Milli Takımda Seçme Olmaz, Seçilmiş Futbolcu Oynar!
Bizi Takip Edin Futbol ekonomisi facebookta futbol ekonomisi twitterde
x
Buradasınız >> Ana Sayfa Haberler & Makaleler Genel Recep Cengiz Milli Takımda Seçme Olmaz, Seçilmiş Futbolcu Oynar!

Milli Takımda Seçme Olmaz, Seçilmiş Futbolcu Oynar!

3123626

Recep Cengiz- 8 Eylül 2020 Milli takımda her şeyin iyi olacağına inanıyoruz ama her şeyin takımımızın iyi olacağı fikrinde belirleyici olan ‘nasıl’ sorusunun cevabını veremiyoruz. Başarı için duygusallığın ötesine geçmemiz gerektiğini bir türlü anla(ya)mıyoruz.

 Milli, Macaristan’a yenilmesi üzerinde durmayı ertelemiş olduğumuz genç futbolcu problemini anımsattı. Macaristan’ın yıldız adayı futbolcuları oyunun geneli ve maçın skorunda belirleyici oldu. Bu bizim gençlerimizin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Ama haz yaratacak, heyecan verecek bir takım oyunu oynadığımız anlamına da gelmiyor.

Macaristan maçını kazanmış olsaydık, Sırbistan maçında genç futbolcuların çoğu oynayacak ve bu oyunculara methiyeler dizilecek miydi?

Büyük bir olasılıkla evet…

Sırbistan maçından sonra bu oyuncular hangi maçta, ne zaman forma şansı bulacaklar?

Belli değil…

Genç futbolcu oynatmak, bugünün sorunlarını atlatmak, yarının sorunlarını da göğüsleyecek güç ve güvenin varlığı anlamına gelir. Bu anlamda Şenol Güneş’in kararlı, sabırlı ve cesur davranması gerekiyordu.

Yapamadı!

Türk futbolunun sorunu olarak yönetimsel anlamda yaptığımız planlama hatalarını teknik olarak sahada da yapıyoruz. Aday kadroya çağrılan hangi futbolcuyu, hangi maçta, hangi pozisyonda, ne kadar süre ile oynatacağımız konusunda doğru kararlar veremiyoruz. Ya maç yanlış ya pozisyon hatalı ya süre sorunlu…

Futbol realitesinde, genç futbolcuları oynatma teorisiyle oyunun pratik gerçekliği arasında ince bir nüans vardır. Doğru düşünceyi doğru pratikle eşleştirmek gerekiyor. Ülke, lig, takım ve oyun kalitesini düşünmeden kıyaslama yapmak yanıltıcı olabiliyor. Asıl mesele, milli maçlarda genç futbolcuların ‘ne yapacaklarına’ bakılmadan ‘ne yapacakları bilinen’ futbolcuların davet edilmesidir. Çünkü doğru şeyi yapmak için lazım olan güç buraya bağlanmış oluyor. Bu nedenle, milli takımda seçme olmaz, seçilmiş futbolcu oynar.

A milli takım fikirlerin formülleştirileceği yer değil, statü gereği formüllerin uygulanacağı en üst nokta olmalıdır. Futbolcuların bu seviye gelmeden oynatılması prestij kaybıdır. Üstelik alt yaş grupları milli milli takımların amacı öngörülen yıldız adaylarını A milli takıma hazırlamak olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bir işi doğru yapmamızın üç yolu vardır. Birincisi “akıl yürütmek" ki en saygı değeridir. İkincisi “benzetmek" ki en kolayıdır. Üçüncüsü “tecrübeyle” ki en acısıdır. Konfüçyüs

