistematik hale dönüştüremiyoruz. A takımlarda zorunluluk hikayesi olan genç futbolcuları ya olgunlaşmadan tüketiyoruz ya çürütüyoruz.

Hal böyle olunca insanın aklına iki şey geliyor: Ya bu işlerle uğraşanlar genç oyuncu yetiştirme düşüncelerinde samimi değiller, ya da eşitsizliğe neden olan takip ettikleri yol yanlış. Takımın başarı durumuna göre şartlar değişiyor, davranışlar gelişiyor, söylemler yumuşuyor ama anlayış değişmiyor.

Altyapılarda sezon sonunda antrenörlerin her futbolcunun bir üst yaş grubunda geçireceği sezonda ihtiyaç duyabileceği varlıksal eşitlik, imkân ve fırsat eşitliği, şartlarda ve sonuçlarda eşitlik gibi eşitsizlik tanımlamasının yapılması önemlidir.

Varlıksal eşitlik: Kulüp ortamında demokratik bir yönetim anlayışını işaret eden değer verme, fikirlerine saygı duyma, söz hakkı tanıma ve desteklemek genç oyuncuda sosyal yeterlilik ve kimlik duygusunu geliştireceğinden kurumsal kültür olarak yer bulmalıdır.

İmkân ve Fırsat eşitliği: Sosyo-ekonomik gücü/güçsüzlüğü işaret eder.Yetenek ve seviyesine göre adil ücret (ancak bu takımda herkesin aynı ücreti alması demek değildir, adil bir ücret tespiti ve ödeme planına sadık kalınmasıdır) dağılımı, her genç futbolcunun özel antrenman ihtiyacını içerecek antrenman planlaması, kendini gerçekleştirme, empati ve etkili iletişimle gelişim ve öğrenmenin tamamlanması sağlanabilir.

Şartlarda eşitlik: Somut uygulamalarla ayrımcılık yapılmamasını içeren bu anlayış; yönetim, antrenör ve lig düzeyine göre değişse de genç sporculara uygun düşeni, hakkı olanı vermeyi ve özlük haklarını koruma prensiplerine bağlı kalmayı içerir.

Sonuçlarda eşitlik: Müsabakanın yalnız sonuçları ile ilgilenen antrenörler için antrenmanlarda herkesten daha fazla çalışan genç bir futbolcunun takımda oynama şansı yoktur. Genç futbolcu ‘sıfırı tüketmeye’ sürüklenir. Genç oyuncuda kısa zamanda heyecan düşer, heves kalmaz, aynı zamanda takımda oynamama korkusu başlar. Sinir sistemi gerilir. Disiplinsizlik veya gevşek davranışlar görülebilir. Takım içi iletişimde ya dili tutulmuş gibi içine kapanır konuşmaz ya da yerli yersiz konuşur, söylenir veya sürekli şikâyet eder. Bu sürecin etkisi altında genç futbolcunun normal gelişmesi gerileyebilir; en değerli yıllarının bir kısmı kaybolup gider.

Sonuç olarak ‘deneyim kazanma’ kuralı işler ve bir başka takıma gönderilmesi kaçınılmaz olur. Oysaki, alt yapılarda genç futbolcu yetiştirme olasılık değil, çağdaş futbol gerçeği ideal olmalıdır. Aksi durumda genç futbolcu gelişimi, “karıncaya tüfekle ateş etmeye benzer.”{jcomments on}

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  292  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

22/09/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

3,295,27

1,53

 bjk BJKAS

5,41

0,80

 fb FENER

51,70

-0,29

 gs GSRAY

5,30

0,57

 trabzon TSPOR

4,40

0,92

   SPOR ENDEKSİ

1.456,77

0,52

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 32391502

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana Demir  7   5  1   1  16  7    16 
2 Galatasaray  7   5  1  4 

16

3 Başakşehir  6  4 2 0 9 14
4 Beşiktaş  7   4  16  10  6 14
5 Konyaspor  7 4 2  1  2 6 14
6 Fenerbahçe  6  4   1 20   6    14   13 
7

Trabzonspor 

 7  1  11  10   1 13 
8 Kayserispor  7   0  4  12 
9 Gaziantep 7  2 13  10  3 11 
10

Kasımpaşa

 7   0 15  -8  9
11 Alanyaspor

10 

15  -5  8
12 Giresunspor -3     7 
13 Karagümrük 10  -2   6
14 Antalyaspor  7  0  14   -6     6  
15 İstanbulspor 6 10  -6  5
16 Ankaragücü  6  1   11  -5 4
17 Sivasspor 7 11  -6   4  
18 Ümraniyespor  7  2 10   -5 2
19 Hatayspor 6 1 10   -8   1  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2022 Deluitte Raporu

 

2022-deloitte football review

Deloitte Sports Grup’un Avrupa Futbol Finansmanına ilişkin 31. kez düzenlediği yıllık futbol finans raporuna göre, Avrupa futbol pazarı bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 27.6 Milyar Euro büyüklüğe ulaştı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.