Son olarak, bir başka hata maç sonu demeçlerde Covid- 19 gibi dış faktörlerin arkasına sığınmaktı. Şenol Güneş açık sözlü olarak Pandemiden dolayı iyi hazırlanamadıklarını ifade etti. Ancak, Pandemi sadece bizim için negatif bir durum değildir. Pandemiden her ülke, her takım ve her futbolcu etkilendi. Yani “Biz neysek rakip o, rakip neyse biz o” pozisyonunda oynadık. Yenilmemiz takım kurgusu ve oynadığımız/oynayamadığımız oyunla ilgili bir meseledir. Ayrıca, soyut konuşmalardan vazgeçip, sadece “kötü oynadık ve yenildik” demek yeterlidir. Sonraki maçlar için umutsuzluk aşılamanın, kendimizi bu kadar zorlamanın anlamı, iddia oynar gibi tahmin yürütmenin reel bir tarafı yok. {jcomments on}

                                                                                     

                    linkedin-logo Paylaş                        Flipboard -logo Paylaş

Bu İçerik  891  Defa Okunmuştur
 

Degerli yazarimiz Recep Cengiz Cuma, 22 Kasım 2013.

YAZARIN DIGER YAZILARINI GORMEK ICIN TIKLAYIN

Neden Futbol Ekonomisi?

 

www. Futbolekonomi.com’un  vizyon ve misyonu temel olarak  Futbol Ekonomisi Stratejik Araştırma Merkezi’nin (FESAM) vizyon ve misyonuna paralel ve aynı düzlemdedir.

 

Bu bağlamda temel misyonumuz: Futbolun yerel ve küresel makro özelliklerini incelemek ve yeni yapısal modeller önermek; bu kapsamda entelektüel gelişimi hızlandırmak ve buna ilişkin referans olabilecek bir database oluşturmak ve bunu tüm futbol araştırmacılarının emrine sunmak... Bu amaçla yapılan çalışmaları yayımlamak; gerekli her türlü bilimsel futbol araştırma ve geliştirme projelerine entelektüel anlamda destek vermek.

 

Temel Vizyonumuz: Önerilen yeni modellerin gerçekleştiğini görmektir.

 devamı >>>

finansal-futbol-anim-1

tugrulaksar_ge_roportaj

Tuğrul Akşar Güngör Urasın sorularını yanıtlıyor

  Yazar Tuğrul Akşar,
Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın
sorularını yanıtlıyor.
detay için tıklayınız..

 

Spor Endexi

16/08/2022

Kapanış Günlük
Değişim %
  BİST 100

2.913,30

1,96

 bjk BJKAS

5,42

-2,52

 fb FENER

55,20

0,91

 gs GSRAY

6,17

 7,18

 trabzon TSPOR

6,50

-3,42

   SPOR ENDEKSİ

1.717,82

2,80

Videolar

Tuğrul, Tuğrul Akşar, Pusula, Ekonomi, Futbol, Futbol Ekonomi, Mali,VİDEONUN DEVAMI VE DİĞER VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN.

İstatistikler

İçerik Tıklama Görünümü : 31958130

SÜPER LİG 2022-2023 SEZONU

  

 

 Sıra TAKIMLAR 0 G B M A Y AV  
Adana D.   2   2  0  6  4    6 
2 Trabzonspor  2   2  0  3 

6

3 Fenerbahçe  2  1 1 3 6 4
4 Başakşehir  2    1   4 4
5 Alanyaspor  2 1 1  0  5 2 4
6 Beşiktaş  2  1    1  0  3    1  
7

Gaziantep 

 2  1  2  1   1
8 Giresunspor  2   0  0 
9 Antalyaspor 2  0 0
10 Galatasaray  2   0 3
11 Kayserispor

3
12 Konyaspor   0     2 
13 Ümraniyespor -1   1
14 Ankaragücü  2  1  1    -1     1  
15 Sivasspor  2 -3  1
16 Hatayspor   1  0   -1 0
17 Karagümrük 1 -2   0  
18 İstanbulspor  2  0 3   -3 0
19 Kasımpaşa 2 10   -10   0  

Okur Yazar


Futbolun ekonomisi, mali, hukuksal ve yönetsel kısmına ilişkin varsa makalelerinizi bize gönderin, sizin imzanızla yayınlayalım.

Yazılarınızı  info@futbolekonomi.com adresine gönderebilirsiniz. 

 

 

2021 Deluitte Raporu

 

 

 

 2021de-avrupada-ve-turkiyede-futbol-ekonomisi

Cocid-19 sürecinde 2021'e girerken Avrupa'da ve Türkiye'de Futbol Ekonomisi'nde yaşanılan değişim ve olumsuz gelişmeleri okumak için tıklayınız.

 


 

2021-Money-league-Raporu

 

Yirmidördüncü Deloitte Money League raporuna göre Barcelona'nın 715.1 Milyon Euro'luk geliriyle ilk sırada yer aldığı, tamamı merkez lig kulüplerinden oluşan ve bir önceki yıla göre gelirleri %12 azalan Para Ligi raporunu okumak için tıklayınız


    

191112 Aktifbank Ekolig

 

Türk futbolunun gelirlerinin ve ekonomik görünümünün mercek altına alındığı Futbol Ekonomi Raporu – EkoLig'in dördüncü sayısı yayınlandı. Süper Lig’in 2017-2018 sezonu sonunda 3,2 milyar TL olan geliri, 2018-19 sezonunda 4,2 milyar TL’na ulaştı. Bkz.

 

 

master bm report lowres

 

The European Club Footballing Landscape 2022


UEFA'nın Avrupa Lulüp futboluna ilişkin 13, kez yayınladığı, Covid-19'un etkilerinin de analiz edildiği raporu okumak için Bkz.


 

 Eko spor 1

“Ekospor’un aylık bültenlerinden haberdar olmak için tıklayınız”

 

Süper lig Marka değeri araştırma

''Taraftar Algısına Göre Türkiye Süper Ligi Marka Değerini Etkileyen Faktörlerin ve Marka Değeri Boyutlarının Değerlendirilmesi'' Prof. Dr. Musa PINAR öncülüğünde yapılan bu araştırmayı okumak için tıklayınız.

 

 

the-european-elite-2019

KPMG Avrupa’nın 32 Elit Kulübünün değerlemesini yaptı. Süper Lig’den Galatasaray ve Beşiktaş’ın da bulunduğu bu raporda en değerli kulüp 3.2 Milyar Euroluk değeriyle Real Madrid oldu. Raporu okumak için tıklayınız.
 

Endustriyel_futbol

 

Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı Üzerine

Futbolun Endüstriyel gelişimi, kulüplerin sportif ve iktisadi/mali yapılanışını derinden etkiliyor. Dorukhan Acar’ın Kurumsal Yönetim temelli yaklaşımı ile "Futbolda Endüstriyel Denge ve Başarı"yı okumak için tıklayınız

 

 

Türkiye'de Kadın Futbolunun Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu

 

imagesCAVM4O4L

 

Dr. Lale ORTA’nın Kadın Futboluna Entelektüel Bir Yaklaşım Sergilediği makalesi için tıklayınız.” 

 

 

İngiliz Futbolunda Kurumsal Yönetişim Üzerine

 

governance_in_football

 

Tüm kulüplerimize ve Türk Futbol yapılanmasına farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğümüz, İngiliz Parlementosu’nun Kültür, medya ve spor Komitesi’nin hazırladığı raporu okumak için tıklayınız. 

 

money-and-soccer

“Money scorring goals”, Gerçekten de “Para Gol Kaydedebiliyor mu? “

Euro 2012’nin olası ekonomik etkilerini
okumak için tıklayınız. FFP

Futbolda Finansal Sürdürülebilirlik Kapsamında ''Finansal Fair Play Başa Baş Kuralı ve Beşiktaş Futbol Kulübü Üzerinde Bir Uygulama 
Hüseyin AKTAŞ/Salih MUTLU,

okumak için tıklayınız.